Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 02:27:33 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά νομίσματα  (Αναγνώστηκε 17715 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:55:04 μμ »

Θα προσπεράσω το ειρωνικό της απάντησης και θα σχολιάσω ότι τα μαθηματικά κάποιου (κάποιων ) ίσως πάσχουν (ή τα ελληνικά τους - αναλόγως) . Το "όλα μαζί" και το "το κομμάτι"  συνιστούν αντίθετες έννοιες..... (που εν προκειμένω μάλιστα αλλάζουν -ποσοστιαία- κατά πολύ αυτήν την πολυπόθητη "σούμα" που επιμόνως ζητάω)
Δευτερον, ο χαρακτηρισμός του "κουβαρντά" θα μπορούσε να μου αποδοθεί μόνο εάν είχα παζαρέψει την ήδη εξευτελιστική τιμή που δόθηκε από τα υπόλοιπα μέλη, πράγμα που δεν έγινε. Ζήτησα μια τιμή για τα υπόλοιπα νομίσματα, μου δόθηκε και την απεδέχθην. Προς τι ο σχολιασμός λοιπόν; Αν τα θέλετε και εσείς, δεν έχετε παρά να τα ζητήσετε από έτερο μέλος. Αν θεωρείτε , από την άλλη, ότι ίσως μειώνει την τιμή των ήδη δικών σας αποκτημάτων, μπορείτε να παρέμβετε με μια διαφορετική εκτίμηση απ'όσες ακούστηκαν.

Δεν σκοτωθηκα και στο διαβασμα αλλα δεν διαβασα κατι υπερβολικα λανθασμενο απο πλευρας τιμων.
Για τα αλογακια ειπωθηκε τιμη , για τα ταληρακια επισης , αναξια λογου και τα διφραγκακια και οι δραχμουλες του 30.
Φυσικα να ξερετε οτι ειθιστε νομισματακια του ενος ευρω , οταν τα ψαχνουμε να κοστιζουν εναμισι και δυο ευρω .
Εχεις διατι ακριβως ενδιαφερεστε , διοτι αυτα με τους< μεσους ορους>που κανετε αναφορα  ειναι λιγο σχετικα.
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:56:45 μμ »

Παιδιά όποιος χαρίζει οβολούς ταληράκια κτλ, και εγώ εδώ είμαι, ευχαρίστως να πληρώσω τα μεταφορικά.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:03:27 μμ »

Ειλικρινα προσπαθώ να το πω απλά, αλλά σε λίγο η υπομονή μου νιώθω ότι θα εξαντληθεί, ακριβώς διότι ο αντρικός εγωισμός μερικών εμποδίζει την συζήτηση( καθώς και τις ανακλήσεις που θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν ήδη γίνει).
Ανεβαίνουν 27 νομίσματα. Δίνεται εκτίμηση 25 ευρώ. Επισημαίνεται ότι μόνο τα 4 αξίζουν τόσο κι άρα όλα τα άλλα νομίσματα μαζί (το σύνολο 23 τμχ)  αξίζουν 2 ευρώ. . Ζητάω όλα τα άλλα λοιπόν στην τιμή αυτή. Ελπίζω τώρα να έγινε αντιληπτό.
Εν αναμονή προσφορών.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:16:26 μμ »

χιλια συγγνωμη αλλα εχουμε βγει εκτος θεματος παλι
ηθελα να ανοιξω πραγματικα ενα θεμα να πω τη γνωμη μου για αυτο το φαινομενα, αλλα δεν το χα κανει ελπιζοντας οτι μπορει και να σταματησει
εμενα η γνωμη μου ειναι οτι στις εκτιμησεις πρεπει να μπαινει ο καθενας και να λεει τη γνωμη του χωρις να επηρεαζει ο ενας τον αλλον
θα κανουμε και την πλακα μας, θα βοηθησουμε κι αυτον που ρωταει να ανεβασει φωτογραφιες, να μαθει κατι, αλλα ο καθενας που θελει να δωσει την εκτιμηση του ας δωσει την εκτιμηση του και τελος. σε οποιον δεν αρεσει ας δωσει μια αλλη τιμη.
γιατι το λεω αυτο ? θα μπορουσα πραγματικα να το αναλυω για ωρα και ελπιζω να μην χρειαστει να κατσω να κανω επιστημονικη αποδειξη, αλλα με λιγα λογια: στην εκτιμηση θα βγει σωστο συμπερασμα, μονο αμα μιλησουν πολλοι και ολοι ανεπηρεαστα ή εστω οσο περισσοτερο ανεπηρεαστα και αντικειμενικα γινεται.

Μια συζητηση γυρω απο τα νομισματα που βλεπουμε και αποριες πανω σε αυτα και τις ποικιλιες τους, θα την καταλαβαινα, ο σκοπος του φορουμ ειναι να συζηταμε για αυτα και να μαθαινουμε, αλλα απλα κοντρες και ειρωνιες ή ψιλο-ειρωνιες και "δε συμφωνω" αλλα χωρις εκτιμηση ή αυτο το "πειραμα" που διεξαγεται, ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι νοημα εχουν.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:16:53 μμ »

Πρωτη φωτο , τα 18 κομματια του 30 κοστιζουν γυρω στα 18ευρω
Τρια  ασημενια 10ευρω
Τρια χαλκινα 4,5ευρω
Τα υπολοιπα τρια να τα βαλω αλλα 2-3ευρω;;
Δηλαδη 35 ευρω ολα;;

Η σειρα τα πεντακοσαρια στην δευτερη φωτο πανε γυρω στα 10ευρω


Αυτα απο πλευρας τιμων χοντρικα και μαλλον τα φουσκωσα.
Απο κει μαι περα αδυνατω να καταλαβω γιατι τοση φασαρια.
Επιπλεον οποιος  ζητα να αγορασει ή να του χαριστουν νομισματα μπορει να το βαλει αγγελια .
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:27:18 μμ »

Αμέσως- αμεσως, εκει που θα έδινα 2 ευρώ για τα 23 , τώρα πρέπει να δώσω πόσα ? (τα ασημένια δεν τα θέλω). Τώρα λοιπόν πρέπει να δώσω 25 ευρώ. Σε ευρώ λοιπόν μπορεί κάποιοι να πείτε  "τι καθόμαστε και ασχολούμαστε"- σε επίπεδο όμως ποσοστιαίας απόκλισης , ήδη έχουμε μια μεταβολή της τάξεως 12 φορες επάνω
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:32:19 μμ »

Αμέσως- αμεσως, εκει που θα έδινα 2 ευρώ για τα 23 , τώρα πρέπει να δώσω πόσα ? (τα ασημένια δεν τα θέλω). Τώρα λοιπόν πρέπει να δώσω 25 ευρώ. Σε ευρώ λοιπόν μπορεί κάποιοι να πείτε  "τι καθόμαστε και ασχολούμαστε"- σε επίπεδο όμως ποσοστιαίας απόκλισης , ήδη έχουμε μια μεταβολή της τάξεως 12 φορες επάνω

Σωγνωμη τα ασημενια γιατι δεν τα θελετε;
Ειναι ομορφα κομματια
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:32:53 μμ »

Γιατι εχω ηδη πολλά.
Τα υπόλοιπα δεν βλέπω όμως να σχολιάζετε.....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:40:30 μμ »

Γιατι εχω ηδη πολλά.
Τα υπόλοιπα δεν βλέπω όμως να σχολιάζετε.....

Τι να σχολιασω;;;
Εγω μια εκτιμηση εκανα .
Αν τα ειχα αυτα τα κομματια σε τετοιες καταστασεις ,θα σας τα εδινα ευχαριστως στην τιμη που ανεφερα. Κλείσιμο ματιού

Καλο,βραδυ
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:41:42 μμ »

Εγώ να ζητήσω κάτι άλλο.

Θέλω τους γνώστες, και ιδιαίτερα αυτούς που τα εμπορεύονται, να κάνουν μία λίστα.

Από κατάσταση ΧF και κάτω ποιας περιόδου και ποια συγκεκριμένα νομίσματα θεωρούν ότι "πηγαίνουν με το κιλό".

Να καρφιτσωθεί και πάνω πάνω σαν θέμα, να μην έχουμε αυτά κάθε τρεις και λίγο.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:56:32 μμ »

Λοιπον βρεθηκαν δραχμουλες και διφραγκακια του 26 αλλα και καποια αλλα .
Καμια πενηνταρια κομματια σιγουρα.
Αν επιθυμειτε  το πακετο με ενα ευρω εκαστο εδω ειμαστε
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:57:15 μμ »

Μα αυτό ακριβώς σας λέω, ότι η τιμή που αναφέρατε για αυτά που ζήτησα ειναι 12 φορες επάνω από αυτήν που αρχικά δόθηκε- και όλα αυτά αν τα είχατε..... Κάτι μου λέει οτι κανείς δεν θα βρεθεί τελικά να μου τα δώσει στην τιμή αρχικής εκτίμησης.....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:58:23 μμ »

μαρινα, συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι θα αποδειξουμε με αυτο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:59:03 μμ »

Κυριε Κολλ, με κοροιδευετε?Απορία??  Ζήτησα ακριβώς τα νομίσματα της φωτογραφίας, όχι ότι βρέθηκε (με μαγικό τρόπο) μπροστά σας....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:01:22 μμ »

μαρινα, συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι θα αποδειξουμε με αυτο
Οτι απαξιώνετε τους καινούριους. Και ο,τι αυτοί κατέχουν. Τα δικά σας - αντίστοιχα-όμως όχι.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences