Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:31:31 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΥΘΑΓΟΡΑ 2013.  (Αναγνώστηκε 50577 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:05:00 μμ »

Χρυσό 2004 κατοσταευρο πουλιόταν κ πουλιεται απο την α μπανκ 440 ευρό έκαστο και τα ασημένια προς 44 ευρό έκαστο.
Η δε κασετίνα για την παραπάνω τριπλετα χρεώνεται απο την ευσημον προς 30 ευρό.

Μιλάμε για τα ολυμπιακά ευρώ των ολυμπιακών αγωνων Αθήνας 2004.
  Παγκοσμίου ενδιαφεροντος κ όχι μόνον ευρωπαϊκού.

Όποιος τα θέλει του τα δίνω κ τα τρία μαζι με την κασετίνα με 440 ευρώ.
Το χρυσό είναι 10 γραμμάρια καθαρό κ τα ασημένια one troy ounce.

Εχω ολη την σειρά κ τα 18 τεμάχια.

Οσοι λοιπον τα πληρωσαν το 2004 εκαναν κ #### τις επενδύσεις! 

Κεντα χρώμα.

Μεγαλύτερο πεταμα χρηματων απο τα αναμνηστικά ευρώ δεν εχω ξαναματαδει στην ζωή μου.
Νομισματα στην τριπλη τιμή του μεταλου τους  και αχρηστα.

Καλη συλογη ευρο ειναι απο ενα μασουρακι στο denomination στην ονομαστική του τιμή.

Τα μονα αληθινα αναμνηστικά ελληνικά νομίσματα ειναι τα εξης.
Χουντες.100 αρικα ππαλινορθωσης 1935.οχι 1990.λαμπαδιδρομια 2004.αβερωφ κουντουριωτης 2013 και απελευθέρωση Θεσσαλονίκης 2013.

  Κάντε όμως το κέφι σας, ολοκληρη βιομηχανία έχει στηθει.
65 πληρώνουν τα βόδια και 50 οι Γερμανοί νομισματεμποροι οι οποίοι πουλανε σε μεγαλυτερα βόδια  συμπατριώτες μου με 170.

κ.Βασίλη δεν λέγατε ότι είχατε πάει στην ΤΤΕ να πάρετε Πυθαγόρα ή κάνω λάθος??
Πάντως και γω θεωρώ ότι έχει ξεφύγει το θέμα με τα αναμνηστικά. Βγάζουμε πάρα πολλά...σαν τα ελτά θα γίνει η ΤΤΕ.  Και απαράδεκτες τιμές!! Αλλά δεν μπορώ να μην τα πάρω απο τη στιγμή που τα θεωρώ μέρος της συλλογής που κάνω. Πάνω κάτω σ αυτό ποντάρουν!!

ναι πήγα,πηρα ένα για πάρτυ μου και ένα για το φιλο μου.
Αυτό τι σημαίνει?
Να σου πώ τι σημαινει?
Απο το 2002 μεχρι σημερα έχω ολα τα δυευρα και ολα τα δεκαευρα της ουγκιας σε ντασκο αλμπουμ που αν το δεις θα κανεις σπαγκατο.
Ομως, το να με κοροιδευουν 10 ασχετοι περι νομισματικης καραγκιοζηδες κ να με στηνουν στην ουρα για τη σαβουρα που μου σερβιρουν εχω αρχισει και δε το ανεχομαι ισως επειδη γερνάω.
Ειμαι μια τριχα απο το να πουλησω ολα τα ασημενια αναμνηστικα και να κρατησω τα δυευρα.

Ασε που ειναι και κατασχημα απο αισθητικης άποψης ΟΛΑ πλην του Αβέρωφ.

Μοιαζουν με νομισματα που τα εχει φτιάξει @@@@@@@@@@@@ και μιλώ σοβαρά.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:07:34 μμ »

ετσι παει το παιχνιδι αγορια θελοντας και μη, ή μπαινεις και παιζεις η το κουβαδακι σου και σε αλλη παραλια. Απλα αυτη την φορα αντι για αναμνηστικο το νομισμα εγινε και συλλεκτικο με το μικρο τιραζ και τις τσουχτερες τιμες.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:22:54 μμ »

Είναι και μέλος του στεκιού, ελπίζω να μην το δει....το παραπάνω σχόλιο.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:23:55 μμ »

Είναι και μέλος του στεκιού, ελπίζω να μην το δει....το παραπάνω σχόλιο.

αυτος που εχει φτιαξει τα νομισματα λες?
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:25:16 μμ »

ναι.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=9463.0
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:35:54 μμ »

Βασιλη δεν ξερω αν τα αναμνηστικα ειναι καλη επενδυση(τουλαχιστον κρατανε μια τιμη).δεν υπαρχει ομως σιγουροτερος τροπος για να χασεις χρηματα αν αγοραζεις  ελληνικα νομισματα.Αυτο ισχυει και για χαμηλες καταστασεις αλλα και για υψηλες καταστασεις. Ο Αποστολος και ο Δημητρης μπορουν αν θελουν να που τις εμπειριες τους.Το ιδιο και ο Γιωργος και σχεδον ολοι οσοι ξερω εχουν χασει πολλα πολλα χρηματα αγοραζοντας ελληνικα.
Αυτα το χομπυ τα εχει.Τι να κανουμε
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:22:33 μμ »

Είναι και μέλος του στεκιού, ελπίζω να μην το δει....το παραπάνω σχόλιο.

γιατί ψέματα λέω?

Γεμάτο πολυφορτωμένο πεδίο ,χοντρές λεζάντες και άσχημο εξεργο.
Ιδιαιτερα αυτα της παραολυμπιάδας ειναι χαλια μαυρα.

Για να φτιάξεις ένα νομισμα περαν του να εισαι χαράκτης πρεπει να εχεις σπουδάσει κ νομισματική.
Βλεπε τα κομψοτεχνηματα του Lange,Foight,Pistroutsi,Melcraft,Ιακωβιδη  και μετά κοιτα τα τερατουργηματα απο το 1978 και μετά.

Δεν νομιζω οτι ειναι κακο να λεω την γνωμη μου.

Κοιταξτε τις χαρακτικες εργασιες με Ελληνικα θέματα απο το pearth mint,Φειδιππιδη,Ναυμαχια της Σαλαμινας και ου το κάθε εξης.

Κοιτάξτε τα αμερικανικα νομισματα ,buffalo kai to Neo Saint Gaudens.

Κοιτάξτε τα Αναμνηστικα Ιταλικα ευρο και μετα κοιταξτε τα δικα μας.

Μπορει ο ανθρωπος να ειναι καλος χαρακτης ομως για να χαραξεις να νομισμα και αφου φερεις και βαρια κληρονομια (ευνετος,Κιμωνας)θα πρέπει εφοσον εισαι ταλαντουχος να μην εισαι βιαστικος και να εισαι πολυ προσεκτικος.

Η χαρακτικη νομισμάτων χρειαζεται συνεχη εξειδικευση και διαρκη σεμιναριοπαρακολουθηση.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:27:37 μμ »

καλά έκανες και είπες την γνώμη σου, αυτό έλειπε να μην την έλεγαν και οι έμπειροι εδώ μεσα, άλλωστε και ο κύριος Σταματόπουλος ζήτησε προτάσεις και κριτική. ο χαρακτηρισμός ήταν αχρείαστος κατα την γνώμη μου....
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:32:32 μμ »

οντως ο χαρακτηρισμος ηταν απρεπες και αστοχος ιδιαιτερα αφου ειπες για τα νομισματα οτι ηταν "Γεμάτο πολυφορτωμένο πεδίο ,χοντρές λεζάντες και άσχημο εξεργο." αρα αποκλειετε να ισχυει  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:37:01 μμ »

Αυτό που ήθελα να πω κ.Βασίλη είναι πως και σεις σαν και εμένα και πολλούς άλλους τους κράζουμε αλλά στο τέλος δεν θα αντισταθούμε και θα τα πάρουμε!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:32:02 μμ »

Βασιλη δεν ξερω αν τα αναμνηστικα ειναι καλη επενδυση(τουλαχιστον κρατανε μια τιμη).δεν υπαρχει ομως σιγουροτερος τροπος για να χασεις χρηματα αν αγοραζεις  ελληνικα νομισματα.Αυτο ισχυει και για χαμηλες καταστασεις αλλα και για υψηλες καταστασεις. Ο Αποστολος και ο Δημητρης μπορουν αν θελουν να που τις εμπειριες τους.Το ιδιο και ο Γιωργος και σχεδον ολοι οσοι ξερω εχουν χασει πολλα πολλα χρηματα αγοραζοντας ελληνικα.
Αυτα το χομπυ τα εχει.Τι να κανουμε

Ανάργυρε δεν πιστεύω οτι εάν συγκεκριμένα εσύ μάζευες Ελληνικά νομίσματα οτι θα έχανες ένα ευρο.
Αντίθετα πιστεύω οτι στις αναβαθμίσεις σου θα κέρδιζες κιολλας.

Τι θέλω να πώ?
Ο μερακλής και ο ανοιχτομάτης δεν χάνουν απο τις αγορες τους,ειτε σε Ελληνικα ειτε σε Γερμανικα ειτε σε Γουαδελουπινεζικα.

Χανουν αυτοι που προσπαθουν και νομιζουν οτι θα κοροιδεψουν τον εμπορο ,που περιμενουν οτι δηθεν ο εμπορος θα εχει καποια αναγκη για να του τα παρουν φθηνοτερα και που προσπαθουν(νομιζουν)οτι θα πάρουν ενα καλο κερμα τζαμπα χωρις να ξερουν πιο ειναι το καλο κερμα.

Χτες ενας προσπαθησε στην λεσχη να μου ανταλάξη στα ισια ενα δυλεπτο 1833 μσ64 ρβ (ασχημο) με μια γαμιστερη 5αρα 1882 μσ64ρβ κατακοκινη.χε χε
ρεντ βραουν με ρεντ βραουν εχουν διαφορα στην τιμη τους και στο αι απιλ τους.

Αυτος που ειναι συλλέκτης ,διαβαζει,παει στις δημοπρασιες και κοιταει λοτα,αγαπα αυτο που κάνει ποτε δεν θα χασει.
Αυτος που το παιζει επενδυτης ,μαγκας με λεφτα και ταλληροφονιάς θα χασει και το λεω με υπογραφη στα 12 χρονια που ασχολουμε και εχω δει τυπους να μπαινουν και να βγαινουν.

Πρωτα γνωση μετά αγορες για να μην κλαις.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:34:43 μμ »

οντως ο χαρακτηρισμος ηταν απρεπες και αστοχος ιδιαιτερα αφου ειπες για τα νομισματα οτι ηταν "Γεμάτο πολυφορτωμένο πεδίο ,χοντρές λεζάντες και άσχημο εξεργο." αρα αποκλειετε να ισχυει  Σαρκασμός

κοιτάξτε,δεν τον έχω καλουπώσει κιολλα τον άνθρωπο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:47:54 μμ »

οντως ο χαρακτηρισμος ηταν απρεπες και αστοχος ιδιαιτερα αφου ειπες για τα νομισματα οτι ηταν "Γεμάτο πολυφορτωμένο πεδίο ,χοντρές λεζάντες και άσχημο εξεργο." αρα αποκλειετε να ισχυει  Σαρκασμός

κοιτάξτε,δεν τον έχω καλουπώσει κιολλα τον άνθρωπο.

Δεν φταιει κανεις αλλος εκτος απο τα πιτσιρικια που σε γλυφουν προσφωνωντας σε <κυριο>(δεν αναφερομαι τους πιο πανω συναδελφους ), και τους παλιους που σε ανεχονται.
Μπορει να μην κανεις κεφι τα αναμνηστικα  ευρωνομισματα αλλα δεν μπορεις να προσβαλλεις ως αδερφη τον καθε χαρακτη και τα επιτευγματα του πολυ περσσοτερο δε οταν ειναι μελος.
Ενω  σου αντικατασταθηκε πιο πανω ο χαρακτηρισμος με <@@@@@@@> εσυ  συνεχιζεις.
Θα επρεπε να ντρεπεσαι. Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:17:13 μμ από coll » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:57:49 μμ »

Τα ελληνικα νομισματα ηταν μια τεραστια φουσκα, οσοι ειναι στην πηγη κονομανε και κονομησανε, οι υπολοιποι κλαιμε τα λεφτα μας. Και να πω οτι παιρναμε και καλα νομισματα, δε ξερεις πια ποιο ειναι με πειραγμενη πατινα και πιο ειναι με γνησια. Και οι εταιρειες πιστοποιουν πια ντιπαρισμενα, ms70, ms80, με hairlnes κλπ...Φυσικα και μπροστα στην παλια κατασταση που βασιζοσουν σε καποιον αγνο εμπορο ειναι απειρως καλυτερα τωρα, αλλα και παλι για μενα το χομπι χαλασε πολυ, ιδιαιτερα μαλιστα και με την εισροη στην αγορα μασουριων που ξεφτιλισαν τις τιμες, βεβαια καποιοι τα ξερανε αυτα και δε προφυλαξανε κανενα συλλεκτη, απλα τους τα χωσανε στον .....
Καλη καρδια ομως , η ζωη μαγκες δεν ειναι 5 δεκαρες παραπανω, αλλα ενα καλο ονομα, αυτο θα μεινει στο τελος.
Οσο για τα αναμνηστικα ισχυει οτι και με τα μασουρια. Οσοι παιρνουνε ΠΡΩΤΟΙ απο την πηγη εχουν βγαλει λεφτα....ειναι κατι αναλογο που ελεγα με τα μασουρια , 3 ευρω τα παιρνανε απο Τραπεζα, 30 τα πουλανε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:07:32 μμ »

H αληθεια λενε ειναι πικρη και ασυμφορη.
Παρ ολα αυτα υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να πουν  τα πραγματα με το ονομα τους οταν ειναι απαλλαγμενοι συμφεροντων και σκεπτομενοι
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences