Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:21:12 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πολύ εκνευρισμένη...  (Αναγνώστηκε 47786 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 02:51:07 μμ »

Τα παιδιά πολλές φορές δεν λένε τα πράγματα όπως έχουν , το λέω γιατί θυμάμαι τον εαυτό μου που συνέχεια τσακωνόμουν και μίλαγα και ότιδηποτε και πάντα νευρίαζα με τους καθηγητές!  Γλώσσα

Η πιο σωστή άποψη. Αν θέλεις Πωλίνα να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα, πήγαινε και συζήτα με το γυμναστή, δες το περιστατικό και από άλλη οπτική γωνία και ύστερα βγάλε τα συμπεράσματά σου. Και αν θες τη γνώμη μου, ακόμα και αν το φταίξιμο είναι του γυμναστή, μην το αναφέρεις στη μικρή. Όταν τα παιδιά νιώσουν ότι οι γονείς πηγαίνουν στο σχολείο για να "τιμωρήσουν" τους δασκάλους, τότε στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κακομαθαίνουν. Καλύτερα να νιώσει λίγο αδικημένη, παρά να αισθάνεται ανώτερη από τους εκπαιδευτικούς.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 04:46:21 μμ »

Τα παιδιά πολλές φορές δεν λένε τα πράγματα όπως έχουν , το λέω γιατί θυμάμαι τον εαυτό μου που συνέχεια τσακωνόμουν και μίλαγα και ότιδηποτε και πάντα νευρίαζα με τους καθηγητές!  Γλώσσα

Η πιο σωστή άποψη. Αν θέλεις Πωλίνα να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα, πήγαινε και συζήτα με το γυμναστή, δες το περιστατικό και από άλλη οπτική γωνία και ύστερα βγάλε τα συμπεράσματά σου. Και αν θες τη γνώμη μου, ακόμα και αν το φταίξιμο είναι του γυμναστή, μην το αναφέρεις στη μικρή. Όταν τα παιδιά νιώσουν ότι οι γονείς πηγαίνουν στο σχολείο για να "τιμωρήσουν" τους δασκάλους, τότε στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κακομαθαίνουν. Καλύτερα να νιώσει λίγο αδικημένη, παρά να αισθάνεται ανώτερη από τους εκπαιδευτικούς.
+100. Αυτή η υπερπροστατευτικότητα οδηγεί συνήθως στο αντίθετο αποτέλεσμα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:08:56 μμ »

Τα παιδιά πολλές φορές δεν λένε τα πράγματα όπως έχουν , το λέω γιατί θυμάμαι τον εαυτό μου που συνέχεια τσακωνόμουν και μίλαγα και ότιδηποτε και πάντα νευρίαζα με τους καθηγητές!  Γλώσσα

Η πιο σωστή άποψη. Αν θέλεις Πωλίνα να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα, πήγαινε και συζήτα με το γυμναστή, δες το περιστατικό και από άλλη οπτική γωνία και ύστερα βγάλε τα συμπεράσματά σου. Και αν θες τη γνώμη μου, ακόμα και αν το φταίξιμο είναι του γυμναστή, μην το αναφέρεις στη μικρή. Όταν τα παιδιά νιώσουν ότι οι γονείς πηγαίνουν στο σχολείο για να "τιμωρήσουν" τους δασκάλους, τότε στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κακομαθαίνουν. Καλύτερα να νιώσει λίγο αδικημένη, παρά να αισθάνεται ανώτερη από τους εκπαιδευτικούς.

Πάρα πολύ σωστή άποψη!! Μακάρι να υπερίσχυε επί των ημερών μας..
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:35:44 μμ »

Στειλε καποιον πανω απο 100 κιλα να του τραβηξει ενα χαστουκι και οταν τον ρωτησει γιατι το εκανε αυτο να του πει "για να ξυπνησεις"  αυτο ειχε κανει καποτε συγχωρεμενος ο πατερας που οταν ενας προπονητης μου ειχε τραβηξει ενα χαστουκι στα 12 μου .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:36:05 μμ »

Για να μην μακρυγορούμε, οι Ελληνίδες μαμάδες καλό θα ήταν να βλέπουν τρεις φορές την ημέρα "το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο".

Να συμπληρώσω ότι 98-99% λογικά θα έχει δίκιο ο δάσκαλος. Ακόμα κι αν δεν έχει, καλό είναι να του το δίνουμε, για τοον ίδιο λόγο που προτιμάμε να δίνουμε δίκιο στους γονείς και όχι στα παιδιά.

Και κάτι άλλο. Γιατί το παιδί δεν ανέφερε το συμβάν;
- Είτε το θεωρεί "λήξαν" (και πιστεύω ότι έχει και δίκιο).
- Είτε θεωρεί ότι μπορεί να το αντιμετωπίσει μόνο του και δεν χρειάζεται βοήθεια.
- Είτε γιατί φοβάται την "υπεραντίδραση" της μητέρας του.
- Είτε γιατί φοβάται τον δάσκαλο.

Η μητέρα φυσικά πρέπει να πληροφορηθεί τις λεπτομέρειες, αλλά για να κρίνει την αντίδραση του παιδιού. Αν ισχύει το τελευταίο, θα πρέπει να παρέμβει. Στα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να ανακατευτεί πολύ.

Ειδικά στην περίπτωση της υπεραντίδρασης, καλό είναι η μητέρα να πάρει τα μέτρα της. Αν το παιδί δεν μιλάει γιατί "φοβάται" τη μητέρα του...

Τέλος, επαναλαμβάνω, καλό είναι να μάθουν τα παιδιά να σέβονται τους μεγαλύτερους (ειδικά τους δασκάλους), ακόμα κι αν οι μεγαλύτεροι έχουν "λίγο" άδικο. Όπως το είπαν και κάποιοι άλλοι εδώ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:38:35 μμ »

Στειλε καποιον πανω απο 100 κιλα να του τραβηξει ενα χαστουκι και οταν τον ρωτησει γιατι το εκανε αυτο να του πει "για να ξυπνησεις"  αυτο ειχε κανει καποτε συγχωρεμενος ο πατερας που οταν ενας προπονητης μου ειχε τραβηξει ενα χαστουκι στα 12 μου.
Ο πατέρας σου ήταν πάνω από 100 κιλά ή έστειλε άλλον να "καθαρίσει";

Και στα 24 σου (φαντάζομαι) που σου πέταξε ο μάστορας το κομπρεσέρ στο κεφάλι, πάλι φώναξες τον 100κιλο..

Και στα 36 σου που σου τράκαρε κάποιος το αυτοκίνητο, πάλι φώναξες τον 100κιλο.

Και όταν πλάκωσε η κρίση, πάλι ψάχνεις τον 100κιλο να πάει να δείρει τους "υπεύθυνους".
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:46:54 μμ »

Ηταν πανω απο 100 κιλα τοτε , και εκανε 135 κιλα παγκο . Ο προπονητης οταν τον ειχε ρωτησει ο πατερας μου γιατι με ειχε χτυπησει η απαντηση του ηταν οτι ειχε μια πολυ δυσκολη μερα καξ ηταν υπερβολικη η αντιδραση του και φυσικα δεν θα επαναληφθει αυτο. ...ακριβως το ιδιο του απαντησε μετα το χαστουκι και ο πατερας μου και το δεχθηκε .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:51:29 μμ »

Στειλε καποιον πανω απο 100 κιλα να του τραβηξει ενα χαστουκι και οταν τον ρωτησει γιατι το εκανε αυτο να του πει "για να ξυπνησεις"  αυτο ειχε κανει καποτε συγχωρεμενος ο πατερας που οταν ενας προπονητης μου ειχε τραβηξει ενα χαστουκι στα 12 μου.
Ο πατέρας σου ήταν πάνω από 100 κιλά ή έστειλε άλλον να "καθαρίσει";

Και στα 24 σου (φαντάζομαι) που σου πέταξε ο μάστορας το κομπρεσέρ στο κεφάλι, πάλι φώναξες τον 100κιλο..

Και στα 36 σου που σου τράκαρε κάποιος το αυτοκίνητο, πάλι φώναξες τον 100κιλο.

Και όταν πλάκωσε η κρίση, πάλι ψάχνεις τον 100κιλο να πάει να δείρει τους "υπεύθυνους".

Στα 24 καθαριζα μονος μου γιατι ηδη ειχα μπει στην α'ανδρων στην πυγμαχια .

Στα 34 που ειμαι τωρα οταν τρακαρω καλω την αστυνομια

Και σχετικα με την κριση , δοξα τον θεο , τον πατερα μου και το μυαλο μου τα εχω κανονισει ρτσι πιυ δεν με εχει αγγιξει ακομα
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:55:27 μμ »

Εγώ πάντως θα ντρεπόμουν να είχα τέτοιον πατέρα.

Εγω δεν ντρεπομαι καθολου και ισα ισα χαιρομαι που τον ειχα . Εσυ που ντρεποσουν η τυχη δεν στον εστειλε. Αλλα επειδη βρισκεται εκει που βρισκεται ο πατερας μου κοψε αυτο το πονηρο υφακι σχετικα με τον χαρακτηρα του και μιλα μας για τον δικο σου πατερα που φενεται πως εχει η ειχε κανει ενα πολυ ικανο και εξυπνο παιδι
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:58:12 μμ »

Ο προπονητής ήταν προπονητής πυγμαχίας δηλαδή; Σε αυτή την περίπτωση καλά να πάθετε όλοι και κακώς ασχολήθηκα.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:00:00 μμ »

Ο προπονητής ήταν προπονητής πυγμαχίας δηλαδή; Σε αυτή την περίπτωση καλά να πάθετε όλοι και κακώς ασχολήθηκα.

Οχι μπασκετ ηταν . Και οντως κακως ασχοληθηκες .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:02:13 μμ »

Ρε τί θα ακούσουμε άλλο σάν δέ ντρέπεται λιγάκι...
εγώ απο εμπειρία που είχα στο λύκειο όταν ένας γυμναστής πήγε
και χτύπησε ένα φίλο επειδή το μόνο του σφάλμα ήταν τα παραπάνω
κιλά του και δέν μπορούσε να κάνει τις ασκήσεις,τότε εκείνη την ώρα
περνούσε ένας  καθηγητής και έτυχε να δεί την όλη φάση και τον έστειλε
απο τον γιακά στον διευθυντή μαζί με όλους εμάς φυσικά.
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:04:15 μμ »

εγω θα πω ενα πραγμα, εσεις οι καλοι γονεις οταν δειτε εναν εκπαιδευτικο να ριχνει μια μπαλα στο κεφαλι του παιδιου σας μην κανετε τιποτα!!το παιδι θα εχει προβλημα στο μελλον!!
Σε περιπτωση που σας το φερουν με εγκεφαλικη αιμοραγια τοτε να διαμαρτυρηθειτε αλλα κρυφα,μη σας δει το παιδι και παρει αερα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:17:06 μμ από lefmaggos » Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:05:21 μμ »

Εγώ πάντως θα ντρεπόμουν να είχα τέτοιον πατέρα.
Θα σε παρακαλεσω τέτοιους σχολιασμούς να μην ξανα κανεις
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:06:04 μμ »

Από όλη αυτή την ενασχόλησή σου με τον αθλητισμό, εσύ αυτό κατάλαβες ως νόημα του αθλητισμού; Δηλαδή, αυτό σου δίδαξαν οι προπονητές σου ή αυτό τους υποχρέωσε ο πατέρας σου να σου διδάξουν;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences