Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 03:22:39 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κρούγκεραντ  (Αναγνώστηκε 6766 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:32:43 πμ »

Ξέρει κανείς να μας πει πληροφορίες για το νόμισμα και γενικά που κυμαίνεται η αξία του π.χ όσο είναι και η αξία μιας ουγγιάς στα διεθνή χρηματιστήρια 965ευρω? Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:52:50 πμ »

Καλημερα Χαμόγελο απο οτι εχω δει στο web η αξια του ειναι με ενα Χ premium αναλογα απο που θα το αγορασεις δηλ μαγαζι - e-bay κλπ.Παντως εκει στο 1000€ παιζει πανω κατω.Mε premium απο 2.5% μεχρι και 10%.Αυτα χωρις αλλα εξοδα (μεταφορικα , pay-pal κλπ)
Ελπιζω να βοηθησα, Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:58:57 πμ »

Ευχαριστώ πολύ θα πάω στο Νικία που το έχει 1000ευρώ και είναι αξιόπιστος. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:10:02 μμ »

Έχεις δίκιο για το premium γιατί εκτός απο το 31,1 του χρυσού έχει και 2,92 γραμμάρια χαλκό σύνολο 33,93γραμ. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:45:42 μμ »

Έχεις δίκιο για το premium γιατί εκτός απο το 31,1 του χρυσού έχει και 2,92 γραμμάρια χαλκό σύνολο 33,93γραμ. Χαμόγελο
Ναι ετσι ειναι η συμθεση των μεταλων 91.67% gold και 8.33% χαλκος Απο την βικι φυσικα  Κλείσιμο ματιού δεν ειμαι και η δομη Χαμόγελο :)Παντως πολυ ομορφο νομισμα (δεν ειναι μονο bullion-επενδυτικο αλλα νομιμου κυκλοφοριας ) και αν ειχα την τσεπη σιγουρα αυτο και το μεξικανικο ουγκατο (αλλα μονο bullion) θα ηταν η επιλογη μου.
Καλη αγορα. Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2014, 02:01:28 μμ »

Ομορφα τα κρουγκεραντ!Τα 1000 ευρω ειναι μια καλη τιμη σημερα  Κλείσιμο ματιού Προσοχη ομως να ειναι σε καλη κατασταση.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2014, 02:35:07 μμ »

Ναι φίλε θα τους ζητήσω απο 2010 και μετά να μου δώσουν για να μήν έχει κανένα χτύπημα. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
loucas_gl2006
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2014, 11:21:59 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα! Έχω ένα του 1982 ακυκλοφόρητο...πάρα πολύ νόμισμα.
Επειδή έχω ακούσει ότι τα νομίσματα που κόπηκαν το 2011 δεν είχα σωστά καράτια (από το ίδιο το νομισματοκοπίο) θα συμβούλευα μακρία από αυτή τη χρονιά.



2011 Krugerrand Under Spec Gold Coin South Africa
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2014, 11:35:46 μμ »

Εκπλήσσομαι δυσάρεστα από το παραπάνω βίντεο  Λύπη  Έκπληξη   !
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2014, 11:39:34 μμ »

Μονο για τα PROOF νομισματα υπηρχε αυτο το προβλημα!!Βρες μου εσυ ενα PROOF και ας λειπουν 1-2 γραμμαρια δεν με πειραζει καθολου!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2014, 11:43:44 μμ »

Ωρα ειναι να μας πειτε οτι παιζουν και στις λιρες τετοιες κομπινες-αστοχιες?...ενα-ενα σκανε τα κανονια αυτες τις μερες... Δεν θελω αλλη απατη! θα τα πεταξω ολα και θα μαζευω πεταλουδες
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2014, 10:14:05 μμ »

Αυτό είναι παλιό θέμα και αφορούσε αποκλειστικά τα Proof, που κόπηκαν τον Απρίλιο και Μάιο του 2011 και μάλιστα όχι όλα.

Επρόκειτο μάλλον για περιστασιακή "τεχνική αστοχία" στην κοπή των συγκεκριμένων νομισμάτων.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το Νομισματοκοπείο δεν πήγε να κάνει "κουτσουκέλα", μόνο και μόνο για να κερδίσει μερικές χιλιάδες δολλάρια από λίγα "κακά" νομίσματα, υπονομεύοντας έτσι τη φήμη του.

Νομίζω στην προκειμένη περίπτωση ισχύει αυτό που λένε: "Συμβαίνει και στα καλύτερα τα σπίτια!"
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:17:42 μμ »

Αυτό είναι παλιό θέμα και αφορούσε αποκλειστικά τα Proof, που κόπηκαν τον Απρίλιο και Μάιο του 2011 και μάλιστα όχι όλα.

Επρόκειτο μάλλον για περιστασιακή "τεχνική αστοχία" στην κοπή των συγκεκριμένων νομισμάτων.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το Νομισματοκοπείο δεν πήγε να κάνει "κουτσουκέλα", μόνο και μόνο για να κερδίσει μερικές χιλιάδες δολλάρια από λίγα "κακά" νομίσματα, υπονομεύοντας έτσι τη φήμη του.

Νομίζω στην προκειμένη περίπτωση ισχύει αυτό που λένε: "Συμβαίνει και στα καλύτερα τα σπίτια!"
Αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ , και μάλλον είναι η πιθανότερη εξήγηση .
Ότι πρόκειται για τυχαίο - άτυχο περιστατικό , και ότι δεν θα ρίσκαρε να χαλάσει την καλή του φήμη .
Πρόκειται για νομισματοκοπίο αναγνωρισμένου κύρους και φήμης .
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:30:06 μμ »

Μην σας πω δηλαδη οτι ενα τετοιο σοβαρο λαθος τα καθιστα συλλεκτικα.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:59:17 πμ »

Μην σας πω δηλαδη οτι ενα τετοιο σοβαρο λαθος τα καθιστα συλλεκτικα.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καλά μη πάμε και στο άλλο άκρο...!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εξάλλου νομίζω ότι το νομισματοκοπείο έδωσε τη δυνατότητα επιστροφής των νομισμάτων και αντικατάστασής τους, άνευ κόστους για τους ιδιοκτήτες τους, με άρτια.

Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι, αν κάποιο απ'αυτά δεν επεστράφη στο νομισματοκοπείο προς αντικατάσταση, μήπως τελικά είναι πράγματι συλλεκτικό;;!!  Έκπληξη Απορία Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences