Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 12:57:33 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημευση περιουσιας πολιτων Ε.Ε  (Αναγνώστηκε 17711 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 12, 2015, 02:43:59 πμ »

Δηλαδή, όταν ο μισθός θα είναι 1.000.000 δραχμές και θα αντιστοιχεί σε 100 ευρώ, τι θα αγοράζεις;

Χουχουχου!

Ούτε τότε θα μπορείς να αγοράσεις πετρέλαιο.
Τα ίδια λέμε.
Το νόμισμα δεν είναι φετίχ.
Το νόμισμα της φτώχιας είναι η φτώχια.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 12, 2015, 02:44:08 πμ »

περνουσα και ειπα να πω ενα γεια Σαρκασμός.δηλαδη να κανουμε ντιλιτ και να μην αναφερουμε τι περασαν οι προγονοι μας μαλιστα σε τρισχειροτερες καταστασεις και ομως επιβιωσαν ,καμμια καπηλεια δεν ενεχει αυτη η αναφορα πιστευω,μαλιστα κατα την γνωμη σου αν ζουσαμε το 21 θα ελεγες του Κολοκοτρωνη η του Μακρυγιαννη να μην αναφερονται στους προγονους τους γιατι ειναι ιεροσυλια(προς Θεου δεν συγκρινω τα λεγομενα μου με κανενα ημιθεο προγονο μου)αλλα αυτη ειναι η αληθεια που εσενα σε πειραζει και προσπαθω να καταλαβω το γιατι;;την καλημερα μου στην ομορφη παρεα και Λευτερια ρεεεεε........ποτε θα κανει ξαστερια;;;;
Καταγράφηκε
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 12, 2015, 02:45:18 πμ »


Αφού δεν καταλαβαίνεις ελληνικά, γράφε για να γράφεις.
Εσενα σε εχω γραμμενο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 12, 2015, 02:54:39 πμ »


Αφού δεν καταλαβαίνεις ελληνικά, γράφε για να γράφεις.
Εσενα σε εχω γραμμενο

Κι εγώ το ίδιο.

(Συμφωνήσαμε σε κάτι. :-) )
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 12, 2015, 02:55:40 πμ »

περνουσα και ειπα να πω ενα γεια Σαρκασμός.δηλαδη να κανουμε ντιλιτ και να μην αναφερουμε τι περασαν οι προγονοι μας μαλιστα σε τρισχειροτερες καταστασεις και ομως επιβιωσαν ,καμμια καπηλεια δεν ενεχει αυτη η αναφορα πιστευω,μαλιστα κατα την γνωμη σου αν ζουσαμε το 21 θα ελεγες του Κολοκοτρωνη η του Μακρυγιαννη να μην αναφερονται στους προγονους τους γιατι ειναι ιεροσυλια(προς Θεου δεν συγκρινω τα λεγομενα μου με κανενα ημιθεο προγονο μου)αλλα αυτη ειναι η αληθεια που εσενα σε πειραζει και προσπαθω να καταλαβω το γιατι;;την καλημερα μου στην ομορφη παρεα και Λευτερια ρεεεεε........ποτε θα κανει ξαστερια;;;;

Αυτά από που τα βγάζεις; Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;

αλλα αυτη ειναι η αληθεια
Επιπλέον, ποια είναι αυτή η αλήθεια που εσύ την ξέρεις κι εγώ δεν την ξέρω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 03:09:05 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 12, 2015, 03:01:33 πμ »

Τα ίδια λέμε.

Δεν λέμε τα ίδια, Μιχάλη.


Από εδώ:
Στους δημόσιους υπάλληλους και στους αγρότες τυπώνεις και δίνεις. Για πετρέλαιο, φάρμακα και μηχανήματα τι δίνεις;

Βρεθήκαμε εδώ:
Τι να λεμε τωρα και κατσε εσυ sac να προπαγανδιζεις το εουρο

κλπ...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 12, 2015, 03:08:44 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=s_bCVCTpNGs
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 12, 2015, 03:53:21 πμ »

Αυτό που δεν αφήνουν τα λαμόγια να μάθει ο Ελληνικός λαός είναι ότι είμαστε αυτάρκεις σχεδόν κατα 75%.
Ο λαός μας έχει ξαναπεράσει παρόμοιες δυσκολίες και ξανά στάθηκε στα πόδια του.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 12, 2015, 04:17:39 πμ »

δηλαδη να κανουμε ντιλιτ και να μην αναφερουμε τι περασαν οι προγονοι μας μαλιστα σε τρισχειροτερες καταστασεις και ομως επιβιωσαν ,καμμια καπηλεια δεν ενεχει αυτη η αναφορα πιστευω,

Επειδή κοίταξα και κάποια προηγούμενα μηνύματά σου, να το πω έτσι απλά. Για μένα το να φύγουμε από την ΕΕ είναι φυγομαχία. Παρατάμε έναν "πόλεμο" τάχα μου γιατί μας έχουν στριμώξει. Άλλωστε κι ο κάθε Νενέκος αυτό έλεγε. "Τι τις θέλετε τώρα τις ιστορίες και τα μεγάλα σχέδια και ψάχνεστε, υποτίθεται, για καλύτερα! Καλά δεν ήμασταν όπως ήμασταν; Γιατί να ψάχνουμε για περισσότερα;"

Να δεχτώ ότι οι Γερμανοί (και όχι μόνο) έχουν άδικο, να δεχτώ ότι είναι πιο δυνατοί από μας και θα μας πηδήξουν, αλλά αυτό είναι λόγος να φυγομαχήσουμε; Και να επικαλούμαστε και τον ηρωισμό των προγόνων μας για να "την κοπανήσουμε" από τη μάχη! Είναι ηρωισμός να αποφεύγεις τη μάχη; (Εκτός αν υπολογίζεις να δώσεις τη μάχη με πιο ευνοϊκές συνθήκες, αλλά ο Τσίπρας κατάφερε να βρεθούμε στις χειρότερες δυνατές συνθήκες...)

Κατά τη γνώμη μου, οι πρόγονοί μας θα μας μούτζωναν για τη μλκία μας. Θυσιάστηκαν για να φτιάξουν μια Ελλάδα, για να την κάνουμε εμείς ρημαδιό και να ζητάμε και τα ρέστα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 12, 2015, 04:32:03 πμ »

ο Χαϊλέ Σελάσιε...  Χαϊλέ, ο Μεγκίστου.

Δεν έχω την τιμή να τους γνωρίζω τους κυρίους.

Όταν θα συγκρίνει ο κόσμος την Ελλάδα με την Αιθιοπία των seventies, θα τους μάθεις. ;-)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 04:49:02 πμ από sac » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 12, 2015, 08:20:32 πμ »

...   ... Για μένα το να φύγουμε από την ΕΕ είναι φυγομαχία. Παρατάμε έναν "πόλεμο" τάχα μου γιατί μας έχουν στριμώξει. Άλλωστε κι ο κάθε Νενέκος αυτό έλεγε. ...
 ...   ... θα μας πηδήξουν, αλλά αυτό είναι λόγος να φυγομαχήσουμε; Και να επικαλούμαστε και τον ηρωισμό των προγόνων μας για να "την κοπανήσουμε" από τη μάχη! Είναι ηρωισμός να αποφεύγεις τη μάχη;

Απ΄ότι ξέρω , μάχη και πόλεμο κάνεις για να υπερασπιστείς τα πάτρια εδάφη , την οικογένεια και τους οικείους σου και όχι της γερμανικές  μεγαλοτράπεζες και τους Γερμανούς εφοπλιστές - χρηματοδότες του κόμματος της Μέρκελ.
Αν εσύ θεωρείς ηρωισμό το να μαχόμαστε για τους παραπάνω σκοπούς και στο τέλος να μας πηδήξουν κιόλας , καταλαβαίνω πολύ καλά ποιος είναι ο  Νενέκος.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κατά τη γνώμη μου, οι πρόγονοί μας θα μας μούτζωναν για τη μλκία μας. Θυσιάστηκαν για να φτιάξουν μια Ελλάδα, για να την κάνουμε εμείς ρημαδιό και να ζητάμε και τα ρέστα.

Και κάνεις αυτό που κατηγορείς στους άλλους , δηλαδή ερμηνεύεις τους προγόνους κατά το δοκούν όπως βολεύει εσένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 08:51:41 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 12, 2015, 08:21:57 πμ »

ο Χαϊλέ Σελάσιε...  Χαϊλέ, ο Μεγκίστου.

Δεν έχω την τιμή να τους γνωρίζω τους κυρίους.

Όταν θα συγκρίνει ο κόσμος την Ελλάδα με την Αιθιοπία των seventies, θα τους μάθεις. ;-)

Ούτε τους ξέρω , ούτε και θέλω να τους μάθω , ούτε και θα γίνουμε Αιθιοπία των seventies , όσο κι αν εύχεσαι αυτό λόγω της εμπάθειάς σου. Της εμπάθειας που εσύ εκδηλώνεις τη στιγμή που το εγχώριο πολιτικό σύστημα ομονοεί.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 12, 2015, 08:31:52 πμ »

φιλε σακ μπηκα σε μια νομισματικη ενωση ενω δεν τηρουσα τα κριτηρια και μπηκα με πλαστα στοιχεια σημειωτεων δεν με ρωτησε κανενας σαν Ελληνα πολιτη αν το επιθυμω οπως εκαναν σε αλλες δημοκρατικες χωρες βλ.Αγγλια-Δανια-Σουηδια κτλ,σαυτην την νομισματικη ενωση που την μια μερα εκανε το  ψωμι 100δρχ δηλ 0,30σεντς την αλλη μερα εκανε 1ε δηλαδη 340,75δρχ δειχνη οτι οχι μονο ημασταν ανεπαρκεις να μπουμε αλλα το χειροτερο απροετοιμστοι σαν κοινωνια,μετα αρχισαμε να δανειζομαστε παλι για το οποιο δεν με ρωτησαν σαν Ελληνα πολιτη αν επιθυμω να δανειστω η αν υπαρχει βρε αδελφε μια αλλη λυση,ερχομαι τωρα και απαντω στο ερωτημα περι φυγομαχιας που σωστα θετεις κατεμε ,λοιπον αν αυτα τα 15 χρονια οντως η Ε.Ε λειτουργουσε και επραττε οντως σαν Ενωση θα ειχαμε απτα αποτελεσματα κανω ενα παραλληλισμο με τα 6 χρονια μνημονια για να καταλαβουν και αυτοι που μας διαβαζουν οτι αν ειχαμε δει αποτελεσματα φυσικα και πολλοι απο εμας θα λεγαμε μπραβο ρε βενιζελο μπραβο ρε σαμαρα και ου το καθειξης,ανταυτου ολοι αναθεματιζουμε γενεες 14 απο τον σημιτη μεχρι τους σαμαροβενιζελους,δεν τρελλαθηκε λοιπον ξαφινκα ο Ελληνικος λαος και ταβαζει μαζι τους αλλα υποφερει τα πανδεινα και εσχατως καποιοι εντος των τειχων (πολιτικοι-μεγαλοκαρχαριες) και εκτος (σοιμπλε-μερκελ κτλ κωθωνια)θελουν να τον κανουν να αισθανεται ταπεινωμενος και εξευτελισμενος πραγμα που στο δικο μας dna ειναι οτι χειροτερο,λοιπον δεν φυγομαχω προσωπικα αλλα λεω τερμα δεν παει αλλο βρε αδελφε ,δεν μου κανει αυτη η ενωση ,δεν ταιριαζουν τα χνωτα μου ουτε με τον φιλανδο ουτω με τον ευρωπαιο;;λετονο η λιθουανο;;και ειναι καιρος να αποφασισω τελικα εγω τι τελος θα βαλω σαυτη την κακογουστη φαρσα που ουτω τον προλογο εγραψα ουτε το σεναριο αλλα επιθυμω τουλαχιστον το κυκνειο ασμα να το γραψω εγω,μου το οφειλουν,το οφειλω στους προγονους μου,το οφειλω στην νεα γενια ,το οφειλω στα παιδια μου,μπορει να κανω λαθος αλλα και η υπομονη εχει τα ορια της,εσχατως μου εκλεισαν τις τραπεζες μου,αυτες που ματωσα 6 χροναι να μην κλεισουν και να σωθουν μια αποφαση που αναλογη εγινε μονο επι τσολακογλου στην κατοχη,ειμαστε σε πολεμο αυτη την ωρα μονο που ποια αυτες οι κοτες οι γερμανοι τις κανουν απο καρεκλες και γραφεια δεν ειναι μακακες να ξανακανουν κανονικο πολεμο σε ενα αιωνα 3 φορες γιατι ξερουν οτι αν κανουν θα αφανιστουν αυτη την φορα και ουτε μαρσαλ ουτε κανενα σχεδιο θα τους σωσει,συγνωμη αν κουρασα ενα τελευταιο και συγνωμη που δεν μπορω να αποδωσω οπως θελω γιατι δεν ξερω το πληκτρολογιο πως να το χειριζομαι......
Οιον δ΄΄υπαλλαγμα της χρειας το νομισμα γεγονε κατα συνθηκην
και δια τουτο τουνομα εχει νομισμα, οτι ου φυσει αλλα νομω εστι
και εφ΄΄ημιν μεταβαλειν και ποιησαι αχρηστον
Αριστοτελης ,Ηθικα Νικομαχεια
συμφωνα λοιπον με τον προγονο μας τον Αριστοτελη το νομισμα οφειλει την ονομασια του στη λεξη νομος,γιατι δεν ειναι προιον της φυσης  αλλα του νομου και εξαρταται απο ΕΜΑΣ να το αλλαξουμε η να το αχρηστευσουμε ΑΝ θελουμε.......καλημερα φιλε σακ και χαιρομαι να κανω υγιη διαλογο με ολους και μαζι σου νασαι καλα και ολοι ναμαστε καλα καλη κυριακη ναχομε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 12, 2015, 08:32:46 πμ »

Να το παω λιγο πιο περα ζυγωνει η μαχη των πολιτισμων
Ο Σαμουελ Χαντινγκτον αλλα και ο δικος μαδ Ρηγας Φερραιος
αιωνες πριν το ανεφεραν
Το απο σιβηρια μεχρι Αιθιοπιο μια χωρα μια συμμαχια θα αρχισει
Να διαφαινεται
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 12, 2015, 09:17:54 πμ »

@ μάρκος

Σε κάποια συζήτησ εδώ μέσα, κάποιος μου είπε ότι οι πρόγονοί μας δεν μας ρώτησαν γιατί έκαναν την Επανάσταση του 1821 και αν την έκαναν για τον Χ λόγο, κακώς την έκαναν. Δεν αναφέρω περισσότερα για να μην ξαναρχίσει πάλι ο ίδιος καυγάς. Λέω μόνο να αφήσουμε τους προγόνους μας ήσυχους στους τάφους τους και να μην τους ανακατεύουμε στο συγκεκριμένο θέμα.

@ Μιχάλης

Με είχες ρωτήσει την άλλη φορά για κάτι. Σου απάντησα, αλλά τα σβήσαμε. Όταν μιλάς ήρεμα εδώ μέσα, προδότη σε ανεβάζουν, προδότη σε κατεβάζουν. Βαρέθηκα να προσπαθώ να μιλήσω λογικά εδώ μέσα, ειδικά για πολιτικά.

Είναι εμπάθεια να εξανίστασαι, όταν σε λένε προδότη, γιατί έχεις διαφορετική πολιτική άποψη;

Αν δεν χωνέψουμε καλά ότι και αυτοί που είναι υπέρ του ευρώ είναι εξίσου πατριώτες με όσους είναι κατά του ευρώ, πώς θα μιλήσουμε χωρίς εμπάθεια;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences