Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:49:32 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Rhodesia One Pound 1966  (Αναγνώστηκε 6766 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 06, 2014, 05:30:51 μμ »

Καλοριζικο Παυλινα το κιτρινακι σου!!Πολυ ομορφο και με εντυπωσιακη φωλιτσα!Παντα τετοια!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 06, 2014, 09:37:37 μμ »

Σας ευχαριστώ βρε παιδιά!!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 06, 2014, 11:28:47 μμ »

Πωλίνα μου καταρχήν καλορίζικο το νόμισμα!
Λοιπόν ας αρχίσω με τα καλά νέα.
Είναι πράγματι πολύ ωραίο και έχει πιστεύω πράγματι premium έναντι της λίρας.
Πιστεύω επίσης ότι αξίζει να το έχει κανείς στη συλλογή του, ως "εναλλακτική εκδοχή" pound-sovereign, όπως τα αντίστοιχα του Isle of Man.

Ως εδώ όμως ήταν τα καλά νέα (...πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη!)

Από εδώ και πέρα Πωλίνα μου το θέμα είναι ποιο είναι το premium αυτό!!
Ο φίλος gkounto μιλάει για 380 Ευρώ, δηλαδή για πάνω από 150 Ευρώ premium έναντι της λίρας.
Όμως μπορούμε άραγε να συγκρίνουμε την Ελλάδα, με τη μικρή και οικονομικά καταβεβλημένη συλλεκτική κοινότητα, με τη Μεγάλη Βρετανία;!
Στην περίπτωση της Μεγάλης Βρετανίας (στην οποία προφανώς αναφέρεται ο φίλος gkounto) είναι μία μεγάλη χώρα, με εύρωστη οικονομία και πολυπληθή συλλεκτική κοινότητα, πολλά από τα μέλη της οποίας θα ενδιαφέρονται ίσως για νομίσματα της Κοινοπολιτείας ("Commonwealth").
Ισχύει όμως το ίδιο για την Ελλάδα μας...;

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ από το Στέκι, είναι ότι η πλειοψηφία του κόσμου ασχολείται με λίρες, ελληνικά και με τις υπόλοιπες κατηγορίες σαφώς λιγότεροι.

Για τους παραπάνω λόγους εγώ πιστεύω ότι το νόμισμα έχει υπεραξία, αλλά αμφιβάλω αν η υπεραξία αυτή είναι 150 Ευρώ.
Εγώ υποθέτω ότι αν αποφάσιζες να το πουλήσεις θα αποκόμιζες από 280 έως 320 Ευρώ.

Επειδή όμως, όπως ξέρεις, σε εκτιμώ πολύ, ελπίζω να κάνω λάθος και το νόμισμα να αξίζει τελικά 380 Ευρώ ή ίσως και ακόμη περισσότερο.

Σε κάθε περίπτωση, επαναλαμβάνω, το νόμισμα είναι πολύ ωραίο και συλλεκτικό και σου εύχομαι και πάλι καλορίζικο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:28:37 πμ »

Αγαπητη Παυλινα Καλοριζικο!Εγω πιστευω οτι ενα Καλο νομισμα παντα Κρατα Σταθερη Τιμη(δεν μιλαμε για Υπερτιμημενα εμπορικα,αναμνηστικα και αλλα αμφιβολου ποιοτητος νομισματα)!!!ασχετως κρισεων,κλπ. χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:03:02 μμ »

Γιώργο μου αγαπημένε αλλα και Γιάννη μου το νομισματάκι το κράτησα γιατι μου άρεσε πάααααρα πολύ και έχει σπιτάκι που επίσης για μένα ειναι σημαντικό εγω το αγόρασα σε καλή τιμή οποτε και ένα ευρώ υπεραξία να έχει δε με απασχολεί !για μένα μετράει οτι το έχω και δε νομιζω να το ξαναβρώ...Γιώργο σίγουρα η διαφορά Ελλάδας με Αγγλία υπάρχει έχεις δίκαιο σε οτι έγραψες!


(πάμε τώρα στις εκτιμήσεις να δούμε μια Αυστραλέζα ωραία!  Γλώσσα Γλώσσα)
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 07, 2014, 07:51:29 μμ »

Γιώργο μου αγαπημένε αλλα και Γιάννη μου το νομισματάκι το κράτησα γιατι μου άρεσε πάααααρα πολύ και έχει σπιτάκι που επίσης για μένα ειναι σημαντικό εγω το αγόρασα σε καλή τιμή οποτε και ένα ευρώ υπεραξία να έχει δε με απασχολεί !για μένα μετράει οτι το έχω και δε νομιζω να το ξαναβρώ...Γιώργο σίγουρα η διαφορά Ελλάδας με Αγγλία υπάρχει έχεις δίκαιο σε οτι έγραψες!


(πάμε τώρα στις εκτιμήσεις να δούμε μια Αυστραλέζα ωραία!  Γλώσσα Γλώσσα)

Πωλίνα μου δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι το αγόρασες σε καλή τιμή και είμαι απολύτως βέβαιος ότι και μόνο με την τιμή αγοράς του έχεις πετύχει σημαντική υπεραξία! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Ισχύει επίσης, ότι μάλλον στην Ελλάδα δεν ξαναβρίσκεται εύκολα το νόμισμα αυτό, γι'αυτό και είπα ότι είναι σίγουρα συλλεκτικό.
Σε καλή μεριά και καλορίζικο! Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:05:49 μμ »

 Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences