Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:33:01 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση χρυσού νομίσματος  (Αναγνώστηκε 7662 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 27, 2014, 10:49:53 μμ »

Επειδη δεχτηκα ηδη και απο 2-3 μελη καλοριζικα να πω  οτι δεν ειναι στη κατοχη μου το νομισμα ....προς το παρον βεβαια  Κλείσιμο ματιού

Ειναι δυσκολο να πει καποιος με σιγουρια εαν ειναι γνησιο ή οχι ....παντως φτασαμε σε καλο σημειο ειναι ενα Elizabeth I (1558 – 1603) Half Pound .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 28, 2014, 01:52:28 πμ »

εχετε δικιο..υπαρχει το Α εστω και πατημενο πολυ χαλαρα..το εβλεπα απο κινητο και δεν το καταλαβα..αλλα και στα σφυρηλατα νομισματα δεν πρεπει να υπαρχει ενα ''στανταρ''? πχ,δεν νομιζω οτι ειναι αμελητεο η ελλειψη ενος γραμματος και δικαιολογησιμο επειδη ειναι hammered...ετσι νομιζω..σιγουρα οι γνωσεις σας ειναι παραπανω απο τις δικες μου,αλλα αποψεις εκφραζουμε..αλλα απο την στιγμη που και στα 3 διακρινεται το Α,δεν χρειαζεται παραπανω αναλυση το σημειο..για οτι αλλο,δηλωνω αγνοια..παντως πολυ ομορφο κομματι!και αν ειναι και σε καλη τιμη,διπλη η ομορφια!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:04:11 πμ »

Που ειναι και αυτος ο Κουντουριδης οταν τον χρειαζεσαι......Γιωργοοοοοοοο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:17:55 πμ »

Καλά εσύ τη διαφορά ώρας δεν την υπολογίζεις; Ασε πρώτα να ξυπνήσει ο άνθρωπος να πιει τον καφέ του και μετά δικός σου!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:15:29 πμ »

Ναι ναι καλημερα. Τον ήπια εδώ ειμαι.

Αντώνη τα είπαμε με πμ, δεν εχω κάτι άλλο να προσθέσω. Δεν ήμουν πολυ διαφωτιστικος το ξέρω αλλα μπορω να απαντάω μόνο πανω σαυτα που γνωρίζω. Αν θέλεις να "δημοσιεύσεις" αυτα που σου έγραψα  δεν εχω πρόβλημα, σου απάντησα με πμ γιατί εσύ μου έστειλες πμ. Δεν είπα αλλωστε και τιποτα παραπάνω απο αυτα που ειπώθηκαν απο άλλους ήδη.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:59:55 πμ »

θα ηθελα να συμπληρωσω οτι σε αυτα τα νομισματα χρειαζονται ειδικες γνωσεις και αρκετη εμπειρια!!!Οσο για το συγκεκριμενο διατηρω πολλες επιφυλαξεις!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 28, 2014, 12:09:53 μμ »

Συμφωνω.Αυτο εγραψα και εγω στον Αντὠνη. Εμπειρἰα και γνὠσεις που εγω δεν εχω σε αυτα τα νομἰσματα μια και ουδεποτε ασχολἠθηκα με σφυρἠλατα.
Απο τα λἰγα που γνωρἰζω: Tα standards της εποχἠς δεν ηταν ιδια με τα σημερινἀ και βἐβαια αυτα του μετἐπειτα Royal Mint. Ειναι ευρἐως γνωστο οτι αυτα κοβὀντουσαν απο σιδηρουργοὐς και βἐβαια λἰγη επιμἐλεια δινὀταν στο προιον. Οι δισκοι δεν ηταν τελεια στρογγυλλοἰ επιπλἐον δε συχνα τα νομἰσματα αυτα επεφταν θὐματα επιτηδεἰων που εκοβαν μικρα ρινἰσματα απο την περιφἐρεια με σκοπὀ την συλλογη και εμπορἰα μετἀλλου (χρυσοὐ στην περἰπτωση). Λὀγος που ξεκἰνησε η κοπἠ milled edge το 1658.  Επἰσης λὀγω της ελειψης (φυσικἀ) quality control πολλα εχουν ανομοιὀμορφο πἀτημα (φαἰνεται αυτο στην φωτὀ του Κὠστα οπου υπἀρχει το Α στο REGINA αλλα εχει αδὐνατο πἀτημα).Δεν ειχαν ομως την πολυτἐλεια να απορρἰπτουν τἐτοια νομἰσματα. Ετσι δεν ειναι σπἀνιο να βλἐπει κανεἰς αδὐνατα σημεἰα, αντἰθετα θα ελεγα ειναι σημἀδι γνἠσιου. Επἰσης για τον λὀγο που προανἐφερα εἰναι πολυ δὐσκολο να βρεἰς κἀποιο με τελεια στρογγυλὀ δἰσκο.
Στου Ανὠνη δυστυχὠς παρατηρὠ μια "κατασκευασμἐνη" φθορἀ και μἀλιστα ομοιὀμορφη δηλαδη σε ολο το design. Ο δἰσκος ειναι πολυ στρογγυλος χωρις σχεδον κανἐνα πρὀβλημα. Τα γρἀμματα ειναι σχεδὀν τἐλεια για την εποχἠ.

Θἐλει προσοχἠ. Εγω θα το εστελνα για πιστιποιηση. Αν αυτο δεν ειναι εφικτο και αφου δεν υπαρχει κἀποιος να το δει απο κοντα που εχει ομως εμπειρἰα ας σκεφθεἰς λιγο αυτα που  εγραψα Αντὠνη.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 28, 2014, 07:49:11 μμ »

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια .

Αυτό που αποκόμισα από το θέμα είναι η σοβαρότητα και ο σοβαρός τρόπος προσέγγισης του Γιώργου , που χωρίς να υπερεκτίμηση τον εαυτό και τις γνώσεις του , αν και έμμεσα τον πίεσα ,έδωσε μια συγκρατημένη και δομημένη απάντηση που δείχνει την σοβαρότητα και τον επαγγελματισμο που τον διακρίνει.

Άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξης του Φόρουμ μας , να μοιράζεσαι την γνώση και να βοηθάς τον άλλο να καταλάβει και να κατανόηση .

Από κει και πέρα μπορεί να μάθει να κρίνει και να ενεργήσει κατά το δοκούν.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:05:45 μμ »

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια .

Αυτό που αποκόμισα από το θέμα είναι η σοβαρότητα και ο σοβαρός τρόπος προσέγγισης του Γιώργου , που χωρίς να υπερεκτίμηση τον εαυτό και τις γνώσεις του , αν και έμμεσα τον πίεσα ,έδωσε μια συγκρατημένη και δομημένη απάντηση που δείχνει την σοβαρότητα και τον επαγγελματισμο που τον διακρίνει.

Άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξης του Φόρουμ μας , να μοιράζεσαι την γνώση και να βοηθάς τον άλλο να καταλάβει και να κατανόηση .

Από κει και πέρα μπορεί να μάθει να κρίνει και να ενεργήσει κατά το δοκούν.
Σε ευχαριστω πολυ Αντώνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 08:36:27 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:07:35 μμ »

Σήμερα μίλησα με το Stephen Fenton (St.James Auctions) είναι φίλος και πρώην Πρόεδρος του BNTA. Γνωρίζω οτι εχει στην κατοχή του (και το εχω δει αλλωστε) ενα μακροσκελή κατάλογο του BNTA με όλα τα γνωστά πλαστα Αγγλικα αλλα και ξένα  νομίσματα. Τον ρώτησα λοιπόν για το δικό σου Αντώνη  και μου είπε οτι δεν εχει ακούσει για πλαστό Half pound της Ελισαβετ παρά μόνο για Angel. Βεβαια πρόσθεσε οτι ο κατάλογος εχει ηλικία 25-30 χρόνων και πολλά μπορει να έχουν αλλάξει. Να προσθέσω εγω πολλά Κινεζικά.

Αλλάζω κουβέντα. Σε αυτόν τον ενδιαφέροντα κατάλογο (αλλα μάλλον ξεπερασμένο) είδα πλαστό 1833 20δρχμο. Το προσδιόριζε μάλλον ακατανοητα με λιγο καμπύλη στο Σ του Βασιλέως και μια εσωχη (?) indentation στα Αγγλικά, στο  θυρεό. Περισσότερο μπέρδευε νομιζω και αυτα που εχω διαβάσει απο εδώ μέσα τα θεωρώ περισσότερο τεκμηριωμένα και ενημερωμένα.


[/quote]
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:42:09 μμ »

Συνήθως τέτοια νομίσματα RAW έχουν 'ονοματεπώνυμο' ή 'γενεαλογικό δέντρο'... αυτό που ονομάζεται και Credit Line. Είναι καταγεγραμμένο από ποιον αγοράστηκαν, πόσο και πότε και συνήθως στις δημοπρασίες τους, η πιστοποίησή τους είναι αυτές οι πληροφορίες.
Το να βρεθεί ένα τέτοιο νόμισμα σε κάποιον 'συλλέκτη του Σαββατοκύριακου', το θεωρώ απίθανο. Φυσικά υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να είναι γνήσιο, αλλά η πιθανότητα αυτή είναι απειροελάχιστη. Ο δρόμος της πιστοποίησης είναι μία επιλογή, που έχει όμως και τα αρνητικά της.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 08:51:37 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences