Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 08:04:58 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 25TH ANNIVERSARY AUSTRALIAN KOOKABURRA 2015 1OZ SILVER PROOF  (Αναγνώστηκε 49566 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:00:30 μμ »

@ sac και γω περίμενα να πεις ότι δεν είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων

Αφενός με κάλυψε ο haros:

Ολα αυτα μου θυμιζουν λιγο την γνωστη νοοτροπια οτι οι νεοελληνες ειμαστε ανωτεροι των αλλων λαων επειδη πριν κατι χιλαδες χρονα καποιοι ανθρωποι που ζουσαν σε αυτο τον τοπο μεγαλουργησαν.
Την μαυρη μας την τυφλα ειμαστε.
Ολος ο κοσμος γελαει με την καταντια μας και εμεις στην νιρβανα μας και στην προγονοπληξια μας.
Αν σηκωνονταν οι προγονοι μας θα μας πλακωναν στις γρηγορες..
@ haros ο πιο εύστοχος poster

Αποδύο (sic)... μαζί με την προγονοπληξία μας θα έβαζα και το ψώνιο με τη φυλετική καθαρότητα...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:03:23 μμ »

Αποτρεις και το λουρι της μανας  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:12:09 μμ »

@ Stam.G θα ήθελα την τοποθέτησή σας στο ερώτημά μου, καθώς η γνώμη σας έχει μαγάλη βαρύτητα και είμαι σίγουρος ότι θα μάθουμε κάποια πράγματα που αγνοούμε...

Μερικά σχόλια θα μπορούσαν να είναι ότι σε εποχές οικονομικής ανάπτυξης το ΥΠΟΙΚ και η ΤτΕ έβλεπε "τους γερανούς να φεύγουν". Το Perth Mint, τα ΕΛΤΑ κλπ. εκμεταλλεύτηκαν τις εποχές των "παχέων αγελάδων" (και τις Ολυμπιάδες) και ανάπτυξαν τις δραστηριότητες τους.

Τώρα, σε εποχές κρίσης, δεν είναι εύκολο να κάνεις "μεγάλα βήματα". Άσε που στο ΥΠΟΙΚ μπορεί να το βλέπουν στενά μπακαλίστικα το θέμα και όχι "αναπτυξιακά". Αν σκεφτείς τι έγινε με τον Πυθαγόρα, σίγουρα θα διαπιστώσεις ότι όλοι αιφνιδιάστηκαν.

Αποφάσισαν να τυπώσουν μόνο 1.000 κομμάτια για να τονώσουν τη συλλεκτικότητα των νομισμάτων ή για να κάνουν οικονομία; Μπορεί να δοθεί απάντηση δημόσια σε τέτοιο ερώτημα;

Αποτρεις και το λουρι της μανας σεντόνι του sac Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
(1-1) < ισοφάρισα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:15:46 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:33:31 μμ »

Να πεις ότι δεν έχουμε τους πόρους ή  τα μηχανήματα γιατί είμαστε μια μικρή κ φτωχή χώρα δεν είναι κατακριτέο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:34:00 μμ »

Θα προσθέσω και το ανέκδοτο με τον Χατζηδάκι και τη Φιλική Εταιρία. Γιατί δεν έβγαλαν και τα δύο; Θα κολώναμε να δώσουμε 8 ευρώ παραπάνω;

Πιστεύω ότι κόλωσαν λόγω ελλειπούς υποδομής: οργανωτικά προβλήματα, άγνοια της αγοράς, ίσως και έλλειψη μέσων. Ακόμα και έλλειψη διαφήμισης...

Και τα δύο νομίσματα πιστεύω ότι θα μπορούσαν να διατεθούν και σε πολλούς "άσχετους" και λόγω θέματος και λόγω τιμής. Θα μπορούσαν να διατεθούν και από τις εμπορικές τράπεζες. Ακόμα κι απ τα ΕΛΤΑ. Βλέπουμε ότι τα ΕΛΤΑ έχουν δημιουργήσει υποδομές να διαθέτουν τα προϊόντα της ΤτΕ (δίευρα) προσθέτοντας αξία (ΦΠΗΚ και αναμνηστικούς φακέλλους), αλλά και να παραγγέλνουν μετάλλια στην ΤτΕ. Αντίθετα η ΤτΕ ζορίζεται να... ξανακάνει αυτό που έκανε με τα νομίσματα της Ολυμπιάδας...

(Τους έθαψα τελείως...)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:42:45 μμ »

Να πεις ότι δεν έχουμε τους πόρους ή  τα μηχανήματα γιατί είμαστε μια μικρή κ φτωχή χώρα δεν είναι κατακριτέο...

Ενοούσα ότι αιφνιδιάστηκαν. Αλλού το πήγαιναν κι αλλού τους βγήκε. Πιθανόν να μην πίστευαν και οι ίδιοι στα μάτια τους, όταν είδαν την επιτυχία του Πυθαγόρα.

Ίσως οι στενά σχετιζόμενοι με τα συλλεκτικά, όπως οι χαράκτες, να μην αιφνιδιάστηκαν τόσο. Σίγουρα, όμως αιφνιδιάστηκαν οι "προϊστάμενοι". Και δεν νομίζω ότι ο αγαπητός συνονόματος Σταματόπουλος θα "ξεμπροστιαζε" τους "προϊστάμενους" (και για τον αιφνιδιασμό και για τις άλλες ελλείψης).

Οπωσδήποτε, στις "υποδομές" δεν περιλαμβάνονται μόνο υλικά αντικείμενα. Περιλαμβάνεται και η τεχνογνωσία και τα τμήματα υποστήριξης με τα στελέχη τους... < αν δεν είναι σωστό επιστημονικά, ας το διατυπώσει καλύτερα όποιος ξέρει.

Τα νομίσματα της Ολυμπιάδας (και το δίευρο και τα υπόλοιπα) έφτασαν παντού και τα έμαθε πολύς κόσμος (και πίστεψε ότι θα πάρουν και αξία :-( ), γιατί διαφημίστηκαν. Αντίθετα, τις υπόλοιπες εκδόσεις της ΤτΕ δεν τις ξέρει καν ο κόσμος. Ακόμα και εδώ μέσα μπαίνουν άνθρωποι και ρωτάνε "τι είναι το νόμισμα με τον Πλάτωνα και τι αξία έχει, γιατί το βρήκα στην τσέπη μου και δεν το έχω ξαναδεί". (Εννοώ ότι και το τμήμα διαφήμισης κομμάτι της υποδομής είναι.)

Εκεί που δούλευα, δίναμε αφίσσες για τις εκδηλώσεις μας σε όποιον ήθελε να τις κολλήσει. Να τυπώσεις 2.000 αφίσσες παραπάνω δεν κοστίζει τίποτα. Υπάρχει άραγε αφίσσα της ΤτΕ στην ΠΝΕ;;; (Εννοώ τις αφίσσες αυτές που βλέπω στο κεντρικό κατάστημα της ΤτΕ.)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2015, 11:00:59 μμ από sac » Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 05, 2015, 12:10:49 πμ »

Θα προσθέσω και το ανέκδοτο με τον Χατζηδάκι και τη Φιλική Εταιρία. Γιατί δεν έβγαλαν και τα δύο; Θα κολώναμε να δώσουμε 8 ευρώ παραπάνω;

Πιστεύω ότι κόλωσαν λόγω ελλειπούς υποδομής: οργανωτικά προβλήματα, άγνοια της αγοράς, ίσως και έλλειψη μέσων. Ακόμα και έλλειψη διαφήμισης...

Και τα δύο νομίσματα πιστεύω ότι θα μπορούσαν να διατεθούν και σε πολλούς "άσχετους" και λόγω θέματος και λόγω τιμής. Θα μπορούσαν να διατεθούν και από τις εμπορικές τράπεζες. Ακόμα κι απ τα ΕΛΤΑ. Βλέπουμε ότι τα ΕΛΤΑ έχουν δημιουργήσει υποδομές να διαθέτουν τα προϊόντα της ΤτΕ (δίευρα) προσθέτοντας αξία (ΦΠΗΚ και αναμνηστικούς φακέλλους), αλλά και να παραγγέλνουν μετάλλια στην ΤτΕ. Αντίθετα η ΤτΕ ζορίζεται να... ξανακάνει αυτό που έκανε με τα νομίσματα της Ολυμπιάδας...

(Τους έθαψα τελείως...)

Βρε sac με αυτά θα ασχοληθούν τα ΕΛΤΑ,τώρα πουλάνε και Σκρατς στα ταμεία του Κεντρικού  Καταστήματος της Θεσ/νικης. Θυμός
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 05, 2015, 12:17:21 πμ »

Με τις γελοιότητες των ΕΛΤΑ θα ασχοληθούμε αλλού. Τώρα θάβουμε την ΤτΕ. :-)
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 05, 2015, 12:19:12 πμ »

Σε όλα τα υποκαταστήματα τον ΕΛΤΑ λογικά πουλάνε πλέον και ξύσε ξύσε.
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 06, 2015, 12:08:07 μμ »

Κι εγώ αναρωτιόμουν γιατί δεν περπατάει το συλλεκτικό κομμάτι από της ΤτΕ. Μάλιστα έμαθα οτι βγάζουμε ελληνικά συλλεκτικά νομίσματα νομίζω μόλις πρόπερσι και έπαθα την πλάκα μου.

Βέβαια ομολογώ οτι δεν με πεθαίνουν τα σχέδια που έχουμε, και νομίζω οτι απευθύνονται σχεδόν αποκλειστικά στο Ελληνικό κοινό. Ας μην ξεχνάμε οτι αυτούς που εμείς τους έχουμε σε βάθρα υπάρχει πολύς κόσμος έξω που τους έχει μόνο ξώφαλτσα ακουστά και χωρίς να ξέρουν τι ήταν και τι έκαναν.

Οπότε, κατ' εμέ, αν θέλεις να βάλεις ένα θέμα το οποίο έχει μικρή αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό τότε φροντίζεις να είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ. Τα δικά μας δεν είναι. Με την εξαίρεση του Πυθαγόρα, το οποίο βρήκα εξαιρετικό, αλλά και πάλι αυτό το εθνόσημο μέσα στην μέση βαλμένο χωρίς κάποια μετατροπή ώστε να ταιριάζει στο σχέδιο του νομίσματος νομίζω το πέταξε αρκετά παρακάτω αισθητικά.

Σε μια συζήτηση με μια κυρία από την ΤτΕ μου είχε πει οτι κάθε φορά που ετοιμάζουν συλλεκτικά νομίσματα γίνεται μάχη για να μπορέσουν να "παίξουν" λίγο με το εθνόσημο και κάθε φορά η καλλιτεχνική ομάδα χάνει, καθώς και οτι γενικά οι εγκριτικές επιτροπές είναι άκαμπτες και δεν δέχονται τις αλλαγές. Και είναι κρίμα γιατί η χάραξη είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη, τα θέματα όμως είναι προβλέψιμα και τετριμμένα.

Αυτό που είπε ο haros προηγουμένως με την Οία ή την Μύκονο (ή την Δήλο ή το Σούνιο ή... ή... ή...) με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ωραία και η Πίνδος, σύμφωνοι, αλλά όταν ο ξένος ακούει Ελλάδα σκέφτεται νησιά και παραλίες, όχι δάση και λαγκάδια. Καλώς ή κακώς, αυτό είναι για άλλη συζήτηση. Εμένα η Πίνδος μου παραπέμπει στην σειρά America the beautiful. Για τα αμερικάνικα δεδομένα είναι εξαιρετική σειρά σε ένα ούτως ή άλλως συλλεκτικό νόμισμα. Για τα ελληνικά δεδομένα θα το πάρει η ελληνική συλλεκτική κοινότητα και τέλος.

Εν ολίγοις μου δίνεται η εντύπωση πως στην ΤτΕ φαίνεται λίγο αγγαρεία η όλη φάση με τα συλλεκτικά και αρνείται πεισματικά να κάνει ένα βηματάκι παραπέρα και να επενδύσει σε μια αξιοπρεπή πρόταση.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 06, 2015, 03:49:47 μμ »

Θα διαφωνήσω σχεδόν σε όλα.

- Αριστοτέλης, Ιπποκράτης, Αρχιμήδης είναι πρόσωπα πασίγνωστα παντού. Όσο ο Μαρξ, ο Παστέρ ή ο Αϊνστάιν.

Σε μια συζήτηση με μια κυρία από την ΤτΕ μου είχε πει οτι κάθε φορά που ετοιμάζουν συλλεκτικά νομίσματα γίνεται μάχη για να μπορέσουν να "παίξουν" λίγο με το εθνόσημο και κάθε φορά η καλλιτεχνική ομάδα χάνει, καθώς και οτι γενικά οι εγκριτικές επιτροπές είναι άκαμπτες και δεν δέχονται τις αλλαγές. Και είναι κρίμα γιατί η χάραξη είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη, τα θέματα όμως είναι προβλέψιμα και τετριμμένα.

- Όταν χτιζόταν η Ακρόπολη, τα σχέδια εγκρίνονταν από την Εκκλησία του Δήμου. Επομένως οι καλλιτέχνες, από τον Φειδία μέχρι τον Μνησικλή, υποχρεώνονταν να υποβάλουν σχέδια που θα άρεσαν στους... μη καλλιτέχνες. Αν αφήνονταν οι καλλιτέχνες να καλλιτεχνήσουν... ποιος ξέρει πώς θα ήταν η Ακρόπολη...

- Λες ότι τα θέματα είναι προβλέψιμα και τετριμμένα, συγκρίνοντας τα με... το κινέζικο ημερολόγιο... Στις κατσίκες, στα κουκαμπούρια, στα καγκουρά (sic) και στα πάντα έχουμε πήξει, όχι στους Αρχιμήδηδες. :-)

- Λες για το εθνόσημο, αλλά... για την Ελισσάβετ;;;;;;; (που χαλάει τη μια πλευρά των μισών νομισμάτων του κόσμου... και που δεν αφήνει χώρο για την αξία του νομίσματος, που στριμώχνεται κάπου, όπου χωράει...);;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2015, 04:18:56 μμ από sac » Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 06, 2015, 05:19:08 μμ »

Και για την Ελισσάβετ τις ίδιες ενστάσεις έχω, αλλά εδώ λέω για τα Ελληνικά.

Για τα υπόλοιπα περί εκκλησίας του δήμου τώρα, άλλο βάζω σε δημοψήφισμα πιθανά σχέδια και διαλέγει ο κόσμος και άλλο συνελεύσεις επιτροπών και υποεπιτροπών όπου -μαντεύω- ο μέσος όρος ηλικίας είναι στα πρόθυρα της σύνταξης στην καλύτερη.

Και πάλι μιλάς για άλλο από αυτό που λέω εγώ. Εγώ τα λέω τετριμμένα και αναμενόμενα σαν θέματα όχι γιατί υπάρχουν πολλά άλλα νομίσματα με αρχαίους αλλά γιατί τα αρχαία θέματα είναι, μαζί με το πιτόγυρο, η μεγαλύτερη μόστρα μας προς τα έξω. Όλη μας η προβολή αναλώνεται σε στις αρχαίες μας ρίζες αγνοώντας τις τωρινές ομορφιές της χώρας μας ή τις ιδέες που (λέμε οτι) πρεσβεύουμε ή ακόμα και τα σύγχρονα επιτεύγματά μας. Στο δεκαχίλιαρο βάλαμε τον Παπανικολάου. Θες να πάρουμε και ήρωες του 21 ή ποιητές της εποχής σε διάφορα κέρματα? Μέσα. Αλλά τα συλλεκτικά γιατί όχι?

Όσο για την αναγνωρισιμότητα των ένδοξων προγόνων μας και κατά πόσο αυτή συγκρίνεται με του Αϊνστάιν... καλα. Ό, τι πεις εσυ.

ΥΓ: τώρα που το έγραψα συνειδητοποιώ οτι τα χαρτονομίσματά μας είχαν πάντα πολύ πιο ωραία θέματα από τα νομίσματά μας. Προσωπική άποψη βεβαίως βεβαίως.

ΥΓ2: ένα ένα μου έρχονται. Νομίζω μια σειρά με Ελληνική πανίδα θα ήταν εξαιρετική ιδέα! Καρέτα-καρέτα, μονάχους-μονάχους, κρι-κρι, το κρητικό αιλουροειδές που πρότεινε κάποιος (νομίζω ο Έλληνας) πιο πριν. Να μια απάντηση στα πουλιά και τους δράκους και τα πάντα και τα κοάλα. Επίσης μια σειρά με αρχαία μουσικά όργανα, σε απάντηση στις φιλαρμονικές. Επίσης, για τους πιο ριζοσπαστικούς, αντί να βάλουμε την προτομή του Ιπποκράτη ας βάλουμε το ραβδί με τα φίδια. Κάτι συμβολικό! Το κέρας της Αμάλθειας, την κεφαλή της Μέδουσας, δεν ξέρω! Αλλά νομίζω οτι αν εμένα μου ήρθαν τρεις ιδέες ενώ έτρωγα το burger μου μπορεί και η ΤτΕ να σκεφτεί κάτι πιο δημιουργικό χωρίς να γίνει τσίρκο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2015, 05:42:47 μμ από stingray » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 06, 2015, 07:46:37 μμ »

Όταν γράφουμε κάτι, το γράφουμε για να καταλάβουν οι άλλοι, όχι εμείς που γράφουμε.

Και από όλα αυτό σεντόνι... αναφέρθηκες μόνο στον Αϊνστάιν. Στον ιατρικό τομέα ποιος είναι πιο διάσημος από τον Ιπποκράτη; Ο Παστέρ; Ο Κοχ; Ποιος; (Μη μου πεις ο Φουστάνος...)

Στον τομέα της φιλοσοφίας ποιος είναι πιο διάσημος σε όλον τον κόσμο από τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα; Ο Καντ; Ο Χέγκελ; όσοι ξέρουν τον Χέγκελ, ξέρουν και τον Επίκουρο.

Στις θετικές επιστήμες, ΟΚ, ο Αϊνστάιν είναι φίρμα. Και ίσως και ο Ντεκάρτ και ο Νιούτον. Από εκεί και πέρα, υπάρχει άνθρωπος που ξέρει τον Λάιμπνιτς και τον Πασκάλ και δεν ξέρει τον Αρχιμήδη και τον Ευκλείδη;

Σε κάθε περίπτωση, το Πυθαγόρειο Θεώρημα και την Αρχή του Αρχιμήδη την ξέρουν και τα σχολιαρόπαιδα στη Ζιμπάμπουε, όπως ξέρουν και την Αρχή της Παγκόσμιας Έλξης. Όπως και το Ευκλείδιο Αίτημα.



Last but not least. Πόσων χρονών πιστεύεις ότι είναι ο Σταματόπουλος και πόσα χρόνια πιστεύεις ότι χρειάζεται για να πάρει σύνταξη;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2015, 08:04:03 μμ από sac » Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 06, 2015, 08:23:45 μμ »

Όρεξη έχεις? Κοίτα πως γράφεις κι εσύ και άλλοι εδώ μέσα και μετά κάνε μου παρατήρηση, τουλάχιστον εγώ ξέρω να χρησιμοποιώ σωστά το sic.

Ο Σταματόπουλος δεν ξέρω καν ποιός είναι, πόσο μάλλον την ηλικία του.

Δεν έχω κάτι να σου αποδείξω, διαφωνούμε και τελείωσε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences