Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 03:49:42 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: toning ή ...  (Αναγνώστηκε 4780 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:07:47 μμ »

Που σταματαει το φυσικο toning και που ξεκιναει το artificial toning Απορία
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:11:43 μμ »

Που σταματαει το φυσικο toning και που ξεκιναει το artificial toning Απορία
δεν νομιζω το ενα να ειναι συνάρτηση του αλλου....
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:19:52 μμ »

Δήμητρα , να πω την γνώμη μου , τουλάχιστον απο αυτά που εγώ εχω δει. Δεν εχω εμπειρία και μπορεί να κάνω λάθος.

Στα αρτιφισιαλ νομισματα που έχω δει το χρώμα φαίνεται στο νόμισμα ακόμα και όταν είναι φλατ ενώ στα νομισματα που εχουν πατιναρει με τα χρόνια η πατίνα όσο χρωματιστή και να είναι για να φανεί πρεπει το νόμισμα να το δεις υπό γωνία. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:29:59 μμ »

Θα ηθελα να επικεντρωθουμε κυριως στις οποιες ¨μεθοδους¨ ...π.χ. Το envelope toning πως θα το περιγραφατε ως φυσικό ή artificial  Απορία
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:41:41 μμ »

Θα ηθελα να επικεντρωθουμε κυριως στις οποιες ¨μεθοδους¨ ...π.χ


. Το envelope toning πως θα το περιγραφατε ως φυσικό ή artificial  Απορία

Δεν μας κανετε και καμια μεταφραση ....τι ειναι το envelope toning ??
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:52:38 μμ »

Αγαπητε Αντωνη Χαμόγελο ως envelope toning θεωρειται η τοποθετηση ενος νομισματος σε απλο ταχυδρομικο κιτρινο φακελο οπου υπαρχει θειο σε καποια περιεκτικοτητα με αποτελεσμα να ξεκινησει η δημιουργια πατινας...
ή κατι τετοιο τελοσπαντων  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:54:53 μμ »

artificial Δήμητρα. Οτιδήποτε γίνεται με τεχνητά μέσα για να αποκτήσει πατίνα γρηγορότερα από το φυσικό πέρασμα του χρόνου είναι αρτιφισιαλ , για μένα τουλάχιστον.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:59:34 μμ »

artificial Δήμητρα. Οτιδήποτε γίνεται με τεχνητά μέσα για να αποκτήσει πατίνα γρηγορότερα από το φυσικό πέρασμα του χρόνου είναι αρτιφισιαλ , για μένα τουλάχιστον.

+1 και εγω αυτο πιστευω..

αλλα οταν ενα νομισμα εχει μια χρωματιστη πατινα πως δημιουργειται φυσικα??
επισης πατινες που δημιουργηθηκαν πριν απο ποοοολλα χρονια αλλα με τεχνητο τροπο,διακρινονται?και τι θεωρουνται αυτα?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:02:04 μμ »

Απλα Βασιλη θα σου ελεγα πως και η τοποθετηση ενος νομισματος σε βελουδινη θηκη θα επιταχυνει τη δημιουργια πατινας (θυμαμαι ενα νομισμα που ειχε αναφερθει απο τον Αναργυρο)...

Αυτο που ηθελα να πω και να το συνδεσω και με το θεμα που δημιουργηθηκε σε σχεση με τη δραχμη 10, ειναι οτι καποιες φορες το οριο ειναι δυσδιακριτο, τουλαχιστον για εμενα! Πχ αν υπηρχε ενα μασουρι δραχμες 1910 και το ξετυλιγαμε σημερα σχεδον ολα τα νομισματα στη περιφερεια τους θα ηταν πατιναρισμενα  αφου ηταν σε επαφη με το χαρτι ολα αυτα τα χρονια...Θα ηταν λοιπον ολα artificial toned Απορία
Αυτα απο εμενα!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:07:59 μμ »

σχετικα με την τελευταια σου ερωτηση δημητρα,πιστευω οτι αυτο δεν ειναι αρτιφισιαλ..θα μου πεις,μα εγινε απο κατι αλλο και οχι φυσικα..πιστευω ομως οτι ο τομεας ''συνθηκες φυλαξης'' δεν πρεπει να ειναι μεσα στο αρτιφισιαλ...το χαρτι απο μασουρια λοιπον,οι βελουδινες θηκες κτλ μεσα που αποσκοπουν στην φυλαξη,για μενα ειναι νορμαλ..το να το βαλεις ομως μεσα σε εναν φακελο με θειο για να δημιουργησει πατινα,δεν ειναι τροπος φυλαξης,αλλα εσκεμενο..αρα αυτο ειναι αρτιφιφιαλ..αυτο που ειχε αναφερει καποια στιγμη ενα μελος για τα οξεα της τουαλετας και την πατινα που δημιουργουν,δεν ειναι φυλαξη,ειναι αρτιφισιαλ...αυτο πιστευω εγω... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:09:52 μμ »

αρα καπου εκει πιστευω ειναι η γραμμη που χωριζει τα αρτιφισιαλ και τα νορμαλ,για να απαντησω και στην αρχικη σου ερωτηση.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:11:27 μμ »

σχετικα με την τελευταια σου ερωτηση δημητρα,πιστευω οτι αυτο δεν ειναι αρτιφισιαλ..θα μου πεις,μα εγινε απο κατι αλλο και οχι φυσικα..πιστευω ομως οτι ο τομεας ''συνθηκες φυλαξης'' δεν πρεπει να ειναι μεσα στο αρτιφισιαλ...το χαρτι απο μασουρια λοιπον,οι βελουδινες θηκες κτλ μεσα που αποσκοπουν στην φυλαξη,για μενα ειναι νορμαλ..το να το βαλεις ομως μεσα σε εναν φακελο με θειο για να δημιουργησει πατινα,δεν ειναι τροπος φυλαξης,αλλα εσκεμενο..αρα αυτο ειναι αρτιφιφιαλ..αυτο που ειχε αναφερει καποια στιγμη ενα μελος για τα οξεα της τουαλετας και την πατινα που δημιουργουν,δεν ειναι φυλαξη,ειναι αρτιφισιαλ...αυτο πιστευω εγω... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Οταν καποιος ομως αγορασει ενα νομισμα με πατινα δεν μπορει να ξερει αν καποιος ειχε προθεση να του δημιουργησει πατινα ή οχι...αρα παλι δεν υπαρχει σαφες οριο!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:15:40 μμ »

στο να αγορασεις κατι ηδη πατιναρισμενο,συμφωνω οτι γενικα δεν υπαρχει οριο..θα πρεπει να εχεις γνωσεις πανω σε αυτο για να το ξεχωρισεις..κατι σαν τα καθαρισμενα-ντιπαρισμενα,η παλια καθαρισματα..ενας νεος δεν μπορει να τα γνωριζει..πρεπει να εχει δει αρκετα νομισματα και να εχει συζητησει και να του εχουν εξηγησει και καποιοι αλλοι μερικα σημαδια..ετσι και το θεμα της πατινας ειναι για τους πιο εμπειρους..πρεπει να εχεις πιασει πολλα πατιναρισμενα,με διαφορα ειδη πατινας και να εχεις και καποιες γνωσεις στην δημιουργια αυτης.. Αναποφασιστικότητα

αυτα που ειπα στα προηγουμενα ποστ ηταν για το ποτε μια πατινα θεωρειται αρτιφισιαλ η οχι απο θεμα δημιουργιας..

αλλα ας μας πουνε οι πιο εμπειροι πως ξεχωριζει..πχ οπως αναφερθηκε οτι σε τεχνητη χρωματιστη πατινα τα χρωματα φαινονται οπως και να κοιταξεις το νομισμα ενω η κανονικη θελει υπο γωνια και παιζει με το λουστρο..

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 10:02:15 μμ »

αρα καπου εκει πιστευω ειναι η γραμμη που χωριζει τα αρτιφισιαλ και τα νορμαλ,για να απαντησω και στην αρχικη σου ερωτηση.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Δημητρα το artificial...το ξεκινας οποτε θελεις...χωρις να υπαρχει φυσικη πατινα σε όποιο σταδιο....αν καταλαβα τι εννοείς
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:46:44 πμ »

Dhmhtra, τα βελούδα υπήρχαν από παλιά για φύλαξη και έκθεση όχι για πατινάρισμα , ως εκ τούτου δεν θεωρείται αρτιφίσιαλ.
Στα αρτιφίσιαλ νομίσματα δημιουργείς πατίνα που χρειάζεται σε φυσικές συνθήκες 100 χρόνια, σε 5 λεπτά ή σε έναν μήνα. Και στις περισσότερες περιπτώσεις κανει μπαμ ακόμα και από αδαή όπως είμαι εγώ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences