Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 09:42:49 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταινία γνησιοτητας  (Αναγνώστηκε 5621 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΒΛΑΣΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 24, 2013, 04:10:43 μμ »

....γνωριζει καποιος ποτε αρχισαν να μπαινουν ταινιες γνησιοτητας ειτε σε ελληνικα ειτε σε ξενα χαρτονομισματα;;;...γιατι ξεκινησα δειλα δειλα μια μικρη συλλογη(εχω λιγα χαρτινα και λιγα νομισματα) και σε μερικα ''προσφατα'' κιολας ξενα δεν εχουν οπως και σε μερικα ελληνικα ''παλια''....ειναι μουφα και πλαστα;;;...ευχαριστω εκ των προτερων...
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 04:40:59 μμ »

γεια σου φιλε κ καλως ηρθες, αν κι δε ξερω ακριβως παρολα τα μασουρια με διαφορα χαρτια που εχω, αλλα εμπειρικα δεν εχει σχεση η ταινια με την γνησιοτητα του χαρτονομισματος, αν ξεκινησεις κι διαβασεις καποια θεματα εδω θα καλυφθεις πληρως, ακομα υπαρχουν κι ''πλαστικα'' χαρτονομισματα, εκτος πολλων αλλων... νομιζω οτι οποια απορροια εχεις θα λυθει κανοντας μια ερευνα σε αυτη την πολυτιμη βιβλιοθηκη του σαιτ...
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
ΒΛΑΣΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 04:56:14 μμ »

καταλαβαινω φιλε μου αλλα δικαιολογειται σε καποια ''συγχρονα'' κρατη να χουν χαρτονομισματα χωρις ταινια σε χαρτινα προ ολιγων ετων;;;..επισης και σε πολλα ελληνικα παλια με ανησυχει αν ειναι γνησια αυτα που εχω(3-4) γιατι μου τα αγορασα και προσπαθω μεσω της ταινιας να καταλαβω αν ειναι οκ η αν με ξεγελασαν.....το στιχακι απο κατω που χεισ το αρχαιο ειναι απο το αγαπημενα στο σχολειο...
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:05:11 μμ »

καταλαβαινω φιλε μου αλλα δικαιολογειται σε καποια ''συγχρονα'' κρατη να χουν χαρτονομισματα χωρις ταινια σε χαρτινα προ ολιγων ετων;;;..επισης και σε πολλα ελληνικα παλια με ανησυχει αν ειναι γνησια αυτα που εχω(3-4) γιατι μου τα αγορασα και προσπαθω μεσω της ταινιας να καταλαβω αν ειναι οκ η αν με ξεγελασαν.....το στιχακι απο κατω που χεισ το αρχαιο ειναι απο το αγαπημενα στο σχολειο...

Καλησπερα Βλαση αν δεν σου κανει κοπος ανεβασε φωτο για να δουμε,γιατι ετσι δεν θα καταλαβουμε τιποτα.
Φιλικα Βασιλης Χαμόγελο

Δες εδω: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:10:36 μμ »

συμφωνω με τον βασιλη βλαση, γενικα ριξε μια ματια κι εχεις χρονο να τα μαθεις κι να συζητησουμε πολλα...
οσο για το ρητο... ειναι συλεκτικο κι αυτο... για λιγους ...  Γλώσσα
 Σαρκασμός
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
ΒΛΑΣΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:21:06 μμ »

δυστυχως δεν εχς την δυνατοτητα φωτογραφιας αλλα τα κοιταξα παλι και για παραδειγμα δολλαρια ηπα κ καναδα δεν εχουν μεχρι κ σημερα και εχει η γουινεα στην αφρικη κ η ουρουγαη σε προπολεμικο,πως ειναι δυνατον;;;...επισης αν γνωριζετε εαν θα πρεπε να εχουν τα δηναρια γιουγκοσλαβιας,λιρετεσ ιταλιας,μαρκο γερμανιας κ αυστριας;;;;....ξερω γινομαι κουραστικος κ συγγνωμη αλλα ως νεος στον χωρο εχω αποριες........οσον αφορα τα ελληνικα χαρτινα ξερετε εαν θα πρεπε να εχουν τ εξης: 1000 δρχ '39 (αυτο με τα δυο κοριτσακια) κ 50 δρχ 1939;;;......
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:26:52 μμ »

Είναι θέμα "μόδας" και "τεχνοτροπίας".

Υπάρχουν μικρές χώρες που θέλουν να βγάλουν "μοντέρνα" χαρτονομίσματα.

Υπάρχουν μεγάλες χώρες, όπως οι ΗΠΑ, που θεωρούν υποτιμητικό να υιοθετήσουν... αυτό ή εκείνο.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:27:10 μμ »

τα ποοιο πολλα αποσα ειπες δεν εχουν κι πρεπει να βρεις τροπο να ανεβαζεις φωτο... απο το κιν για αρχη, με bluetooth στο pc ή με καλωδιο κι μετα οπως περιγραφει το λινκ του βιλη... κι εχει πολλα αρθρα με ολες σου τις απαντησεις... αλλωστε τπτ δε μαθενετε σε μια μερα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
ΒΛΑΣΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:34:46 μμ »

αρα μην ανησυχω οτι αν δεν εχει ταινια ειναι πλαστο;;;;;......ευχαριστω παντως μαγκες για την ανταποκριση...οσο για τις απαντησεις που θα βρω μεσα στο σαιτ,σε ποια θεματα και αρθρα να ψαξω περιπου;;;.........και κατι τελευταιο στις 1000 δρχ 1939 οι μαυρες ''σφραγιδες'' τι ρολο παιζουν;;γιατι ειναι;;;;παραθετω και τυχαια διευθυνση για να γινει αντιληπτο για ποιο χαρτινο μιλω(http://www.coinsworld.eu/shops/gant/item1503/)....ευχαριστω κ παλι....
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:43:57 μμ »

Tiποτα δεν παιζει. Ξανακυκλοφορησε με την επισημανση ως χιλιαρικο, και ενα φτηνοτερο των 100 δραχμων.
Πολλα με κακεκτυπη επισημανση ειναι πλαστα εποχης , και ΚΑΠΟΙΑ απο αυτα αφου εντοπιστηκαν  τοτε απο την τραπεζα φερουν σφραγιδα πλαστοτητας  με κεφαλαια γραμματα.(ΠΛΑΣΤΟΝ)
Καταγράφηκε
ΒΛΑΣΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:47:07 μμ »

το δικο μου δεν γραφει πλαστο....αλλα οι μαυριλες βγαινουν μεχρι την αλλη μπλευρα..αρα ειναι οκ;;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:48:54 μμ »

Δεν ειναι περισσοτερα τα πλαστα εποχης  των γνησιων.......
Χωρις φωτο ομως τι απαντηση περιμενεις;;
Στο κατω κατω της γραφης ειναι πολυ φτηνο χαρτι (περιπου 10 ευρω σε unc), με τα πλαστα να εχουν και την αξια τους.
Καταγράφηκε
ΒΛΑΣΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:53:36 μμ »

θα προσπαθησω να το αποκαταστησω το θεμα...χαιρομαι που με δεχτηκαν κ ηρθα στην παρεα σας παιδια...για το παραπανω ερωτημα που εθεσα για την ταινια να μην ανησυχω οτι αν καποιο δεν εχει ειναι πλαστο..ετσι;;;...εσυ coll που με συμβουλευεισ να ψαξω;;σε ποιο θεμα ωστε να μαθω περισσοτερα;;
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 05:58:03 μμ »

δε πειραζει κι ναναι κανα πλαστο, απολκλειετε να μη πιασεις κατι τετοιο καποια στιγμη, κι μεχρι να απντησει ο coll εγω θαλεγα οτι δε ρωταμε ποια σελιδα να διαβασουμε οταν μας δινουν ενα βιβλιο... μη βιαζεσε φιλε βλαση, η συλλογη νομισματων ή οτιδηποτε ειναι κατι που θελει υπομονη κυριως... οποτε χαλαρωσε κι ψαχνε-διαβαζοντας-εξερευνοντας σαιτ κ.α.
 φιλικα παντα ε?   Χαμόγελο


.. βασικα το 1000ρικο σου το εχω σε φωτο σε ενα θεμα παρακατω απτο δικο σου, κι εγω την ιδια απορροια ειχα...
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
ΒΛΑΣΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 06:11:45 μμ »

παντα φιλικα μην κολωνεις...αν ειναι πλαστο καλυτερα να το καψω παρα να το χω,αποψη μου ετσι..εννοουσα απο αυτο τον ιστοχωρο ποιο θεμα να διαβασω...γενικα διαβαζω πολυ αλλα κατι φορες εχω αποριες που δεν μπορω να βρω εκει απαντηση κ ψαχνομαι κ γω τζιμι...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences