Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 20, 2024, 06:38:05 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 55 ή 58?  (Αναγνώστηκε 9729 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:12:56 μμ »

Να απαντήσω εγώ?  σφάλμα!, Που λόγο συχνότητας απο κάποιους, θεωρείτε ποικιλία, (100δρχ με Αλέξανδρο) αλλά, και υπεράξια για πονηρούς.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:15:52 μμ »

Να απαντήσω εγώ?  σφάλμα!, Που λόγο συχνότητας απο κάποιους, θεωρείτε ποικιλία, (100δρχ με Αλέξανδρο) αλλά, και υπεράξια για πονηρούς.
+1
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:20:43 μμ »

Καλησπέρα σας κύριε Γιάννη
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:23:12 μμ »

Καλησπέρα Κυριε Μιχαλη μας. Άνεση
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:25:39 μμ »

Σε βλέπω σε φόρμα  Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:27:29 μμ »

Θα σου στειλω τραγουδια θα σου γραψω λουλούδια!!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:29:54 μμ »

Αν μιλαμε για δυο κομματια μιλαμε για σφαλμα..αν μιλαμε ομως για μερικες 100αδες η χιλιαδες τοτε για μενα ειναι ποικιλια (και για πολλους ακομα)..κανεις δεν μιλησε για υπεραξια.ουτε εγω..αλλα για να απαντησω στο ερωτημα σου γιαννη,για μενα δεν υπαρχει λογος για υπεραξια σε ενα σφαλμα οπως τα σπασιματα μητρας,ειτε μιλαμε για σφαλμα σε 2-3-5 κομματια ειτε για σφαλμα-ποικιλια σε 100αδες τμχ.αυτοι που τα κοστολογουν με χ υπεραξια για μενα ειναι εμποροι που προσπαθουν να πουλησουν αποθεμα η να πιασουν ανιδεους.ο μονος λογος να πληρωσω υπεραξια σε τετοια κερματα ειναι μονο επειδη ετυχε κ το βρηκα και δεν το ειχα και λεω "δεν βαριεσαι,που να ψαχνεις τωρα να βρεις".πςντα σε χαμηλα πλαισια.ετσι πληρωσα ενα κυκλοφορημενο 100αρικο 1994 ελλη.νικη στα 2 ευρω.για μενα κοστιζε 0,50 λεπτα.αλλα αφου μου ελλειπε κ το βρηκα εκεινη την ωρα,το πηρα και εληξε.καποιοι που πουλανε το 50αρικο με την βουλα ακυκλ στα 50+ ειναι καθαρα αρπακτικα και οι αγοραστες θυματα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:32:28 μμ »

Δηλαδη όταν υπαρχουν λιγα είναι σφαλμα και όταν υπαρχουν πολλα είναι ποικιλια,τωρα το καταλαβα,οσο ζεις μαθαίνεις.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:36:10 μμ »

Για μενα (και για πααααρα πολλους ακομη,οπως ο μιμης) ναι.ετσι θεωρειται...ξαναλεω πως κανονικα ειναι ολα σφαλματα ειτε 5τμχ ειτε 5000τμχ..απλα στα πολλα θεωρειται ποικιλια..αν δεν κανω λαθος και εσυ θεωρεις τις δραχμες 82-84 σαν ποικιλιες και οχι σαν σφαλμα (αυτη την εντυπωση εχω απο ενα παλιο θεμα με αυτα που ειχες γραψει κ εσυ,αν κανω λαθος συγγνωμη) παρα το γεγονος οτι ειναι σπασιματα μητρας.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:38:34 μμ »

Αρα Κωστα μου είναι σφαλματα και όχι ποικιλιες άλλο εμεις τι θελουμε.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 24, 2017, 08:13:24 μμ »

Σιγουρα γιαννη ειναι σφαλματα..απλα θεωρουνται απο πολλους σαν ποικιλιες.πιστευω οτι ο λογος που θεωρουνται σαν ποικιλιες ειναι οτι αφου μιλαμε για πολλα κομματια,και αφου πολλες εχουν και ονομασιες (κοτσιδα,βουλα,τονος),ειναι εφικτο για τους συλλεκτες να το προσθεσουν στην συλλογη τους.ετσι το αναζητανε σαν ποικιλια.αν μιλαγαμε για ενα σπασιμο το οποιο εχει παρουσιαστει σε 2-3-5 κερματα,δεν καθεται κανενας συλλεκτης νομιζω να ψαχνει χιλιαδες κερματα μηπως κ βρει το ιδιο σπασιμο για να το προσθεσει.ενω σπασιματα που ειναι γνωστα κ σε ποσοτητα,θα κατσει να τα ψαξει γιατι ειναι ευκολοτερο να τα βρει,ειναι ευκολα αναγνωρισιμα απο τον ιδιο η ακομα κ απο τον πωλητη ωστε να το παρουσιασει με το ονομα που του εχει δωθει.

οσο για το τι θελει καθενας,ειναι προσωπικο και εχει να κανει κ με το ειδος της συλλογης που κανει.ετσι λοιπον καποιος που κανει ελληνικα κερματα και θελει 'πληροτητα' οχι μονο σε αξιες κ χρονιες αλλα και σε ποικιλιες και σε 'περιεργα' θα μαζεψει απο ενα σπασιμο-ποικιλια μεχρι ενα μικρο εξτρα μεταλλο που υπαρχει σε ενα σημειο,ενα σπασιμο που διανυει τη μιση περιμετρο κτλ κτλ τα οποια για αυτον θα ειναι κατι αξιολογο για την συλλογη του κ κατι ιδιεταιρο.και μπορει να το πληρωσει κ παραπανω απο την αξια του..για αυτον ομως.σε περιπτωση μεταπωλησης ομως δεν θα μπορει να παρει παραπανω απο την αξια του απο καποιον συλλεκτη που δεν ασχολειται με αυτα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 24, 2017, 11:20:28 μμ »

Σε βλέπω σε φόρμα  Άνεση Άνεση Άνεση
..."εξιταρετε" με την καλη ενοια με τα ποστ μου..... Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 24, 2017, 11:32:27 μμ »

Σε βλέπω σε φόρμα  Άνεση Άνεση Άνεση
..."εξιταρετε" με την καλη ενοια με τα ποστ μου..... Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
+1 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 24, 2017, 11:50:10 μμ »

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολων σας στο περι σφαλματος κ ποικιλιας αν κ νομιζω πως ο καθενας εχεις την γνωμη του κ τις απαντησεις του...ηταν καλη αφορμη σημερα για να ειπωθει αυτη η ποικιλια(και για μενα) ή σφαλμα τεσπα στις δραχμες του 68 κ αυτο θα πρεπει να μεινει ως γνωση στην βιβλιοθηκη εδω κ ρεζουμε στην κουβεντα μας...Επισης δεν θα ηθελα να απαντησω περι πονηριας εαν πηγαινε το σχολιο προς το προσωπο μου...ειμαι συλεκτης απλα κ ουτε εμπορος ή εστω εμποροσυλλεκτης..και φυσικα ως συλλεκτης κοιταω κ μελεταω κ ψαχνομαι για το χομπυ που αγαπαω...Συμφωνω οτι πολλοι αεοτονυχηδες εκμεταλευονται την διαφορετικοτητα του καθε ενος νομισματος αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα,αλλα   αν καποια στιγμη σκεφτω να την δωσω στο μελλον δεν θα απολογηθω σε κανεναν για το ποσο θα την δωσω κ γιατι αν δεν την δωσω ρε αδερφε στην τελικη και το κλεινω εδω.τεμνομαι με την αποψη του Κωστα  κ συμφωνω σε πολλα ...αξιζει να ψαχνομαστε σαν συλεκτες κ να μην εχουμε παρωπιδες ,χωρις δολο βεβαια, απλα για παρτυ μας....κ στο τελος να το μοιραζομαστε με ανθρωπους που το γουσταρουν κ αυτοι...ο καθενας βεβαια με την γνωμη του ξαναλεω παντα....φτανει βεβαια να τεκμηριωνει κ τον λογο του.

Υ.γ.τωρα για να σπασουμε κ λιγο τον παγο δεν απαντηθηκε τελικα ρε παιδια  κ  το αρχικο ερωτημα .....55 ή 58?  Απορία Σαρκασμός  καλο βραδυ σε ολους ....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 25, 2017, 12:03:26 πμ »

Φιλε Ροδακα δεν εννοουσα εσενα ότι εχεις πονηρες προθεσεις πιστεψε με,εχεις μια ομορφη δραχμή του 1868(με αρχικο λουστρο από ότι βλεπω αλλα με προβλήματα(ελαφρυ πατημα,μαλλι,κλπ) λογω κουρασμένης μητρας) .Εγω την κανω 58αρα και μακαρι να βγει,Γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences