Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:55:58 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μεγεθυντικος φακος ..... για νομισματα...  (Αναγνώστηκε 12757 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:52:54 μμ »

εγω ξαναγραφω οτι πηρα μια μικρη λουπα μεταλικη 30 Χ στα 2.5 ευρω και ειναι τελεια!


τέλεια.......δεν αμφιβάλω. είναι μία τέλεια κινέζικη λούπα! Μεγάλο χαμόγελο
όταν έχεις σαν κριτήριο και κάποια καλή τα ξαναλέμε. Άντε γειά!!!!!!! Σαρκασμός

φίλτατε axionman80, να κάνουμε και λίγο πλάκα!!! μη με παρεξηγήσεις.
Μιχάλης.


ΥΓ με πρόλαβες Γιάννη...........
     Ξέχασα εχθές......τα θερμά χαιρετίσματα από τον Ορφέα. Φιλί Φιλί
     να περνάς όσο καλύτερα μπορείς.....μου είπε να σου πώ!!!!!
Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 03:16:26 μμ »

εγω ξαναγραφω οτι πηρα μια μικρη λουπα μεταλικη 30 Χ στα 2.5 ευρω και ειναι τελεια! πηρα μεγενθυντικο φακο στα 6 ευρω το πολυ να ειναι μεχρι 10 Χ η λουπα ειναι το δεξι μου χερι παντως! ολα κινεζικα φυσικα εκτος τα νομισματα που τσεκαρω!  Σαρκασμός
Άνεση Παντως παρε μια σοβαρη λουπα(για τα ματια σου),και ξαναδες τα νομισματα σου. Σαρκασμός
οχι ρε σοβαρα ειναι πολυ καλη και δε με κουραζει απλα σα λουπα εχει μικρο οπτικο πεδιο σε σχεση με το μεγενθυτικο φακο! ψαχνω ομως γραφιου μεγενθυτικο φακο 30 Χ αν εχει με περιμετρικο φωτισμο γαλακτος να μη γυαλιζει! ξερετε τιποτα?
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 03:27:59 μμ »

εγω ξαναγραφω οτι πηρα μια μικρη λουπα μεταλικη 30 Χ στα 2.5 ευρω και ειναι τελεια! πηρα μεγενθυντικο φακο στα 6 ευρω το πολυ να ειναι μεχρι 10 Χ η λουπα ειναι το δεξι μου χερι παντως! ολα κινεζικα φυσικα εκτος τα νομισματα που τσεκαρω!  Σαρκασμός
Άνεση Παντως παρε μια σοβαρη λουπα(για τα ματια σου),και ξαναδες τα νομισματα σου. Σαρκασμός
οχι ρε σοβαρα ειναι πολυ καλη και δε με κουραζει απλα σα λουπα εχει μικρο οπτικο πεδιο σε σχεση με το μεγενθυτικο φακο! ψαχνω ομως γραφιου μεγενθυτικο φακο 30 Χ αν εχει με περιμετρικο φωτισμο γαλακτος να μη γυαλιζει! ξερετε τιποτα?
Σε μαγαζιά εξοπλισμού ηλεκτρονικών να κοιτάξεις.Είδα μία όπως την περιγράφεις.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 05:07:27 μμ »

οχι ρε σοβαρα ειναι πολυ καλη και δε με κουραζει απλα σα λουπα εχει μικρο οπτικο πεδιο σε σχεση με το μεγενθυτικο φακο! ψαχνω ομως γραφιου μεγενθυτικο φακο 30 Χ αν εχει με περιμετρικο φωτισμο γαλακτος να μη γυαλιζει! ξερετε τιποτα?

Δες την καμπυλότητα του φακού που είνια 30Χ και σκέψου ότι, αν είχε διάμετρο 30 ή 50 πόντους, θα ήταν σαν τη γυάλινη σφαίρα του μάγου Μέρλιν, χεχε!

Βέβαια, όλα υπάρχουν στην πιάτσα, ό,τι θέλει ο πελάτης, αλλά λογικό είναι όσο αυξάνεται η μεγένθυνση, τόσο μειώνεται η διάμετρος κλπ. Επίσης, όσο αυξάνεται το μέγεθος του φακού, τόσο αυξάνεται και το κόστος κατασκευής του, γιατί αυξάνονται οι τεχνικές δυσκολίες. Ένα κομμάτι γυαλί, όπως το περιγράφεις, που θα χρησιμοποιήσει ο οπτικός σε γυαλιά πρεσβυωπίας, μπορεί να κοστίζει 50 ή 100 ευρώ...
(ΟΚ, τα γυαλιά πρεσβυωπίας δεν φτάνουν σε τέτοιες καμπύλες, χεχε...)

Πιστευω ότι το εξαντλήσαμε το θεμα με τους μεγεθυντικους φακους. Σαρκασμός
Και όμως, δεν... :-))))
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 06:53:21 μμ »

οχι ρε σοβαρα ειναι πολυ καλη και δε με κουραζει απλα σα λουπα εχει μικρο οπτικο πεδιο σε σχεση με το μεγενθυτικο φακο! ψαχνω ομως γραφιου μεγενθυτικο φακο 30 Χ αν εχει με περιμετρικο φωτισμο γαλακτος να μη γυαλιζει! ξερετε τιποτα?

Δες την καμπυλότητα του φακού που είνια 30Χ και σκέψου ότι, αν είχε διάμετρο 30 ή 50 πόντους, θα ήταν σαν τη γυάλινη σφαίρα του μάγου Μέρλιν, χεχε!

Βέβαια, όλα υπάρχουν στην πιάτσα, ό,τι θέλει ο πελάτης, αλλά λογικό είναι όσο αυξάνεται η μεγένθυνση, τόσο μειώνεται η διάμετρος κλπ. Επίσης, όσο αυξάνεται το μέγεθος του φακού, τόσο αυξάνεται και το κόστος κατασκευής του, γιατί αυξάνονται οι τεχνικές δυσκολίες. Ένα κομμάτι γυαλί, όπως το περιγράφεις, που θα χρησιμοποιήσει ο οπτικός σε γυαλιά πρεσβυωπίας, μπορεί να κοστίζει 50 ή 100 ευρώ...
(ΟΚ, τα γυαλιά πρεσβυωπίας δεν φτάνουν σε τέτοιες καμπύλες, χεχε...)

Πιστευω ότι το εξαντλήσαμε το θεμα με τους μεγεθυντικους φακους. Σαρκασμός
Και όμως, δεν... :-))))
ναι σακ το γνωριζω αυτο που λες σχετικα με το μεγεθος διαμετρου αλλα και ογκου και παχους! επειδη μου το ειπαν κινεζικο και να δω ενα γνωστης μαρκας μου εθηξαν τη-το λουπακι μου και φοβαμαι μη δε μου δειχνει καλα μετα! χαχαχα οταν εξαλλου μιλουσαμε τι να παρω σου ειπα οτι θελω το μεγαλυτερο και γιατι το θελω αν θυμασαι! εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με ελαχιστα λεφτα! τωρα ψαχνω αυτο του γραφιου που πιανει στο γραφιο πανω η εχει μεγαλη σταθερη βαση!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 07:38:26 μμ »

Κι εμένα μου θίξανε το εμπόρευμα, αλλά... ΟΚ, τον συγχωρώ τον Μιχάλη, γιατί είναι το καλύτερο παιδί..
:-)))))))))))))))))

(Πάντως, μην ψάχνεσαι στο στυλ "όλα σε ένα", γιατί ή θα το πληρώσεις πανάκριβα ή δεν να είναι καλό σε τίποτα, αλλά μέτριο σε όλα. Καλύτερα δύο και τρία διαφορετικά, που το καθένα να είναι καλό για τη χρήση που το προορίζεις. < Και αυτό σαν γενικότερη "συμβουλή", είτε για φακούς, είτε για ζυγαριές, είτε για τηλέφωνα, είτε για φωτογραφικές μηχανές...)
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 07:46:25 μμ »

Μέντορά μου και φίλε μου Γιώργη.......... Φιλί
Καταγράφηκε
Antares
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 11:13:49 μμ »

Έχω μεγεθυντικό φακό και λούπα (ή τέλος πάντων κάτι... λουποειδές!) και η απορία μου είναι η εξής: υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να μετρήσω πόσο μεγεθύνεται το νόμισμα, δηλαδή αν είναι x3, x5 κ.λπ., μια που δεν αναγράφεται κάτι επάνω και δεν έχω ούτε συσκευασίες;
Αν την πας σε κάποιο μαγαζί με οπτικά,νομίζω θα σου πούν.

Ευχαριστώ! Έψαχνα για κάποια πρακτική λύση για να το τσεκάρω μόνος μου, αλλά κι αυτό που λες πρακτικό είναι!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences