Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 06:56:20 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστή ή όχι Λίρα Αγγλίας? Αγορά από eBay!  (Αναγνώστηκε 24682 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:36:48 πμ »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Επομένως δεν συμφέρει κάποιον να πουλήσει σε ιδιώτη λίρα που είναι κόπια αφου όπως μου λες είναι συλλεκτική;θέλω με αυτον τον τρόπο να αποκλείσω το ενδεχόμενο να πεσει κάποιος θύμα απάτης .Δηλαδή να πάρει κόποια αφου δεν συμφέρει τον πωλητή.Γιατί εάν του πουλήσει κίβδηλη θα έχει σίγουρα κάποιες διαφορές στα χαρακτηριστικά της. Κλείσιμο ματιού
Αδυνατώ να πιάσω το νόημα όσων γράφεις, ξαναπάμε από την αρχή..... Η κίβδηλη με κανέναν μα κανέναν νόμο δεν μπορεί να έχει τα χαρακτηριστικά της γνήσιας (δλδ αν κάποιος βάλει λιγότερο χρυσό για να συμπληρώσει τα γραμμάρια που απαιτούνται θα πρέπει να βάλει ποσότητα χαλκού πχ τόση που μετά θα του φύγει στο πάχος ή στη διάμετρο. Αν κάνει ίδιο πάχος και ίδια διάμετρο με λιγότερο χρυσό θα του φύγει στα γραμμάρια)
Συνήθως οι κόπιες γίνονται για να ξεγελαστούν οι ιδιώτες, σε όποια τράπεζα ή χρυσομάγαζο και να πας με την μεγαλύτερη σπανιότητα στα χέρια, θα σου το πάρουν για την αξία του σε χρυσό.
Θύμα απάτης μπορεί να πέσει ο οποιοσδήποτε.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:45:32 πμ »

ο σκοπός που κάποιος κατασκευάζει κόπιες είναι η υπεραξία που μπορεί να κερδίσει λόγω συλλεκτηκότητας, σπανιότητας.επαναλαμβάνω όσα λές .Και πάνω σε αυτό ρωτώ:Πώς θα κερδίσει  αφου δεν θα πουλήσει παραπάνω ; Αφου και η κόποια είναι χρυσή.Θα μου πείς μάλλον οτι θα βγάλει την διαφορα μιας και η κοποια πωλείται ως μέταλλο στην πραγματικότητα.οκ εγώ μπερδέυτηκα.Αρα πως καταλαβαίνουμε μια κόποια αφου είναι πανομοιότυπη με τη γνήσια τώρα μάλιστα που υπάρχει και το λέϊζερ ;
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:55:11 πμ »

Ποιος το λέει ότι δεν θα πουλήσει, νομίζεις ότι όλοι τα ξέρουν όλα, όταν ασχοληθείς λίγο με το θέμα αρχίζεις και μαθαίνεις ποιες είναι οι επίφοβες ημερομηνίες, αλλά για σκέψου να είσαι στην αρχή, άνετα μπορείς να την πατήσεις. Υπάρχουν και κόπιες που δύσκολα μπορεί κανείς να πει ότι είναι κόπιες, θέλει παρατήρηση και τριβή με το αντικείμενο για να καταλάβεις αν είναι κόπια ή όχι. Απλώς καλό θα είναι όπου θα είσαι ψιλιασμμένος ότι κάτι δεν σου αρέσει να το αποφεύγεις, αλλά στο ξαναλέω θέλει χρόνο αυτό.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 19, 2013, 12:42:03 μμ »

Αλλη μια επιβεβαίωση παρακαλώ για την λιρίτσα μου που είναι λίγο πιο παχιά στην στεφάνη στο μπροστινό μέρος.εβαλα καλύτερες φωτο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 19, 2013, 12:56:10 μμ »

Φίλε μου
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 19, 2013, 02:24:51 μμ »

Σε ευχαριστώ φίλε .Απλά είχα έναν φόβο απο εχθές για την μικρή διαφορά στο πάχος στην στεφάνη στα τρία τέταρτα περίπου της λίρας,αλλά απο οτι μου είπαν πιο πάνω αυτό συμβαίνει κάποιες φορές . Εσένα ποιά είναι η γνώμη σου γι αυτό ;
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 19, 2013, 02:41:28 μμ »

Δεν έχω να σου απαντήσω κάτι καινούριο, στην συγκεκριμένη ημερομηνία, στο συγκεκριμένο νομισματοκοπείο της Pretoria, SA κόπηκαν περί τα 16 εκατομμύρια κομμάτια, μάλλον πρόκειται για κάποιο ελάττωμα να το πούμε, που πέρασε απαρατήρητο στην παραγωγική διαδικασία, μη το κουράζουμε άλλο το θέμα δεν τρέχει τίποτα με την λίρα σου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 19, 2013, 02:45:52 μμ »

οκ φίλε .Να σαι καλά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 19, 2013, 03:53:08 μμ »

Γνησια ειναι φιλε , μην το πολυψαχνεις, πιστευε και μην ερευνα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences