Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 08:11:25 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά νομίσματα  (Αναγνώστηκε 17701 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:03:17 μμ »

Κυριε Κολλ, με κοροιδευετε?Απορία??  Ζήτησα ακριβώς τα νομίσματα της φωτογραφίας, όχι ότι βρέθηκε (με μαγικό τρόπο) μπροστά σας....


Α! συγνωμη δεν καταλαβα οτι ψαχνετε ΑΚΡΙΒΩΣ τα νομισματα της φωτογραφιας .
Θα προσπαθησω να σας τα βρω.


Υ.Σ

Τα ασημενια τα θελετε τελικα;
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:15:02 μμ »

δεν καταλαβαινω πραγματικα πως παει η σκεψη σου απτο ενα στο αλλο
το πειραμα σου δεν εχει νοημα
εστω εσυ πιστευεις οτι κανει Χ, ενα Χ που δεν μας λες, και ο μητσος(τυχαιο ονομα) πιστευει οτι κανει ενα ευρω
εσυ του λες τοτε δωστο μου, αυτο πως γινεται να σημαινει οτι ο μητσος πρεπει να στο δωσει ?

ο μητσος μπορει να χει και δουλειες, ο μητσος μπορει να κοστολογει την ωρα του 15 ευρω και να μην αξιζει γιαυτον να παει στο ταχυδρομειο να χασει μιση ωρα χωρις κερδος, τα ελτα μπορει ναναι μακρυα του και να θελει 3 ευρω βενζινη ή 1.5 ευρω εισιτηριο για να παει οποτε ειναι ηδη μεσα αμα δεν εχει λεφτα, και τελος μπορει να μη θελει να στο δωσει. αμα βγαινατε για καφε και του λεγες οτι το θελεις και ηθελε να το πουλησει, θα το φερνε μαζι του, αλλα σε αλλη περιπτωση γιατι να πρεπει να τρεξει να στο πουλησει ?

οποτε καπου χανεται η λογικη συνεχεια

στην αναποδη περιπτωση :
εγω ειπα ας πουμε οτι θα δινα 4 ευρω για ενα AU που θα μαρεσε, αυτο δε σημαινει οτι θα αγοραζα ολα οσα εβρισκα. Με τη δικη σου λογικη θα πρεπε να αγοραζω οποιο βρω μπροστα μου για να αποδειξω οτι κανει 4 ευρω. Αμα ειχα ενα MS62 λονδινου ομως, ποσα θα δινα για ενα AU ? μηδεν θα δινα γιατι ενα μονο θελω, το καλυτερο που θα βρω, αυτο τι σημαινει δλδ, οτι κανει 0 ευρω το AU ?

σε παρακαλω δωσε μια εκτιμηση ποσο πιστευεις οτι κανουν και θα βγει συμπερασμα στο τελος, στο υποσχομαι
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:18:25 μμ »

Εσυ εχεις π,μ Σαρκασμός
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:24:43 μμ »

Βασικά όλοι δίκιο έχουν και όλοι άδικο  Σαρκασμός
Εξηγώ:
Ας πούμε ότι έχεις ένα αυτοκίνητο και θες να το πουλήσεις. Βλέπεις πόσο πουλιούνται τα άλλα στην αγορά και βάζεις μια αγγελία περίπου εκεί. Αν δεν το πάρει κάποιος, δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει τόσα. Ίσως να μην έχει βρεθεί ο αγοραστής που να του κάνει αυτό το αυτοκίνητο. Αν λοιπόν περάσουν βδομάδες και μήνες και δεν το έχεις πουλήσει, μπορείς να πας σε ένα μαντρά και να το πάρει αυτός σε τιμή κάτω από την αξία του, ώστε αυτός να το πουλήσει στην τιμή που αξίζει για να έχει κέρδος. Ή το βάζεις κοψοχρονιά και το πουλάς μόνος σου, σαν ευκαιρία. Δεν σημαίνει ότι αυτή θα είναι η τιμή του, το πουλάς φθηνότερα για να προσελκύσεις κάποιον που έψαχνε κάτι φθηνότερο και βρήκε κάτι καλύτερο στην ίδια τιμή.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η τιμή/αξία είναι σχετική με πολλούς αστάθμητους παράγοντες (ακόμα και σε καινούργια είδη βρίσκεις μεγάλη απόκλιση τιμών).
Αυτό που ειπώθηκε να λέγονται οι γνώμες όλως και να βγάλει ο ενδιαφερόμενος τα συμπεράσματα του είναι το καλύτερο πιστεύω.
 Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:26:58 μμ »

προς κ.Κολλ :
Ούτε εγώ καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Διότι δεν είπα σε κανέναν ν αγοράσει τίποτα, ούτε ζήτησα ν'αγοράσω από κάποιον συγκεκριμένο. Επειδή όμως δόθηκε μια εκτίμηση, με την οποία είχα αντίρρηση, ζήτησα να μου πουλήσει κάποιος τα ίδια νομίσματα σε αυτήν την τιμή. Αν δεν μπορεί ο ένας, θα μπορεί ο άλλος ή θα μπορεί ο...παρ'αλλος- αν δεν μπορεί κανένας όμως, τότε υπάρχει πρόβλημα----> η προσφορά δεν μπορεί να ικανοποιήσει την ζήτηση - με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
Και όχι δεν θα σου δώσω καμια εκτίμηση- εγώ ν'αγοράσω ζήτησα στην τιμή που δώσατε. Από κει κ πέρα μπορεί να μου δείξεις κ μια βίλα στο Καβούρι κ να μου πεις "κανει 50.000" - το ότι δεν είμαι σε θέση να ξέρω πόσα ακριβώς θα πιάσει εάν βγει προς πώληση, δεν σημαίνει ότι την εκτίμηση που έδωσες δεν μπορώ να την αξιολογήσω ως χαμηλή. Μην τα μπερδεύεις λοιπόν και αν θέλεις να απαντάς συγκεκριμένα. Και το ζήτημα παραμένει για εμένα ότι στην τιμή που δώσατε κανείς τελικά δεν θα πουλήσει. Σας θυμίζω ότι η αρχική εκτίμηση ήταν "όλα τα αλλα μαζι , 2 ευρώ"
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:32:17 μμ »

Δεν ζήτησα να μου χαρισθούν- ζήτησα να τα αγοράσω. Αρα, αν ισχύει η προσφορά σου για τα υπόλοιπα (27 μείον 4 νομίσματα) δηλαδή για 23 νομίσματα καταστάσεως παρεμφερούς με αυτήν της πρώτης φωτογραφίας, στείλε μου π.μ για τα περαιτέρω.


Το παραπανω ειναι το ποστ σας μετα την ευγενη προσφορα του συντονιστη να σας τα στηλει τσαμπα.
Ενημερωστε τον παρακαλω  μην τα στηλει αδικως .
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα σας, ουτε τι ακριβως ζητατε.
5 πανω 5κατω νομιζω οτι αυτα τα κομματια μπορουν να βρεθουν στην τιμη που δωθηκε

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:35:52 μμ »

Δεν ζήτησα να μου χαρισθούν- ζήτησα να τα αγοράσω. Αρα, αν ισχύει η προσφορά σου για τα υπόλοιπα (27 μείον 4 νομίσματα) δηλαδή για 23 νομίσματα καταστάσεως παρεμφερούς με αυτήν της πρώτης φωτογραφίας, στείλε μου π.μ για τα περαιτέρω.


Το παραπανω ειναι το ποστ σας μετα την ευγενη προσφορα του συντονιστη να σας τα στηλει τσαμπα.
Ενημερωστε τον παρακαλω  μην τα στηλει αδικως

Τα θες και τα λες? Σοβαρα τώρα.... Τι ακριβώς να μου στείλει και που? Αφου δεν έχουμε καν επικοινωνήσει.Και δεν καταλαβαίνω γιατι παρεμβαίνεις στο τι θα κάνω εγώ όταν και εφόσον επικοινωνήσει μαζί μου ο εν λόγω συντονιστής. Και ήμουν σαφής για το τι ζητάω ν'αγοράσω κ σε ποια τιμή.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:43:37 μμ »

Δεν ζήτησα να μου χαρισθούν- ζήτησα να τα αγοράσω. Αρα, αν ισχύει η προσφορά σου για τα υπόλοιπα (27 μείον 4 νομίσματα) δηλαδή για 23 νομίσματα καταστάσεως παρεμφερούς με αυτήν της πρώτης φωτογραφίας, στείλε μου π.μ για τα περαιτέρω.


Το παραπανω ειναι το ποστ σας μετα την ευγενη προσφορα του συντονιστη να σας τα στηλει τσαμπα.
Ενημερωστε τον παρακαλω  μην τα στηλει αδικως

Τα θες και τα λες? Σοβαρα τώρα.... Τι ακριβώς να μου στείλει και που? Αφου δεν έχουμε καν επικοινωνήσει.Και δεν καταλαβαίνω γιατι παρεμβαίνεις στο τι θα κάνω εγώ όταν και εφόσον επικοινωνήσει μαζί μου ο εν λόγω συντονιστής. Και ήμουν σαφής για το τι ζητάω ν'αγοράσω κ σε ποια τιμή.


Μα σας λεω οτι υπαρχουν νομισματα του 26που υπαρχουν στην φωτο  και δεν τα θετε.
Θετε ακριβως της φωτο , αλλα χωρις τα εικοσαρικα....
Τελικα εγω εκανα την εκτιμηση μου η οποια δεν διαφερει και πολυ απο καποιων αλλων , λαβε υπ οψιν οτι τις φουσκωσα λιγο τις τιμουλες γιατι σε συμπαθω, μηπως σου βγει ο συλογισμος.
Τι αλλο μπορω να κανω ;;
Εχω κοπανησει τρια ουισκι και το παλευω.
Σε λιγο θα πιασω και τα χαπια μηπως ανταπεξελθω
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:54:09 μμ »

δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να καθομαστε να ξεψαχνιζουμε το αν κανουν 30 η 50 λεπτα..ολοι οσοι αγοραζουν νομισματα για την συλλογη τους εχουν βρεθει πολλακις μπροστα σε τετοιες τιμες.πολλακις εχουν βρεθει και σε τιμες 2-3 ευρω το κομματι (ακομα και 500-2000 για τα 100αρικα) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι κανουν τοσο.βεβαια οτι ικανοποιει τον καθενα.και εγω εχω παρει φθηνα νομισματα για 1 ευρω το κομματι και ας ηξερα οτι δεν εκαναν τοσο.απλα ειναι στιγμη που θες να παρεις κατι.η εκτιμηση μου για τα κομματια που ανεβηκαν ειναι αυτη που ειπα στην αρχη..οποιος εχει αντιρρηση,δεκτο και παλι.

οσο για την προσφορα μου μαρινα,ισχυει.αν τα θελεις στην τιμη των 2 ευρω (αν οχι τσαμπα) ενημερωσε με να κοιταξω αυριο στις κουτες να σου τα βρω.

δεν ειρωνευτηκα βεβαια κανεναν και καμια αποψη..αν μαρινα μου υπαρχουν ατομα που θελουν τετοια νομισματα με 1 ευρω το κομματι,γνωρισε τα μου γιατι εχω καμια 30-35 κιλα κομματια,μηπως και ξεφορτωσω λιγο το γραφειο..και δεν ειναι ειρωνια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 04, 2017, 10:03:30 μμ »

Νομιζω το θεμα διευθετηθηκε αισιως


https://www.youtube.com/watch?v=do5xGOxxj5w
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 04, 2017, 10:07:06 μμ »

Καλησπερα, απο λογικης αποψης το θεμα με ιντριγκαρει και πιστευω οτι μπορει να βγει μια θετικη ακρη απο την ολη φαση. Αγαπητη Μαρινα εχω τα εξης επιχειρηματα που θελω να μοιραστω μαζι σου:

1) Εστω οτι ειμαι ενας συνφορουμιτης συλλεκτης, που ασχολειται και με το τι "παιζει" στους παγκους. Και εχω αγορασει τα συγκεκριμενα νομισματα σε τιμες ιδιαιτερα χαμηλες στους παγκους, τα αφησα στο κουτακι μου και παμε παρακατω.
Εστω απο την αλλη οτι ειμαι ενας αλλος συνφορουμιτης, που τα αγοραζει πολυ φθηνα και τα ξαναπουλαει, και που εχει το "κολλημα" να κανει deals με σκοπο το κερδος.
Εστω τωρα οτι ειμαι ενας πωλητης στους παγκους.

Και οι τρεις δεν θα πουλησουν το νομισμα σε διαφορετικη τιμη? Ο πρωτος ή που δεν θα ασχοληθει ή θα το δωσει πολυ φθηνα, ο δευτερος θα το δωσει σε μια τιμη Χ (πες 1,5 ευρω) και ο τριτος 40 λεπτα. Ποιος πεφτει μεσα στην τιμη? Ποιος εχει δικιο να τα πουλησει οσο τα πουλαει? Ολοι για μενα, γιατι ο καθενας χρεωνει ο,τι τον βολευει.

Αλλα εστιασε στο εξης: δεν ειναι λογικοτερο εσυ ως Μαρινα αυτη τη στιγμη να βρεις φτηνοτερα τα νομισματα αυτα σε καποιον πωλητη, παρα σε καποιον ειτε στο φορουμ που δεν βρισκει το νοημα ν' ασχοληθει να τα πουλησει, ειτε εναν συν-συλλεκτη που θα παει στο ebay/e-agora ή ακομα και εδω στις πωλησεις, ο οποιος τα εχει προς πωληση?

2) Εχω βρει το εικοσαρικο του Παυλου σε τιμες απο 2 εως 5 ευρω σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα μεσα στο τελευταιο ετος (οι λογικες τιμες γιατι ενας καραγκιοζης σε ενα παλαιοπωλειο πηγε να μου πουλησει 2 σε σαπια κατασταση 40 ευρω). Οταν μου ερθει εδω ενας νεος και μου δειξει τα εικοσαρικα του, εγω τι τιμη πρεπει να βγω να του πω για τα εικοσαρικα και να ειμαι σωστος προς ολους? Ολο το ευρος? Μια φιξ τιμη στη μεση? Την χαμηλοτερη? Την υψηλοτερη? Εδω ο συντελεστης της διαφορας ειναι 2,5 που σε 10 ευρω δεν κανει ιδιαιτερη διαφορα, σε 100 ευρω ομως κανει.

3) Εδω μπορει να κανω και λαθος γιατι το ειδα πολυ προχειρα. Αλλα ο αρχικος εκτιμητης panosk, εδωσε γυρω στα 25 ευρω, γεγονος με το οποιο διαφωνησες. Αργοτερα ο συνφορουμιτης coll, εδωσε μια εκτιμηση γυρω στα 35 ευρω. Ο coll, εδωσε ομως την εκτιμηση αυτη με μια καποια αναλυση, ενω ο panosk δεν την ανελυσε. Συμπερανες ομως οτι η αυξηση συγκεκριμενα στα 5δραχμα ηταν 12 φορες επανω. Ενω η γενικη αυξηση της εκτιμησης ηταν 1μιση φορα πανω.

Σε ενα λιγο ακραιο σεναριο, ποιος μας λεει οτι ο panosk δεν εδωσε τελειως διαφορετικους συντελεστες στην εκτιμηση  του και δεν υποτιμησε υπερβολικα τα υπολοιπα νομισματα (γιατι συγκεκριμενα νουμερα δεν εδωσε) και οχι τα ταληρα? Μηπως σε αυτο εισαι λαθος?

Και παλι συγνωμη αν στο τριτο μου ζητημα εχασα καποιο σχολιο και συμπερανα κατι λαθος.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:03:28 μμ »

Ερωτώ:Οταν βγαίνει κάτι προς εκτίμηση,η αξία θα καθορίζεται απο το πόσο έχω αγοράσει εγώ το ίδιο νόμισμα;Πόσο το πουλάει ο έμπορος ή ο πάγκος;Πόσο το αγοράζει ο έμπορος ή ο πάγκος;
Εχει τύχει να βρίσκομαι μπροστά σε ζύγισμα ασημένιων Γεωργίου,14 νομίσματα Δραχμές-Δίδραχμα σε f+ κατάσταση,που αγοράστηκαν 18€.Επιστρέφοντας μετά απο λίγο,έμπαιναν σε χαρτονάκια...
Πόσο να πουλήθηκαν;Αποκλείεται κάτω απο 10€ το καθένα.Ποιά είναι λοιπόν η τιμή τους;
Πολλοί θα έχουν ανάλογη εμπειρία να διηγηθούν,είμαι σίγουρος.
Για νομίσματα που βρίσκονται φθηνά,αλλά με πολύ ψάξιμο(όπως το Βρυξελλών),διαλέγεις:Θα ψάξω να το βρώ με 0,3€ψάχνοντας σε σκάφες και σωρούς,ή να δώσω 3-4-5€ για να το αγοράσω χωρίς ψάξιμο;Ποιά είναι η τιμή του λοιπόν;
Αυτά απο μένα,υπενθυμίζοντας οτι η οικονομική διαφορά που έχει προκύψει στις εκτιμήσεις,είναι 2 freddo στο Θησείο...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:40:02 μμ »

Χα χα χα!!! Μπήκα πριν λίγο στο στέκι... Ακόμα γράφεται βρε;!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 05, 2017, 01:01:29 πμ »

Χα χα χα!!! Μπήκα πριν λίγο στο στέκι... Ακόμα γράφεται βρε;!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πάρε ποπ κορν και κοακόλα κι άραξε!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1240


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 05, 2017, 01:30:06 πμ »

κοακολα ολαιν... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences