Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 01:21:49 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή λίρα Αγγλίας – Λονδίνου 1917  (Αναγνώστηκε 68976 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 02:49:37 μμ »

αιθεροβάμων τι σημαινει? Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 02:50:01 μμ »

Δεν νομίζω ότι το πήρα περισσότερα σοβαρά από όσο έπρεπε.
Επίσης δεν είμαι ο κατασκευαστής τις λίρας για να χρειαστεί να αποδείξω κάτι ή να κλείσω στόματα.
Την λίρα θα την πάω ο ίδιος στο Παρίσι μιας και θα πάω εκεί τον Μάρτιο.

PS1
Μια ερώτηση έκανα και εμμέσως πλην σαφώς χαρακτηρίστηκα από παραχαράκτης έως αιθεροβάμων.


Καλά οποιος έχει την μίγια μυγιάζεται !!!! Το ωραίο είναι ότι πρέπει να απολογηθούμε κιόλας,

Αγαπητέ κανεις ένα post και ζητάς εξηγήσεις. Ρωτάς ένα σορό πράγματα που άμα κανεις ένα google search τα μαθαίνεις πολύ άνετα και συγκρίνεις διαφορα. Σε ρώτησα πως το σκάναρες γιατί η ποιότητα του scanner σου είναι παρα μα παρα πολύ καλή και πράγματι ζήλεψα τις φωτογραφίες σου. Εγώ έκανα post μερικές φωτογραφίες πριν μερικές μέρες και έπρεπε να βγάλω σχεδόν 50 με διαφορες στάσεις για να μου βγούν οι 2 καλές. Οποτε να η απάντηση σου.

Δεύτερον αυτά που λες στο τέλος έπρεπε να τα είχες πει από την αρχή θα είχες ποιο πολλές και σαφέστερες απαντήσεις. Εάν διαβάσεις τα post σου θα δεις ότι τις πληροφορίες τις δίνεις με το ΤΣΙΓΚΕΛΙ. Πέταξες μια κότα μέσα στους λύκους και περιμένεις αντιδράσεις !!

Δεν σε κακό χαρακτήρισε κανένας αλλα αντίθετος προσβάλλεσαι από μονος σου. Αυτά τα ολίγα,
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 02:55:42 μμ »

αιθεροβάμων τι σημαινει? Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ

αιθεροβάμων -ων -ον [eθerovámon] Ε (βλ. -ων -ων -ον) : (λόγ., για πρόσ.) που αγνοεί την πραγματικότητα και δεν προσαρμόζει σ΄ αυτήν τις απόψεις ή τις ενέργειές του, που αιθεροβατεί: ~ πολιτικός. || (ως ουσ.) ο αιθεροβάμων: Yπάρχουν ακόμα ανάμεσά μας μερικοί αιθεροβάμονες που επιμένουν να αμφισβητούν τη ρεαλιστική πολιτική του κόμματος.
Aρη σε παρακαλω.Ημουν και τριτη δεσμη Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 02:56:41 μμ »

αιθεροβάμων τι σημαινει? Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ

Έλα ντέ!!! Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 03:08:48 μμ »

Ρε αναργυρε που τα ξερεις ολα? ΤΡΟΜΕΡΟ!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 03:23:57 μμ »

Ειμαι ο φωτεινος παντογνωστης! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 03:26:03 μμ »

και ειρηνοποιός (peacemaker) !!

 Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 03:53:28 μμ »

Στον φίλο zaqxsw
(για να ειρηνεύσουμε κιόλας) Αφού θα πας στην Αγγλία το Μάρτη, πάρε τη λίρα και πήγαινε στην παρακάτω Δ/νση
Spink & son Ltd
69 Southampton Row, Bloomsbury
London WCIB 4ET
O spink κάθε χρόνο βγάζει καταλόγους με τιμές στα βρετανικά νομίσματα και είναι αυθεντία. Στον κατάλογό του του 2010 που κρατώ αυτή τη στιγμή στα χέρια μου, λέει οτι η λίρα του 1917 (London Mint) πάει σε VF 3000p kai XF 6500p υπο την πρυπόθεση βέβαια να είναι αυθεντική. Ο ίδιος τονίζει οτι υπάρχουν και πλαστές στην ημερομηνία αυτή. Ένα ταξιδάκι λοιπόν στο Λονδίνο αξίζει τον κόπο αν το κομμάτι είναι γνήσιο, γιατί ίσως το πουλήσεις κιόλας στον σπίνκ. Να μας ενημερώσεις να χαρούμε απο καρδιάς
φιλικά Βυζαντινός
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 04:13:48 μμ »

..η λίρα του 1917 (London Mint) πάει σε VF 3000p kai XF 6500p υπο την πρυπόθεση βέβαια να είναι αυθεντική. Ο ίδιος τονίζει οτι υπάρχουν και πλαστές στην ημερομηνία αυτή...

Αλήθεια λέει...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 07:40:11 μμ »

Στον φίλο zaqxsw
(για να ειρηνεύσουμε κιόλας) Αφού θα πας στην Αγγλία το Μάρτη, πάρε τη λίρα και πήγαινε στην παρακάτω Δ/νση
Spink & son Ltd
69 Southampton Row, Bloomsbury
London WCIB 4ET
O spink κάθε χρόνο βγάζει καταλόγους με τιμές στα βρετανικά νομίσματα και είναι αυθεντία. Στον κατάλογό του του 2010 που κρατώ αυτή τη στιγμή στα χέρια μου, λέει οτι η λίρα του 1917 (London Mint) πάει σε VF 3000p kai XF 6500p υπο την πρυπόθεση βέβαια να είναι αυθεντική. Ο ίδιος τονίζει οτι υπάρχουν και πλαστές στην ημερομηνία αυτή. Ένα ταξιδάκι λοιπόν στο Λονδίνο αξίζει τον κόπο αν το κομμάτι είναι γνήσιο, γιατί ίσως το πουλήσεις κιόλας στον σπίνκ. Να μας ενημερώσεις να χαρούμε απο καρδιάς
φιλικά Βυζαντινός

Αυτός μπορεί και να την σλαμπαρει?
Αν του πάρω και άλλες λίρες τις αγοράζει? Ξέρεις καθόλου τιμή? Εννοώ καλύτερα από ΤτΕ?
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 08:10:27 μμ »

Έχω την εντύπωση πως οι Άγγλοι είναι συντηρητικοί και δεν συνηθίζουν τα σλαμπαρισμένα. Απο την άλλη βλέπουν τη χρυσή λίρα περισσότερο σαν συλλεκτικό νόμισμα (καταστάσεις, τιράζ, ιδιαιτερότητες) ενώ στην Ελλάδα τη βλέπουμε σαν μέσο αποθέματος χρυσού (bullion coin)Έτσι σχεδόν όλες οι λίρες έχουν την ίδια τιμή. Μιλάμε απο Βικτώρια και πέρα. Αφού πας που πας στην Αγγλία, δεν χάνεις τίποτα να το ερευνήσεις το θέμα. Ίσως μέχρι τότε ανεβεί αισθητά η τιμή του χρυσού και βγεις κερδισμένος και απο αυτήν την άποψη. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. Σου δίνω και νια άλλη δ/νση. Αυτός βρίσκεται απέναντι απο το Βρετανικό Μουσείο:
Coincraft
44 & 45 Great Russel Street
London WCIB 3JL
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 08:21:17 μμ »

Υ.Γ.
Για τιμές δεν γνωρίζω τι παίζει στην Αγγλία... Αυτό όμως που πιστεύω είναι οτι η Τ.τ.Ε. έχει ληστρική διαφορά (50€) μεταξύ τιμής αγοράς -πώλησης. Στην ελεύθερη αγορά επικρατούν πιο λογικές τιμές η διαφορά είναι 5-10€ Είναι καλή εποχή -νομίζω- να πουλήσει κανείς αν έχει ανάγκη τα χρήματα, αλλά και να αγοράσει αν έχει χρήματα και θέλει να τα εξασφαλίσει. Στην αγορά όλοι δικαιώνονται.Π.Χ.αν χρειάζεσαι επειγόντως καινούριο ψυγείο, δεν θα χαλάσεις 2 λίρες για να το προμηθευτείς;
Καταγράφηκε
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 09:20:40 μμ »

Υ.Γ.
Για τιμές δεν γνωρίζω τι παίζει στην Αγγλία... Αυτό όμως που πιστεύω είναι οτι η Τ.τ.Ε. έχει ληστρική διαφορά (50€) μεταξύ τιμής αγοράς -πώλησης. Στην ελεύθερη αγορά επικρατούν πιο λογικές τιμές η διαφορά είναι 5-10€ Είναι καλή εποχή -νομίζω- να πουλήσει κανείς αν έχει ανάγκη τα χρήματα, αλλά και να αγοράσει αν έχει χρήματα και θέλει να τα εξασφαλίσει. Στην αγορά όλοι δικαιώνονται.Π.Χ.αν χρειάζεσαι επειγόντως καινούριο ψυγείο, δεν θα χαλάσεις 2 λίρες για να το προμηθευτείς;

Δλδ σύμφωνα με αυτά που γνωρίζεις θα βρω εκεί κάπου να τις δώσω έτσι? Απλά δεν θέλω να τις κάνω τον γύρο της Ευρώπης
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 12:59:01 πμ »

Δυστυχώς Παιδιά εδώ στο λονδίνο τα πράγματα είναι πολύ ποιο δύσκολα από ότι νομίζεται, εάν η lira του φίλου μας είναι πράγματι το χρυσό φλουρί και πιάνει μεταξύ 3000 - 6000 τότε πράγματι θα βρει τον καλο οίκο να την πουλήσει η ακόμη και να την βάλει σε κάνα auction.

Εάν όμως είναι ένα απλό Sovereign δύσκολα θα βρει να την πουλήσει σε συμφέρουσα τιμή, και το ερώτημα είναι σε ποιον ? εάν to TTE του έdεινε 4 euro λιγότερα από την τιμή τις παρα πολύ καλά έκανε. Εδώ θα σου την πάρουνε το πολύ £22.00 τα 22k το γραμμάριο γιατί θα την υπολογίσουνε σαν αξια χρυσού και τίποτε παραπάνω για να μην σας πω ότι θα του χρεώσουνε και handling fee.

Τις λίρες εδώ στην αγγλία τις αγοράζουμε κατά κύριο λόγο από ορώιν είναι διαθετειμένος να κάνει buy back guarantee δηλαδή παρα πολλοί λίγη από ότι ξέρω μονο στο Knightsbridge και το HARRODS BANK και δεν αγοράζουνε όλες αλλα μονο αυτές που σου έχουνε πουλήσει.

Είναι ένας Έλληνας εδώ στο λονδίνο τον οποιο δεν τον ξέρω προσωπικά αλλα έχω αγοράσει κάποιες Ελληνικές λίρες και μου φέρθηκε πολύ εντάξει είναι ο ακόλουθος: Πράγματι πιστεύω ότι αυτός θα bporesei να σε βοηθήσει εάν έρθεις λονδίνο.

George Kountouridis, GK Coins Ltd

http://www.gkcoins.com/

Landmark House, 17 Hanover Square, Mayfair, London W1S 1HU
Tel: +44(0) 20 7518 0383 Fax: +44(0) 20 7518 0302 Mobile: +07956838572
Καταγράφηκε
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 09:39:17 πμ »

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences