Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 04:59:50 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει συλλεκτικότητα στις κοινές λίρες "Ελισάβετ";  (Αναγνώστηκε 10709 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:01:52 μμ »

τι να αγορασεις ρε Βασιλη;
κατι που δεν υπαρχει; Για να βγαλεις λιρα Ms67 πρεπει να ανοιξεις 5-6 μασουρια και αν.
320 κομματια στην pcgs για την λιρα του 1962.Μονο δυο 65.Αυτα τα δυο δεν θα πληρωθουν με premium;

οι φιλοι δικαιολογουνται διοτι δεν εχουν πιασει στα χερια τους ουτε high grade κερματα ουτε γνωριζουν την διαδικασια του σλαμπαρισματος και ποσο δυσκολο ειναι να πιασουν βαθμο.Οταν πιασουν 67 αρι στα χερια τους θα παθου ενα ψυχολογικο σοκ. Ενας αρχαριος δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα ms63 με ms66.Με τον καιρο και με την τριβη θα ανοιξουν τα ματια σε μερικους,για τους υπολοιπους υπαρχουν τα slab.Τα γραφει καποιος αυτα που εχει πληρωσει διδακτρα πολλα και συνεχως.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:45:29 μμ »

Η συλλογή νομισμάτων είναι καθαρά υποκειμενική!όχι αντικειμενική!
Υπάρχουν συλλέκτες που μαζεύουν top grade νομίσματα ανεξαρτήτου σπανιότητας....
Υπάρχουν συλλέκτες όπως και εγω που τις ελισάβεθ δεκαετίας 60 τις θεωρώ καθαρά επενδυτικές....δεν τις θεωρώ συλλεκτικές....αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι συλλέγω εγω και τι μου αρέσει....δεν είναι αν στα χέρια μου θα πιάσω μσ 67 και μσ 62!! Υπάρχουν επίσης συλλέκτες που ασχολούνται μόνο με errors , die cracks κλπ!
Η συλλογή νομισμάτων γιαυτό είναι τόσο ωραία γιατί υπάρχουν άπειρες κατηγορίες να ασχοληθείς ανάλογα με το τι σου κάνει κέφι....είναι ένα χόμπι εξάλλου!
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:57:23 μμ »

αυτο λεω και εγω.μαζευουμε οτι κανουμε κεφι
ομως το να θεωρεις κατι τρελλο και αυτον που το αγοραζει τρελλαρα ειναι λαθος. Υπαρχουν καποια πραγματα που ειτε λογω ελλειψης γνωσεων,ειτε απουσιας παντελους ενασχολησης με το αντικειμενο αδυνατουμε πολλες φορες να τα κατανοησουμε. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι τρελος καποιος που τα σκαει για κατι συγκεκριμενο.Η ποιοτητα σε οτιδηποτε παντα πληρωνεται.Μπορει δυο bullion κερματα να εχουν το ιδιο βαρος χρυσου ,αυτο δεν σημαινει ομως οτι για ολους τους ανθρωπους εχουν την ιδια τιμη.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:04:13 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα!
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 06:28:10 μμ »

Γιαυτό ρε παιδιά που το έγραψα κ γω γιατί ορισμένοι δυσανασχετουν με τα 380 ευρώ μιας μσ66. Οποτε εγω πληρώνω τις pre decimal μπας και μου φέρει κανείς κ κονομησω να πληρώσω καμιά δόση στο στεγαστικό.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:34:23 μμ »

Γιαυτό ρε παιδιά που το έγραψα κ γω γιατί ορισμένοι δυσανασχετουν με τα 380 ευρώ μιας μσ66. Οποτε εγω πληρώνω τις pre decimal μπας και μου φέρει κανείς κ κονομησω να πληρώσω καμιά δόση στο στεγαστικό.
Ρε Βασιλη ουρανοξυστη εχεις παρει με αυτο το στεγαστικο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences