Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:33:16 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Δραχμες 1876  (Αναγνώστηκε 9875 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2011, 04:24:14 μμ »

Βλέπω τόσες μέρες δεν μιλάει κανείς!  Από εδώ και πέρα προσφορές και από εμένα εκτός ebay Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 22, 2011, 05:32:53 μμ »

Τι σημαινει αυτο Δημητρη?? Εχεις βασιμες υποψιες οτι καποιος το πηρε στα μουλωχτα??
Αν ξερεις κατι τεκμηριωμενα πες το!!
Παντως και να το πηρε κανενας εξυπνος κατα την δικη μου αποψη εκανε την τυχη του!! Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Απο την αρχη δεν μου αρεσε σαν νομισμα και κατα τα φαινομενα δειχνει χυτο!!
Χοντρα λεφτα σε αυτο το νομισμα δεν θα εριχνα με τιποτα!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 22, 2011, 05:46:54 μμ »

Αλλο το ενα αλλο το αλλο Νικο!! Κλείσιμο ματιού
Το να δειξουμε καποιον διχως να εχουμε στοιχεια στα χερια μας δεν ειναι καλο!! Κλείσιμο ματιού
Ο Δημητρης την προηγουμενη φορα εκανε αυτο που επρεπε και του βγαζω το καπελο , και αν εχει την παραμικρη υποψια οτι καποιος κινητε υπογεια και εχει αποδειξεις καλα θα κανει παλι να τον ξεμπροστιασει!!
Εγω μεχρι να το δω στα χερια καποιου να το πουλαει δεν μπορω να πω τιποτα διοτι απλα δεν ξερω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 22, 2011, 09:02:47 μμ »

Τελικα το νομισμα ειναι η δεν ειναι γνησιο? Απορία Απορία ???Η αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να μπορει να υπαρξει σχετικα ασφαλης κριση  με τοσο καθαρες φωτογραφιες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 22, 2011, 09:13:26 μμ »

Φιλε adramytinos καταρχην καλος ηρθες.
Αν δεις λιγο ποιο πανω ο κυριος Νικος σηκωσε φωτο ενα πιστοποιημενο που ανηκει σε δυνατο συλλεκτη φιλο μας και το προς πωληση του ebay. Διακρινοντε καποιες διαφορες στο 50 και τις επισυμανε!!!
Εγω αυτο που με προβληματιζε ηταν το πεδιο του νομισματος που δειχνει χυτο!!
Μηπως ειναι τελικα χυτο??
Δεν το εχουμε στα χερια μας να ξερουμε , , , καποιος συλλεκτης καποτε ειχε πει την εξης φραση : Αν κατι σου <βρωμαει> σε ενα νομισμα τοτε αφησε το!! Σιγουρα αυτο που σου βρωμαει ειναι ψευτικο και η επιθυμια να το αποκτησης παει να σε στραβωση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 22, 2011, 09:35:27 μμ »

Αποψη μου ειναι πως το νομισμα ειναι γνησιο αν και κραταω μια πισινη λογω του οτι δεν το εχω στα χερια μου και λογω του οτι δεν διατηρω το αλλανθαστο ουτε και τον τιτλο του γκουρου της νομισματικης. επισης αποψη μου ειναι πως το νομισμα δεν εχει τα χαρακτηριστηκα του χυτου! η πολυ μεγαλη φθορα του νομισματος ειναι καπως αδικαιολογητη αλλα πιθανον να χρησιμοποιηθηκε για μακρα περιοδο ως κοσμημα.

επισης να πω στο φιλο οτι πολλες φορες το γνησιο και το μη γνησιο ειναι υποκειμενικο και εχει συμβει στο παρελθον με νομισματα να μην μπορει να αποδειχθει η γνησιοτητα τους αλλα ουτε και η μη γνησιοτητα τους! εχω δει πολλα και ειμαι σιγουρος πως καποιοι εδω μεσα εχουν δει πολυ περισσοτερα!!!!!!! ο νοων νοειτο  Κλείσιμο ματιού

τελος η συμβουλη μου ειναι μην κυνηγατε νομισματα για τα οποια δεν εχετε επαρκη γνωση γιατι τα λαμογια ειναι εδω και αν καταλαβουν οτι εχετε κενα (που φυσικα ολοι εχουμε) γνωσης θα σας το σφυνωσουν και μετα τρεχα γυρευε!
Καταγράφηκε
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:30:16 μμ »

Καλως σας βρισκω λοιπον.

Βλεπω και εγω πιασιματα τα οποια ενδεχομενως δικαιολογουν και την μεγαλη φθορα.
Φθορα λοιπον απο χρηση σαν κοσμημα και οχι απο κυκλοφορια.
Χωρις να θεωρω τον εαυτο μου αυθεντια μου μοιαζει για γνησιο.
Ενα αλλο σχετικα ασφαλες κριτηριο ειναι αν στο παρελθον εχουν εμφανισθει πλαστα στο συγκεκριμενο τυπο.
Οποιος πονηρος εκανε τον κοπο θα τον εκανε για αρκετα κομματια υποθετω.
Ας περιμενουμε να δουμε λοιπον αν υπαρχουν τα διδυμα πλαστα αδερφια του και εως τοτε ας μεινουμε με τις αμφιβολιες μας Κλείσιμο ματιού


υ.γ Ενα τετοιο νομισμα αν ειναι πλαστο ειναι βλακωδες να διακινειται στο ΙΝΕΤΡΝΕΤ μπροστα στα ματια δεκαδων εμπειρων συλλεκτων.Φανταστειτε ποσο ανοητο θα ηταν να εμφανισθουν αλλα 4-5 τετοια κομματια σε δημοσια θεα ως δηθεν τυχαιο τμημα των 50 γνησιων. Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:51:25 μμ »

Δεν έχουν εμφανιστεί πλαστά 50 δραχμα μέχρι σήμερα.  Κατα πάσα πιθανότητα ήταν γνήσιο.  Διατηρώ μια πολυ μικρή επιφύλαξη.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 23, 2011, 12:46:29 μμ »

εγω συμφωνω πιο πολυ με το θωμα,οταν βλεπω το πεδιο σε μεγαλη αναλυση δεν ειναι και τοσο λειο!!!,με το αλλο του κυριου χρυσου,αλλα και ο κρικος ειναι μια πειστικη δικαιολογια(αλλα λιγο τραβηγμενη).εγω αν δεν το πιασω,η γενικα δεν το δω απο κοντα,δεν συμβουλευω κανενα να το αγορασει.σημερα γινονται θαυματα,ξερω πολλα ατομα που δειχνουν με περηφανεια τα αποκτηματα τους,αλλα ειναι λιγο αχαρο να τους προσγειωνεις στην σκληρη πραγματικοτητα.στα δυσκολα κομματια ας ειμαστε λιγο καχυποπτοι.με τα 20ρικα του οθωνα ακομα τσακωνοντε μερικοι ,για το πως φαινονται τα γνησια? χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2011, 02:37:36 μμ »

εγω συμφωνω πιο πολυ με το θωμα,οταν βλεπω το πεδιο σε μεγαλη αναλυση δεν ειναι και τοσο λειο!!!,με το αλλο του κυριου χρυσου,αλλα και ο κρικος ειναι μια πειστικη δικαιολογια(αλλα λιγο τραβηγμενη).εγω αν δεν το πιασω,η γενικα δεν το δω απο κοντα,δεν συμβουλευω κανενα να το αγορασει.σημερα γινονται θαυματα,ξερω πολλα ατομα που δειχνουν με περηφανεια τα αποκτηματα τους,αλλα ειναι λιγο αχαρο να τους προσγειωνεις στην σκληρη πραγματικοτητα.στα δυσκολα κομματια ας ειμαστε λιγο καχυποπτοι.με τα 20ρικα του οθωνα ακομα τσακωνοντε μερικοι ,για το πως φαινονται τα γνησια? χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.

γιατι να τους προσγειωσεις? για να τους στεναχωρησεις και να διατρεξεις και τον κινδυνο να γινεις κακος?

Αστον τρελοο στην τρεελα τουουου και μη τον συυνεφεεεερεις  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences