Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 10:47:38 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βιολογικός καθαρισμός νομισμάτων!  (Αναγνώστηκε 18614 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 17, 2013, 10:28:45 πμ »

Είμαι ο λάθος άνθρωπος Κυριε Epop για να αγοράσω νόμισμα και ειδικά από πάγκο... και για να αποφεύγω τα λάθη κάνω τις αγορές μου από το στέκι  είτε είναι κάτι που θα κρατήσω είτε είναι κάτι με το οποίο θα πειραματιστώ. Πολύ ενδιαφέροντα όλα τα τρικ του theoman και πολύ κατατοπιστικά τα γραφόμενα του Gk Collect ..και σας ευχαριστώ.
Αν με ρωτάγατε θα σας έλεγα πως πιο πολύ εμένα  με εξιτάρει ο δρόμος του να πετύχεις έναν σωστό καθαρισμό με όσο το δυνατόν ολιγότερες απώλειες με τον τρόπο που της αναφέρατε παρά το καθαρισμένο νόμισμα αυτό καθ αυτό .
Αν και όλοι κρινόμαστε εκ του τελικού αποτελεσματος ,εμένα ευχαρίστηση μου δίνει η διαδρομή προς αυτό.
Ίδωμεν...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 17, 2013, 10:36:53 πμ »

Τέτοια να κάνετε σε φτηνα νομίσματα, μετα θα νομίζετε ότι μάθατε, και θα καταστρέψετε κάνα τάλιρο 51 και θα κλαίμε όλοι μας.

Ο πιο φτηνός τροπος να καθαρίσεις ενα νόμισμα , εκτός απο μπατονέτα και ασετόν, είναι να το στείλεις NCS ή PCGS. Αφήστε τις εξυπνάδες να πείράζετε νομίσματα.

Και χημικός να είσαι νομίζεις ξέρεις τι να κάνεις? Ο κ.Ορφέας είναι χημικός και συλλεγει 40 χρόνια. Τον βλεπετε να πειραζει τα νομισματα του?Μαλλον όχι.

Δεν γνωρίζω κανεναν σοβαρό συλλεκτη να πειράζει τα νομίσματα μονος του, χωρίς ειδικό.

Με αυτο το αθώο τόπικ (το πιστεύω οτι μιλατε ολοι καλοπροαίρετα) μπορει να παει καποιος , και ξέρω κανα δυο απο δω μέσα που το κανουν, και να αρχιζει να πειράζει νομισματα.

Φιλικά, ΄

Βασίλης.

πσ. Ο γραπτος λόγος ειναι δύσκολος οποτε το ξαναλεω ότι γραφω σε φιλικό τόνο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 17, 2013, 10:58:57 πμ »

Κατανοητο .Και βέβαια δεν ξέρω τι κάνω, εξού  και η λέξη πειραματίζομαι ,αλλιώς θα  χρησιμοποίησα τις λέξεις ακολουθώ την πεπατημένη.
Το καταλαβαίνω πως είναι κακό παράδειγμα το θέμα,αλλά εάν προσέξεις δεν αναφέρω τα Χημικά Αντιδραστήρια πουθενά ούτε καν την λέξη νερό...κανένα στοιχείο για τον καθαρισμό. Ίσα ίσα λέω ότι δεν τρίφτηκε με κανένα υγρό...
Και δεν θεωρό και τον εαυτό μου συλλέκτη στα νομίσματα,τον θεωρό γατάκι...Και σε όλα συμφωνώ και θα πρότεινα να μην δοκιμάσει τίποτα κάνεις από αυτά στο σπίτι ....
Καταλαβαίνω πολύ καλά πως ότι είπες το είπες για να προλάβεις τα κακά που μπορεί να γίνουν και να προστατεύσεις  νέους συλλέκτες από κακοτοπιές.

Αλλά σε ένα διαφωνώ ...Η ιστορία έχει διδάξει πως μεγάλα επιτεύγματα και εφευρέσεις έχουν γίνει από ένα  λάθος ....Με κάποιον που δεν πήγε με τον κανόνα, που δεν ακολούθησε πιστά η καθόλου το βιβλίο...
Για να ελαφρύνουμε και λίγο την κουβέντα ..

Η δημιουργία του φραπέ ήταν τυχαία. Κατά την διάρκεια της Διεθνούς Έκθεσης στη Θεσσαλονίκη το 1957, ο αντιπρόσωπος της ελβετικής εταιρίας Νεστλέ στην Ελλάδα Γιάννης Δρίτσας παρουσίαζε ένα νέο προϊόν για παιδιά, ένα σοκολατούχο ρόφημα που παρασκευαζόταν στιγμιαία αναμιγνύοντάς το με γάλα και χτυπώντας το με σέικερ.
Ο Δημήτριος Βακόνδιος, υπάλληλος του Δρίτσα συνήθιζε να πίνει Nescafé που ήταν στιγμιαίος καφές και παρασκευαζόταν από την Νεστλέ. Σε ένα διάλειμμα που έκανε κατά την διάρκεια της έκθεσης θέλησε να πιει καφέ αλλά επειδή δεν έβρισκε ζεστό νερό, σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει το σέικερ για να φτιάξει τον καφέ του με κρύο νερό. Έβαλε καφέ, ζάχαρη και νερό, τα κούνησε και δημιούργησε τον πρώτο καφέ φραπέ της ιστορίας. Μετά από χρόνια δήλωνε ότι δε μπορούσε να συνειδητοποιήσει πως ένα απλό πείραμα τον οδήγησε στην εφεύρεση του διασημότερου ροφήματος στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 17, 2013, 11:54:05 πμ »

απο οτι καταλαβαινω θοδωρη ασχολεισαι με εργαλεια αργυροχρυσοχοειας. το να κανεις μπανιο νομισματα σε supersonic ενεχει τον κινδυνο να δωσεις αφυσικη γυαλαδα στο νομισμα και αν το νομισμα ειναι  bu με λουστρο να καταστρεψει το λουστρο.Τα μεταλλικα σφαιριδια ειναι ιδανικα για να καθαριστουν οι δισκοι πριν την εκτυπωση.Ετσι επιτυγχανεται το αποτελεσμα προυφ στα κερματα.Αφου γυαλισουν το δισκο μετα κατα την κοπη δημιουργειται η ματ αντιθεση στο εξεργο.
νομισματα     vf  μπορεις να τους κανεις οτι θελεις γιατι ηδη εχουν αρκετη βλαβη. Αλλα για bu kai au ειναι πολυ επικινδυνο    

Πρέπει να αναφέρεσαι στο ultrasonic που λέμε εμείς. Το ultrasonic καθαρίζει αλλά θέλει τα αντίστοιχα χημικά υγρά ανάλογα το μέταλλο. Η βρώμα από το μέταλλο βγαίνει στην επιφάνεια και παίρνοντας το μέταλλο παίρνουμε ξανά την βρώμα. Το δεύτερο και πιο σοβαρό είναι ότι χαλαει η δομή του μετάλλου.
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:10:12 μμ »

αυτη ειναι μια λίρα που αγορασα πριν λιγες ημερες απο εναν φιλο στο στεκι.Προσεξτε την βρωμα στα γραμματα.
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:12:54 μμ »

εδω εχει καθαεριστει η αριστερη πλευρα του νομισματος με ατμό
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:15:55 μμ »

εδω εχει καθαριστεί με ατμο το κατω μερος
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:28:52 μμ »

Ωραία δουλειά κάνει ο ατμός,έχεις κάνα φτηνό η χαλασμένο χάλκινο να κάνεις κάνα τεστ?  ...


Παν μετρό άριστον ! Σε αυτό ας πούμε δεν κάνω τίποτα χωρίς συμβουλή και εάν μου πείτε όχι δεν το ακουμπώ,υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσουμε αυτά που αφήνει το στεφάνι όταν το είχαν κάνει κόσμημα για λαιμό?
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:39:28 μμ »

Ωραία δουλειά κάνει ο ατμός,έχεις κάνα φτηνό η χαλασμένο χάλκινο να κάνεις κάνα τεστ?  ...


Παν μετρό άριστον ! Σε αυτό ας πούμε δεν κάνω τίποτα χωρίς συμβουλή και εάν μου πείτε όχι δεν το ακουμπώ,υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσουμε αυτά που αφήνει το στεφάνι όταν το είχαν κάνει κόσμημα για λαιμό?

πριν χρονια ειχα κανει δοκιμή σε ασημενια. (την πρασινιλα) ειχε κανει καλη δουλεια.
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:49:35 μμ »

Ωραία δουλειά κάνει ο ατμός,έχεις κάνα φτηνό η χαλασμένο χάλκινο να κάνεις κάνα τεστ?  ...


Παν μετρό άριστον ! Σε αυτό ας πούμε δεν κάνω τίποτα χωρίς συμβουλή και εάν μου πείτε όχι δεν το ακουμπώ,υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσουμε αυτά που αφήνει το στεφάνι όταν το είχαν κάνει κόσμημα για λαιμό?

Αυτό που αφήνει το στεφάνι νομίζω πως όχι. Το υπόλοιπο θα πρέπει να καθαριστεί για να γίνει σαν τα στηρίγματα του στεφανιού
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:56:26 μμ »

Χαχαχαχα σωστός ! απλά μαθηματικά ήταν... είπα και εγώ την κοτσάνα της ημέρας οκ.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:26:02 μμ »

Να πω και εγω τη βλακια μου...
Υπαρχει περιπτωση να καταστρεφεται ενα νομισμα με το σλαμπαρισμα? στα σημεια που ακουμπαει το πλαστικο πανω στο νομισμα δεν θα επιδρασει διαφορετικα σε βαθος χρονου, απο ο,τι στα σημεια που δεν ακουμπαει? ειδικα στα κουτακια της εταιριας που πιανει μονο σε 4 σημεια σαν μενταγιον?

Μην πεσετε να με φατε πλιιιζ...
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:09:59 πμ »

Φίλε μου καλημέρα. Θεωρητικά το γνωρίζουν και θα το έχουν αντιμετωπίσει με κάποιον τρόπο. Ίσως το πλαστικό να είναι ειδικό. Αυτά τα εργαστήρια από την στιγμή που έχουν ειδίκευση σε αυτό που κάνουν και περνούν νομίσματα αξίας χιλιάδων δολαρίων από τα χέρια τους δεν νομίζω να δουλεύουν στο πόδι. Μπορεί να είναι σε σοφίτες ή τρίτο υπόγειο, μπορεί να δουλεύουν Ινδοί, Πακιστανοί, ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς αλλά αυτό που είναι να σου δώσουν, θα το πάρεις. Μεγάλο ρόλο θα παίζουν και οι ασφαλιστικές εταιρείες θέλω να πιστεύω. Όταν εγώ έχω ένα νόμισμα ασφαλισμένο αξίας μερικών δεκάδων ή εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ ή δολαρίων δεν παίζει κάνεις με την τύχη του. Πάνα η άποψη μου.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:00:39 πμ »

Ωραιο θέμα!

Στην ηλίκία περιπου 7-8 ετων τοτε που δε υπήρχε ολη αυτη η τεχνολογία κτλ κτλ είχα ενα θειο που εργαζοταν σε εργαστήρι χρυσοχοΐας...θυμάμαι λοιπόν γιατι η γιαγιά ειχε καποια κοσμήματα αλλα ειχε και νομίσματα τα πήρε ο θειος να τα καθαρίσει...Τον είδα λοιπον και πήρε ενα κατσαρολάκι δε ειχε η γιαγια τοτε ηλεκτρική κουζινα αλλα πετρογκαζ τα εβαλε μεσα με νερο σκόνη Tide και τα εβαλε στην φωτιά και τα εβρασε μετα τα έριξε σε ενα σουρωτό και τα ξεβγαλε με αφθονο νερό!!!ειχαν καθαρίσει τα πάντα θυμαμαι ως και σημερα την διαφορα!!άστραψαν!!!φυσικά πλεον δε υφίσταται αυτο στα νομίσματα αλλα ειχαν και τοτε εναν τροπο καθαρισμού...

Και ντρέπομαι που το λέω πολύ πριν βρω το στέκι πήρα ενα νόμισμα το εβαλα κατω απο το νερο με σαπουνι για τα πιάτα και το σφουγκαράκι απο την πράσινη μερια παρακαλώ και το έτριψα να γυαλίσει και αφου το καθαρισα καμάρωνα κιολας τι ωραιο που το εκανα ...
Όταν δε γνωρίζεις κάνεις ανεπανόρθωτες χαζομάρες!!!! Κλάμα   
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:33:26 πμ »

Παυλίνα δεν είσαι η μοναδική.Τα ίδια έκανα κι εγώ .Είχα π.χ. ένα 50λεπτο του 62 ωραίο με πατίνα κι επειδή ήταν έτσι σκούρο και δεν μου άρεσε το έτριψα με σφουγγάρι πιάτων και σόδα με ξύδι και το έκανα πανέμορφο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences