Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:07:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1000 δραχμες 1926  (Αναγνώστηκε 3433 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 11, 2013, 01:52:39 μμ »

 Είναι ακυρωμένο αυτό?Εκτίμηση αξίας?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:24:00 μμ »

Είναι από τα ακυρωμένα που ξαναβγήκαν στην κυκλοφορία μετά την Γερμανική εισβολή.

Δεν έχει να κάνει με Γερμανούς το θέμα, λόγω του πολέμου δεν μπορούσαν να ασχοληθούν με εκτυπώσεις.

Ο Krause το λέει 7,50 σε fine, αλλά... νομίζω ότι υπερβάλλει.

Αλλά της ίδιας κατηγορίας έχουν και σφραγίδα από-ακύρωσης. Προφανώς δεν βρίσκονται σε καλές καταστάσεις, γιατί είναι αποσυρμένα χαρτονομίσματα.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:26:27 μμ »

 Οι τρύπες φαίνονται να είναι απο ακυρωτή (τύπου περφορατέρ) ή μπορεί να είναι και απο στυλό bic?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:31:10 μμ »

Λογικά είναι κάποια συσκευή. Δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικά.

Πάντως όλα δείχνουν τρυπημένα "συμμετρικά", άρα είναι συσκευή.


Λέει το κατά Krause ευαγγέλιον:
Because of a shortage of notes caused by the German-Italian occupation, Greek authorities on April 25,
1941 reissued cancelled notes readied for destruction. These were in use for about a year, and were
redeemed on 1.4.1942 by exchanging them for new notes. Some are hole- cancelled (probably issued
in Athens), while others also bear local stamps of branches of the Bank of Greece. Clear stamps are
worth considerably more. The condition of all these notes is usually very low.

Οι τρύπες φαίνονται να είναι απο ακυρωτή (τύπου περφορατέρ) ή μπορεί να είναι και απο στυλό bic?

Νομίζω, προπολεμικά δεν υπήρχε "στυλό διαρκείας"... Τα στυλό μελάνης δεν συμφέρει να τα χρησιμοποιείς ως "εργαλεία", κινδυνεύεις να γίνεις πολύχρωμος... Και σίγουρα η μύτη του είναι πολύ πιο ευαίσθητη.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:35:45 μμ »

 Μάλιστα.. κατατοπιστικό απο την μια , αλλά από την σου προκαλεί νέες απορίες.
Πως γίνεται να είχαν έλλειψη χαρτιών, αφού έχουν βγει αμέτρητα κατοχικά που τα μάζευαν με τις σκούπες?
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:40:08 μμ »

Σε παρόμοιο ακυρωμένο που έχω στη συλλογή μου (σε χειρότερη κατάσταση από το δικό σου), οι τρύπες είναι παρόμοιες.. δεν νομίζω να τις έχει κάνει κανείς με bic , αφού η αξία δεν αλλάζει ιδιαίτερα.
Νομίζω κάποια με σφραγίδα στο πίσω μέρος αξίζουν κάτι παραπάνω.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:44:08 μμ »

Μάλιστα.. κατατοπιστικό απο την μια , αλλά από την σου προκαλεί νέες απορίες.
Πως γίνεται να είχαν έλλειψη χαρτιών, αφού έχουν βγει αμέτρητα κατοχικά που τα μάζευαν με τις σκούπες?

Από ότι ξέρω τα είχαν στις αποθήκες αυτά αποσυρμένα, και τα ξανακυκλοφόρησαν αφού τους έκαναν τρύπες.Θα το έκαναν για λόγους οικονομίας.Ήταν τόσο ρευστή η κατάσταση στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο που λόγω πληθωρισμού εκτυπώναν συνεχώς χρήμα και οι τιμές άλλαζαν κάθε μέρα..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:44:19 μμ »

Προφανώς οφείλεται στη μετακόμιση της ΤτΕ στην Αίγυπτο. Το 1941 έχουμε το πράσινο και το κόκκινο πενηντάρικο με το ίδιο σχέδιο σε άλλο χρώμα.

Το πράσινο εκδόθηκε στην Αθήνα, το κόκκινο στο Κάιρο(?). Το πρόβλημα ήταν να "ομαλοποιηθεί" η κατασταση στην ΤτΕ εσωτερικού (πώς λέμε ΚΚΕ εσωτερικού).

Στη Μέση Ανατολή η ΤτΕ εξωτερικού συνεχίζει "κανονικά" τις εκδόσεις σε όλη τη διάρκεια του πολέμου. "Εν Αθήναις", αλλά χωρίς χρονολογία. Κανάρης, Σολωμός, Κολοκοτρώνης (100, 500, 1000 δρχ).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:53:18 μμ »

Από ότι ξέρω τα είχαν στις αποθήκες αυτά αποσυρμένα, και τα ξανακυκλοφόρησαν αφού τους έκαναν τρύπες.Θα το έκαναν για λόγους οικονομίας.Ήταν τόσο ρευστή η κατάσταση στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο που λόγω πληθωρισμού εκτυπώναν συνεχώς χρήμα και οι τιμές άλλαζαν κάθε μέρα..

Τις τρύπες τις έκαναν όταν τα απόσυραν και τα ακύρωναν. Όταν τα ξανάβγαζαν στην κυκλοφορία, (κάποια) τα σφράγιζαν.

Το θέμα αυτών των ακυρωμένων δεν έχει να κάνει με τον κατοχικό πληθωρισμό. Άλλωστε, όπως λέει ο Krause, αποσύρθηκαν κανονικά την 1 Απριλίου 1942 και αντικαταστάθηκαν με τις νέες εκδόσεις. Τον Απρίλιο του 1941 που βγήκαν στην κυκλοφορία τα ακυρωμένα, δεν είχε εμφάνιστεί ο πληθωρισμός ακόμα...

Το πρόβλημα των ακυρωμένων έχει να κάνει καθαρά με τη μετακόμιση της ΤτΕ στην Κρήτη και στην Αίγυπτο που άφησε στην Αθήνα μόνο ακυρωμένα χαρτονομίσματα.

Δεν άφησε ούτε καν τα επισημασμένα σε χιλιάρικα κατοστάρικα, τα οποία χάθηκαν στον δρόμο και ουσιαστικά δεν χρησιμοποιήθηκαν.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 03:03:52 μμ »

εκτος αυτου... μην ξεχναμε οτι τα μεχρι τοτε χαρτονομισματα τυπωνονταν στο εξωτερικο! συνηθως αγγλια, γαλλια και αμερικη! με τον πολεμο ηταν αδυνατο να γινει πια τυπωση και να ερθουν...

εδω βομβαρδισαν το πλοιο που μετεφερε τουρκικα χαρτονομισματα.. τα ελληνικα θα αφηναν; ετσι.. μεχρι να ετοιμαστουν οι κατοχικες σειρες και να τυπωθουν σε τοπικα τυπογραφεια που ουτε το καταλληλο χαρτι δεν ειχαν... αναγκαστηκαν να κυκλοφορησουν ακυρωμενα χαρτονομισματα για ενα μικρο χρονικο διαστημα! μιλαμε για λιγοτερο απο 1 χρονο!

βλεπουμε ακυρωμενα μα τρυπες που δεν εχουν σφραγιδα και ειναι απο Αθηνα και Πειραια, ενω υπαρχουν και με σφραγιδες απο τα υποκαταστηματα της ΤΕ στην επαρχια! ελαχιστα φερουν σφραγιδα της ΕΤΕ αν θυμαμαι καλα και καποια δεν εχουν καν τρυπες αλλα μονο σφραγιδες! δεν θα βρεις ακυκλοφορητα αλλα το πολυ μεχρι VF..
το 5000 του 1932 ακυρωμενο ειναι σπανιο οπως και καποιες σφραγιδες....
οι ευαναγνωστες σφραγιδες ειναι καλυτερες! τωρα.. υπαρχουν διαφορες ημερομηνιες ακυρωσης, λαθη στις τρυπες πχ να ειναι 4 ή 7 ή 10 ή 9.... αλλα και ποικιλιες στην διαμετρο των τρυπων...
για περισσοτερες πληροφοριες υπαρχει ενα καινουργιο βιβλιο γι αυτα... ειναι σε λιγα αντιτυπα αλλα πολυ καλη δουλεια και... η μονη που υπαρχει γι αυτα!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 03:22:57 μμ »

Τα ξανά έβγαλαν στην κυκλοφορία πριν έρθουν οι ιταλογερμανοί...
Περιμέναμε τον πόλεμο και ο κόσμος σήκωνε τα λεφτά του από τις τράπεζες.
Όταν άρχισαν να έχουν πρόβλημα ρευστότητας, για να μην δημιουργηθεί πανικός, έβγαλαν σε κυκλοφορία τα ακυρωμένα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences