Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:04:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 FR  (Αναγνώστηκε 2876 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pap-23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 38


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 05:56:15 μμ »

Γεια σας.Ενας φιλος μου εδειξε σε φωτογραφια μεταγιον(λιροθηκη) με νομισμα 100 γαλλικων φραγκων
το οποιο ειναι δεμενο επανω του.Το νομισμα ειναι σε καλη κατασταση διχως σημαδια με ημερομηνια 1855.
Θα ηθελα μια τιμη που μπορει να το δωσει....
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 07:04:32 μμ »

Καλησπερα σας. Εαν υποθεσουμε οτι το νομισμα ειναι σε μετρια κατασταση (VF), μπορει ανετε να το δωσει 1000 μονο σαν χρυσο και εαν βρεθει καποιος πιο ενδιαφερομενος, εμπορος η οχι, 1050-1100. Αυτα ειναι ποσα που μπορειτε να εισπραξετε και αυριο το πρωι στα σιγουρα. Τωρα το μενταγιον εξαρταται απο το εαν ειναι χρυσο η οχι και τα καρατια των λιθων που εχει πανω (εαν εχει).
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 07:54:00 μμ »

καλησπερα σε ολους,του προτεινω να δει κανεναν καταλογο,γατι πρεπει να υπαρχουν διαφορες στην τιμη, ως προς τα νομισματοκοποια και τις παραλλαγες. ταλληρο το 49 με τη λιλυ  αλλο εχει 50 ευρο στο ιδιο νομισματοκοποιο, και αλλο 500ευρο στην  ιδια κατασταση.κοιταξτε την κοινη ιστοσελιδα εμπορων ma-shops,εχει ενδιαφερων αλλαγες.δεν εχω ψωνισει αλλα εχω ακουσει θετικα σχολια,για ολα τα νομισματα του κοσμου, και τιμες.οπως και το  vc coins,που αναφερει πανω απο 50 σοβαρους εμπορους απο ολον τον κοσμο.δεν σας παροτρυνω να αγορασετε,απλως να παρετε μια ιδεα σιγουρα οι πιο πολλοι θα τις γνωριζετε.με θερμους χαιρετισμους γιαννηςτ.ΥΓσυγνωμη λεωνιδα σε μπερδευω με τον βαγγελη,γιατι μου ει στειλη ενα μηνυμα στο κινητο και σας μπερδεξα.
Καταγράφηκε
pap-23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 38


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 08:04:13 μμ »

Eυχαριστω για την βοηθεια .Θα ηθελα να μαθω και το βαρος του...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 08:14:19 μμ »

υπολογισε ,με το τοτε λατινικο συστημα τα 20 φραγκα ,οπως και οι δραχμες χρυσες ηταν 6,5γραμμαρια, 900 τοις 1000 καθαρο χρυσαφι,δηλαδη περιπου 32,5γραμμαρια.σε χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences