Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 03:31:12 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Francs - Belgium 1882  (Αναγνώστηκε 6799 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 28, 2016, 04:31:11 μμ »

Αποφάσισα να το κρατήσω. Το ερώτημα είναι, να το στείλω για πιστοποίηση ή όχι; Δε με ενδιαφέρει η υπεραξία, με άλλα λόγια και ένα χαμηλό AU μου κάνει.....




Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2016, 05:03:27 μμ »

Ομορφο νομισμα, το βλεπω AU-53...μπορει και 55.
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2016, 05:34:06 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου......ο Δημήτρης (elpidoforos) τι λέει?Απορία  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2016, 05:42:36 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου......ο Δημήτρης (elpidoforos) τι λέει?Απορία  Σαρκασμός Σαρκασμός
Αγαπούλα, πούλα Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2016, 06:03:18 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου......ο Δημήτρης (elpidoforos) τι λέει?Απορία  Σαρκασμός Σαρκασμός
Σταύρο οι φωτογραφίες σου δεν δείχνουν αυτό που θέλω να δώ λούστρα κ.λ.π.
Τυφλά θα έλεγα au55-58 σε pcgs και σε ngc κάτι παραπάνω.
Εάν το δείς συλλεκτικά το πιστοποιείς, εάν το δείς διαφορετικά όχι.
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2016, 07:42:17 μμ »

Σε ευχαριστώ Δημήτρη!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2016, 08:01:21 μμ »

Σταύρο όταν ένα νόμισμα είναι ενός αιώνα και πλέον τότε αυτόματα γίνεται συλλεκτικό από XF45 και πάνω.
Τώρα άν είναι και ms πάμε σε άλλη κατηγορία και σε άλλα πορτοφόλια, άν το δείς όμως καθαρά συλλεκτικά τότε είσαι σε σωστό δρόμο, απλά τα ms δημιουργούν υπεραξίες με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα είδος εθισμού και τρελές τιμές με αποτέλεσμα να σε βγάζουν ίσως από το μονοπάτι.
Πιστεύω να έγινα αντιληπτός. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2016, 09:07:17 μμ »

Σταύρο όταν ένα νόμισμα είναι ενός αιώνα και πλέον τότε αυτόματα γίνεται συλλεκτικό από XF45 και πάνω.
Τώρα άν είναι και ms πάμε σε άλλη κατηγορία και σε άλλα πορτοφόλια, άν το δείς όμως καθαρά συλλεκτικά τότε είσαι σε σωστό δρόμο, απλά τα ms δημιουργούν υπεραξίες με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα είδος εθισμού και τρελές τιμές με αποτέλεσμα να σε βγάζουν ίσως από το μονοπάτι.
Πιστεύω να έγινα αντιληπτός. Κλείσιμο ματιού

Παραμένω εντός σταθερής τροχιάς......καμία παρέκκλιση......

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2016, 10:45:45 μμ »

Είμαι σίγουρος Σταύρο είσαι προσγειωμένο άτομο. Μεγάλο χαμόγελο
Η καλύτερη λύση πάντως είναι η γκάμα του au, είσαι μέσα και ωραίος. Σαρκασμός
Και πιστοποιημένος συλλέκτης και ωραίος στο μέλλον. Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2016, 12:59:57 πμ »

Να το χαιρεσαι,μια χαρα ειναι.
Οχι, δεν νομιζω οτι συντρεχει κανενας απο τους συνηθισμενους λογους για να το στειλεις για πιστοποιηση.
Ειδικα στα χρυσα που στοιχιζει περισσοτερο, το ποια θα στειλεις και ποια οχι ειναι μια αποφαση που δεν πρεπει να παιρνεται επιπολαια, γιατι μακροπροθεσμα μαζευεται κονδυλακι αξιολογο που θα μπορουσε να διατεθει για αγορα νομισματων. Κλείσιμο ματιού
Και στο λεω εγω που ,κυριως για λογους ομοιομορφιας της συλλογης, εχω πιστοποιησει και μερικα νομισματα που γνωριζω οτι δεν θα παρω ποτε τα λεφτα της πιστοποιησης πισω εαν θελησω να τα πουλησω.
 Τα ms που λεει ο Δημητρης, μια χαρα ειναι και ουτε στοχο χανεις εαν τα κυνηγας, ουτε τιποτα, και φτιαχνεις συλλογη που φυσαει, γιατι εαν τα XF και τα AU ειναι φορντακια,τα MS ειναι πορσε καρερα..
 Ομως πρεπει να υπαρχουν τα αναλογα μπικικινια.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2016, 05:57:21 πμ »

Να το χαιρεσαι,μια χαρα ειναι.
Οχι, δεν νομιζω οτι συντρεχει κανενας απο τους συνηθισμενους λογους για να το στειλεις για πιστοποιηση.
Ειδικα στα χρυσα που στοιχιζει περισσοτερο, το ποια θα στειλεις και ποια οχι ειναι μια αποφαση που δεν πρεπει να παιρνεται επιπολαια, γιατι μακροπροθεσμα μαζευεται κονδυλακι αξιολογο που θα μπορουσε να διατεθει για αγορα νομισματων. Κλείσιμο ματιού
Και στο λεω εγω που ,κυριως για λογους ομοιομορφιας της συλλογης, εχω πιστοποιησει και μερικα νομισματα που γνωριζω οτι δεν θα παρω ποτε τα λεφτα της πιστοποιησης πισω εαν θελησω να τα πουλησω.
 Τα ms που λεει ο Δημητρης, μια χαρα ειναι και ουτε στοχο χανεις εαν τα κυνηγας, ουτε τιποτα, και φτιαχνεις συλλογη που φυσαει, γιατι εαν τα XF και τα AU ειναι φορντακια,τα MS ειναι πορσε καρερα..
 Ομως πρεπει να υπαρχουν τα αναλογα μπικικινια.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Οπως βλέπεις Σταύρο οι απόψεις διίστανται και αυτό είναι το υγιές.
Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη ότι σε μη χρυσά τα λεφτά της πιστοποίησης δεν θα τα πάρεις πίσω σε αρκετές περιπτώσεις, στα άλλα όμως θα διαφωνήσω γιατί κυρίως πιστοποιείς αυθεντικότητα και άλλα πολλά χωρίς να σημαίνει ότι αυτός είναι ο σκοπός δλδ της μεταπώλησης και μόνο.
Κάποτε ένας συλλέκτης μου είχε πεί το εξής: Ποτέ δεν είχα το δίλημμα αγοράς για 10 υψηλόβαθμα νομίσματα μιας χώρας ή 50 νομίσματα au κατάστασης, α) πάντα στα υψηλόβαθμα δεν θα πάρεις κατά πολύ τα χρήματα που έδωσες εκτός άν είναι δική σου πιστοποίηση β) μειωμένη κατά 5 φορές η συλλογή σου γ) ο καιρός έχει γυρίσματα και δυστυχώς η πιστοποίηση θα είναι το βήμα του μέλλοντος και άλλα πολλά.
Πάντα ήμουν με φορντάκια, η πόρσε καρέρα είναι καλή αλλά είναι μόνο για μεταξωτούς κώλους. Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2016, 06:11:51 πμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2016, 08:10:02 πμ »

πανεμορφα νομισματα αυτα και πραγματικα υποτιμημενα ..δεν νομιζω οτι αξιζει να παει για κουτακι ασχετα με τον βαθμο που θα παρει γιατι υπαρχουν αρκετα πιστευω κ δεν πιανουν υπεραξιες Σαρκασμός
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2016, 08:38:22 πμ »

κράτα το χύμα φίλε μου. να έχετε επαφή, touch, contact.
να μην μπαίνει τίποτα ανάμεσα σας..
και αν το βαρεθείς εδώ είμαστε.
Χαμόγελο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2016, 09:11:51 πμ »

κράτα το χύμα φίλε μου. να έχετε επαφή, touch, contact.
να μην μπαίνει τίποτα ανάμεσα σας..
και αν το βαρεθείς εδώ είμαστε.
Χαμόγελο
Στέλιο εγώ λέω να του κάνει που και που και καμμία καντάδα. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2016, 02:23:53 μμ »

Καλημέρα παιδιά. Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας που είναι όλες καλοπροαίρετες και πολύ διαφωτιστικές. Νομίζω κλίνω προς την άποψη του Δημήτρη, ίσως και από ανάγκη βέβαια. Και όταν λέω ανάγκη, εννοώ προφανώς μπάτζετ και ρίσκο. Υπεραξία δε ψάχνω. Καλή είναι όταν έρχεται αλλά δεν την κυνηγάω. Για αυτό άλλωστε δεν έρχεται........ Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences