Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:49:11 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΥΘΑΓΟΡΑ 2013.  (Αναγνώστηκε 49656 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:27:10 μμ »

 Συμφωνω ετσι σταματισα τη συλλογη γραμματοσημων το 2010 γιατι τα ΕΛΤΑ εγιναν super market' Να αναφερω οτι μονο για τα ολυμπιακα ΑΘΗΝΑ2004 ενω ξοδεψει 4000 ευρω.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:34:30 μμ »

Εγω σταμάτησα τη συλλογή Ελληνικών γραμματοσήμων το 2001 (δραχμές + ευρώ) και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό  Χαμόγελο

Στο θέμα μας. Οσοι μπορέσουν και αποκτήσουν τον Πυθαγόρα ακόμη και 2-3 φορές στην τιμή έκδοσης του, πιστεύω ότι στο μέλλον κερδισμένοι θα βγούν.....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:45:19 μμ »

Παρατηρώ τις αναφορές σας στην τιμή.
Αν αγόραζα ένα νόμισμα για τη συλλογή μου, η μόνες περιπτώσεις που θα το πουλούσα θα ήταν αν αναβάθμιζα ή αν τύχαινε κάτι 'τραγικό'. Τα αναμνηστικά έχουν ένα πολύ σημαντικό μείον... Αναβαθμίζονται πολύ δύσκολα. Οπότε η τιμή τους, πιάνει την ανώτατη τιμή σχετικά γρήγορα. Επίσης σε περίπτωση 'τραγικού' συμβάντος, πωλούνται πάντοτε φθηνότερα, από την ανώτατη τιμή.
Δεν ξέρω αν αυτό που λέω είναι σωστό ή λάθος. Επίσης δεν ξέρω αν η σκέψη μου έχει βάση. Την θέτω στην κρίση σας για προβληματισμό και όχι για επιβεβαίωση ή κατάρριψή της.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:49:43 μμ »

Κώστα, δεν έχει να κάνει τόσο με την τιμή πώλησης όσο με το πόσο θα δώσεις να το αγοράσεις στο μέλλον αν δεν το έχεις. Και πάντα μιλάμε για το συγκεκριμμένο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:23:25 μμ »

Οποιοδήποτε νόμισμα που έχει 1000 κομμάτια, θα έχει συλλεκτική αξία. Αλλά δεν είναι κυκλοφορίας, εκεί αν μιλάμε για τόσα κομμάτια, μιλάμε για... κάποιες χιλιάδες ευρώ. Επίσης τα αναμνηστικά παίρνουν σχεδόν όλη την υπεραξία τους πολύ γρήγορα. Ναι μεν μπορεί να την ανεβάσουν αλλά ποτέ σε αντιστοιχία με κάποιο κυκλοφορίας.
Ένα παράδειγμα για ένα 'ποταπό' νόμισμα: 5 Λεπτά 2004...
Κόπηκαν 220.000 κομμάτια και είναι κανονικό νόμισμα κυκλοφορίας. Αν κάποιος είχε δώσει 100 ευρώ για να πάρει 2000 πεντάλεπτα τότε, σήμερα θα μπορούσε να πουλάει με 1 ευρώ το κομμάτι και να έχει κέρδος 1900 ευρώ. Είναι ένα κέρδος 19 φορές το ποσό της επένδυσης.
Αυτό δεν ισχύει με τα αναμνηστικά και δεν ισχύει ακόμη και με τα παλαιότερα αναμνηστικά, εκτός από κοπές αναμνηστικών κάτω των 200 κομματιών, που συλλέγονται απ' όλους.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:38:57 πμ »

Κοστίζουν τόσο τα πεντάλεπτα 2004;
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:10:04 μμ »

μπορει να κοστιζουν τοσο τα ακυκλοφορητα οπως λεει ο κυριος κωστας αλλα μου φαινετε λιγο δυσκολο να πουλησεις 2000 νομισματα και να βγαλεις αυτο το κερδος!!!και αν τελικα τα πουλησεις ποσο καιρο θα σου παρει για να τα πουλησεις??
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:19:57 μμ »

Εγω έδωσα 500 ευρώ σε 5λεπτα στην τράπεζα για να μου τα κάνει χάρτινα και οι απατεώνες μου κράτησαν προμήθεια για το μέτρημα, οι γελοίοι.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:33:11 μμ »

Μην κολλάτε στο παράδειγμα...
Και ένα πεντάλεπτο να είχες αγοράσει 5 λεπτά, σήμερα το πουλάς 1 ευρώ. Πάλι είναι 19 φορές η επένδυσή σου, για ένα νόμισμα 9-10 ετών... και δεν αναφέρω κάποια παλαιότερα νομίσματα κυκλοφορίας, που εκεί οι αξίες τους έχουν πολλαπλασιαστεί περισσότερο.
Το παράδειγμα το παρέθεσα για να δικαιολογήσω την άνοδο στην τιμή των συλλεκτικών και τη σχέση, αυτής της ανόδου, μεταξύ των αναμνηστικών και αυτών της κυκλοφορίας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:35:14 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
αλλη φορα θα ξερεις μετρημενα και μασουρακια απο το σπιτι!!!
σορυ που γελαω αλλα οντως ειναι πολυ γελοιοι ωρες ωρες!!!
εγω παντως μια φορα που ειχα παει γυρω στα 800 ευρω σε ψιλα(που κανταντησαμε να λεμε 800 ευρω σε ψιλα)
τα ειχα παει στην τραπεζα  για να τα κανω (χονδρα) Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο μου ειχαν πει απο κει να τους τα μετρησω και να τα κανω αυτοσχεδια μασουρακια.οπως και εκανα και οταν τα πηγα εκει ο υπαλληλος τα εσκιζε και τα μετραγε ενα ενα τα μασουρακια!!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:38:31 μμ »

Μην κολλάτε στο παράδειγμα...
Και ένα πεντάλεπτο να είχες αγοράσει 5 λεπτά, σήμερα το πουλάς 1 ευρώ. Πάλι είναι 19 φορές η επένδυσή σου, για ένα νόμισμα 9-10 ετών... και δεν αναφέρω κάποια παλαιότερα νομίσματα κυκλοφορίας, που εκεί οι αξίες τους έχουν πολλαπλασιαστεί περισσότερο.
Το παράδειγμα το παρέθεσα για να δικαιολογήσω την άνοδο στην τιμή των συλλεκτικών και τη σχέση, αυτής της ανόδου, μεταξύ των αναμνηστικών και αυτών της κυκλοφορίας.

το καταλαβα το παραδειγμα σας κυριε κωστα και πολυ σωστα το θεσατε,αλλα η ενσταση-απορια μου ειναι πως πουλας 2000 πενταλεπτα σε συλλεκτες γιατι μονο συλλεκτες θα τα παρουν και ποσο διαστημα θα κανεις αν τελικα καταφερεις να τα πουλησεις!!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:59:43 μμ »

Βγάλε εσύ μασούρια πεντάλεπτα 2004 με 50 ευρώ το μασούρι και θα δεις πως θα εξαφανιστούν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:14:36 μμ »

πάντως με 200 ευρώ παίρνεις όλα τα μασούρια της χρονιάς, τουλάχιστον του 03,05,06,07,08,09....οπότε δεν νομίζω να κάνει 50 ευρώ μόνο το των 50λεπτων.(εκτός αν του 2004 έχει κάποια ιδιαιτερότητα).
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:16:10 μμ »

πάντως με 200 ευρώ παίρνεις όλα τα μασούρια της χρονιάς, τουλάχιστον του 03,05,06,07,08,09....οπότε δεν νομίζω να κάνει 50 ευρώ μόνο το των 50λεπτων.(εκτός αν του 2004 έχει κάποια ιδιαιτερότητα).

Του 2004 φίλοι μου... απλά δεν υπάρχουν.

Αλλά έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα μας.
Που είναι το νόμισμα του 'Πυθαγόρα'.
Συλλεκτικότατο και ακριβό νόμισμα, σε σχέση πάντα με τα υπόλοιπα αναμνηστικά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:17:56 μμ »

κυριε κωστα δεν ρωταω για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σας!!απλα μια απορια ειχα για αυτο και ρωτησα!!!
οσο τωρα για τα μασουρια δεν ειμαι εμπορος και δεν ξερω ποσο πουλιουνται τα συγκεκριμενα!!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences