Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:36:54 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΦΟΙΝΙΞ  (Αναγνώστηκε 12146 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 07:29:25 μμ »

γεια σας και απο μενα! ειμαι ο Θωμας απο την πατρα! μολις εγινα μελλος και σε αυτο το φορουμ μετα και απο την προσκληση του ιδρυτη του!

για το φοινικα η αποψη μου ειναι πως η μεγαλη αποκληση στο βαρος του νομισματος αυτου ειναι πολυ υποπτη και οσον αφορα την εποχη που κοπηκε αλλα και για την εποχη μας που εχουμε πηξει στα πλαστα. υποτιθετε πως για τα εκ πολυτιμου μεταλου νομισματα απο αρχαιοτατων χρονων πρωτα λειαναν το δυσκο να φτασει στο επιθυμητο βαρος και μετα τον μετετρεπαν σε νομισμα, αν δε ηταν ελειποβαρης τον εριχναν παλι στο καμινι!

τον δικο μου φοινικα δεν εχω μπει καν στον κοπο να τον ζυγισω γιατι δεν εχει κανενα νοημα επισης ενος φιλου που αγορασε προσφατα ηταν σε σλαμπ και δεν προσφερεται για πολλες εξετασεις.

Παντως καλα πλαστα δεν εχουν πεσει στην αντιλιψη μου και εχω δει πανω 10 απο κοντα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 07:39:30 μμ »

Καλώς ηρθες Θωμα! Χαμόγελο Χαιρομε που σε εχουμε κοντα μας και ευχομε να μοιραστεις με τα μελη μας τις γνωσεις που εχεις πανω στα Καποδιστριακα νομισματα αλλα και στον Οθωνα που ξερω οτι εισαι πολυ καλος συλλεκτης!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 08:09:49 μμ »

Ευχαριστω Γιωργο μου να σε καλα! σε καμια περιοδο δε θα ελεγα οτι ειμαι καλος συλλεκτης αν και μαζευω απο ολα γιατι ολα εχουν την ομορφια τους!!! Βεβαια αδυναμια μου ειναι ο καποδιστριας   Άνεση

Επισης θα ηθελα να προσθεσω εδω για το φοινικα πως τελικα ειναι ενα μαλλον κοινο νομισμα και με υπομονη και ψαξιμο μπορει να το βρει κανεις. απο πληροφοριες που εχω ισως βγει ενας στην επομενη δημοπρασια της ΠΝΕ και μαλιστα σε σχετικα καλη τιμη. ενας φιλος που αγορασε προσφατα εναν XF40 τον πηρε 1300 ευρω!
ελπιζω το οτι εμφανιζεται συχνα το νομισμα αυτο να μην σημαινει οτι εχουν βγει και πλαστα που δεν αναγνωριζουμε οι περισσοτεροι, αυτο θα ηταν εφιαλτικο σεναριο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 08:29:03 μμ »

Θωμα φαντασου τις συλλογες μας σαν μια σκαλα.... Εγω θαυμαζω εσενα γιατι εχεις περισσοτερα Καποδιστριακα και Οθωνικα απο εμενα!!! Αρα εισαι ενα σκαλοπατι πιο πανω. Τωρα εσυ μπορει να θαυμαζεις αλλων τις συλλογες διοτι εχουν καλυτερα και περισσοτερα νομισματα απο εσενα!!Βοηθωντας ομως ο ενας τον αλλων αυτη η σκαλα γεμιζει απο κοσμο!! Δεν γινετε να ειμαστε ολοι στο πανω σκαλοπατι ;)Ξεκινας απο χαμηλα και οριζεις με τις δυναμεις σου μεχρι που θελεις να φτασεις!! Και εσενα σε βλεπω εγω... :)Εχεις ορεξη και ζηλο για να πας ψηλα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
steve1852
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 69



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2010, 04:13:29 μμ »

καλησπέρα,βλέπω ότι κάνετε μία συζήτηση για φοίνικες,εγώ θα σας πώ τα εξής¨''έχω στην συλλογή μου 3
φοίνικες με διαφορετικό βάρος λόγω και της καταστάσεως όπου βρίσκονται.
α)4,176
β)4,193
γ)4,402
 δε διάμετρος 22,το σωστό τιράζ είναι 11,978.

Να έχετε υπ όψιν ότι αυτοί όπου συλλέγουν καποδιστριακά έχουν λίαν επιεικώς 3 τεμάχια από φοίνικες και
αυτό διότι υπάρχει διαφορά στο βάρος αλλά και στην εμπρός όψη.

Αυτά από εμένα
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 08, 2010, 12:10:22 πμ »

Eμενα μου φτανει ενας και καλος επιδη διαφερουν στο βαρος να εχω 3??? ξερω συλλεκτη που εχει και 5 εγω αντι να αγοραζω φοινικες προτιμω να παρω κατι αλλο που δεν το εχω.

Παντως το τονιζω παλι οτι ειναι πολυ κοινο νομισμα σε σχεση με το τιραζ του τωρα η κοπηκαν περισσοτεροι η κατι αλλο συμβαινει
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 07:11:24 μμ »

Χτες εκλεισε ενα πουλακι που καιγετε στην φωτια σε μια δημοπρασια!!
Φυσικα κανεις δεν μιλουσε πουθενα μπας και δουμε τιποτα χαμηλο κλεισιμο να κανουμε την τελικη κινηση Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τελικα δεν τσουρουφλιστικε αυτο αλλα εμεις Σαρκασμός Σαρκασμός
Τελικα εκλεισε στα 1900 δολλαρια και την θεωρω καλη τιμη!!
Αν και δεν γνωριζω τον αγοραστη (ειναι Ελληνας) του ευχομε καλοριζικο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 10:26:40 μμ »

παιδια απο την εμπειρια μου, πανω στους αργυρους φοινικες,αυτον τον κατατασω σε vf-xf.ειναι ομορφο κομματι αλλα σε συνηθισμενη κατασταση,ο αργυρος φοινικας,εχει αρκετες ποικιλιες,ως προς το παχος, και τα δοντακια,γιαυτο διαφερει, και ως προς το βαρος.μια καλη ποκιλια,ειναι οταν, τα δοντακια της περιφερειας,δεν ειναι ακριβως καθετα,αλλα ελαφρως πλαγιαστα και ασυμετρα.παντως εχει δικιο ο θωμας,γενικα εναν καλο φοινικα τον βρισκεις αρκετα πιο ευκολα,απο αλλα καποδιστριακα,κλπ.περα απο τις ποικιλιες κυκλοφορουν και αρκετα πετυχιμενες κοπιες,αλλα διακρινονται απο τις διαστασεις,και τις διαφορες στο θεμα.πιστευω,οτι ενα κομματι ,γνησιο φυσικα,ειναι αρκετο για μια καλη καποδιστριακη συλλογη.ο καλυτερος που μου ειχε πεσει .απο πλευρας καταστασεως,ηταν βουλωμενος σε σημειο που δεν ειχε πειραξει ,παρα μονο την τελεια,αριστερα της ημερομηνιας,αλλα εκανα βλακεια,και τον πουλησα στον κυριο σπυρο πυλαρινο,3 κατοσταρικα,μιας και τον ειχα,και ηθελα ενα αλλο νομισμα.πιστευω,οτι με υπομονη βρισκεται,και δεν ειναι αναγκη να ειναι ακυκλοφορητος!!!και της φωτο του γιωργου,ειναι πολυ καλος.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences