Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:53:09 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θυρεός 1846.!  (Αναγνώστηκε 9617 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:19:06 μμ »

παντως σημερα η Εξειδικευση!!! με την βοηθεια του Ιντερνετ και της Τεχνολογιας ειναι πολυ πιο ευκολη απο αλλες Εποχες!!!!το Ζητουμενο για μενα ειναι πιο πολυ η Σοβαροτητα και ειδικα απεναντι στον Εαυτο μας!!!Χαιρετω την Παρεα,γιαννης.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:41:00 μμ »

Η εξειδικευση σε οποιοδηποτε συλλεκτικο θεμα προυποθετει κατ αρχας προσβαση σε αφθονο και σοβαρο συγκρητικο συλλεκτικο υλικο, σχηματισμο σοβαρης και εξειδικευμενης βιβλιοθηκης και φυσικα την μελετη σε βαθος και για χρονια του συγκρητικου και του εντυπου αυτου υλικου που απαιτειται.
Το διαδικτυο βοηθαει στην εξειδικευση κυριως λογω του οτι μπορουμε πλεον να εχουμε προσβαση μεσω αυτου σε μεγαλυτερη αγορα οποτε και να καταφερουμε ευκολοτερα απο οτι στο παρελθον να βρουμε και να συγκεντωσουμε το συλλεκτικο και το εντυπο αυτο υλικο που χρειαζομαστε για την μελετη μας.
Απο εκει και περα, ειναι μαλλον μεγαλο, πολυ σοβαρο αλλα και συχνοτατο δυστυχως λαθος το να στηριζεται καποιος σε οσα γραφονται στο διαδικτυο και μονο και να προσπαθει να χτιζει την γνωση του πανω σε αυτα και μονο που θα συναντησει τυχαια εκει, για τον απλουστατο και κυριο λογο πως ενα αρκετα μεγαλο μερος των γραφομενων στο διαδικτυο προερχεται μαλλον απο ανθρωπους οι οποιοι δεν διαθετουν καποια σοβαρη γνωση στο θεμα με το οποιο καταπιανονται. Aυτο ειναι κατι που μπορει ο καθε ενας που εξειδικευεται σε καποιον τομεα να το αντιληφθει αμεσα, το εχω αντιληφθει και εγω αυτο πως συμβαινει στους τομεις που ασχολουμαι σε βαθος και που μπορω να κρινω εαν κατι που γραφεται εκει ειναι σωστο, πληρες, ημιτελες η ημιμαθες.
Η γνωση που διακινειται στο διαδικτυο ειναι συχνα εντελως επιφανειακη και ημιτελης και αυτο εχει ως αποτελεσμα, δυστυχως, αρκετες φορες, τελικα να συμβαλει μαλλον περισσοτερο στον αποπροσανατολισμο και στο μπερδεμα παρα στην κατανοηση του οποιου θεματος. Για να ξαναγυρισουμε καθαρα στο συλλεκτικο κομματι, το να εχουμε την ψευδαισθηση πως μπορουμε να αντικαταστησουμε την δημιουργια και την μελετη μιας σοβαρης και εξειδικευμενης βιβλιοθηκης σε συνδυασμο με την βαθια μελετη αφθονου συγκρητικου υλικου και να πιστευουμε πως ειναι εφικτο να εξειδικευτουμε συλλεκτικα καπου διαβαζοντας μονο το διαδικτυο, πιστευοντας πως αυτο και μονο θα ειναι αρκετο για την μελετη μας, ειναι μαλλον παιδαριωδες, θα ελεγε καποιος... Οσοι -απο αφελεια και αγνοια συνηθως και μονο- αρεσκονται στο να θεωρουν βολικo να ακολουθησουν τελικως τoν οποιο "χαλαρο" θα ονομαζε καποιος δρομο στην προσπαθεια τους να εξειδικευτουν, σιγουρα θα εχουν ταυτοχρονα και πληρη αγνοια της αγνοιας τους και φυσικα δεν προκειται να επιτυχουν ποτε καμια απολυτως εξειδικευση στην γνωση και την συλλογη τους αλλα μοιραια, θα καταληξουν στα γνωστα συλλεκτικα και γνωστικα... "πασαλειμματα", που καθημερινα παρατηρουνται τριγυρω...

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 08:34:58 μμ από Helios » Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:53:02 μμ »

Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου, δεν παύει όμως να είναι ένα δυνατό εργαλείο γνώσης με όλα τα παρατράγουδα που ανέφερες και που έχω βιώσει και εγώ κατά καιρούς.
Ηρθε στιγμή που νόμιζα ότι το νόμισμα που κρατούσα στο χέρι μου έπρεπε να ήταν ελέφαντας.
Δυστυχώς στοιχεία που δίνουν τα μητρικά σάιτ είναι αντιγραφή από όλους τους άλλους και πάει λέγοντας.
Η Γνώση και η εμπειρία είναι το φίλτρο ορισμένων περιπτώσεων.
 
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 04, 2014, 01:04:24 μμ »

Π.X. κοίτα φίλε μου στοιχεία που δίνει το επίσημο σάιτ του perth mint australia σχετικά με το AUSTRALIAN LUNAR SERIES II 2014 YEAR OF THE HORSE GOLD.

    1οΖ Thickness (mm) 2.50    
Εάν είναι δυνατόν και αυτό είναι 1,85mm
Σχεδόν όλα τα εμπορικά σάιτ δίνουν λάθος την τιμή, μιλάμε για τεράστια απόκλιση.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 04, 2014, 08:34:29 μμ »

Αυτά όλα που λέτε παιδιά, περί απόκτησης γνώσης μέσω συστηματικής και σοβαρής ενασχόλησης, όχι μόνον από το Ίντερνετ αλλά διαβάζοντας και βιβλία είναι σωστά και ωραία.

Εγώ όμως έθιξα ένα άλλο ζήτημα.
Ακόμη και αν έχει τη γνώση κάποιος, πολλές φορές είναι δύσκολο να καταλάβεις την κατάσταση ενός νομίσματος, ειδικά μάλιστα αν είναι καθαρισμένο, μέσω των φωτογραφιών που αναρτούν οι πωλητές στις πωλήσεις μέσω Ίντερνετ.
Το λέω αυτό, διότι πολλές φορές η σκίαση, γωνία λήψης, φωτισμός κ.λ.π. του νομίσματος κατά τη φωτογράφηση είναι (...ηθελημένα ή αθέλητα!) τέτοιοι, που καθιστούν πολύ δύσκολο για τον υποψήφιο αγοραστή να καταλάβει αν το νόμισμα είναι τελικά καθαρισμένο ή όχι.

Αναφέρομαι ειδικά στο θέμα του "καθαρισμού", διότι άλλες ατέλειες του νομίσματος (φθορά, χτυπήματα, γρατζουνιές/αμυχές κ.λ.π.) είναι πολύ πιο εύκολο να τις αναγνωρίσει κανείς.
Από την άλλη μεριά όμως, το θέμα του "καθαρισμού" είναι μείζονος σημασίας, διότι αν μιλάμε για συλλεκτικά νομίσματα, μειώνουν κάθετα την αξία του νομίσματος.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 04, 2014, 08:48:45 μμ »

Φυσικά και είναι δύσκολο για τον υποψήφιο αγοραστή να καταλάβει αν το νόμισμα είναι τελικά καθαρισμένο ή όχι,αλλά με τόσες όμως φωτογραφίες που μας έδειξες γίνεται πιό εύκολο. Κλείσιμο ματιού
Και βέβαια πέφτει κάθετα η τιμή με τον καθαρισμό.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:36:29 πμ »

Φυσικά και είναι δύσκολο για τον υποψήφιο αγοραστή να καταλάβει αν το νόμισμα είναι τελικά καθαρισμένο ή όχι,αλλά με τόσες όμως φωτογραφίες που μας έδειξες γίνεται πιό εύκολο. Κλείσιμο ματιού
Και βέβαια πέφτει κάθετα η τιμή με τον καθαρισμό.

Αγαπητέ φίλε το θέμα είναι ότι σας έδειξα μεν τόσες φωτογραφίες, αλλά όταν εγώ αγόρασα το νόμισμα δεν είχα εξίσου πολλές στη διάθεσή μου για να καταλάβω αν το νόμισμα είναι καθαρισμένο ή όχι.

Νομίζω ότι γενικά το ίδιο ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις που κάποιος αγοράζει νομίσματα από το Ίντερνετ.

Γενικά οι πωλητές αναρτούν δύο μόνο φωτογραφίες του νομίσματος (μπρος - πίσω) και αυτό είναι όλο!

Εκεί είναι το πρόβλημα λοιπόν, να καταλάβει κάποιος αν ένα νόμισμα είναι καθαρισμένο ή όχι.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:34:51 πμ »

Η εξ αποστάσεως αγορά έχει και το ανάλογο ρίσκο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πιστεύω αρκετοί από μας έχουν κάνει λάθος σε φωτογραφίες και έχουν προβεί σε αγορές που τελικά μας απογοητεύουν.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:36:53 πμ »

Η εξ αποστάσεως αγορά έχει και τα ανάλογα ρίσκα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πιστεύω αρκετοί από μας έχουν κάνει λάθος σε φωτογραφίες και έχουν προβεί σε αγορές που τελικά μας απογοητεύουν.

Πολύ σωστά σου απάντησε ο φίλος μας. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 05, 2014, 11:26:54 πμ »

Η εξ αποστάσεως αγορά έχει και το ανάλογο ρίσκο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πιστεύω αρκετοί από μας έχουν κάνει λάθος σε φωτογραφίες και έχουν προβεί σε αγορές που τελικά μας απογοητεύουν.

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Νομίζω ότι και στο θέμα αυτό υπεισέρχεται τελικά το θέμα της εμπειρίας, υπό την έννοια ότι αν οι φωτογραφίες "ψηλιάσουν" τον υποψήφιο αγοραστή ότι δεν είναι ευκρινείς και απόλυτα "ειλικρινείς" ως προς την ποιότητα του νομίσματος, καλύτερα τελικά να μένουμε μακριά.!
Και στις φωτογραφίες δηλαδή τελικά, φαίνεται η τιμιότητα του πωλητή!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences