Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 04:43:09 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτιμηση ΒΙΝΥΛΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 2473 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
peni02
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 30, 2012, 09:10:12 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ REFLECTIONS ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΣΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:47:53 μμ »

Υπάρχουν δύο ηχογραφήσεις,1969 μαζί  με τους ''New York Rock and Poll Ensemble''στης ΗΠΑ,
και του 1993,με στοίχους του Γκάτσου.Ο πρώτος δίσκος(αφού μιλάμε για βινύλιο)είναι πιο σπάνιος από τον
δεύτερο,λόγο του ότι ηχογραφήθηκε ΗΠΑ.Επίσης θα πρέπει να προσέξεις,τις επανεκδόσεις,και σε τη κατάσταση βρίσκετε εσωτερικά, αλλά και εξώφυλλο !!!!!
Πάντως, είναι ένα εξαίρετο δείγμα του Χατζηδάκη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αν τελικά τον αγοράσεις,θα ήθελα πολύ να μάθω την τιμή,.........άν είναι εφικτό!! Απορία
Φιλικά Μιχάλης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 06:08:00 μμ από silahim » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 08:35:36 μμ »

συνηθως το εξωφυλλο το γραφει πισω με ψιλα γραμματα σε μια γωνια?οντως ο χατζιδακης ειναι αξεπεραστος σε ολα τα ειδη,οπως και σε αυτην την μουσικη επενδυση της ταινειας!!ολοι του οι δισκοι,ειναι για μενα διαμαντια!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:50:21 μμ »

Φίλτατε γιαννηςτ,ας μή μπερδεύουμε το φίλο,ή τη φίλη.Είναι δύσκολο να πούμε, πώς ξεχωρίζουμε τις επανεκδόσεις!Το καλλίτερο θα ήταν κάποιος γνώστης,να του/της δείξει από κοντά,για να καταλάβει.

γιαννηςτ θα ήθελα να σε ρωτήσω, άν ξέρεις,...το πρώτο LP του 1969,έχει εκδοθεί/τυπωθεί και στην Ελλάδα; ή το βρίσκουμε μόνο από εγγραφεί ΗΠΑ.
Σε ευχαριστώ άλλη μία φορά!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:12:46 μμ »

Ότι πω είναι από μνήμης και μόνο, οπότε μπορεί και να κάνω λάθος.
Ο χατζιδάκις ζούσε εκαίνο το διάστημα στην Αμερική και είχε συνθέσει κάτι χρόνια πριν τα soundtrack κάποιων ταινιών του Καζάν. Με αφορμή τον πόλεμο του Βιετνάμ συνέθεσε το reflections σε στίχους του συγκροτήματος. Αν θυμάμαι κυκλοφόρησε το 1969 στην Αμερική απο την atlantic αλλά εάν θες την πρώτη κόπια οπώσδήποτε πρέπει να προσέξεις διότι και η επανέκδοση του βινυλίου βγήκε το ίδιο έτος απο την ίδια εταιρεία. Ο αριθμός αλλάζει μόνο.Εάν θες αριθμόυς πρέπει να ψάξω..... Είναι ακριβή η πρώτη κόπια σίγουρα.Θεωρώ πως κάνει πάνω από 150 ευρώ σε Μ- κατάσταση.
Ελλάδα απ ότι θυμάμαι δεν κυκλοφόρησε το έτος εκείνο. Δεν τον έχω δει ποτέ μου με ελληνική ετικέτα με έτος 1969.
Έχε τον νου σου να μην έχει το εξώφυλλο ring wear , είναι το αποτυπώμα του δίσκου από το πολύ στίβαγμα  με αποτέλεσμα να κάνει μια ασπρη γραμμή σαν να χάνει το χρώμα του το εξώφυλλο.
Παλία ήμουν συλλέκτης βινυλίων αλλά τώρα το παράτησα...έχω λόξα με τη μουσική ακόμα όμως.
Και μιας που μας αρέσει σε όλους παιδιά το επίθετο του θέλει ι στο τέλος,,, Χατζιδάκις λέγεται.
Καλήμερα, υπό την μελωδία του Κεμάλ.
Βασίλης
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:25:21 μμ »

οπως τα λες,υπαρχουν αυθεντικοι,πρωτες εκτελεσεις,απο ελληνες συλλεκτες-εμπορους,αλλα πλεον ειδικα το πρωτο ειναι πολυ σπανιο και πανακριβο!και οντως πολλα αντιγραφα που αναγνωριζονται ομως,απο το εξωφυλλο.κοπηκαν αντιγραφα,μιας και ο χατζιδακης ηταν και θα ειναι κλασικος,για τους λατρεις της καλης μουσικης!γιαννηςτ.υγ.σε χαιρετω,με τον κυρ-αντωνη!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 09:01:57 μμ »

......καληνύχτα Kemal,αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ.....



 
Kemal (Xatzidakis) H authentiki ektelesi
Καταγράφηκε
ΕΥΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2015, 09:00:29 πμ »

Παιδιά βρήκα κάτι δίσκους βινύλιο της γιαγιάς μου είναι μέσα σε άλμπουμ μπορώ να το πω σε μερικά μάλιστα γράφει και χρονολογία του 73 μπορεί κάποιος να μου πει πόσο μπορεί να κοστίζουν έτσι να έχω μια ιδέα ιδέα...? Ευχαριστώ εκ το προτέρων
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences