Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:03:49 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αυστραλέζα 1876  (Αναγνώστηκε 5963 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:11:58 μμ »

Το μόνο που ακόμα δε μπορώ να "μάθω" είναι το λούστρο...κοιτώντας λοιπόν ετούτη την Αυστραλέζα που πήρα σήμερα νομίζω οτι είναι με το λούστρο της αλλά και με πολύ βρωμιά δε ξέρω εαν από τις φωτογραφίες μου μπορώ να δώσω την ακριβή εικόνα που πρέπει αλλά πρώτη φορά βλέπω αυτή την όμορφη θαμπάδα πάνω σε λίρα....είναι τελικά αυτό το λούστρο που λέμε????ή τι άλλο έχετε να μου πείτε λιροαγόρια και όχι μόνο!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
(τα μαλλάκια της ειναι άψογα μαμωτο να μη ξέρω να βγάζω καλές φωτο!!!!)


















Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:28:30 μμ »

Αν και δεν βοηθούν πολύ οι φωτογραφίες σου καλή μου, έχω την εντύπωση ότι είναι "καθαρισμένη" η λίρα. Μακάρι να κάνω λάθος.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:30:08 μμ »

 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Εγω μπορει να μην ειμαι λιροαγορι αλλα εχω αρχισει και τις "falling in love" τις βικουλες
Καλοριζηκη Παυλινα και παντα τετοια κομματια να σου ερχονται απλοχερα
Καταγράφηκε

m42b18 isT
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:34:06 μμ »

Δεν εχει λουστρο καλή μου γιατι την εχουν ψιλοτριψει και καθαρισει!Παρολα αυτα οι Αυστραλεζες ειναι παντα της μοδας!Γιαυτο καλοριζικη!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:42:32 μμ »

Παυλίνα δεν βοηθούν καθόλου οι φωτογραφίες σου, έχει μία μικρή υποψία λούστρου.
Πάντως καλορίζικη.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:50:13 μμ »

Και θα συμφωνήσω με τα παιδιά δείχνει για πολύ παλιό καθάρισμα.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2014, 06:28:49 μμ »

Δε μπορώ να απαντησω σωστά γραφω απ κινητό της κακιας ώρας εαν είναι έτσι θα τη πουλήσω
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2014, 07:08:22 μμ »

Πωλινα θα συμφωνησω με οσα ειπαν τα υπολοιπα παιδια-θα ηθελα να σου πω με την ευκαιρια και καλοριζικα για το αλλο ομορφο κομματι που εχεις ανεβασει σε αλλη ενοτητα-αλλα θα ηθελα να καταλαβω τον τροπο σκεψης σου στις αγορες σου...τι θελω να πω....δειχνεις να αποκτας κατι χωρις να εχεις γνωση του τι ειναι αυτο που πηρες και μετα εδω ζητας τις γνωμες της παρεας ?Θελω να πω αφου υπαρχει εδω η παρεα που μπορεις να παρεις γνωμες γιατι δεν ακολουθεις αντιστροφη διαδρομη?Δεν νομιζεις οτι ειναι πιο ορθολογικο πρωτα να μαθαινεις καποια πραγματα και μετα να προχωρας στην αποκτηση τους για να μην αγοραζεις και μετα τρεχεις να πουλησεις οπως εδω πχ?
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 07, 2014, 07:39:03 μμ »

Πωλινα συμφωνω κι εγω απολυτα με οσα ηδη ειπωθηκαν.

Οσον αφορα στο λουστρο, ειναι κατ'αρχην υποθεση 90% για ακυκλοφορητα νομισματα, η σχεδον ακυκλοφορητα κι εκει σχετικα σπανια. Και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΠΟ. Ειναι η φυσικη λαμψη που εχει ενα νομισμα οταν βγαινει απο το νομισματοκοπειο, και υπαρχει αλανθαστος τροπος να καταλαβεις αν ειναι εντονο η/και αληθινο, αλλα εξηγειται πολυ δυσκολα με λογια. Κοιταξε τα ψιλα σου ας πουμε, και θα δεις οτι μερικα μπορει να αστραφτουν: το πιθανοτερο ειναι να ειναι πολυ προσφατες κοπες ευρω με σχετικα πολυ λιγη κυκλοφορια που εχουν διατηρησει το 80-90% του λουστρου που ειχαν την ημερα που κοπηκαν.

Στα συλλεκτικα παλι, ειναι πολυ πιο δυσκολο, και ενας εμπειρος συλλεκτης, αντιλαμβανεται οτι εχει πεσει καθαρισμα πριν καν το δει με φακο, απο το λουστρο του, αν δηλαδη ειναι αληθινο και "γυριζει" η αν ενα αγαρμπο καθαρισμα το κατεστρεψε για παντα. Τα χρυσα νομισματα εχουν και το πλεονεκτημα να διατηρουν τμημα του λουστρου τους και σε χαμηλοτερες καταστασεις, αρα ενα ελαφρο καθαρισματακι, δεν επηρεαζει την τιμη αγορας τοσο οσο ενα ασημενιο η χαλκινο, ποσο μαλλον οταν η τιμη του (χρυσου) νομισματος ειναι 50% τουλαχιστον η αξια του σε μεταλλο και μονον.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2014, 07:47:02 μμ »

Πωλινα θα συμφωνησω με οσα ειπαν τα υπολοιπα παιδια-θα ηθελα να σου πω με την ευκαιρια και καλοριζικα για το αλλο ομορφο κομματι που εχεις ανεβασει σε αλλη ενοτητα-αλλα θα ηθελα να καταλαβω τον τροπο σκεψης σου στις αγορες σου...τι θελω να πω....δειχνεις να αποκτας κατι χωρις να εχεις γνωση του τι ειναι αυτο που πηρες και μετα εδω ζητας τις γνωμες της παρεας ?Θελω να πω αφου υπαρχει εδω η παρεα που μπορεις να παρεις γνωμες γιατι δεν ακολουθεις αντιστροφη διαδρομη?Δεν νομιζεις οτι ειναι πιο ορθολογικο πρωτα να μαθαινεις καποια πραγματα και μετα να προχωρας στην αποκτηση τους για να μην αγοραζεις και μετα τρεχεις να πουλησεις οπως εδω πχ?
καλέ μου δε ειμαι τόσο ελαφρόμυαλη τυχαίνει να είναι η δουλεια μου τέτοια που περνούν απ τα χέρια μου πολλά νομίσματα ότι νομίζω ότι μου κάνει το κρατώ και πάει λέγοντας το στέκι και τα παιδιά ιδιαίτερα   είναι οι δάσκαλοι μου τόσο καιρό ώστε να μπορώ να κάνω μια αξιόλογη συλλογή από χρυσά νομίσματα.Ελπιζω να κάλυψα την απορία σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2014, 08:08:19 μμ από paulinaj » Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 07, 2014, 07:52:41 μμ »

Πωλινα συμφωνω κι εγω απολυτα με οσα ηδη ειπωθηκαν.

Οσον αφορα στο λουστρο, ειναι κατ'αρχην υποθεση 90% για ακυκλοφορητα νομισματα, η σχεδον ακυκλοφορητα κι εκει σχετικα σπανια. Και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΠΟ. Ειναι η φυσικη λαμψη που εχει ενα νομισμα οταν βγαινει απο το νομισματοκοπειο, και υπαρχει αλανθαστος τροπος να καταλαβεις αν ειναι εντονο η/και αληθινο, αλλα εξηγειται πολυ δυσκολα με λογια. Κοιταξε τα ψιλα σου ας πουμε, και θα δεις οτι μερικα μπορει να αστραφτουν: το πιθανοτερο ειναι να ειναι πολυ προσφατες κοπες ευρω με σχετικα πολυ λιγη κυκλοφορια που εχουν διατηρησει το 80-90% του λουστρου που ειχαν την ημερα που κοπηκαν.

Στα συλλεκτικα παλι, ειναι πολυ πιο δυσκολο, και ενας εμπειρος συλλεκτης, αντιλαμβανεται οτι εχει πεσει καθαρισμα πριν καν το δει με φακο, απο το λουστρο του, αν δηλαδη ειναι αληθινο και "γυριζει" η αν ενα αγαρμπο καθαρισμα το κατεστρεψε για παντα. Τα χρυσα νομισματα εχουν και το πλεονεκτημα να διατηρουν τμημα του λουστρου τους και σε χαμηλοτερες καταστασεις, αρα ενα ελαφρο καθαρισματακι, δεν επηρεαζει την τιμη αγορας τοσο οσο ενα ασημενιο η χαλκινο, ποσο μαλλον οταν η τιμη του (χρυσου) νομισματος ειναι 50% τουλαχιστον η αξια του σε μεταλλο και μονον.
κατατοπιστικότατος σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!😊
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:06:57 μμ »

Αν δεν αλλάξεις μηχανή δεν πρόκειται να βγάλεις καλή φωτογραφία. Η μηχανή σου είναι αυτόματης εστίασης και εστιάζει σε ότι βρίσκει πιο ωραίο και για την ώρα το νυχάκι σου το βρίσκει πιο ελκυστικό. Να την χαίρεσαι και με άλλες πολλές . Αν σ'αρέσει και μπορείς εγώ θα σου πω κράτα την. Στα λευτά που την πήρες  θα βρεις να την δώσεις
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:11:16 μμ »

Αν δεν αλλάξεις μηχανή δεν πρόκειται να βγάλεις καλή φωτογραφία. Η μηχανή σου είναι αυτόματης εστίασης και εστιάζει σε ότι βρίσκει πιο ωραίο και για την ώρα το νυχάκι σου το βρίσκει πιο ελκυστικό. Να την χαίρεσαι και με άλλες πολλές . Αν σ'αρέσει και μπορείς εγώ θα σου πω κράτα την. Στα λευτά που την πήρες  θα βρεις να την δώσεις
αααααα χαχαχα με κινητό βγάζω φωτο δε θες να ξέρεις πως βγάζω φωτο με την φωτογραφική μου😆
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:23:38 μμ »

Πωλινα θα συμφωνησω με οσα ειπαν τα υπολοιπα παιδια-θα ηθελα να σου πω με την ευκαιρια και καλοριζικα για το αλλο ομορφο κομματι που εχεις ανεβασει σε αλλη ενοτητα-αλλα θα ηθελα να καταλαβω τον τροπο σκεψης σου στις αγορες σου...τι θελω να πω....δειχνεις να αποκτας κατι χωρις να εχεις γνωση του τι ειναι αυτο που πηρες και μετα εδω ζητας τις γνωμες της παρεας ?Θελω να πω αφου υπαρχει εδω η παρεα που μπορεις να παρεις γνωμες γιατι δεν ακολουθεις αντιστροφη διαδρομη?Δεν νομιζεις οτι ειναι πιο ορθολογικο πρωτα να μαθαινεις καποια πραγματα και μετα να προχωρας στην αποκτηση τους για να μην αγοραζεις και μετα τρεχεις να πουλησεις οπως εδω πχ?
καλέ μου δε ειμαι τόσο ελαφρόμυαλη τυχαίνει να είναι η δουλεια μου τέτοια που περνούν απ τα χέρια μου πολλά νομίσματα ότι νομίζω ότι μου κάνει το κρατώ και πάει λέγοντας το στέκι και τα παιδιά ιδιαίτερα   είναι οι δάσκαλοι μου τόσο καιρό ώστε να μπορώ να κάνω μια αξιόλογη συλλογή από χρυσά νομίσματα.Ελπιζω να κάλυψα την απορία σου.
Οκ καταλαβα
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:11:38 μμ »

Παυλίνα δεν βοηθούν καθόλου οι φωτογραφίες σου, έχει μία μικρή υποψία λούστρου.
Πάντως καλορίζικη.

Τι προσπαθείς να μου δείξεις καλέ μου ελπιδοφόρε εδώ???ας πούμε πάνω από το V αυτό είναι η υποψία λούστρου???
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences