Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:38:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: KRUGERRANT  (Αναγνώστηκε 5720 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pap-23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 38


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 07:14:58 μμ »

Γεια σας.
Εχω στα χερια μου ενα χρυσο krugerrand του 1981 σε καλη κατασταση(1 OZ fine gold)
και θα ηθελα να μαθω την τιμη του.Τιμη που θα μπορουσα να πουλησω αμεσα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 11:16:18 πμ »

καλημερα φιλε, αυτα τα νομισματα δεν ειναι συλλεκτικα,ειδικα τα προσφατα,οι διακυμανσεις τους ,αν ειναι γνησια,ειναι οπως του χρυσου,αναλογως ποσο εχει η ουγγια στην τραπεζα ελλαδος κυμενεται και η τιμη τους,τωρα λογω της οικονομικης κρισης στην μαυρη αγορα που λεμε να παρεις κατι παραπανω(για λιγα ευρω μιλαμε)που δεν ειναι αξια λογου,αυτη ειναι η αποψη μου και ολων φανταζομαι.χαιρετισμους σε ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 01:57:05 μμ »

Καλησπερα. Μπορειτε καλιστα να το δωσετε παραπανω απο την ΤτΕ, σε καποιον νομιμο εμπορο η αργυραμοιβο και να παρετε και 50-70 ευρω πανω απο την τιμη της Τραπεζας και δεν μπλεκεστε ουτε με μαυρη αγορα ουτε με τον "κρατικο τοκογλυφο".
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 03:08:31 πμ »

καλησπερα σε ολους. αργυραμοιβος,η αλλος εμπορακος, μπορει να στο πουληση παραπανω,να το αγορασει παραπανω δεν το εχω ξαναακουσει? ισως  να δουλευει για την ψυχη της μητερας του? δεν το πιστευω?τοσα χρονια απο οτι ξερω αγοραζουν φθηνα,και πουλανε ακριβα.ετσι δεν γινεται παντα, τα δικα τους ειναι αστερια,ενω αυτα που τους πουλας ειναι φθαρμενο,δεν υπαρχουν λεφτα,ποτε θα το πουληση να παρει τα λεφτα του πισω.συγνωμη αλλα τα νομισματα,εμπορικης συναλλαγης,ειναι μονο για να επενδυεις συμφωνα με τους κανονες του χρυσου,παντα με χρονικη χασουρα.δηλαδη αν το αγορασεις σημερα δεκα ,θατο πουλησεις εννια.αυριο βλεπουμε.φιλικα γιαννηηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 09:34:53 πμ »

Φιλε Γιαννη πολυ σωστα αυτα που ειπες!!
Με εκανες και γελασα και ο τροπος που τα ειπες Μεγάλο χαμόγελο
Αγαπητοι φιλοι στα παραπανω λογια κρυβετε ενα μεγαλο διδαγμα για ολους!! Ειτε αγοραστες , ειτε πωλητες!!
Οι  εμποροι που εχουν τα φραγκα στο ταμειο θα πουν ακριβως αυτα που ανεφερε ο Γιαννης για να στο υποβαθμισουν το νομισμα και να στο φανε σε μια τιμη ξεφτιλα!!
Το καλυτερο ειναι συναλλαγες μεταξυ συλλεκτων αλλα να μην κοιταει ο πωλητης να <καρφωση> τιμη εμπορου!!
Αν σκεφτεστε ο εμπορος ενα νομισμα που θα το σπρωξη 70 πχ , να το δωσο και εγω 70 τον εχασες τον αγοραστη!!
Αφου ο εμπορος θα στο <επαιρνε> 35 γιατι να μην εισαι ευχαριστημενος να το δωσεις καπου στα 55??
Και θα ειστε ευχαριστημενοι και οι πωλουντες και οι αγοραστες!!
Θα εχει κερδισει ο ενας 15-20 ευρω επειδη δεν το εδωσε στον εμπορα και θα εχει κερδισει και ο αγοραστης 15-20 ευρω επειδη δεν το πηρε απο τον εμπορα!!
Σωστα τα λεω Γιαννη??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 12:22:37 μμ »

φιλε ηρακλειωτη,ολα ειναι απλη λογικη.εμεις τα κανουμε δυσκολα.η αγαπη μας για το νομισμα μας κανει,βιαστικους, καχυποπτους,απλειστους,να ψαχνουμε την χρυση ευκαιρια(ενω οι αλλοι ειναι κοροιδα),και στο τελος την παταμε.εχω σκεφτει να τα παρατησω πολλες φορες,αλλα αυτο το σαρακι,οχι μονο της ευκαιριας,αλλα και της μαγειας που ασκει πανω μας, ενα κοματι μεταλλο με τοση ιστορια απο πισω του,με κανει να ξανασυνεχιζω,37χρονια ,ξεκινησα περιπου το 75.το νομισμα δεν ειναι μονο χομπυ αλλα και περιπετεια,με ενα σωρο γνωσεις,και ιστοριες.φαντασου 2700  χρονια ολοι για αυτα τρεχουμε.χαιρετισμους σε ολους,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 12:28:18 μμ »

Οι εμποροι σαφως αγοραζουν πανω απο την τιμη της ΤτΕ. Και πουλανε πιο φθηνα. Τουλαχιστον αυτοι που γνωριζω εγω (που ειναι και οι παλιοτεροι στην χωρα και μεγαλυτεροι) αγοραζουν π.χ. 240, εαν η τραπεζα αγοραζει 235 και πουλανε 265 εαν η τραπεζα πουλαει 270-273. Εγω π.χ. πηρα την πλακα χρυσου των 50 γραμμαριων 36 το γραμμαριο, ενω η τραπεζα πωλουσε 36,7.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 12:33:41 μμ »

Επισης, οταν λεω οτι θα δωσει περισσοτερα χρηματα, εννοω περισσοτερα απο την τρπαεζα της Ελλαδος. Υπαρχουν και εμποροι Κυριοι με τα ολα τους. Βεβαια, υπαρχουν και τα λιγουρια, που λενε οτι αγοραζουν σπουδαια νομισματα, εαν ομως τους γυρισεις αναποδα δεν εχουν δεκαρα τσακιστη.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 12:38:16 μμ »

Κατι ακομα. Στα επενδυτικα νομισματα, εχει τυχει να αγορασω π.χ. κρουγκεραντ 900 και να το δωσω καποιους μηνες μετα 970. Δηλαδη κερδιζουμε, εαν ανεβει ο χρυσος. Τωρα σχετικα με το εαν ενας εμπορος κακοχαρακτηριζει ενα νομισμα για να το παρει φθηνοτερα, πιστευω οτι ειναι καταντια. Βεβαια, σπανιζουν οι Κυριοι, η ελλειψη χρηματων δημιουργει περιεργες καταστασεις.

Αυτα βεβαια τα λεω φιλικα Χαμόγελο Απλα εχω πεσει απο οτι φαινεται σε καλα χερια (σε καλους εμπορους)  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 01:08:59 μμ »

καλημερα φιλε SILEKTRA,πριντην ολυμπιαδα της αθηνας,τοτε που ηταν ολα στο φορτε τους, τηλεκαρτες,πινς,ειχε περιπου η λιρα 80 ευρω .ερχετε ενας φιλος μου στην λεσχη,και μου πουλαγε 20 λιρες τοτε προς72,θα σε γελασω,ελεγα τοτε εγω, λιρες θα παρω ,(εκεινη την ημερα ειχα τα χρηματα επανω μου)και πηρα μια ανεστραμενη αγκυρα,αρκετα καλη,το μουστακι τσιγκελι,ο θυρεος καλος,να φαινοντε οι μαιανδροι ,η περιφερεια κλπ.σημερα θα προτιμουσα τις λιρες.αν ξερεις εμπορα στην αθηνα που πουλαει πιο φθηνα απο την τραπεζα, θα μου κανεις μεγαλη χαρη αν μου τον συστησεις,σε ευχαριστω.με θερμους χαιρετισμους γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 01:21:22 μμ »

Σας εστειλα π.μ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 02:19:03 μμ »

Γιαννη αν η αγκυρα ειναι για δωσιμο διαθεσιμη θα ηθελα φωτο και τιμη με ενα pm !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences