Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 03:14:15 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστή ή όχι Λίρα Αγγλίας? Αγορά από eBay!  (Αναγνώστηκε 24686 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 23, 2011, 02:40:42 μμ »

Καλησπέρα σας κύριοι, θα ήθελα τη βοήθεια σας μιας και είμαι νέος συλλέκτης αλλά δε ξέρω για πόσο ακόμα αφού μ'αυτά που μαθαίνω και βλέπω ανησυχώ πολύ.Έκανα αγορά απο eBay "top rated seller" τη παρακάτω λίρα Αγγλίας κοπής Λονδίνου Γεωργίου 1925.Αποφάσισα να πάω σε ένα εργαστήριο να την επιβεβαιώσω.Πήγα και διαπίστωσε να είναι τα πάντα σωστά παρα μόνο στο πάχος της διαμέτρου, το λεγόμενο thickness, να είναι ανομοιόμορφο στη μισή λίρα.Συγκεκριμένα αντί να είναι 1,52 mm περίπου ήταν στη μισή λίρα 1,70 mm περίπου.Συνεπώς ανέφερε οτι συμβαίνει αυτό ώστε να κερδίσει ο πωλητής το σωστό βάρος της γνήσιας.
Άυριο έχω ραντεβού και με κάποιον άλλον χρυσοχόο για αυτοψία.Τη Λίρα την αγόρασα 277 ευρώ.Δεν ήταν ευκαιρία αλλά είπα να ξεκινήσω κάπως που αποδείχθηκε λάθος.Παρακαλώ πολύ τις απόψεις σας!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία.
Χρήστος.
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:17:37 μμ »

Φίλε δεν ξέρω εαν είναι πλαστή ή όχι αλλά το ebay επειδή το χρησιμοπιώ αρκετά παρέχει αρκετές καλύψεις στον αγοραστή από επιστροφή ως αποζημίωση, εφόσον βέβαια δεν έχεις ακόμη αφήσει το δικό σου feedback προς τον πωλητή
Καταγράφηκε
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:53:21 μμ »

Φίλε Sushi και γω μ'αυτην την προοπτική κατέληξα στο να κάνω την αγορά απ το eBay αλλά ποτέ δε ξέρεις.Δέν έχω αφήσει feedback ακόμα μέχρι να μάθω αν ειναι γνήσια 100%, αν και αναφέρει ο πωλητής οτι αν πουληθεί σε διεθνή χώρα δε δέχεται επιστροφές(εφόσον βέβαια δε τρέχει κάτι με τη λίρα λέω εγω) και εκεί θα χρειαστώ τη βοήθεια σου με πληροφορίες αν φτάσω σ'αυτο το σημείο.
Περίμενω να δω αν ισχύει αυτό και σε άλλους κατόχους λιρών.
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:05:57 μμ »

βεβαίως φίλε οτι χρειαστείς μου λες!
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2011, 10:11:24 πμ »

Φιλε καλημερα,
η μονη ενσταση που εχω σχετικα με την λιρα που αναφερεις ειναι οτι δεν ειναι κοπης λονδινου αλλα
Συδνευ Αυστραλιας (υπαρχει ενα :S: πανω απο την ημερομηνια)  Κλείσιμο ματιού
Τωρα σχετικα με την γνησιοτητα ειλικρινα θα εκπλαγω εαν δεν ειναι γνησια  Έκπληξη
Φυσικα εαν δεν την πιασει κανεις στα χερια του ποτε δεν μπορει να ειναι σιγουρος αλλα τουλαχιστον
οπτικα δεν μπορεσα να βρω καποιο "κουσουρι "... Χαμόγελο
Περιμενω να δω τι θα σου πει και ο δευτερος που θα την πας για αυτοψια.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:51:00 μμ »

Γειά σας παιδιά σήμερα πήγα και στον δεύτερο ο οποίος αρχικά δε βρήκε κάτι περίεργο αφού πρέπει να το δείς στο συγκεκριμένο σημείο.Τελικά την ανάλυσε και είδε οτι δεν ήταν 22 καράτια αλλά στα 20 καράτια και αυτό με τη διάμετρο συνέβαινε λόγω του ότι πρέπει να κερδίσει βάρος η λίρα.Δηλαδή χρυσή ήταν αλλά όχι όπως θα πρεπε.Δεν έχει mint mark πάνω η φωτογραφία φταίει γι αυτο και ο φωτισμός.αν τη δεις απο κοντά θα το διαπιστώσεις.Όπως και να χει θα προσπαθήσω να τη στείλω πίσω και θα χρειαστώ τις οδηγίες σου φίλε sushi για το ποια κίνηση να κάνω πρώτα με τον πωλητή στο eBay.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2011, 09:07:34 μμ »

Αγαπητε φιλε δεν ηθελα να παρω θεση στο αν ειναι γνησια η λιρα σου ή οχι αλλα θελω να επισυμανω κατι σε ολους οσους διαβασουν το παρον ποστ.
Στο τελος ομως κατι θα σου πω. Πρωτα ομως ακου τα παρακατω:
Πηγες σε χρυσοχοο να σου πει αν ειναι γνησια η λιρα??
Και τί ειναι οι χρυσοχοοι?? Νομισματολογοι??
Διοτι αν ειναι ειδικοι επι των χρυσων νομισματων να μην τα στελνουμε σε εταιριες του εξωτερικου αλλα να τα δινουμε σε αυτους να τα πιστοποιουν!!
Συγνωμη για το υφος αυτο αλλα οταν ακουω <θα το παω το νομισμα στον χρυσοχοο μου να μου πει αν ειναι γνησιο> μου σηκωνετε η τριχα καγκελο!!
Καμια σχεση δεν εχουν οι χρυσοχοοι με τα χρυσα νομισματα!! Το μονο που μπορουν να σου πουν ειναι αν ειναι χρυσο ή οχι!! Το αν ειναι ψευτικο ή αληθινο χρυσο αν δεν ασχολουντε με την νομισματικη δεν το γνωριζουν!!
Τελικως διαβαζω οτι σου ειπε οτι ο χρυσος που εχει πανω ειναι 20Κ και οχι 22Κ !!
Αυτο πως το ειπε με τοση σιγουρια??
Διοτι εγω που ασχολουμε εικοσι χρονια με τον χρυσο τετοιο απολυτο αποτελεσμα δεν μπορω να δωσω τριβωντας το νομισμα πανω στην Λυδια Λιθο!!
Αυτος με τί σιγουρια ο ειπε?? Ποσες φορες πατησε το νομισμα πανω στην πετρα?? Με τί δυναμη??
Τα σπιρτα του ηταν καινουρια ή παλια??
Πως τα φυλασει για να μην ξεθυμενουν??
Ολα τα παραπανω δινουν εσφαλμενα αποτελεσματα καθε φορα αναλογα των περιστασεων!!
Για να μην στα πολυπριζο αν ρωτησεις κατασκευαστες χρυσων κοσμηματων και τους πεις αν μπορουν με ακριβεια καρατιου να σου πουν τι ειναι σε ενα κοσμημα η προσμιξη του θα σου πουν οτι δεν μπορουν να βγαλουν απολυτα τα καρατια αν το κοσμημα υπερβενη τα 18Κ!!
Οσο για την λιρα σου ΟΠΤΙΚΑ την βλεπω γνησια με ενα σημειο μονο να με προβληματιζει το οποιο ομως μπορει να ειναι σκερτσο της φωτογραφισης!!
Αλλα με σιγουρια δεν μπορει να μιληση κανεις αν δεν την πιασει στα χερια του!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LARISSEOS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2011, 10:41:25 μμ »

Βραβο στον Ηρακλειοτη για τις γνωσεις. Μια ερωτιση μπορω να κανω. Σημερα πηρα  ενα  μισολυρο 1885 Βικτωρια με θηραιο σε F κατασταση μπορεις να μου πεις τιμη πιατσας. Διστιχος δεν μπορω να τη σκαναρω.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:42:52 μμ »

140 ευρω
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:43:54 μμ »

α και η λιρα ειναι γνησια απλως ειναι στραβια!Φαινεται καθαρα στην φωτο ''που ειναι ξαπλωμενη'' στο τραπεζι
Καταγράφηκε
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2011, 04:30:42 μμ »

Παιδιά εγώ αναφέρω ότι μαθαίνω και είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση βοήθειας.Τη πήγα σε δύο διαφορετικά εργαστήρια χρυσοχοίας όχι καταστήματα με έκθεση και συμφώνησαν και οι δύο στην ίδια άποψη.Η ανάλυση που έγινε όπως μου ανέφερε χρησιμοποιήθηκε συστατικό-χημικό με αντιπαραβολή ταυτόχρονα κιόλας άλλης γνήσιας 22καρατίων το οποίο διευκρινίζει συγκεκριμένα 22κ.Επίσης υπάρχει για 20κ,18κ κτλ.Να σημειώσω οτι στα γραμ είναι τέλεια!αλλά αυτό επιτυγχάνετε πιθανώς με την αύξηση βάρους στο συγκεκριμένο σημείο,βλ.φώτο.Εγώ να συμφωνήσω άλλωστε τη θέλω την λίρα αλλά αυτό που αναφέρω αυτή η απόκλιση του πάχους του στεφανιού(διαμέτρου) απο το 1,52 στο 1,70 είναι σωστή?Είναι εφικτή?Υπάρχει σε κάποιον άλλον?Πρέπει να έχει απόκλιση?(οχι λόγω φθοράς μιας και αυτή δεν έχει)αλλά κατασκευαστικά.Γιατί τσέκαρα και άλλες δύο που έχω και δε μου εμφάνισαν τέτοια απόκλιση.Το εργαλείο είναι πρόχειρο δικό μου.Ένα επαγγελματικό δείχνει περισσότερη λεπτομέρεια χιλ.γι'αυτό και δεν είναι στραβή δυστυχώς λόγω του ότι θα ήταν ίδια χιλ. σ'ολη τη διάμετρο υποθέτω.
Ευχαριστώ όλους.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2011, 06:57:58 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα. Πρωτον, θα ηθελα να πω οτι κατα την γνωμη μου η λιρα σας ειναι 100 % γνησια (φαινεται αλλωστε απο το σχεδιο). Δευτερον, η διαφορα του παχους απο σημειο σε σημειο δεν πρεπει να σας ανησυχει. Εχω και ειχα τετοιες λιρες και οταν επιχειρησα να τις πουλησω ειτε σε συλλεκτες η εμπορους ειτε στην Τραπεζα της Ελλαδος δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Κατα την γνωμη μου και χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις, θα σας προτεινα να μην μετρησετε την λιρα στο χειλος της αλλα πιο κοντα στο κεντρο. Και αυτο γιατι η διαφορα παχους δεν οφειλεται στο νομισμα αλλα στην στεφανη (η στεφανη, στην ακρη ακρη εχει ενα παραπανω υψος). Δηλαδη, η στεφανη μπορει, κατα την αποψη μου παντα, να τυπωθει πιο λεπτη η πιο παχια. Αυτο ισχυει σε ολα τα νομισματα. Βαλτε π.χ. 2 κυκλοφορημενα ευρω το ενα ακριβως πανω στο αλλο. Σε καποιο σημειο μπορει να αφησει κενο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2011, 07:03:06 μμ »

Εαν κοψουμε δηλαδη μια λιρα στα δυο και την μετρησουμε αλλο παχος θα εχει στο κεντρο και αλλο στο χειλος.
Καταγράφηκε
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2011, 07:37:10 μμ »

Δεν έχω πρόβλημα με τη διαφορά πάχους στο εσωτερικό αλλά στη στεφάνη.Και αυτή φαίνεται οτι δεν έχει κυκλοφορηθεί πολύ όπως κάτι άλλες που υπάρχει αυτή η απόκλιση λόγω φυσιολογικής φθοράς που και πάλι εκεί μειώνεται δεν αυξάνεται όπως η συγκεκριμένη.Σε όσους την έχω δείξει μου λένε γνήσια απο όψη και απο βάρους μόλις όμως διακρίνουν το φαινόμενο αυτό ξαφνιάζονται.Δε ξέρω τι να πω.Σε ένα φορουμ στο εξωτερικό βρήκα τη συγκεκριμένη μαρτυρία και απο άλλον.Δε ξέρω προσπαθώ να την επιστρέψω γιατί πιστεύω δεν αξίζει το ρίσκο και αν αποδειχθεί αληθές να προσέχω για άλλη φορά.
http://www.coinsgbforum.com/lofiversion/index.php?t468.html
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2011, 09:52:14 μμ »

Την ποιο σωστη απαντηση στην εδωσε ο Ρομπερτ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences