Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:31:46 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάλληρο Γεωργίου Α΄1876-A  (Αναγνώστηκε 11471 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:49:58 μμ »

Παναγιωτη αν δεν σου αρεσει ο βαθμος που εχει εδω ειμαστε Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
ωραία πάσα Λευτέρη ,με έχεις μάθει περί γούστων ΑΛΛΑ αυτή τη φορά μίλησε η γνώμη μου και το μάτι μου. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Το πρώτο πράγμα που μου έμαθε ο Ρακοσυλλέκτης,Ποδάρας,Pepos ήτο "Λούστρο" κυρίως σε crown size νομίσματα. Αυτή τη φορά απέκτησα κάτι αδιαφορώντας για την ταμπέλα παντελώς γιατί πολύ απλά έβλεπα άλλο βαθμό......μπορεί να κάνω και λάθος αλλά βλέπω την πλειονότητα να βλέπει ότι είδα.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:05:08 μμ »

62 και 1 για την πατινα ...63 κλεισαμε Γλώσσα Γλώσσα
Δεν πιστευω να μας αφησεις με την απορεια βραδυατικο...θα αρχισουμε να μεγενθυνουμε φωτο...
Ασε μας να παμε και στη δουλεια αυριο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Σωστά φίλε μου ,δουλεύουμε πρωί πρωί αύριο.
Λοιπόν το slab γράφει NGC MS 61, έχω δει σε ms61-2 άλλα τέσσερα τάλληρα που με αυτό που σας ανήρτησα είχαν "εμφανέστατη διαφορά" κυρίως ως προς το "Λούστρο". Το εν θέματι τάλληρο έχει ακτινωτό ζωντανό Λούστρο και στις δυο πλευρές ,όμορφο πεδίο και ανεβασμένες τις ανάγλυφες λεπτομέρειες με σαφώς κάποια marks (φρύδι,μαλλιά). Κατ΄εμέ το τάλληρο είναι 62+ και μπορεί να κάνω και λάθος ,πήρα το ρίσκο και το πλήρωσα αναλόγως του πραγματικού βαθμού του και ασχέτως της ταμπέλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:15:59 μμ από zobels » Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:09:58 μμ »

MS61 δεν ειπε κανεις ακομα Απορία  Το κατοχυρωνω εγω  Σαρκασμός

To πετυχα επιτελους  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Εσκισαααααα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:14:08 μμ »

 ,πήρα το ρίσκο και το πλήρωσα αναλόγως του πραγματικού βαθμού του και ασχέτως της ταμπέλας.
[/quote]
Καλα εκανες ..πραγματικα ομορφο αληθινο λουστρο..τι να λεμε
Καλοριζικο ξεχασα να σου πω ..αλλα εμεινα  Έκπληξη
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:17:23 μμ »

Παναγιωτη οι κυριοι που προανεφερες δεν σου ειπαν οτι αν γουσταρεις ενα νομισμα και εχεις εμπιστοσυνη στο ματι σου να το παιρνεις,ασχετα απο βαθμο?
Την επομενη φορα βγαλε καλυτερς φωτο γιατι για τετοιο ταλιρο δεν ηταν οι ιδανικες,το αδικησες!!!.
Αμα δεν το εχεις στο χερι τι να λεμε τωρα!!!
Σου ευχομε ολοψυχα καλοριζικο και παντα τετοια με υγεια!!!
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:28:40 μμ »

Παναγιωτη οι κυριοι που προανεφερες δεν σου ειπαν οτι αν γουσταρεις ενα νομισμα και εχεις εμπιστοσυνη στο ματι σου να το παιρνεις,ασχετα απο βαθμο?
Την επομενη φορα βγαλε καλυτερς φωτο γιατι για τετοιο ταλιρο δεν ηταν οι ιδανικες,το αδικησες!!!.
Αμα δεν το εχεις στο χερι τι να λεμε τωρα!!!
Σου ευχομε ολοψυχα καλοριζικο και παντα τετοια με υγεια!!!
Αυτό Λευτέρη δεν χρειάζεται να στο πούνε ,εμφυτεύεται από μόνο του όταν πραγματικά γουστάρεις το νόμισμα,παρόλα αυτά ναι το άκουσα και αυτό αλλά θυμάμαι την πρώτη φορά που είδα την συλλογή του Βασίλη πριν ακόμα ανοίξει το κουτί με τους Όθωνες ,και ζαλιστώ,να μου λέει ότι μάθημα πρώτο "το ακυκλοφόρητο νόμισμα = Λούστρα" και πράγματι έτσι είναι ...........Το τάλληρο το χω στα χέρια και οι φώτο είναι δικές μου ,δεν έγινε πολύ καλή δουλειά γιατί για να φωτογραφήσεις το Λούστρο στο νόμισμα δεν είναι και εύκολο πράγμα τουλάχιστον για μένα .Αλλά επειδή το γουστάρω θα πάει για cross στην PCGS με τον Βασίλη και για true view image by Phil Arnold.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:39:20 μμ από zobels » Καταγράφηκε

coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 07:40:54 πμ »

όμορφο ταλιρο και απο πατίνα σκίζει!!!
καλορίζικο
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 11:29:49 πμ »

Πανο απο τον βουλγαρο το πηρες ?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 11:43:00 πμ »

Πανο απο τον βουλγαρο το πηρες ?  Σαρκασμός
ΟΧΙ. Από φίλο συλλέκτη μερακλή και γείτονα.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:09:24 μμ »

ομορφο ταλληρο,μπορει να μην ειναι υψηλης καταστασης αλλα σημερα οπως βλεπουμε τα καλα νομισματα σπανιζουν η μαλλον δεν πεφτουν στην αγορα λογω οικονομικης κρισης.καλοριζικο,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:16:02 μμ »

ομορφο ταλληρο,μπορει να μην ειναι υψηλης καταστασης αλλα σημερα οπως βλεπουμε τα καλα νομισματα σπανιζουν η μαλλον δεν πεφτουν στην αγορα λογω οικονομικης κρισης.καλοριζικο,γιαννηςτ.
Είναι ένα όμορφο λουστράτο τάληρο του Γεώργιου σε MS61 και ίσως αδικημένο. Δηλαδή αυτό το νόμισμα είναι χαμηλή κατάσταση??
Προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερα ελκυστικό και όμορφο και μπορεί να σταθεί άνετα σε μια καλή συλλογή!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:30:22 μμ »

ομορφο ταλληρο,μπορει να μην ειναι υψηλης καταστασης αλλα σημερα οπως βλεπουμε τα καλα νομισματα σπανιζουν η μαλλον δεν πεφτουν στην αγορα λογω οικονομικης κρισης.καλοριζικο,γιαννηςτ.
Είναι ένα όμορφο λουστράτο τάληρο του Γεώργιου σε MS61 και ίσως αδικημένο. Δηλαδή αυτό το νόμισμα είναι χαμηλή κατάσταση??
Προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερα ελκυστικό και όμορφο και μπορεί να σταθεί άνετα σε μια καλή συλλογή!

συμφωνω και εγω ως προς την εκτιμηση σου,αλλα αυστηρα ακυκλοφορητο και υψηλης καταστασεως  θεωρουνται ειδικα στους οθωνες και μετα,πανω απο MS-63.παντα στα ορια του φιλικου διαλογου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:41:45 μμ »

εγω ηθελα να πω 64αρι..αλλα τελευταία λεω  μ........ες .. Σαρκασμός
Δε νομιζω Αντωνη ..καλα τα λες Γενικως Κλείσιμο ματιού τωρα για βαθμους ενα πανω ενα κατω..ε δεν ειμαστε και graders..
Την γνωμη μας λεμε ...Παντως ...φυσαει
Γιωργο ειδες.....δεν ξαναμιλάω...σε  μερικα χρόνια παλι Σαρκασμός Σαρκασμός
Υ.Γ καλοριζικο φιλαρακι
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:43:27 μμ »

Προσωπικά διαφωνώ. Άλλο το αυστηρώς ακυκλοφόρητο και άλλο η υψηλή κατάσταση. Αν ένα νόμισμα της περιόδου του Γεωργίου χαρακτηριστεί MS μια χαρά υψηλή κατάσταση το θεωρώ. (συνήθως... δεν μιλάω για λάθη εταιριών κτλ)
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:44:27 μμ »

Και αν το τάλληρο αυτό γράψει με regrade 62+.63 μετά τι αλλάζει ρε παιδιά? Το νόμισμα είναι το ίδιο.Δεν έχω πιάσει πάνω από ms 62 άλλο τάλληρο παρά μόνο το εκτός πραγματικότητας SP66 του Βασίλη.
Από όσα έχω πιάσει αυτό μου γέμισε κατευθείαν το μάτι και "πόθο" να το πάρω.
γιάννηςτ οι φωτογραφίες μου δεν είναι true view αλλά η άποψη σου κ μόνο για το τι Βαθμό το κάνεις ΕΣΥ είναι πάντα σεβαστή.Αναμένω τοποθέτηση δική σου πέραν του υπάρχοντος slab περί βαθμού.
Φιλικά πάντα όπως κάθε Κυριακή στον καφέ.


Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences