Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:49:01 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νew Orleans-Nεα Ορλεανη ενα νομισματοκοπειο του Νοτου  (Αναγνώστηκε 22348 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 17, 2011, 08:51:51 μμ »

θα σου δωσω ενα κρουγκεραντ.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός...και θα κερασεις ταβερνα....

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 17, 2011, 09:16:41 μμ »

δεν τα αλλαζω εγω τα αμερικανακια μου με τον ''παλιογερο'' Μεγάλο χαμόγελο
Σηκωνομαι τα βραδια και χαζευω τις πατινες τους μεσα στα σλαμπ.Αυτο δεν το αλλαζω  εκτος με την παραπανω ανταλλαγη που σου προτεινα.τοτε θα κανω πετρα την καρδια μου και θα τα αποχωριστω.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 17, 2011, 11:52:52 μμ »

Μην πειραζεις τα MORGAN
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 11, 2011, 05:56:04 μμ »

ενα μοργκαν που το χα βαλει στο ματι αρκετο καιρο ειναι το καινουριο μου αποκτημα.Το 1881 ειναι δυακολο στις υψηλες καταστασεις. Ειναι φοβερα καλοχτυμενο ,με πολυ καλο κοντραστ  πεδιου με σχεδιο,χωρις χτυπηματα παρεκτος δυο σκρατς στο προσωπο.Τα μοργκαν της Νεας Ορλεανης δεν φημιζονται για το χτυπημα τους.Αυτο ομως φαινεται να χτυπηθηκε απο μητρα καινουρια.Ενα δειγμα απο τα πρωτα χρονια των μοργκαν.






Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 11, 2011, 06:46:30 μμ »

Καλοριζικο φιλε μου !!!  Χαμόγελο κουκλι ειναι το ατιμο !!! και παλι μπραβο σου ...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 11, 2011, 06:55:33 μμ »

ευχαριστω πολυ Μιμμη να σαι καλα και εσυ και η οικογενεια σου
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 11, 2011, 07:30:26 μμ »

μπραβο αναργυρε,τα μοργκαν,για μενα,ειναι απο τα πιο ομορφα νομισματα,απο θεμα χαραξης.οπως το κυματιστο μαλλι της ελευθεριας,ο περηφανος αητος,και γενικα η ολη εικονα του νομισματος.εχω ενα σαν γουρι,που το κουβαλαω παντα μαζι μου,μου αρεσει το μεγεθος και γενικα η αφη του,κατι σαν φετιχ.σιγουρα ομως πρεπει να τα προσεχουμε,γιατι φθειρονται ευκολα τα υψηλα σημεια,εχω αρκετα σε υψηλες καταστασεις,και μαλλον πρεπει να τα πιστοποιησω,πιο πολυ,για να μην φθειρονται.το καλο με τα μοργκαν,ειναι,για ολα τα βαλαντια.απο μερικες δεκαδες ευρω,για πανω απο -60- φυσικα,εως μερικες δεκαδες χιλιαδες δολλαρια.χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 11, 2011, 10:29:46 μμ »

Ωραιοτατο ΜORGAN DOLLARS Αναργυρε,Αχ και να ηταν *CC*
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 11, 2011, 11:09:46 μμ »

Βασιλη πρεπει να εβλεπες πολλα καουμποικα εργα  μικρος! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 12, 2011, 11:44:43 πμ »

το πιο ωραιο, ηταν η ταινια για μια χουφτα δολλαρια,το κλασσικο γουεστερν,με τον κλιντ ιστιγουντ,που η  αφισα, δεχνει το τρυπιο απο σφαιρα, μοργκαν.αγρια δυση, και 45αρια κολτ.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 12, 2011, 01:27:40 μμ »

Αλοιμονο αν δεν προσεχαμε το δολαριο στην ταινια ,απο μικρος το θαυμαζα ,καλα εγω εχω και την τρελα γενικα με τα ασημενια,Αναργυρε δεν ξερω αν το εχεις υπ οψιν Αλλα σε MS 65 To CC 1893 εφτασε  απο 64.000 στα 72.000 Dollars,Παντως εγω πιστευω πως τα Μοργαν σε ψηλες καταστασεις ακομα και τα *ευκολα*συντομα θα διπλασιασουν την αξια τους ,μην ξεχναμε τα ΛΙΩΜΕΝΑ,ΑΡΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΤΟ ΤΙΡΑΖ ΚΟΠΗΣ ΤΟΥΣ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 12, 2011, 01:57:33 μμ »

H αληθεια ειναι πως τα κομματια που ειναι σε υψηλες καταστασεις ειναι στασιμα εδω και 2-3 χρονια στις τιμες. Αντιθετως τα ''ευκολα'' πηραν τα πανω τους λογω ανοδου του μεταλλου.Ετσι υπαρχει μια ταση γενικως απο συλλεκτες να πωλουν τα πολυ ευκολα και τις χαμηλες καταστασεις καθως και το σκραπ τους,και να αγοραζουν key dates ή semi-keydates. Αγοραστικο κοινο υπαρχει για το μεταλλο ελεω επενδυτων, που εχουν μπει φουριοζοι, οποτε τωρα ειναι η ευκαιρια να αποχτηθουν κομματια που παλια ηταν αδυνατον.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 12, 2011, 01:59:04 μμ »

Αλοιμονο αν δεν προσεχαμε το δολαριο στην ταινια ,απο μικρος το θαυμαζα ,καλα εγω εχω και την τρελα γενικα με τα ασημενια,Αναργυρε δεν ξερω αν το εχεις υπ οψιν Αλλα σε MS 65 To CC 1893 εφτασε  απο 64.000 στα 72.000 Dollars,Παντως εγω πιστευω πως τα Μοργαν σε ψηλες καταστασεις ακομα και τα *ευκολα*συντομα θα διπλασιασουν την αξια τους ,μην ξεχναμε τα ΛΙΩΜΕΝΑ,ΑΡΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΤΟ ΤΙΡΑΖ ΚΟΠΗΣ ΤΟΥΣ.
εμενα παλι μου αρεσουν τα μοργκαν της Νεας Ορλεανης, τα νοτια.Ειναι κατι που μ αρεσει και το berbon σαν ποτο Απορία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 11:31:44 πμ »

και μια εικονα με σλαμπαρισμενα μοργκαν απον την εκθεση του Βερολινου.Τα περισσοτερα ειναι μοργκαν Νεας Ορλεανης και σε βαθμο ms 64.Φαντασικα κερματα και πολυ ομορφα.Ηταν στην κατοχη ενοις κινεζου εμπορου και μεχρι τοτ ελος της εκθεσης ειχαν εξαφανιστει.

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 01:41:17 πμ »

Σημερα τελειωνει ενα κερμα με μια πολυ ομορφη ιστορια.Προκειται για το Δολλαριο morgan 1900 O/CC.To δολαριο του 1900 με mintmark O (δηλαδη κομμενο στην Νεα Ορλεανη) ειναι ενα νομισμα αρκετα κοινο που βρισκεται σχετικα ευκολα ακομα και σε καταστασεις ακυκλοφορητες με λαμπερο λουστρο.Το 1900 O/CC ομως ειναι μια ποικιλια αυτου του νομισματος που προεκυψε συμφωνα με την  παρακατω ιστορια.Οταν το 1893  εκλεισε οριστικα το αμερικανικο νομισματοκοπειο της Αγριας Δυσης ,αυτο του Καρσον Σιτυ ειχαν μεινει  στο στοκ του πολλες μητρες αχρησιμοποιητες για την εκτυπωση δολαριων μοργκαν.Το κοστος για την δημιουργια μια μητρας ειναι πολυ μεγαλο και γι αυτο δεν μπορουσαν να καταστραφουν και αυτες οι αχρησιμοποιητες μητρες.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:49:43 μμ από epop » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences