Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 04:40:58 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τελικά επήλθε συμφωνία ....  (Αναγνώστηκε 53531 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:07:40 μμ »

Να σε φροντιζουν τα Ουρι Γιωργο?

Να έχουμε πεθάνει, εννοώ. :-)



Κατά τη γνώμη μου, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, το σημαντικότερο δεν ειναι ποιον δρόμο θα ακολουθήσουμε, αλλά το να προχωρήσουμε επιτέλους σε κάποιον δρόμο. Να κόψουμε το "ράβε-ξήλωνε" και να συνεχίσουμε το "ράβε", έστω και στραβά, ώστε να έχουμε κάτι να φορέσουμε.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:12:38 μμ »

Είναι κανείς που πιστεύει ότι θα εφαρμοσθεί αυτό το μνημόνιο; Αν ναι, ας κοιμηθεί τον ύπνο του δικαίου. Αν όχι, ας προετοιμαστεί γιατί θα φθάσουμε γρήγορα σε χειρότερη κατάσταση. Για αυτό κάντε το κουμάντο σας και προετοιμαστείτε όσο καλύτερα μπορείτε.
Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά νομίζω οτι αυτά που συμφώνησαν  δεν πρόκειται να λειτουργήσουν και σε λίγο καιρό θα είμαστε  πάλι στην αρχή.  Γιαυτό  ο καθένας μας πρέπει να προετοιμαστεί για την επιΒίωση του και της Οικογένειας του...

Ας κάνω λίγο τον "δικηγόρο του διαβόλου"...

Αν (λέμε, τώρα) το μνημόνιο εφαρμοστεί και αυτά που συμφώνησαν λειτουργήσουν, τότε...τι;;;;

Δεν θα υπάρχι πια ανάγκη να κάνει ο καθένας το κουμάντο του; Δεν θα υπάρχει ανάγκη να φροντίζει ο καθένας για την επιβίωση τη δική του και της οικογένειάς του;

Θα του φέρνει κανένας φαϊ να φάει; Θα λειτουργούν όλα μόνα τους;

Αν (επαναλαμβάνω) όλα όσα γράφτηκαν στις συμφωνίες και στα στα μνημόνια εφαρμοστούν μέχρι τελευταίας κεραίας, τότε... σε τρία χρόνια θα έχουν "τελειώσει" όλα; Δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο να συζητήσουμε; Θα έχουμε φτάσει στον Παράδεισο και θα μας φροντίζουν τα Ουρί;
(Αυτό το τελευταίο... δεν μου φαίνεται και τόσο απίθανο...)

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το "καλό" σενάριο;


Δεν υπαρχει καλο σεναριο που να φαινεται πραγματικα στον οριζοντα, με τα ΤΩΡΙΝΑ δεδομενα.
Το να γινουν καποιες μεταρρυθμισεις που θα οδηγησουν την λειτουργια του κρατους ωστε να πλησιασει καπως τα δυτικα προτυπα,ο,κ, θα ειναι ενα αποτελεσμα καλο.
Απο την αποψη ομως των εισπρακτικων μετρων (που ειναι και τα περισσοτερα), η αποτυχια ειναι σιγουρη, ετσι οπως ειμαστε και ο μισος κοσμος χρωσταει, τωρα που μας ζητουν πολυ περισσοτερα, λετε να μπορει να πληρωσει??
 Ετσι οπως ειμαστε σημερα ο μισος κοσμος τα βγαζει περα εξαιρετικα δυσκολα, λετε να μπορεσει να ανταποκριθει σε αυξησεις προιοντων(ΦΠΑ), φορων,μειωση ολων των συνταξεων (οι οποιες στην ουσια ζουν οικογενειες πλεον), μειωση ανταγωνιστικοτητας του τουρισμου (με την αυξηση ΦΠΑ) και χιλια αλλα δυο? .
Το οτι θα βυθιστουμε σε ακομα βαθυτερη υφεση και η φτωχεια θα κανει θραυση, δεν υπαρχει θεμα.
Δεν υπαρχει καλο σεναριο.
Υπαρχει απλως κακο, χειροτερο και κακιστο.

Μετα απο 5 χρονια υφεσης σε μια οικονομια, παιρνεις καθαρα υφεσιακα μετρα.
Ρωτα εναν οικονομολογο και θα σου πει τι ακριβως σημαινει αυτο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:15:26 μμ »

Νομίζω ότι η τελευταία πρότασή μου σε μπέρδεψε, οπότε την αφαίρεσα.

Συγγνώμη... :-(



Λίγο-πολύ, αυτό ήθελα να πω, ότι τα πράγματα είναι πολύ άσχημα και κανείς δεν ξέρει πώς θα τα βγάλουμε πέρα. Οι "προειδοποιήσεις" για δυσκολίες... τι νόημα έχουν; Ήταν ποτέ η ζωή εύκολη;

Επιπλέον, στην απίθανη περίπτωση που τα πράγματα διορθωθούν (κάπως) με τα μνημόνια και τις συμφωνίες, τι θα σημαίνει αυτό; Όλα ωραία και καλά; Θα έχουμε ξεφύγει από το χείλος του γκρεμού;

Όχι, βέβαια. Ακόμα κι αν έχουν διορθωθεί δυο-τρία πράγματα, πάλι δανεικά θα χρειαζόμαστε, πάλι μνημόνια θα συζητάμε, πάλι πώς θα τα βγάλουμε πέρα θα ψάχνουμε (όσοι ζούμε)...

Το λέω αυτό, γιατί κάποιοι συζητάνε στο στυλ "να βγούμε από το ευρώ, να περάσουμε δυο-τρία χρόνια δύσκολα και... μετά όλα καλά..." Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Είτε ευρώ, είτε δραχμή, θα χρειαστούμε μια γενιά τουλάχιστον για να συνέλθουμε...

Εγώ είμαι 51 χρονών. Με βάση τα παραπάνω, δεν έχω πια να περιμένω τίποτα. Οι νεώτεροι ας πάψουν να ονειρεύονται λαγούς με πετραχήλια και ας δουν τι θα κάνουν, μήπως είναι τυχεροί και γεράσουν καλύτερα από μένα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 05:28:48 μμ από sac » Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:17:35 μμ »

Δεν εχετε τον λογο!!
Ναι αλλα εχουμε την ραβδο!! Σαρκασμός
Γιάννη δεν έχουν τα αρχι δια .Και αυτό με την ράβδο πρέπει να το πεις στους πολιτικούς που ρίχνατε τους ψήφους τοσα χρόνια και τωρα το ξεχάσατε .Ειναι σκύλα είναι σπαστικά δεν ξερει να ντύνεται  Σαρκασμός Σαρκασμός είναι κολλημένο μυαλό είναι είναι είναι - αλλα κλέφτρα και υπεύθυνη για αυτό  το χάλι δεν είναι αυτή αλλα κάποια αλλα λαμογια που λες ότι θα βγάλουν και τη ράβδο.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:18:13 μμ »

Νομίζω ότι η τελευταία πρότασή μου σε μπέρδεψε, οπότε την αφαίρεσα.

Συγγνώμη... :-(
Δεν με μπερδεψε, απλως την βρηκα αφορμη για να πω τα δικα μου.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:19:09 μμ »

Νομίζω ότι η τελευταία πρότασή μου σε μπέρδεψε, οπότε την αφαίρεσα.

Συγγνώμη... :-(

και κατηγορείς τους καλούς πολιτικούς μας για ράβε-ξήλωνε...τα κακόμοιρα τα ποστ σου τι τραβάνε...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:29:24 μμ »

Νομίζω ότι η τελευταία πρότασή μου σε μπέρδεψε, οπότε την αφαίρεσα.

Συγγνώμη... :-(

και κατηγορείς τους καλούς πολιτικούς μας για ράβε-ξήλωνε...τα κακόμοιρα τα ποστ σου τι τραβάνε...

Κακέ! :-)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:57:01 μμ »

Δεν εχετε τον λογο!!
Ναι αλλα εχουμε την ραβδο!! Σαρκασμός
Γιάννη δεν έχουν τα αρχι δια .Και αυτό με την ράβδο πρέπει να το πεις στους πολιτικούς που ρίχνατε τους ψήφους τοσα χρόνια και τωρα το ξεχάσατε .Ειναι σκύλα είναι σπαστικά δεν ξερει να ντύνεται  Σαρκασμός Σαρκασμός είναι κολλημένο μυαλό είναι είναι είναι - αλλα κλέφτρα και υπεύθυνη για αυτό  το χάλι δεν είναι αυτή αλλα κάποια αλλα λαμογια που λες ότι θα βγάλουν και τη ράβδο.
  Δημητρη ο μισος Συριζα δεν ειχε κλεψει ουτε ειχε ευθυνη (μεχρι πριν 6 μηνες), γιατι δεν κυβερνουσε.(το τι θα γινει απο αυτη την αποψη οσο κυβερνα μενει να αποδειχθει ).
  Ομως η συγκεκριμενη ειναι ψυχοπαθολογικη προσωπικοτητα με ψευδαισθησεις μεγαλειου.
  Καλα της ειπε ο Τσιπρας " ο καθενας θα μετρηθει με το μποι του".
  Αυτη ειναι κανονικο ανεκδοτο και κακως ο Τσιπρας της εμπιστευτηκε μια θεση που, εκ της φυσεως της, προυποθετει ικανοτητα διπλωματιας και συμβιβασμων, για την ευρυθμη λειτουργια της νομοθετικης εξουσιας.
  Ειναι νουμερο, πολυ χειροτερο απο πολλα νουμερα που υπηρχαν και υπαρχουν ακομα στην πολιτικη σκηνη.
  Αυτη νομιζει οτι ειναι ο Σταλιν που προεδρευει στο πολιτ μπιρω.
  Και ο Κασιδιαρης δεν εχει κλεψει και ειναι κολλημενος ιδεολογος.
  Θα γινοταν καλος προεδρος της Βουλης?


Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 13, 2015, 06:08:31 μμ »

Εγω θα την πω την αμαρτια μου,συμφωνω με τον Χαρο.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 13, 2015, 06:10:58 μμ »

Ο λόγος που την είχε είναι ότι τα νούμερα τα αντιμετωπίζεις με ένα μεγαλύτερο νούμερο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός .Στο γιατι θα ηταν καλος ο κασιδιάρης δεν θα πω γιατι δεν θέλω να ενοχλήσω τους φασιστοσυναγωνιστές του  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.

Εδώ καποιοι αμυλοι ελεγαν μπράβο που έριχνε χαστούκια ο κασιδιάρης  στην Κανέλλη γιατι να πουν κάποιοι μπράβο τωρα που την έλεγε αυτή στον κασιδιάρη-Βενιζέλο-Σαμάρα-Μητσοτάκη-Κοσιωνη-Αδωνη.Και αυτή όπως και τους υπόλοιπους τους βλέπω μόνο για να γελάω και να λέω τι βαζουμε και μας κυβερνάει 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 06:20:31 μμ από dimitris1980 » Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 13, 2015, 06:13:56 μμ »

...   ...Προσωπικη μου αποψη, αφου ξεπουληθει οτι μπορει να ξεπουληθει, σε λιγους μηνες θα κουβεντιαζουμε παλι για δραχμη.

+1000000ν

Μη γελιόμαστε, το πρόγραμμα δε βγαίνει. Ποτέ δεν έβγαινε. Απλά αναβάλλεται για λίγο ακόμα το αναπόφευκτο που είναι η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ.

Ακριβώς έτσι.
+1000000
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 13, 2015, 06:18:42 μμ »

το καλο ειναι οτι ειναι 3ετες οχι 5μηνο.
το κακο ειναι οτι εχει παλι φορους και κοντρα φορους.
το αγνωστο ειναι αυτο το ταμειο των 50δισ. ( το καλο σεναριο να πουλησουν και οι αλλοι κατι στα δικα τους κοινοβουλια,το κακο δε θελω να το σκεφτομαι προς το παρων)
τελευταια ευκαιρια ειναι.αλλο μνημονιο δεν εχει.
αν βαλουν επιτελους το κωλο τους κατω και κανουν αυτα που πρεπει και κοψουν το κρατος κατι γινεται.
αν δικαιωθουν παλι τα καλοπαιδα.....τη κατσαμε.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 13, 2015, 06:59:33 μμ »

Ας δούμε τη χώρα ως επιχείρηση.
Παράγεις ένα προιόν(τουρισμό)που το πουλάς ακριβά.
Εχεις πολλούς υπαλλήλους για τους οποίους δημιουργείς πλασματικό αντικείμενο εργασίας,απλά για να τους έχεις.
Απολύεις ή καρατομείς τους ελεγκτικούς σου μηχανισμούς και χάνεις έσοδα.
Καταστρέφεις τις μονάδες πρώτων υλών (χωράφια,πτηνο-κτηνοτροφία,αλιεία)που εν δυνάμει θα σε στηρίξουν σε δύσκολο καιρό(όπως τώρα).
Αγοράζεις μεταχειρισμένα εργαλεία(οπλικά συστήματα)για τα οποία δεν έχεις ανταλλακτικά,που σημαίνει ότι θα εξακολουθήσεις να αγοράζεις απο τον νταλαβέρ-πασά που σου τα πούλησε,αφού εσύ έκλεισες το εργοστάσιο σου και έδιωξες τους μάστορες.
Και όλα αυτά με δανεικά τα οποία θα πληρώσεις....κάποτε.
Κάποια στιγμή σε αυτήν την επιχείρηση θα μπούν οι εκκαθαριστές.
Και αυτή η στιγμή είναι τώρα.
Ο Τσίπρας απλά επιτάχυνε το αναπόφευκτο.
Ποιά επιχείρηση χωρίς πωλήσεις και με υπέρογκο δανεισμό θα επιβίωνε στο διηνεκές απλά γιατί είναι brand name;
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 13, 2015, 07:24:51 μμ »

Όσο διάβασα το πρόγραμμα, όχι αυτό που λένε στις εφημερίδες και τα site αλλά το επίσημο κείμενο, αυτά που είναι τα πολύ ανυσηχητικά είναι ΦΠΑ, προκαταβολή φόρου, ο φόρος στις εταιρείες που τον ανεβάζει και άλλο και το κόψιμο του εκας που βαράει τις χαμηλές συντάξεις. Έχει και άλλα βαριά μέτρα αλλά τα πιο σοβαρά νομίζω είναι αυτά και το οτι στήνει την κυβέρνηση γιατί οι γερμανοί προτιμούν άλλη. Το τελευταίο νομίζω είναι το πιο τρομακτικό απ όλα που ασχέτως αν συμφωνεί ή διαφωνεί ο καθένας μας μαζί τους ο λαός τους έχει εκλέξει.

Τα υπόλοιπα κάποια απο αυτά είναι μόνο και μόνο για να τα εκμεταλεύονται κάποιοι πολιτικοί και να κάνουν νέα σχέδια. Γιατί μόνο έτσι μπορώ να το εκλάβω. Καθώς 3-4 μέρες πριν που έπαιζε πολύ το greexit η ονομαζόμενη αριστερή πλατφόρμα είχε ψιλοησυχάσει μόλις βρέθηκαν όμως 251 ψήφοι στήρηξης αλλαξανε τροπάρι γιατί βρήκαν ευκαιρία να μας πουλήσουν ξαφνικά πατριοτισμό.

Για τη δραχμή μη τα λέμε πάλι και χωρίς γνώσεις να έχουμε μόνο με τις νομισματικές που έχουμε ξέρουμε λίγο πολύ τι έχει γίνει στις αλλαγές νομίσματος και πόσο δυνατή ήταν η ελληνική οικονομία.

Το ξεπούλημα μέσω του ΤΑΙΠΕΔ προσωπικά το βρίσκω φαιδρό να το λέμε. Ας μπει ο καθένας μας στη σελίδα του ΤΑΙΠΕΔ να δει το χαρτοφυλάκειο που έχει. Η μόνη επιφύλαξη που έχω είναι για τις ΕΥΔΑΠ ΕΥΑΘ λόγω νερού. Τα λιμάνια και τα αεροδρόμια αν παρθούν κάποιες προυποθέσεις δεν θα είναι ξεπούλημα ίσα ίσα μπορεί να γίνουν πολύ δυνατά στρατηγικά σημεία.

Ο Τσίπρας έχει μια ευκαιρία αφου τον στηρίζει και η αντιπολήτευση μακάρι να βάλουν μυαλό και να δουλέψουν να κάνουν κάποιες μεταρυθμήσεις που έτσι και αλλίως έπρεπε να είχαν γίνει πολύ πριν τα μνημόνια.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 13, 2015, 08:16:13 μμ »

το ταμειο θα περιλαμβανει μονο το ταιπεδ? η θα μπει και το τχσ μεσα? μηπως και τπτ υδατανθρακες που λεει ο καμμενος? Μεγάλο χαμόγελο   η περιουσια του επρεπε να εχει φυγει (με εξαιρεση η καποια ρυθμιση για το νερο)
εκει ειναι το θεμα.

αρχισαν οι εργατοπατερες
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3043745/dei-eimaste-antithetoi-stin-polisi-tou-admie
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 08:32:28 μμ από STYLOROC » Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences