Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 08:35:45 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λήψη φωτογραγίας  (Αναγνώστηκε 6580 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:20:35 μμ »

δεν είναι επεξεργασμένη.
Το νομισμα το έχω και ειναι έτσι ζωντανό στο χέρι.
Ο Phil τραβά φωτογραφίες στα νομισματα αναδεικνύοντας την ομορφιά τους στην συγκεκριμένη γωνία που τα βλέπει το φως.
Εάν έχεις κανένα ακυκλοφόρητο νόμισμα και το παιξεις στο χέρι υπο γωνία βλέπεις την καλυτερη στιγμή του στο λουστρο η την πατίνα του,έτσι και αυτός μιάς και γνωρίζει απο νομίσματα οντας συλλέκτης νομισμάτων ο ίδιος απο παιδί ξέρει που πρέπει να το φωτογραφήση.

Εάν πάλι πιιστεύεις οτι ειναι επεξεργασμένη,τυποσε το και έλα την Κυριακή στην λέσχη να δεις το νομισμα και τα ξαναλέμε.

Οποιος έχει δει ακυκλοφορητα νομισματα καταλαβαινει τι ειναι επεξεργασμενο και τι όχι.

Ναι φίλε μου είναι όπως τα λες. Έψαξα και βρήκα την βιογραφία του. Παίζει πολύ με τον φωτισμό το είδος του φωτισμού και τις γωνίες. Σε αυτή την περίπτωση σ’ ένα καλό νόμισμα τα 10 $ είναι ένα αστείο ποσόν για φωτογράφιση.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:22:18 μμ »

δυο ειναι οι καλυτεροι φωτογράφοι νομισμάτων στον κόσμο.

Ο ενας ειναι ο Mark Goodman που έχει γράψει κ το βιβλίο,και ο άλλος ειναι ο Phil Arnold που τον έχει προσλάβει η pcgs.

Και οι δύο ειναι συλλέκτες.Φωτογράφος μη συλλέκτης και μαλιστα παθιασμένος ,οσο ταλαντουχος και να ειναι ,φωτογραφια νομισματος δεν θα βγάλει ποτέ.

Φιλος μου παθιασμένος συλλέκτης έχει χαλάσει 24κ για εξοπλισμό φωτογράφησης νομισμάτων,το αποτέλεσμα ειναι τραγικό.
Ατάλαντος.

Οποιος πληρώσει 12 ευρο του βγάζω φωτογραφία απο τον Phil ,οποιος θέλει μονο του ,μπορει να στειλει στον Goodman me 10 usd.

Οταν θα διαβάσεις το βιβλιο του Goodman (Numismatic Photography)και εάν σε ενδιαφέρει η φωτογραφηση νομισμάτων,τοτε θα καταλάβεις αφου ξέρεις και πέντε πράματα απο φωτογραφία,οτι η οι φωτογρφιες αυτών των τυπων δεν ειναι επεξεργασμένες.
Απλα αποτυπωνουν το νομισμα στην καλυτερη στιγμή του στο φως.

Κοιτα μια φωτογραφια του ποδαριου στη φωτο που ανέβασε ο Διονύσης για να πουλησει τη δραχμή του 1910 ,ουτε αυτή ειναι επεξεργασμένη,ετσι ειναι το νομισμα,εγώ το έφερα.

Ας πει και ο Διονυσάκης.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:26:21 μμ »

Ναι την είδα .
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:33:26 μμ »

οκ
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:36:39 μμ »

Βασίλη εγώ δεν έχω νομίσματα αξίας. Το θέμα το άνοιξα γιατί θα έχεις δει και εσύ τι κάνουν πολλά μέλη για να ανεβάσουν μια Φώτο.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:58:26 μμ »

ουτε εγώ.

Τυνχανη λόγω της δουλειάς που έχω στην pcgs και όταν κάνω grading και όταν μου δίνουν πολλά νομισματα για να τα πάω και να τα φέρω να βλέπω και πολλά καλά.

Μην νομίζεις,στις δυσκολες ημερομηνιες και στα χάλκινα του Οθωνα παίζω με τα αου μου.

Εμένα μοαρέσουν ολα τα Ελληνικά νομισματα.Τα θεωρώ κομψοτεχηματα και πανσπάνια.

Οταν θα υπάρξουν 200 συλλέκτες Ελληνικών νομισμάτων γιατι δεν υπάρχουν,το 80 τοις εκατο ειναι αποθυσαυριστες και το αλλο 20 παρεδωσατζηδες,δεν θα βλεπουμε Ελληνικο νομισμα ουτε με την διόπτρα.

Εχω δει πως δουλεύει ο Phil.

EΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 28, 2013, 09:29:57 μμ »

Οντως ετσι ειναι το κερμα , και ισως λιγο πιο φωτινο απο κοντα παρα στην φωτο . Αλλα αυτο εχει να κανει και με την οθονη του  pc οχι μονο με την φωτο
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2013, 01:52:06 μμ »

Για να αναδειχθει σωστα ειδικα η πατινα χρειαζεται φωτισμος με πολλα lux και αυτο ετσι φωτογραφηθηκε και ετσι σιγουρα ειναι στο χερι
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences