Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 03:53:54 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Oθωνας 20 δραχμες  (Αναγνώστηκε 7590 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2013, 11:03:31 μμ »

Να μας πει ο Νίκος πότε μπορεί, εγώ σε 4 ώρες είμαι εκεί από Κάλυμνο. Εν πάσει περιπτώσει για να μην χαλάσουμε εντελώς το θέμα του Σωτήρη και μας τα χώσει, αν ποτέ το αποφασίσετε στην διάθεσή σου, ακόμα και εγώ να μην μπορώ να ρθω θα στα στείλω με το Νήσος Κάλυμνος  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 28, 2013, 11:17:29 μμ »

Εγινε Γιαννη θα προσπαθησω να το κανονισω,και ζηταω συγνωμη απο τον Σωτηρη για το παραστρατημα.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:46:30 μμ »

νομίζω οτι είναι ψεύτικο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:01:59 μμ »

στην Ελλαδα δεν υπαρχει συλλεκτικη παιδεια και ουτε θα υπαρξει ποτε λογω κουλτουρας και χαμηλου μορφωτικου επιπεδου γενικα. Μην παιδευεστε με εκθεσεις. Συλλεκτικη παιδεια και ενδιαφερον υπαρχει κυριως Γερμανια και ΗΠΑ. 5-10 τρελλοι ειμαστε που μαζευουμε και γουσταρουμε.
Οι αλλοι θα πουλουσαν και την μανα τους (που λεει ο λογος)αν μπορουσαν .Γι αυτο ο σοφος νομοθετης εφτιαξε το νομο περι αρχαιοτητων.Σε αντιθετη περιπτωση θα ειχαν πουληθει και οι κολωνες του ολυμπιου Διος. Ο ιδιος νομος υπαρχει και τουρκια για τους ιδιους λογους ακριβως. Δυστηχως τα 400 χρονια σκλαβιας ηταν πολλα και αλλαξαν την νοοτροπια μας.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:16:26 μμ »

Αναργυρε δεν καταλαβενω το σκεπτικο σου?Δηλ.αν διοργανωσουμε μια εκθεση σε ενα νησακι 800 ατομων να δουν εδω οι ανθρωποι τα νομισματα των προγονων μας να μαθουμε την ιστορια τους και συνχρονος την ιστορια του ελληνικου εθνους (αυτα πανε μαζι) θα ηταν κακο?Τι δουλεια εχουν η συλλεκτικη παιδεια και ο νομος περι αρχαιοτητων?
χωρις ιχνος αντιπαραθεσης απλα δεν καταλαβενω το σκεπτικο σου?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:20:45 μμ »

ο νομος περι αρχαιοτητων ειναι off topic η αναφορα του.
οσο για εκθεσεις το σκεπτικο μου ειναι οτι οποιαδηποτε προσπαθεια θα ειναι διχως αντικρυσμα αφου στον ελληνα δεν υπαρχει συλλεκτικη παιδεια.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:26:56 μμ »

ο νομος περι αρχαιοτητων ειναι off topic η αναφορα του.
οσο για εκθεσεις το σκεπτικο μου ειναι οτι οποιαδηποτε προσπαθεια θα ειναι διχως αντικρυσμα αφου στον ελληνα δεν υπαρχει συλλεκτικη παιδεια.

Οκ. Διαφωνω,αλλα θα χαλασουμε το θεμα του σωτηρη και σταματαω εδω,ισως το συζητησουμε καποια αλλη στιγμη σε αναλογο θεμα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:29:23 μμ »

εχεις δικιο στοπ
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:29:59 μμ »

Λευτέρη ούτε και εγώ πιστεύω ότι τέτοιες εκθέσεις έχουν μεγάλη απήχηση, ίσως τώρα στους Λειψούς λόγω του ότι είναι μικρό μέρος και επειδή και γω ζω σε μικρό μέρος ξέρω ότι τέτοιες εκθέσεις αποτελούν κάτι το διαφορετικό, γίνονται ευκολότερα γνωστές και ίσως τραβήξουν κόσμο. Για μένα το κέρδος από τέτοιες εκδηλώσεις είναι ότι θα γνωρίσω δύο τρεις ανθρώπους που έχουν το ίδιο χόμπι με εμένα, θα ανταλλάξουμε γνώμες και θα γνωριστούμε, όπως έγινε και στη Σύρο με τον Σωτήρη και τον Βασίλη. Αυτό είναι το μεγάλο κέρδος, ο πολύς ο κόσμος θα πάει να ρίξει μια ματιά στον Παύλο να θυμηθεί τα νιάτα του και ως εκεί. Στη Σύρο πιο μεγάλη εντύπωση κάναν οι δεκάρες του Παύλου παρά οι δεκάρες του Καποδίστρια Σαρκασμός Αυτό εννοεί φαντάζομαι και ο Ανάργυρος λέγοντας συλλεκτική παιδεία
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:40:00 μμ »

Αναργυρε τωρα σ'επιασα!!!εδω δεν διαφωνω!!!
Γιαννη αυτα που λες ηταν το σκεπτικο μου, να ερθει ολο το νησι να δουν να θυμηθουν,και συγχρονος να κανουμε καινουργους φιλους,και μπας και κολησουμε το μικροβιο σε κανα νεο!!!!
στοπ ομως γιατι θα μας χ....η ο Σωτηρης Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 30, 2013, 07:58:17 πμ »

Σωτήρη, καλορίζικο... το ακυκλοφόρητο νόμισμα.

Έχω κάποιες αμφιβολίες για τη γνησιότητα. Μερικές λεπτομέρειες δεν μου κάθονται απολύτως καλά, λόγω των σκιών και του φωτός. Αυτές οι λεπτομέρειες δεν μπορούν να αποσαφηνιστούν από αυτές τις φωτογραφίες. Πιθανότατα (99,9%), αν όχι σίγουρα, φταίει η φωτογράφηση για τη λάθος εντύπωση που δίνει το νόμισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 08:12:45 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 30, 2013, 08:23:15 πμ »

2 ερωτήσεις.

Οι μαυρίλες στον χρυσό τι είναι ? Βρώμα?

Ενώ σε λεπτομέρεια ειναι unc έχει 2 χαρακιες στο πεδίο και μία χαρακιά στον λαιμό αν δεν κάνω λάθος από την φωτογραφία. Πιστεύετε θα γράψει ΜΣ όσοι το λέτε ακυκλοφόρητο?

Βασίλης
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 30, 2013, 08:44:36 πμ »

Είναι πολύ βρώμικο γενικώς. Και οι μαυρίλα και τα άλλα τα κόκκινα δεξιά, όπως και πολλή βρωμιά που έχει, κρύβουν κάποιες λεπτομέρειες. Τα κυκλικά και οι διασταυρώσεις στις κορδέλες όπως και κάποιοι μίσχοι και φύλλα δεξιά, σχεδόν δεν φαίνονται, επίσης κάποια φύλλα φαίνονται να μην είναι 'διαμορφωμένα' σωστά (το ένα πάνω στο άλλο κλπ). Πιθανότατα, όπως είπα και πιο πάνω, λόγω της φωτογράφησης να μην έχουμε καλή εικόνα του νομίσματος.
Για το ακυκλοφόρητο... από MS60 και πάνω είναι. Αν γράψει βαθμό και ποιόν θα γράψει δεν μπορούμε να το διαπιστώσουμε έτσι. Δεν φαίνεται να έχει κάποια χτυπήματα ή κάποια άλλα στοιχεία κυκλοφορίας. Όπως επίσης δεν φαίνεται η στιλπνότητά του. Όσο για τις γρατσουνιές... τι να πω... ίσως να ληφθούν υπόψιν ίσως όχι.
Δε βοηθά καθόλου ο φωτισμός για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 09:23:16 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 30, 2013, 09:02:24 πμ »

xωρίς να εχω κανει διατριβή στα χρυσα εικοσάρικα μου φαίνεται γνήσιο.

Στα ρεπορτς της pcgs εχει 2 εικοσαρικα φωτο ΜΣ62 που φαινεται να εχουν λούστρο. είναι πολύ λαμπερα . Είναι η στιλπνότητα που λες Κώστα. Αυτό σε συνδυασμό με τις μικρες χαρακιές (αν ειναι κιολας χαρακιες) με προβληματίζουν.

Σε λεπτομέρεια για μένα ειναι ΜΣ σίγουρα. Ισως να φταίει η φωτο.

Εσυ Σωτήρη που τοχεις? Πως το βλεπεις? Κατεβασε το μου στο γραφείο ρε να το δουμε .................... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2013, 09:33:34 πμ »

παιδιά,παρασύρεστε με στιλπλοτητες και μσ και λουστρα κτλπ κτλπ.
Το νόμισμα ειναι ψεύτικο κατα 90 τοις εκατό.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences