Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 07:20:49 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή λίρα Αγγλίας – Λονδίνου 1917  (Αναγνώστηκε 68956 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:00:03 πμ »

Γιατί καλά ξεμπερδέματα δεν είναι οκ?
4 ποιο κάτω από την τιμή που αγόραζε εκείνη την μέρα
Καταγράφηκε
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:03:13 πμ »

Στην Ελλάδα έχουν dealer το http://www.collector-shop.com/ ισχύει?
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:04:42 πμ »

Γιατί καλά ξεμπερδέματα δεν είναι οκ?
4 ποιο κάτω από την τιμή που αγόραζε εκείνη την μέρα



Αγαπητέ Φιλε

Πολλές ερωτήσεις κανεις αλλα απαντήσεις δεν δίνεις καμια, αντίθετος με το αγκίστρι τις βγάζουμε !! Πες μου σε παρακαλώ 4 euro κάτω από ποια τιμή ?

Φιλικά Στρατός
Καταγράφηκε
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:12:03 πμ »

Τώρα είδα το προηγούμενο post σου . Το scanner είναι microtek 4800.
Σχετικά με την αξιοπιστία μου είμαι ο michaelkritikos στο ebay.
Μήπως δουλεύεις εσύ photoshop και σου μπαίνουν οι ιδέες?
Όσο για το άλλο απάντησα 4€ ποιο κάτω από την τιμή που αγόραζε εκείνη την μέρα τι δεν κατάλαβες?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:19:30 πμ »

Στην Ελλάδα έχουν dealer το http://www.collector-shop.com/ ισχύει?


Ναι σαυτον να απευθυνθεις ειναι ο επισημος αντιπροσωπος τους και ειναι σοβαρο ατομο.Ειδα και το profil σου στο ebay εισαι δυνατος στο feedback.Stevenfilis ο ανθρωπος το λεει καθαρα 4 ευρω κατω απο την τιμη ημερας πωλησης στην τραπεζα.Μαλλον την βρηκαν ελαττωματικη γι αυτο και αυτη η μειωση.
Καταγράφηκε
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:22:52 πμ »

Οκ σας ευχαριστω πολύ.
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:33:24 πμ »

Λοιπόν για να μην παρεξηγούμαστε, χωρίς λόγο και αιτια υπάρχει διαφορα το ποτε πήγε στην τράπεζα και ποια ήταν η τιμή τότε. Καθώς θα δείτε πωλούνται σήμερα 7 sovereign του 1917 στο ebay, η τιμή του sovereign του 2010 έχει £235.00 από το National Mint office, του 1917 πάνε μέχρι £300.00 "γιαυτο" ρωτάω και ξανά ρωτάω. Όσο για το νόμισμα anfibalw για την γνησιότητα του, έχει πολλά ανησυχητικά σημεία, μια καλή αρχή θα ήτανε να την είχες ζυγίσει.

http://shop.ebay.co.uk/i.html?LH_AvailTo=3&_kw=gold&_kw=sovereign&_kw=1917

http://cgi.ebay.co.uk/GOLD-SOVEREIGN-UNC-VSCARCE-1917C-Marsh-R3-Spinks-3997-/250737729453?pt=UK_Coins_Bullion_Bars_SM&hash=item3a61221fad
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:47:53 πμ »

stevenfilis ο ανθρωπος δεν σωνεται ουτε αν εχει 300 ευρω ουτε 350 ουτε 500.Ο ανθρωπος πιστευει (και προφανως καποιος του ειπε) οτι εχει την υπερσπανια λιρα του 1917 που κανει χιλιαδες ευρω και περιμενει να βγαλει τα σπασμενα.Ολοι εδω λιγο ή πολυ ειμαστε γνωστες και εχουμε σχηματισει μια γνωμη περι τινος προκειται.Εννοω αν το νομισμα ειναι πλαστο ή οχι.Μερικοι ανθρωποι ομως στην ζωη προτιμουν να παραμενουν τυφλοι ισως γιατι ετσι ειναι καλυτερα.Προτιμουν το ονειρο απο την αληθεια, γιατι η αληθεια τις περισσοτερες φορες ειναι μιζερη και ασχημη.Ασε λοιπον αυτον που θελει να παραμεινει στο ονειρο και μην τον ξυπνας. Αλλωστε δεν σου/μας κοστιζει και τιποτα να πουμε σε εναν ανθρωπο αυτο που θελει να ακουσει.Η λιρα σου αγαπητε Δωδεκανησιε ειναι απο αυτες τις υπερσπανιες λιρες του 1917 και κανει μερικες χιλιαδες ευρω.
Ολα αυτα φιλικα
Αναργυρος/epop
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:54:27 πμ »

Αχ Ανάργυρε τώρα με έκανες λιώμα, πράγματι ίσως ήμουν αρκετά σκληρός και για αυτό τον λόγο ζητάω συγγνώμη από το forum.

Φιλικά Στρατός

Ps: Εμενα δεν θα με επαινέσεις για τα δικά μου feedback sto Ebay !!!   Σαρκασμός  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 09:16:08 πμ »

Φίλε Μιχάλη,

Οι τράπεζες τη λίρα την βλέπουν σάν χρυσό.
Δέν λειτουργούν συλλεκτικά.
Δέν νοιάζονται ούτε για την σπανιότητα κοπής ούτε για τυχόν ελάττωμα που συλλεκτικά αυτά δίνουν αξία.
Επίσης η εξέτασή της σ' όλες τις τράπεζες γίνεται οπτικά.
Εσένα σ' ενδιαφέρει άν είναι γνήσια.
Αφού λοιπόν η ΤτΕ την δέχτηκε, είναι γνήσια.
Τώρα όσον αφορά την τιμή πώλησης, έχεις δύο ατού.
Τήν χρονολογία 1917 που είναι από τις σπάνιες και το ελάττωμα “doubled die” ( όπως δείχνει τουλάχιστον στη φωτογραφία σου).
Δοκίμασέ την λοιπόν.
Τί άλλο θέλεις.
Καταγράφηκε
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 10:45:57 πμ »

Λοιπόν.
Πριν 6 μήνες περίπου αποφάσισα να πουλήσω κάποιες λίρες και μια αρκετά μεγάλη συλλογή χαρτονομισμάτων και κερμάτων. Πήγα λοιπόν σε έναν γνωστό μου χρυσοχόο να δει τις λίρες αν είναι οκ γιατί μερικές είχαν κάτι σαν μπλε μπόγια επάνω τους. Μετά από οπτική εξέταση και ζύγισμα μου είπε ότι όλες είναι οκ αλλά ίσως μερικές να παρουσιάζουν σπανιότητα λόγο χρονολογίας αλλά ούτε ο ίδιος γνώριζε μιας και δεν ασχολείται με λίρες. Ψάχνοντας στο internet βρήκα τις πληροφορίες για την συγκεκριμένη λίρα.
Δεν προτιμώ να μένω τυφλός ή να ζω σε όνειρο όπως είπε ο περιπαικτικά ο epop ούτε προσπάθησα να εξαπατήσω κάποιον όπως υπονόησε ειρωνικά ο  stevenfilis.
Απλά έχω μια λογική απορία που με δυσκολεύει να αποδεκτό τόσο εύκολα ότι η συγκεκριμένη είναι τόσο εμφανέστατα πλαστή όπως λέτε μερικοί.
Η λίρα είναι στα χέρια της οικογένειας μου από το 1937 σίγουρα γιατί ήταν δώρο γέννησης. Γιατί κάποιος τότε 20 χρόνια μόνο μετά την κυκλοφορία της και πριν τον Δεύτερο Παγκόσμιο να κοπιάρει μια λίρα μου τότε δεν είχε συλλεκτική αξία?
Επίσης το feedback μου στο ebay το ανέφερα όχι για να μου πουν μπράβο «σκληρέ»  stevenfilis αλλά επειδή εδώ είμαι νέος χρηστής ήθελα απλά να μην νομίζει κάποιος ότι είμαι αλεξιπτωτιστής.
Έχω δεν ήθελα απλά να πουλήσω μια λίρα που δεν είναι οκ.
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν εταιρίες που πιστοποιούν λίρες με τέτοιο τρόπο νόμιζα ότι απλά θα γινόταν και εκεί μια εκτίμηση όπως στην ΤτΕ η οποία άποψη μου βέβαια και πλαστή να είναι αν είναι οκ σε βάρος και χρυσό την αγοράσει κανονικά (μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος).
CELHEL50 ακριβώς αυτό που είπες στο παραπάνω post, έγινε στην ΤτΕ.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:30:16 πμ »

Κανενας εδω μεσα δε θα σε ειρωνευτει κι αν γινει κατι τετοιο ...ισως πανω στην ανταλλαγη αποψεων...μην τα παιρνεις στο κρανιο...εφοσον η λιρα σου ειναι γνησια το καλυτερο για σενα ειναι να την πιστοποιησεις για να εχεις μεγαλο και σιγουρο κερδος...οπως ειπε και ο Γιωργος...ο Αναργυρος ειναι το καλυτερο παιδι και οποΙος πει κουβεντα θα τον φαω ζωντανο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...παντως μην αγχωνεσαι εχεις κατι καλο στα χερια σου και προσπαθησε να μην βιαζεσαι...

φιλικα

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:56:13 πμ »

Μιχάλη, εμένα με λένε Χρήστο.

Λοιπόν, πιστεύω ότι έχεις στα χέρια σου ένα καλό κομμάτι.
Εκμεταλεύσου το!
(Αυτά δέν τα βρίσκουμε κάθε μέρα)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:23:10 μμ »

ο Αναργυρος ειναι το καλυτερο παιδι και οποΙος πει κουβεντα θα τον φαω ζωντανο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...παντως μην αγχωνεσαι εχεις κατι καλο στα χερια σου και προσπαθησε να μην βιαζεσαι...

φιλικα

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Ευχαριστω Αρη για την υποστηριξη αλλα δεν χρειαζεταιΥπερασπιζομαι πολυ ανετα τον εαυτο μου.
Οσο για τον φιλο Μιχαλη μην τα παιρνεις ολα τοσα σοβαρα.Καμμια φορα το κανω κι εγω αυτο.Πιστευω την δικη μου αληθεια.Ειναι ψυχολογικη αυτο-ιαση.Το μονο που εχεις να κανεις αν επιμενεις, ειναι να την στειλεις για σλαμπαρισμα να μας βουλωσεις ολους τα στοματα.Αλλωστε για αυτο σου εστειλα και το τηλεφωνο.
Παντα φιλικα και να σαι καλα Αναργυρος
Καταγράφηκε
zaqxsw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 01:44:18 μμ »

Δεν νομίζω ότι το πήρα περισσότερα σοβαρά από όσο έπρεπε.
Επίσης δεν είμαι ο κατασκευαστής τις λίρας για να χρειαστεί να αποδείξω κάτι ή να κλείσω στόματα.
Την λίρα θα την πάω ο ίδιος στο Παρίσι μιας και θα πάω εκεί τον Μάρτιο.

PS1
Μια ερώτηση έκανα και εμμέσως πλην σαφώς χαρακτηρίστηκα από παραχαράκτης έως αιθεροβάμων.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences