Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 03:20:12 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 69468 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:25:28 μμ »

Ο συγγραφεας απο οτι διαβαζω λεγεται Δαρουσος Θεοτοκης.
Δεν γνωρίζω αυτόν τον κατάλογο.
Ο Ποδάρας προφανώς θα τον ξέρει.

Αν δεν απατωμαι πρεπει να ειχε καταστημα στην Νορμανου. Και επιπλεον ως λογικο και κατα τα λεγομνενα του το 2000 πουλουσε το εν λογω 43 ευρω.
Καληνυχτιζω και θα παρακολουθησω το θεμα μηπως και υπαρχει καμια λογικη εξηγηση για την απορια μου.
Δεν ειναι δα και ενας αιωνας πριν , και τοτε συλλεκτες ειμαστε.......
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:30:17 μμ »

Βασίλη έφτασε?
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:48:08 μμ »

Ναι Ηλια ,απαντησα
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:55:32 μμ »

σωτηρη ο συγκεκριμενος ακομα εχει καταστημα στη νορμανου στο 5 και στο 6....πηγε μελος της σελιδας και κοιταξε καποια γραμματοσημα του λεει ποσο κανουν......70 λεπτα....
-αφου τα εχεις στο καταλογο 40...........κατσε να δω του λεει
-α ναι εχεις δικιο αλλα ο καταλογος ειναι απο το 2007......περασαν και τοσα χρονια  Σαρκασμός
οσο αφορα το καταλογο του για τα νομισματα........
καλη προσπαθεια αλλα τιμες δεν εχει τα εχει σε κλιμακα α.,β,γ 1,2,3 κτλ, εχω τη 2η εκδοση.ειχα πριν κανα μηνα ανεβει αθηνα και πηρα καποια αναλωσιμα απο κει......σε κουβεντα που ειχαμε για το βιβλιο του περι τιμων κτλ εν ολιγεις καταληξαμε στο οτι ολα ειναι προσφορα και ζητηση και εκει δεν ειχε αδικο.εκτος και καποιοι εχετε τη συνηθεια να πληρωνετε τιμες καταλογου οποιος και αν ειναι αυτος.
οσο αφορα τις μικρες αξιες.........
οβολους διωβολα ειδικα του 1882 πρεπει να χω πανω απο 100 χωρις να εχω αγορασει ουτε ενα.ειναι ολα σε μαυρο χαλι.αυτα τα ειχε η μητερα μου μαζευοντας τα απο τα χωραφια.οι αγροτες τα εριχναν επειδη ηταν χαλκινα? κατι τετοιο.....ποτε δε το καταλαβα για να ειμαι ειλικρινης.η αλλη περιπτωση ειναι οι δεκαρες κτλ του 1912.εχω φαει ξυλο στο χωριο επειδη τις εβγαζα απο ενα φουρνο.τις ειχαν βαλει αντι για ροδελες  Μεγάλο χαμόγελο
απλα θελω να καταληξω στο οτι συμφωνω οτι οι μικρες αξιες παρολο που ηταν μεγαλες οι ποσοτητες ειναι δυσκολο να βρεθουν σε πολυ υψηλες καταστασεις.παρολαυτα ειμαι και γω της λογικης του οικονομου κρητικου βολευομαι και με 63-64  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 12:01:07 πμ »

Και τελικα οι ποικιλιες απο οτι εχω δει εως τωρα ειναι πανω απο 5 ,Ηλια σου εστειλα και αλλη απαντηση,Μπραβο μητρες τα 5 λεπτακια.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 12:07:52 πμ »

αυτη ειναι η ποικιλια των πιστοποιημενων ms 66
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 12:12:03 πμ »

Ηλια σου ειπα σε μυνημα οτι ειναι ξεχωριστη ποικιλια απο οσες δειξαμε ,πρεπει να γινει μια μιξη εικονων παρομοια με αυτη που ειχε κανει ο κωστας για να βλεπουμε ολοι τις μικροδιαφορες ,αν μπορεσει ο κωστας και το κανει καποια στιγμη θα ειναι βοηθεια
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 09:33:17 πμ »

Σωτηρη ο κατάλογος εχει τιμες τραλαλα. Δεν υπάρχουν αυτες οι τιμές. Ο καταλογος αυτος του 2002 εδινε για UNC διφραγκο 1883 τιμή πάνω κάτω 800 ευρώ,δεν θυμαμαι ακριβώς. Επίσης για να το τραβηξουμε λίγο στα άκρα εδινε 40000 ευρώ το 40αρι του Όθωνα.Οι τιμές ήταν για γέλια. Δεν υπάρχουν ρε Σωτήρη. Δηλαδή ο Δαρούσος είδε με τα ματια του πολλά δίφραγκα του 1883 ΑΝΚ και εκρινε πωςη αγορα τα αποτιμα στα 800 ευρώ???Αφου δεν υπάρχουν. Σωτήρη αν θες ανεβασε δειγματοληπτικα κάποιες τιμές ακυκλοφορητων απο τον καταλογο αυτό να σου πουν και τα παιδια εδώ γνωμες.

Αυτό που μπορει να ισχύει είναι να εκριναν τα κερματα πολυ πιο χαλαρα μιας και δεν ηταν πιστοποιημενα και όλα τα κερματα απο αυ53 και πανω να τα εβγαζαν ακυκλοφόρητα και να όριζαν τις τιμες με αυτό το κριτήριο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 09:53:27 πμ »

Ο συγγραφεας απο οτι διαβαζω λεγεται Δαρουσος Θεοτοκης.
Δεν γνωρίζω αυτόν τον κατάλογο.
Ο Ποδάρας προφανώς θα τον ξέρει.

Αν δεν απατωμαι πρεπει να ειχε καταστημα στην Νορμανου. Και επιπλεον ως λογικο και κατα τα λεγομνενα του το 2000 πουλουσε το εν λογω 43 ευρω.
Καληνυχτιζω και θα παρακολουθησω το θεμα μηπως και υπαρχει καμια λογικη εξηγηση για την απορια μου.
Δεν ειναι δα και ενας αιωνας πριν , και τοτε συλλεκτες ειμαστε.......
ως προς το συγγραφεας και γνωστης,εχω πολλες αμφιβολιες βασιμες!μπορω να παραθεσω και περιπτωσεις!ο κυριος εχει καταστημα στην οδο νορμανου,με διαφορα συλλεκτικα ειδη!απο περιοδικα,δισκους,γραμματοσημα,νομισματα,καρτ ποσταλ,μικροαντικειμενα,κλπ.οσο για νομισματικες γνωσεις αμφιβαλω αν εχει!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:27:33 μμ »

Συναδελφοι ευχαριστω για την ανταποκριση.
Απο τις απαντησεις αντιλαμβανομαι οτι εχω ενα μικρο προβλημα εκφρασης στον γραπτο λογο, ετσι θα προσπαθησω να γινω πιο σαφης ωστε να απαντηθουν ΙΣΩΣ οι αποριες μου.

α. Εχει κανεις απο σας καποιον καταλογο(πλην του ιδιου με μενα) απο το 1995- 2000 , να με ενημερωσει ποια η τιμη του εν λογω σε unc ,    αν φυσικα αναφερεται;;;;;;

β. Υπαρχει εδω κανεις συλλεκτης με πορεια συλλεκτικη πανω απο 2-3 χρονια, ο οποιος να απεκτησε το εν λογω την εποχη των προαναφερθεντων χρονολογιων σε κατασταση  ms περιξ του 66 ας ηταν και 63 , να μου πει  εγκυρα και συγκεκριμενα ποσο το αγορασε τοτε , ή ολοι το αποκτησατε <προχθες>;;;
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:50:09 μμ »

Xμ...σε βρισκω Σωτηρη σωστοτατο,περιμενω και εγω την ιδια απαντηση ,και επειδη εχω αρκετα ασχοληθει με τα εν λογο 5 λεπτα και των δυο χρονολογιων θαθελα να δω οποιαδηποτε παλια πιστοποιηση πανω απο MS63,ΤΑ 66 αρια τωρα εμφανιστηκαν και ανατρεπονται ολες οι τιμοκαταλογιστικες λογικες ως προς τιμες,και τις εφεξης τιμες θα τις χαλιναγωγισει η ζητηση ,αλοιως στο ραφι,αλλα επειδη ξερω την ματαιοδοξια του συλλεκτη θα παραμεινουν σχετικα ψηλες τα 65 και 66 και αρκετα θα αγοραστουν οπως ηδη γινεται,και κατι αλλο με σεβασμο αλλα επειδη πιστευω τα ματακια μου και οχι οτι ακουω αν δεν δω την ποσοτητα που αναφερθηκε χτες οτι υπαρχουν σε φωτογραφια εστω κρατω επιφυλαξεις ,δεν θελω να προσβαλλω κανεναν αλλα τα εως τωρα γνωστα ms 62-66  δεν ειναι πανω απο 30-40 νομισματα ,και φυσικα ειναι αρκετα παραπανω απιστοποιητα σκορπια σε συλλογες αλλα και παλι λιγα ειναι ακομα και 200 να υπαρχουν .
Καταγράφηκε
theobyron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 06:54:30 μμ »

Σύμφωνα με το βιβλίο του πυλαρινού του 2000 οι τιμές που αναφέρει για τα 5 λεπτά 1895 είναι
F 1000 VF 3000 XF 10000 UNC 25000 Δραχμές ήτοι περίπου 74€ το UNC
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 08:31:52 μμ »

θα ηθελα να κανω μια απλη παρατηρηση!οι 25.000 δραχμες το 2000 δεν ανταποκρινονται σε 74!!!ευρω σημερινα!οσοι θυμουνται αναλογιες,οι εικοσιπεντε χιλιαδες ηταν καποιο ποσο,ενω τα 75 ευρω σημερα,μαλλον ειναι αστειο ποσο!νομιζω οτι δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε!οσο αν καποιος βαδιζει στις τιμες,με τα πιστοποιημενα που υπαρχουν,και οχι με το ποσο ευκολα βρισκωνται στην αγορα σε υψηλες καταστασεις,μαλλον δεν εχει καταλαβει οτι τα απιστοποιητα και υψηλης καταστασης μαλιστα εχουν τρομερη διαφορα!παραδειγμα οι αργυρες 66αρες χουντες!στην τελευταια δημοπρασια της πνε εφυγαν ακτυπητες τελειως!ενω οι απιστοποιητες πουληθηκαν με σχεδον ιδια τιμη εκκινησης?εκτος απο ενα ζευγαρι!δειτε μονοι σας και συγκρινετε!εχω δει πληρεις σειρες καποδιστρια(συνφωνα με το βιβλιο του φιλου αμερικανου) απιστοποιητες,στην κυριολεξια διαμαντια!!!ενω πιστοποιημενα,ειναι μερικες δεκαδες ολα μαζι,ακυκλοφορητα!οι παρεπιδημουντες την ιερουσαλημ γνωριζουν!εννοω τους συλλεκτες,που γνωριζουν αρκετους παλιους η νεους  μεγαλοσυλλεκτες!που δεν ειναι και λιγοι,και τι συλλογες εχουν!καλυτερα να κοιταμε τελευταιες δημοπρασιες με τιμες κλεισιματος,η ποσο πουληθηκε καποιο γνωστο νομισμα προφατα στο εμποριο,παρα τα πιστοποιημενα!σιγουρα για του νεους η απειρους ειναι εξασφαλιση(γνησιωτητας και χρηματων),αλλα για τους μεγαλοσυλεκτες μαλλον ποτε δεν θα γινουν αποδεκτες!φυσικα δεν απαξιωνω τα πιστοποιημενα,που πολλες φορες προφυλασουν τα νομισματα απο φθορες η μεγαλυτερες διαβρωσεις!αλλα πολλοι αρκουνται σε καψουλες η χαρτονακια!που και τα προφυλασουν,και γνωριζουν ποσο στοιχιζουν!το εχουμε ξαναπει αλλωστε, περι ορεξεως,κλπ!ας μην το κανουμε ομως και κανονα!τελος,κοιταξτε ποσο κατεβηκαν οι ελπιδοφοροι,μεχρι πριν λιγο καιρο πιστοποιημενοι παυλοι!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
theobyron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 10:08:20 μμ »

Παρότι δεν διαφωνώ με την ουσία της επισήμανσης του Γιαννη για την αγοραστική αξία του χρήματος τότε και σήμερα, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη οτι οι 25.000δρχ του 2000 ανταλάχθηκαν με σε €73,36 το 2002 και έκτοτε το νόμισμα παραμένει το ίδιο.
Το  δανεικό χρήμα φούσκωσε  τις τιμές όλων των προιόντων. 
Για σκοπούς σύγκρισης λοιπόν αναφέρω οτι τότε το χρυσό Γεωργίου του 1884 σε κατάσταση fine που είναι αρκετά κοινό, το κοστολογούσε 35.000 δρχ.(102€).
Με το σκεπτικό αυτό και αν δεχθούμε οτι ο χρυσός είναι το μέτρο για την αποτίμηση των αξιών,  δέν υπάρχει λογική για τέτοιες μεγάλες διαφοροποιήσεις στην τιμή του 5λέπτου.
Ολα τα ανωτέρω απλώς αποτελούν σκέψεις με προυπόθεση βέβαια οτι οι τιμές του βιβλίου του πυλαρινού αντιστοιχούσαν στην πραγματικότητα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 10:41:24 μμ »

Σύμφωνα με το βιβλίο του πυλαρινού του 2000 οι τιμές που αναφέρει για τα 5 λεπτά 1895 είναι
F 1000 VF 3000 XF 10000 UNC 25000 Δραχμές ήτοι περίπου 74€ το UNC

Eυχαριστω συναδελφε.
Μολις 30 ευρω διαφορα απο τον δικο μου <παλιοκαταλογο> Κλείσιμο ματιού.
Με το συγκεκριμενο νομισματακι κατι εχει παιχτει. Να δεχτω ακομα και τριπλασιασμο μιας αξιας, αλλα δεν θεωρω υγειες τον 20πλασιασμο.
Προσωπικα μαζευα νομισματα απο το 75 εως το 85, χωρις ιδιαιτερες γνωσεις.
Μετα σταματησα και εκανα  πλεον κατι μικροαγορες το 2000 οπου αγορασα και τον καταλογο, και εκτοτε δεν ξαναοσχοληθηκα με τα νομισματα, καθως η αγαπη μου ειναι τα χαρτια.
Σας συνιστω να προσεχετε τις αγορες σας , ιδικα οι νεοτεροι γιατι ο συλλεκτισμος ειναι περιεργη και  αμαρτωλη ιστορια με πολυ παρασκηνιο, και  με αντικειμενο πολυ σχετικης αξιας, και ο νοων νοειτω.......
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences