Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:49:03 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λήψη φωτογραγίας  (Αναγνώστηκε 6617 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 25, 2013, 09:26:41 πμ »

Καλημέρα στη παρέα. Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το πρόβλημα με την λήψη φωτογραφίας ενός νομίσματος, το κόψιμο της, το μέγεθος της και το ανέβασμα της. Για το ανέβασμα κάτι υπάρχει στο στέκι.
Θα μπορούσε να ξεκινήσει ένα θέμα ακόμα και από τι φωτογραφική μηχανή είναι κατάλληλη και πρέπει να χρησιμοποιούμε, τον κατάλληλο φωτισμό, η σωστή γωνία λήψης κλπ. Καταπληκτικό είναι το βιβλίο του φίλου Χρυσού chrysos.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2013, 09:47:58 πμ »

Πολυ καλη ιδεα θοδωρε!Δεν παιζει μονο ρολο το πως θα ανεβει μια φωτογραφια αλλα και  το πως θα βγει σωστα!Ας μιλησουν αυτοι που γνωριζουν την τεχνη της φωτογραφισης και να δωσουν συμβουλες σε εμας τους νεους!Ειναι απιστευτο το ποσο μπορει να αναδειχτει ενα νομισμα απο μια σωστη φωτογραφια!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2013, 10:08:23 πμ »

Γιάννη καλημέρα. Συχνά βλέπουμε κάποιο μέλος να προσπαθεί να τραβήξει μια φωτογραφία να την ανεβάζει να μην φαίνετε τίποτα να τραβάει άλλη και άλλη και στο τέλος τίποτα. Πριν λίγης ήμερες ένας φίλος θυμάμαι προσπαθούσε να βγάλει φωτογραφία με το ipad. Μια ανεκτή φωτογραφική μηχανή σήμερα έχει την αξία μιας λίρας. Νομίζω δεν είναι τρομερή η δαπάνη ακόμη και σήμερα την εποχή της κρίσης. Ούτε το κινητό μας είναι κατάλληλο. Προσωπικά εγώ θα παρακαλέσω τον chrysos να ξεκινήσει το θέμα αν και ο άνθρωπος από ότι ξέρω έχει τυπώσει βιβλίο για αυτή την δουλεία και έχει διαθέσει ελάχιστα αν θυμάμαι λιγότερα από 10.

Όσοι δεν διάβασαν το σχετικό.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8962.0
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2013, 10:13:47 πμ »

Θοδωρα και των 500 να παρω παλι προβλημα θα εχω νομιζω.
Ο φωτισμος παιζει μεγαλο ρολο.Εχω ξεκινησει απο το πρωι να βγαλω αλλα τιποτα ακομα.
Θα προσπαθησω μεσημερι παλι.Δυσκολο το αθλημα...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2013, 10:23:07 πμ »

Θωμά καλημέρα εσύ γνωρίζει τη μηχανές έχω και εν είμαι τσιγκούνης στο να αγοράσω άλλη. Χθες έκανα παραγγελία ένα σταντ με φωτισμό ειδικό για φωτογράφιση νομισμάτων και γραμματοσήμων. Με κλ….. δεν βάφεις αυγά. Ασφαλώς για ένα μέλος που θα ανεβάσει μια φωτογραφία δεν το κουβεντιάζω. Σημείωσε ότι δουλεύω καλά το fotoshop αλλά στη συγκεκριμένη δουλειά μόνο κόψιμο και μέγεθος διορθώνω. Και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος από τις λήψης μου. Το φως ημέρας δεν το έχουμε όποτε το θέλουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2013, 10:45:27 πμ από THEOMAN » Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2013, 12:37:19 μμ »

παιδια εγω εχω παρει μια φωτογραφικη των 80 ευρω μονο και μονο για να βγαζω τα νομισματα.Και τα βγαζω μια χαρα.Στην αρχη δεν μπορουσα με τιποτα,μετα απο προπονηση ομως εμαθα πως γινετε!!
Δεν ειναι αναγκη να δινετε 300αριες και 500αριες για να ανεβαζετε φωτο.
αν η μηχανη εχει μαικρο (δεν θυμαμε καλα τωρα πως λεγετε,ενα ειδικο προγραμματακι ειναι) μια χαρα τα βγαζει και πολυ καθαρα μαλιστα!!!
Μια βολτα σε ενα πολυκαταστημα και ενας πωλητης μπορει να σας λυσει τις αποριες.
Τωρα εαν θελετε επαγγελματικη φωτογραφιση αλλο καπελο.
Και οντως ο φωτισμος παιζει μεγαλο ρολο!!!
Καταγράφηκε
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2013, 12:51:10 μμ »

Για εμενα το μονο που χρειαζεται ειναι μια ψηφιακη μηχανη, ρυθμιση στοSUPER MACRO και φως ημερας καλητερα η ληψη να γινει σε εξωτερικο χωρο.....Καλη επιτυχεια!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2013, 01:35:50 μμ »

παιδια εγω εχω παρει μια φωτογραφικη των 80 ευρω μονο και μονο για να βγαζω τα νομισματα.Και τα βγαζω μια χαρα.Στην αρχη δεν μπορουσα με τιποτα,μετα απο προπονηση ομως εμαθα πως γινετε!!
Δεν ειναι αναγκη να δινετε 300αριες και 500αριες για να ανεβαζετε φωτο.
αν η μηχανη εχει μαικρο (δεν θυμαμε καλα τωρα πως λεγετε,ενα ειδικο προγραμματακι ειναι) μια χαρα τα βγαζει και πολυ καθαρα μαλιστα!!!
Μια βολτα σε ενα πολυκαταστημα και ενας πωλητης μπορει να σας λυσει τις αποριες.
Τωρα εαν θελετε επαγγελματικη φωτογραφιση αλλο καπελο.
Και οντως ο φωτισμος παιζει μεγαλο ρολο!!!
Συμφωνω,σε εσωτερικο χωρο με πολυ εντονο φωτισμο ψυχρου λαμπτηρα απο κοντα διαχυτο στο νομισμα,ρυθμιση φωτεινοτητας μηχανης στο μηδεν και επεξεργασια στο picasa περικοπης και ρυθμιση μονο θετικης θερμοκρασιας σωματος κανεις σχεδον επαγγελματικες αξιοζηλευτες φωτογραφιες.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2013, 01:06:40 μμ »

Numismatic Photography by Mark Goodman.

Σου φωτογραφιζει και τα νομισματα σου με 10 νταλλαρς το ένα.

Τα πάντα για τις φωτογραφιες νομισματων και κατ εμέ ο δευτερος καλυτερος φωτογραφος στη γη μετα τον Phil.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2013, 02:13:24 μμ »

Numismatic Photography by Mark Goodman.

Σου φωτογραφιζει και τα νομισματα σου με 10 νταλλαρς το ένα.

Τα πάντα για τις φωτογραφιες νομισματων και κατ εμέ ο δευτερος καλυτερος φωτογραφος στη γη μετα τον Phil.

η φωτογραφία αυτή ειναι τρομερή αλλά ειναι επεξεργασμένη.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2013, 04:38:13 μμ »

δεν είναι επεξεργασμένη.
Το νομισμα το έχω και ειναι έτσι ζωντανό στο χέρι.
Ο Phil τραβά φωτογραφίες στα νομισματα αναδεικνύοντας την ομορφιά τους στην συγκεκριμένη γωνία που τα βλέπει το φως.
Εάν έχεις κανένα ακυκλοφόρητο νόμισμα και το παιξεις στο χέρι υπο γωνία βλέπεις την καλυτερη στιγμή του στο λουστρο η την πατίνα του,έτσι και αυτός μιάς και γνωρίζει απο νομίσματα οντας συλλέκτης νομισμάτων ο ίδιος απο παιδί ξέρει που πρέπει να το φωτογραφήση.

Εάν πάλι πιιστεύεις οτι ειναι επεξεργασμένη,τυποσε το και έλα την Κυριακή στην λέσχη να δεις το νομισμα και τα ξαναλέμε.

Οποιος έχει δει ακυκλοφορητα νομισματα καταλαβαινει τι ειναι επεξεργασμενο και τι όχι.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2013, 04:44:16 μμ »

Φοβερά νομίσματα Βασίλη. Θα είσαι στη Λέσχη στις 15 Σεπτεμβρίου όταν θα κατέβω να δω απο κοντά κάποιο απο αυτά τα υπέροχα νομίσματα;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2013, 04:45:37 μμ »

και εγω που έχω μόνο ένα νόμισμα φωτογραφημένο απο τον κ.Φιλ αλλα με φουλ χρώμα , σας εγγυώμαι πως αν το δεις κατω από λάμπα υπό μια γωνία βλεπεις αυτο που εχει αποτυπώσει ο φωτογραφος.

Σε καμία περίπτωση δεν βλεπεις το νόμισμα ετσι όπως ειναι στην φωτο, σε ευθεία θέαση, Θελει να το δεις υπο γωνία και κάτω από φωτισμό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2013, 04:50:35 μμ »

να κάνω και ενα σχόλιο για την φωτογραφία.

Είναι όμορφο να ψάχνεις μόνος σου πως να τραβάς καλές φωτογραφίες και να χαίρεσαι που βελτιώνεσαι ως φωτογράφος, αλλά αν έχεις καλά νομίσματα ακυκλοφόρητα με λούστρο , χρώμα είναι απαραίτητο να στα φωτογραφίσει ενας επαγγελματίας για να μπορεσει να αναδείξει το νόμισμα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2013, 06:53:02 μμ »

εγω να προσθέσω ότι όταν παίρνεις ένα νόμισμα που κοστίζει πολλά και χαίρεσαι γιαυτό δεν πρέπει να τσιγγουνεύεσαι την πιστοποίηση και να το βγάλει φωτογραφία όσο καλύτερα γίνεται ένας φωτογράφος!το μόνο δύσκολο είναι φαντάζομαι η λειτουργικότητα του εγχειρήματος!Δεν υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος που να ασχολείται!
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences