Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 05:08:23 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιωαννης Μεταξάς ....εθναρχης ??  (Αναγνώστηκε 18999 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:55:41 μμ »

Αυτό το λες εσύ και είναι η άποψη σου....Δεν θα τσακωθούμε για πολιτικά απλά μια κουβέντα κάνουμε!Αν θες να μιλήσουμε πάντως για πολιτικές θέσεις μέχρι τώρα η πολιτική γραμμή που ακολουθεί είναι πολύ σωστή τώρα αν είναι ναζιστές , που οι ίδιοι το αρνούνται , θα το δείξει η ιστορία και όπως τόσο γρήγορα φτάσανε τρίτο κόμμα έτσι γρήγορα θα αφανιστούν!
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:56:05 μμ »

Εγώ υπηρετω ακόμα.Απολυωμαι σε 15 χρονια.  Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:58:42 μμ »

Δεν έχει να κάνει πάντως με την θητεία φίλε solferino γιατί οι περισσότεροι είναι πρώην ή εν ενεργεία στρατιωτικοί , ειδικοδυναμίτες , άσχετα αν η μόδα συνεπαίρνει και τους βουτυρομπεμπέδες!
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 04:02:06 μμ »

Εγώ υπηρετω ακόμα.Απολυωμαι σε 15 χρονια.  Κλάμα Κλάμα Κλάμα
χαχαχαχαχα.στρατιωτικος εισαι Γιαννη?ΩχΩχ. Ναζι ειναι SVCOLLECTOR. o loxαγος του λοχου μ ήταν ο Π.Ζησιμοπουλος νυν βουλευτης ΧΑ, τοτε ανθυπολοχαγος. Νοσταλγός βασανιστηριων και αγριο καψωνομουτρο. Ακουσε με..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 04:14:09 μμ »

χαχαχα! Τελοσπάντων , κουβέντα κάνουμε  Κλείσιμο ματιού! Επιστρέφω στο διάβασμα των νομισμάτων! Άνεση
Καταγράφηκε

Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 04:20:57 μμ »

Εγώ υπηρετω ακόμα.Απολυωμαι σε 15 χρονια.  Κλάμα Κλάμα Κλάμα
χαχαχαχαχα.στρατιωτικος εισαι Γιαννη?ΩχΩχ. Ναζι ειναι SVCOLLECTOR. o loxαγος του λοχου μ ήταν ο Π.Ζησιμοπουλος νυν βουλευτης ΧΑ, τοτε ανθυπολοχαγος. Νοσταλγός βασανιστηριων και αγριο καψωνομουτρο. Ακουσε με..
Τι να κανουν κι αυτοι ?  Βγαζουν το αχτι τους όπου...μπορουν......  , διοτι αλλου δεν.....  Μεγάλο χαμόγελο

( περιττο να πω οτι ο τίτλος και μονο του εν λόγω θέματος για μενα αποτελει ανεκδοτο  , οπότε μόνο αυτο το χιουμοριστικό  σχόλιο θα κάνω και τα υπόλοιπα θα αφησω να τα κρίνει η ιστορια - ή οι ψυχαναλυτές )
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 04:31:01 μμ »

Μη μαλώνετε, ο μόνος εθνάρχης ήταν ο Ιωάννης Καποδίστριας. Μετά απ' αυτόν κανείς δε δικαιούται να παίρνει αυτόν το χαρακτηρισμό.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 04:31:26 μμ »

Εγώ υπηρετω ακόμα.Απολυωμαι σε 15 χρονια.  Κλάμα Κλάμα Κλάμα
χαχαχαχαχα.στρατιωτικος εισαι Γιαννη?ΩχΩχ. Ναζι ειναι SVCOLLECTOR. o loxαγος του λοχου μ ήταν ο Π.Ζησιμοπουλος νυν βουλευτης ΧΑ, τοτε ανθυπολοχαγος. Νοσταλγός βασανιστηριων και αγριο καψωνομουτρο. Ακουσε με..

Όντως Βασίλη έχω ακούσει γιαυτον.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 06:50:37 μμ »

ρε παιδια... αποκαλουμε τον καθε ενα Εθναρχη...  παντα με φιλικο τονο θα σας πω μερικα πραγματακια...


εθναρχης ηταν ο καποδιστριας μονο! ουτε ο βενιζελος, ουτε ο μεταξας, ουτε ο παπαδοπουλος, ουτε ο καραμανλης! προσωπικα για εμενα... μιας και δεν ξερω ακριβως τον ορισμο του εθναρχη... ειναι ο πρωτος προεδρος, βασιλιας ή δεν ξερω κι εγω τι... ενος νεοσυστατου κρατους! δειτε στην κυπρο... εθναρχης ειναι μονο ο Μακαριος! κανεις αλλος!

ο μεταξας... εκανε καποια καλα πραγματα σαν στρατιωτικος.. οπως η αμυντικη γραμμη... και μπορει να εμεινε στην ιστορια με το ΟΧΙ... που ομωε δεν ειπε.... (απλα το εγραψε ενας δημοσιογραφος στον τοτε τυπο... την επομενη μερα! τα κανονικα λογια του μεταξα αν δεν κανω λαθος ηταν... ωστε εχωμεν πολεμον!)... φυσικα για εκεινη την εποχη... πολλα ειναι που δεν ειναι και ιδιαιτερος γνωστα... πχ... η ελλαδα ηξερε 6 μηνες πριν οτι η ιταλια θα χτυπουσε... και ετοιμαζοταν... εκανε επιστρατευσεις κτλ... σε αντιθεση με την ιταλια που οι κατασκοποι κτλ που ειχε αναφεραν πραγματα που... ναι μεν ηταν αληθινα μεχρι ενος σημειου.. αλλα δεν υπολογιζαν το σθενος και την λεβεντια του ελληνα... ελεγαν οτι ο κοσμος ηταν δυσαρεστιμενος και σε αθλια κατασταση και αν γινοταν πολεμος δεν θα εκανα πολλα γιατι δεν συμπαθουσαν τον Μεταξα.. κτλ... υπαρχουν αυτα σε βιβλια.. αλλα και αναφορες του τοτε... ποιος τα αναφερε στον μουσολινι... ο οποιος τον πιστεψε κτλ... αλλα θα το πλατιασουμε πολυ...

ο Μεταξας εκανε και πολλα ασχημα! δικτατορας ηταν! αν πρωτος κατεβαινε ο Χιτλερ στην ελλαδα... θα την παρεδινε... απλα δεν συμπαθουσε τον φασισμο του μουσολινι... με τις φανφαρες... οπως το ιδιο εκανε και ο ιδιος ο χιτλερ! απλα χρειαζονταν συμμαχιες!
το γεγονος οτι εκανε καποια καλα που ηταν χρησιμα για την ελλαδα.. δεν τον κανει και αγγελο! με το ιδιο σκεπτικο... ο "ηρωας" Σταλιν θα ηταν αγγελος... ασχετα αν σκοτωσε πανω απο 2.00.000 ρωσους... αν εκανε εκκαθαρισεις και του ελληνικου πληθυσμου στην ρωσια... αν καθαρισε χιλιαδες πολωνους στο Κατιν!
 Ο χιτλερ μας αφησε την ολυμπιακη φλογα... και σε καποια κρατη μελη της ΕΕ.... θεωρειτε εθνικος ηρωας και απελευθερωτης... (Λετονια, Εσθονια, Λιθουανια) και ειχε προκληθει λιγος χαμος... οταν μπηκαν στην ενωση! επειδη τους απελευθερωσε απο τον ρωσικο ζυγο... εγινε μεγας ηρωας! για οσους δεν γνωριζουν... σε καποια απο αυτα τα μερη... τωρα προδοτες θεωρουνται οσοι ηταν ηρωες πολεμου τον Β παγκοσμιο..επειδη πολεμησαν με τον κοκκινο στρατο! (υπαρχουν αρθρα ακομα και σε ελληνικα περιοδικα γι αυτο... οταν ηταν να μπουν στην ΕΕ τα κρατη αυτα...).

οντως παιδια... ο Μεταξας μετα απο πιεση και οτυ βασιλια... περεδοσε τα τοτε οχυρα το 1916 αμαχητι! τοτε ηταν αντισυνταγματαρχης! οταν τοποθετηθηκε στο νεοσυστατο τοτε ΓΕΣ, ηταν 4ος στην ιεραρχια αλλα θεωρουνταν ο εγκεφαλος αυτης!!!   το 1913 οταν ηταν ταγματαρχης.... σαν παλαιωτερος ταγματαρχης... διοριστηκε διοικητης του επιτελειου. απο την θεση αυτη πολεμησε στον Β βαλκανικο πολεμο και μετα απο το τελος του πολεμου αυτου..τοποθετηθηκε ως διευθυντης των Επιχειρησεων του Γενικου Επιτελειου Στρατου, καθως και διευθυντης της Ανωτερης Στρατιωτικης Ακαδημιας.

το 1915, οταν αποταχθηκε ο Βικτωρ Δουσμανης, που ηταν ο αρχηγος του ΓΕΣ, ο μεταξας προυχθει σε αναπληρωτη αρχηγο του ΓΕΣ... αλα οταν ο Βενιζελος μας εβαλε στον πολεμο πραγμα που ηταν αντιθετο με τα του βασιλια που ο μεταξας διατηρουσε αριστες σχεσεις... (ποιο καλες δεν γινονταν!!), ο μεταξας παραιτηθηκε γιατι δεν συμφωνουσε με τον πολεμο αυτο.. οποτε και δεν μπορουσε να παραμεινει στην θεση του (μαρτιος του 1915)! οταν εκδιωχθηκε ο βενιζελος (δεκεμβριος 1915)... ο μεταξας επανηλθε στην θεση του υπαρχηγου ΓΕΣ! με την ληξη του πολεμου τον εκαναν συνταγματαρχη... ενω το 1921 και αφου ο μεταξας δεν ηταν πια στο στρατο... τον καλεσαν, του εδωσαν το αξιωμα του αντιστρατηγου και τον αποστρατευσαν αμεσως!
για αυτο που εκανε το 1916... πολλοι πολιτικοι του αντιπαλοι τον ελεγαν αρχιπροδοτη....

οφειλω να πω οτι το 1916... τα οχυρα δεν ηταν παρα μια πολυ αδυναμη γραμμη αμυνας... αλλα και παλι... δεν ηταν καθολου καλο αυτο που εγινε... και ευθυνη εφερε και ο βασιλιας αλλα και ο μεταξας!

τωρα.. για το αν ο ενας ηταν στο στρατο βατραχανθωπος ή λοκατζης.. ή οτιδηποτε αλλο... και το αν υπηρετησε σπιτι του ή οχι.. παιδια μην τα λετε... εκτος οτι υπαρχουν ατομα πολυ παλαιωτερα σε εσσο και σε σειρες.... σε πολιοτερους καιρους... η θητεια ηταν τοσο κακη και τραβουσαν τοσα πολλα... που οι τωρα στρατιωτες... ειναι σαν να ειναι σε κολλεγιο!! αυτοι που ηταν φανταροι το 1960 ή 1970 ή και 1980... ελεγαν τα ιδια γι αυτους του 1990! ετσι ειναι! δεν θα αναφερω το τι εχω κανει... και τι εκανα στον στρατο... δεν χρειαζεται... εκανα τρελλα πραγμα.. και σε ασκηση με λοκατζιδες μαζι... οι πρασινοσκουφιδες που μας ειδαν τοτε... τα επεξαν.... εστω κι αν ειμασταν πεζικο!! δεν κανω πλακα! βλεπεις... ολοι οι αξιωματικοι μας.. ηταν απο λοκ... και αλεξιπτωτιστες! μεχρι και ο σιτιστης ηταν απο εκει!!! παντου εβλεπες πουλαδες με αστερια, μαυρες πουλαδες.. κτλ...

το αν καποιος ηταν κοντα στο σπιτακι του... δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο... αν το σπτι σου ειναι συνορα ετσι;; στην αθηνα ή σε περιοχες που δεν ειναι συνορα... κανεις την θητεια σου και τελος... ομως εγω... μπορει να εχω απολυοχαρτο εδω και 18 χρονια... αλλα εξακολουθω να ειμαι μαχιμος και να με καλουν!!! σκηνακια να δουν τα ματια σας! καθε λιγο και λιγακι... κι αν γινει κατι... οι πρωτοι που επιστρετευομαστε... πριν το μαθεται οι υπολοιποι.... το απολυοχαρτο μου δεν ειναι ακομα λευκο... και ξερω οτι θα ειμαι μαχιμος μεχρι τα 67... εδω που ειμαι! ειτε σαν εθνοφυλακας ειτε κανονικα... και μετα τα 67... παω πολιτοφυλακη! λουκανικο ετοιμο... οπλο ετοιμο...  (και το σακο ηματισμου τον εχω σπιτι... ενω οταν παω εθνοφυλακας θα εχω και το οπλο... ειχε ακουστει οτι θα εδιναν και σε εμας.. αλλα..). οποτε... θελω αλλα 30 χρονια για να ξεμπερδευω εν μερη!!!
το καλο της κρισης ειναι οτι εχουν καιρο να με καλεσουν! χαχαχαχαχα αλλιως... αστα να πανε.. πρεπει να με εχουν καλεσει απ οτοτε που απολυθηκα 9 φορες!


Ημαρτον! απλος λοχιας ειμαι ρε παιδια... και δεν ειμαι ο Ryan!!! ο Bryan ειμαι!!! χαχαχαχαχαχα

αυτα τα λεω παντα σε φιλικο τονο ετσι;; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 06:59:30 μμ »

Υποκλίνομαι Νίκο. Η πιο σωστή και η πιο αντικειμενική καταγραφή των γεγονότων που έχω δει. Χίλια μπράβο είναι λίγα.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 07:02:41 μμ »

Μπράβο Νίκο μου και οσο για τα υπόλοιπα που γράφει στο τελος ειναι σωστά γιατι τα εχω ζησει απο κοντα 7 χρόνια, ετοιμάσου τον Απριλιο Νικο να σε γνωρισω και απο κοντα,θεου θελοντος φυσικα.  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 07:05:40 μμ »

Η απάντηση του Μεταξά ήταν στα γαλικά, μιας και ήταν η γλώσσα που έγινε η κουβέντα...
Και η μετάφραση στα ελληνικά είναι ''λοιπόν έχουμε πόλεμο''


Δεν το έχω διαβάσει σε βιβλία, όμως εμπιστευομαι τους ανθρώπους που το είπαν...
Ο μεταξάς είχε οργανώσει μία απίστευτη αμυντική γραμμή.
Αν δεν ήταν αυτός, θα μας είχαν κατακτήσει και οι ιταλοί πριν τους γερμανους...


Ξέχασα να συνχαρώ και εγώ τον Νίκο για το ωραίο κείμενο  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2013, 08:22:15 μμ από dionisis o enas » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 07:29:06 μμ »

σωστα Διονυση μου!!

τα γαλλικα ηταν η επισημη γλωσσα τοτε για τις συζητησεις... τα αγγλικα ηρθαν.... μετα τον πολεμο... Κλείσιμο ματιού

ναι! τα οχυρα τα εκανε απιστευτα τοτε και ηταν λειτουργικα και ενισχυμενα εκει που επρεπε... γι αυτο και ηταν καλλιτερη απο την γαλλικη αμυντικη γραμμη Μαζινο που... ουτε καν χρησιμευσε στον Β παγκοσμιο...!  το ειπαν οι ιδιοι οι γερμανοι!
 η γραμμη μεταξα ηταν λιτη καθαρα στρατιωτικη και χρησιμη! η γραμμη μαζινο δεν ηταν ετσι... και αποδειχτηκε οτι ηταν το αδυνατο σημειο της γαλλιας... αφου κρατουσε πολυ μεγαλο αριθμο στρατιωτων...που δεν μπορουσαν α βοηθησουν αλλου...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 07:46:29 μμ »

Άψογη καταγραφή, αποκρυσταλλωμένη άποψη... από μέρους μου, χειροκροτώ και επικροτώ. 
Δεν κάνω παράθεση όλα τα λόγια του Νίκου, για λόγους οικονομίας της συζήτησης...

Ημαρτον! απλος λοχιας ειμαι ρε παιδια... και δεν ειμαι ο Ryan!!! ο Bryan ειμαι!!! χαχαχαχαχαχα


Θα σταθώ στο τελευταίο κομμάτι και απλά θα προσθέσω... Always look at the bright side of life.

Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 08:19:22 μμ »

Πωωω πω ρε συ Κώστα τ μου θύμησες! Βάζω την βιντεοκασετα να το δω, ή μάλλον θα δω το ''οι ιππότες της ελεινής τραπέζης''. Οι καλύτερες κομικές ταινίες που έχω δει!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences