Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 05:06:54 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: στο ebay 10 λεπτα 1830  (Αναγνώστηκε 5998 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 05:43:03 μμ »

τελικα αυτα τα δεκαλεπτα του καποδιστρια ειναι φανταστικα http://www.ebay.com/itm/371501217200?rmvSB=true  αλλα δυστυχως capital control Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 07:43:06 μμ »

Αφου εβαλες το λινκ, ειναι οντως ομορφο αλλα κοινη ποικιλια! Νομιζω ειναι η 301 και ηδη εχει ξεφυγει προς τα πανω... Ισως κανω λαθος βεβαια!
Ανεβαζω και φωτος για το αρχειο μας
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 08:28:40 μμ »

ετσι και αλλιως οι τιμες τους απο οτι βλεπω ειναι απλησιαστες αλλα μια ματια στα πρωιμα αυτα νομισματα του καποδιστρια αξιζει
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 09:00:14 μμ »

ωραιοτατη ειναι!
και μια  δύσκολη ..Η 278, μου ειρθε σήμερα  και δεν έχω καλύτερη φώτο. .
Η μοναδική 278 που έχω δει προσωπικά στην αγορά  τα τελευταία  2-3 χρόνια και νομίζω πάρα πολύ  σπάνια,  αν κάνω λάθος ας με διορθώσει  καποιος...
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 09:29:46 μμ »

Θα διαφωνησω σε ολα μαζι σου...Παντως καλοριζικο
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 09:58:15 μμ »

Θα διαφωνησω σε ολα μαζι σου...Παντως καλοριζικο

Αγαπητέ  Νικο, σέβομαι  την γνώμη σου πάντα, θα βοηθούσε  πάρα πολύ όμως αν δεν ήσουν  τόσο λακωνικος..
να μάθουμε θέλουμε  όλοι νομιζω, αν η 278 δεν είναι δύσκολη  και έχουν βγει πολλές στην αγορά  η ξερεις εσυ οτι καποιος εχει καμια δεκαρια ,πες το μου να το τσεκάρω  γιατί προσπαθώ να καταλάβω πόσο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ  σπάνια είναι η κάθε ποικιλία   γιατί έχουμε την ίδια άποψη που έχεις γράψει στο παρελθόν  (ότι ο βαθμός δυσκολίας  στο βιβλίο του πητερ είναι πολλές φορές off)
 Πάντως  εγώ επειδή η δικιά  μου 278 είναι χαμηλής κατάστασης   ενδιαφέρομαι  να αγοράσω καλύτερη σε μια λογική τιμή.
θα σε παρακαλούσα  αν δεν σου είναι κόπος  και έχεις κάποια στοιχεία  ως προς την εμφάνιση  της συγκεκριμένης  ποικιλίας να τα μοιραστείς μαζί μας.
Βασίλης
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 10:20:53 μμ »

Θα διαφωνησω σε ολα μαζι σου...Παντως καλοριζικο

Αγαπητέ  Νικο, σέβομαι  την γνώμη σου πάντα, θα βοηθούσε  πάρα πολύ όμως αν δεν ήσουν  τόσο λακωνικος..
να μάθουμε θέλουμε  όλοι νομιζω, αν η 278 δεν είναι δύσκολη  και έχουν βγει πολλές στην αγορά  η ξερεις εσυ οτι καποιος εχει καμια δεκαρια ,πες το μου να το τσεκάρω  γιατί προσπαθώ να καταλάβω πόσο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ  σπάνια είναι η κάθε ποικιλία   γιατί έχουμε την ίδια άποψη που έχεις γράψει στο παρελθόν  (ότι ο βαθμός δυσκολίας  στο βιβλίο του πητερ είναι πολλές φορές off)
 Πάντως  εγώ επειδή η δικιά  μου 278 είναι χαμηλής κατάστασης   ενδιαφέρομαι  να αγοράσω καλύτερη σε μια λογική τιμή.
θα σε παρακαλούσα  αν δεν σου είναι κόπος  και έχεις κάποια στοιχεία  ως προς την εμφάνιση  της συγκεκριμένης  ποικιλίας να τα μοιραστείς μαζί μας.
Βασίλης


Για να καταλαβεις οπως λες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την σπανιοτητα των ποικιλιων χρειαζονται απειρες ωρες ενασχολησης!
Εγω ασχολουμαι αποκλειστικα μονο με αυτη την περιοδο εδω και χρονια και πιεζω τον εαυτο μου, μην μου ξεφυγει τιποτα.Εσυ ποσο εχεις ασχοληθει?
Το αν εχει καποιος καμμια δεκαρια οπως λες στην συλλογη του δεν με απασχολησε ποτε.Αν θελεις να το μαθεις μπορεις να το ρωτησεις δημοσια.
Επισης η ερευνα που κανει ο καθε συλλεκτης για την νομισματικη περιοδο που συλλεγει δεν αφορα τον δημοσιο διαλογο.Θεωρω οτι η συλλογη Καποδιστριακων νομισματων ειναι η κορυφη της νομισματικης και δεν μπορει να αναλυθει μεσα σε μια παραγραφο οπως την ζητας.Αποψεις μπορουμε να ανταλαξουμε αλλα μονολογο δεν μπορω να κανω δυστηχως....
Το οτι ημουν  λακωνικος οπως λες,
ενας απλος λογος ειναι οτι ΔΕΝ ειναι η 278 η ποικιλια που μας δειχνεις..........Αρα τι να κουβεντιασουμε?

Νικος
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 01:56:00 πμ »

όπως έγραψα και παραπάνω σέβομαι την γνώμη σου και συμφωνώ  μαζί σου οτι ο βαθμός σπανιότητας του βιβλιου ειναι πολλες φορες off..
oi φωτογραφιες του πωλητη(Απο τις οποιες προσπαθησα να κανω αναγνωριση) ηταν χαλια .Ειμαι στην δουλεια και δεν εχω μπροστα μου ουτε το νομισμα ουτε το βιβλιο αυτη τη στιγμη  αλλα θυμαμαι οτι η 277 και η 278 μοιραζονται τον ιδιο εμπροσθοτυπο αρα  μάλλον ΘΑ  ειναι η 277 ...
Ισως παρεξηγησες κατι που εγραψα ...η ερωτηση μου δεν ειχε ιχνος ειρωνιας..πραγματικα η ενασχόληση μου με τα καποδιστριακα τα τελευταια 2-3 χρονια δεν μου δινει καμια ψευδαίσθηση βαθιας και πραγματικης γνωσης, απλα δεν εχω συναντήσει ξανα την 278 με αποτελεσμα να πιστευω οτι ειναι πραγματικα σπανια και θελωντας να σιγουρευτώ ρωτησα..
Τελως παντων.. για να μην συμφωνω και με ολα μαζι σου ,θα συνεχισω να κανω την ερευνα μου οσο μου το επιτρεπει ο χρονος μου και οταν νιωσω ικανος ΘΑ μοιραστω τα στοιχεια που θα εχω συλεξει με οσους ευγενικα ρωτησουν..Φιλικα Βασιλης








Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 11:47:36 πμ »

Αφου εβαλες το λινκ, ειναι οντως ομορφο αλλα κοινη ποικιλια! Νομιζω ειναι η 301 και ηδη εχει ξεφυγει προς τα πανω... Ισως κανω λαθος βεβαια!
Ανεβαζω και φωτος για το αρχειο μας

Στέλιο αν δεν κάνω λάθος είναι η απλή 301 αλλά η 301b-z2 γι'αυτόν τον λόγο έχει φτάσει εκεί.
Δυστυχώς δεν έχω καινούργιο κατάλογο και η φωτό που έχω είναι από αρχείο.
Νικόλα τα φώτα σου.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 07:55:16 μμ »

Μιχαλη η 301 εχει υποποικιλια? Κοιταζωντας το βιβλιο δεν την βρισκω! (εχω το πρωτο) Η μοναδικη 301 αναφερετε με ζευγη μητρων Zv.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 08:02:52 μμ »

Δυστυχώς κι εγώ το πρώτο έχω. Αλλά έχω κάποιες φωτοτυπίες από μία μελέτη του Δέλιου.....να μην
παρεξηγηθώ αν εμπλέκεται και κάποιος άλλος που δεν το γνωρίζω....... από εκεί την είδα.
Υπάρχει σαν καινούργια ποικιλία με ζεύγη b-z2 . Έτσι την ονομάζει.
Κάπου υπάρχει Στέλιο στο στέκι......αλλά δεν μπορώ να τη βρώ. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 08:32:41 μμ »

Ισως καποιος φιλος που εχει τη δευτερη μελετη να μας πει αν υπαρχει εκει σαν αριθμηση! Παντως η ονομασια της μητρας b, δεν εχουν σχεση με την 301, ειναι πολυ προγενεστερη στην αρχη της κοπης των 10λεπτων αυτων? Παντως πολυ ενδιαφερον αυτο! Ισως ειναι καποια αναφορα σχετικα με υποποικιλια του κ. Δελλιου που δεν εχει συμπεριληφθει ακομη στη μελετη του πετερ!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 09:10:26 μμ »

Το οτι ανακαλυψε καποιος τωρα την 301b δεν παει να πει οτι δεν την γνωριζαν ολοι οι υπολοιποι απο πριν....
Και σιγουρα δεν αποτελει σπανιοτητα παρα μονο δυσκολια στην ευρεση της.
Επισης υπαρχει η εμφανιση νεων ποικιλιων που ουτε σε παλιους-νεους καταλογους υπαρχουν και ελαχιστοι τις εχουν καταλαβει!Το μονο που χρειαζεται ειναι να αριθμηθουν οι ΝΕΕΣ μητρες!Παλιοτερα οταν ανακαλυψαν την 441 εγω την ειχα στην συλλογη μου 2 χρονια πριν....
Στο μελλον ας εχουμε υγεια, τυχη και υπομονη να βλεπουμε πραγματικα σπανια νομισματα χωρις να δημιουργουμε λαμθασμενες εντυπωσεις σε νεους συλλεκτες οτι βρηκαν το αγιο δισκοποτηρο.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2015, 01:47:24 μμ »

To βρήκα το άρθρο από την ΠΝΕ.

http://www.nomisma.gr/ViewArticle.aspx?ArticleId=16174

Έχουμε επαναχάραξη μήτρας και όχι κάποια καινούργια.

Και από το στέκι:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=17430.0
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 11, 2015, 07:21:09 μμ »

Η δεύτερη έκδοση του Chase του 2011
έχει για 301 μόνο μία ποικιλία την  301 Zv , που είναι το πρωτο νόμισμα .
Όσο για την 278  παρότι δεν βοηθούν οι foto εγώ θα έκλεινα προς την 274 ότι είναι χωρίς να είμαι βέβαιος,  278 όμως σίγουρα δεν είναι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences