Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:59:05 πμ
Σελίδες: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 484108 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1095 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 09:44:15 μμ »

14.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1096 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 09:48:12 μμ »

Πρόκειται για 93 Ελληνικές και 2 ξένες τηλεκάρτες.
Την εκτίμηση την ζητάω εκ' μέρους φίλου, ο οποίος θέλει να τις πουλήσει.
Μαζί δίνει και το άλμπουμ.

Δεν δίνω εγώ εκτίμηση για ευνόητους λόγους.
Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1097 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 10:14:29 μμ »

Δεν γνωριζω αν εχει σπανιοτητες μεσα,αυτο το ξερετε καλυτερα.αλλα προχθες που ημουν αθηνα ειδα να πωλουν πακετα τηλεκαρτων ανοιχτων στα 5ευρω/100αδα...ημουν στο τσακ να παρω αλλα θα αφησω για αργοτερα την εναρξη αυτης της συλλογης..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ανεστης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #1098 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 10:34:57 μμ »

Ανοιχτές και κοινές τηλεκαρτες δεν έχουν μεγάλη αξία πλέον Κώστα. Και γω δεν γνωρίζω από τηλεκαρτες ξέρω ότι πέρυσι κέρδισα σε δημοπρασία 200 τεμάχια διαφορετικά με 4 ευρο. Ντραπηκα να του τις πάρω, κρατά τες αν θέλεις του λέω
Εγώ τις ξεφορτώθηκα μου λεει Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1099 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 10:50:23 μμ »

Ανεστη,δεν εχω ιδεα απο τηλεκαρτες και για αυτο ειπα οτι δεν ξερω αν εχει δυσκολες μεσα.οσο για την γενικοτερη φαση της υποτιμησης των τηλεκαρτων,θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που δεν εχω ριξει χρημα σε αυτες παλιοτερα,και τωρα μπορω να μαζεψω πολλα κομματια σε χαμηλη τιμη,και δεν εχω κ το θεμα των κλειστων,ποικιλιων,κωδικων,τσιπ κτλ κτλ..ετσι μπορω να εχω μια σχεδον ολοκληρωμενη συλλογη με πολυ λιγα χρηματα..

εχει κανεις να μου δωσει καμια?? Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1100 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 02:44:01 μμ »

 Μια εκτιμηση παρακαλω 
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1101 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:33:04 μμ »

Καλησπέρα
Η συγκεκριμένη κάρτα πρέπει να είναι ανάμεσα σε 100 με 150 κομμάτια μαζί με τον κανονικό κωδικό δηλαδή τον 0107(και οι δυο κωδικοί μαζί). Κλειστή σίγουρα πάνω από 150€. Ανοικτή και όπως είναι εδώ, σε πολύ καλή κατάσταση , ένα κατοσταρικακι εγώ θα τοδινα - αν δεν την είχα..
Κάποια κομμάτια είναι δύσκολα ...
Καταγράφηκε
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1102 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:58:55 μμ »

Καλησπερα Θαναση. Η αληθεια να λεγετε!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1103 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 10:18:01 μμ »

Καλησπερα, να ρωτησω κατι σχετικα με την πτωση τιμων και τις εκτιμησεις? Αφου οι καταλογοι που κυκλοφορουν και συμβουλευομαστε ειναι ακομα περιοδου γεωργιαδη 2004 πως οι τιμες των καρτων εχουν κατρακυλησει τοσο πολυ σε μερικες που οντως πλασσαρονται ως δυσκολες? Δηλαδη πως γινεται αυτο το 0107 της εθνοκαρτας να κανει 150 κλειστο και 100 ανοικτο και τα Πατμο Μετεωρα να κανουν 400-450 ευρω? Απορία
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1104 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:43:51 πμ »

Συμβουλευόμαστε τους καταλόγους, έστω και εκδόσεως 13+ χρόνων πίσω, διότι αναφέρουν τις εκδόσεις, τους διαφορετικούς κωδικούς, τα διαφορετικά τσιπάκια, κάποια σπασίματα, κάποιες ιδιαιτερότητες κτλ. των τηλεκαρτών.
Αυτό, ως προς την χρήση των καταλόγων, δεν μπορεί να αλλάξει. Χρειαζόμαστε ένα 'μπούσουλα', κάτι -έντυπο συνήθως- που θα μας ενημερώνει για το πλήθος των τηλεκαρτών που έχουν κυκλοφορήσει. Καταλόγους άλλωστε χρησιμοποιούνται και στα νομίσματα, χαρτονομίσματα, γραμματόσημα.
Ο Γεωργιάδης λοιπόν αποφάσισε, σαν γνήσιος έμπορος, να εκδώσει όχι καταλόγους, αλλά τιμοκαταλόγους. Καταλαβαίνουμε όλοι μας ότι όταν ένας έμπορος εκδίδει τιμοκαταλόγους, 1ον ανεβάζει τις τιμές και 2ον προωθεί την δική του πραμάτεια. Ετσι ακριβώς έκανε και ο ΜΓ. Αυθαίρετα, με μόνο γνώμονα την τσέπη του και το στόκ του, έβαλε τιμές.
Φαντάζομαι ότι τα πράγματα έγιναν όπως τα γράφω παραπάνω, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και λανθασμένων εντυπώσεων.

Για τα 3 συγκεκριμένα κομμάτια που αναφέρεις, αν βρεις κάποιον που εν έτη 2017 θα δώσει τα 520€ που γράφει ο ΜΓ για να πάρει την τηλεκάρτα που ανέβασες, τότε θα ήθελα να μου τον γνωρίσεις.
Και για να μην νομίσεις ότι σου κάνω επίθεση, πρόσεξε κάτι σημαντικό. Η 'Εθνοκάρτα', με τον συγκεκριμένο κωδικό και το συγκεκριμένο τσιπάκι έχει βγει σε λίγα αντίτυπα, σωστά; Σωστά θα απαντήσω εγώ.  Πόσοι συλλέκτες, ή μη, ενδιαφέρονται για αυτή και πόσοι ενδιαφέρονται για τις 'Πάτμο' - 'Μετέωρα';
Αν μπορούσαμε να μετρήσουμε το 'συλλεκτικό βάρος' της κάθε τηλεκάρτας, νομίζω πως οι 'Πάτμος' - 'Μετέωρα' θα είχαν πολύ μεγαλύτερο 'συλλεκτικό βάρος' από την 'Εθνοκάρτα'.

Βέβαια τα ΠΑΝΤΑ εξαρτώνται από την αγορά και την ζήτηση.
Και μην ξεχνάς πως εμείς εδώ δίνουμε ή κάνουμε ή προσφέρουμε -όπως θέλεις πάρε το- ΑΠΛΑ μία εκτίμηση με βάση και γνώμονα την εικόνα της αγοράς, την ιδιαιτερότητα της κάθε τηλεκάρτας και την εμπειρία που έχουμε στον κόσμο της τηλεκάρτας.

Αν κάποιος που ρωτάει τιμή θελήσει να πουλήσει και κάποιος που δίνει εκτίμηση θέλει να αγοράσει, αυτό δεν είναι κακό. Αμα βρεθεί η 'σωστή' τιμή, όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1105 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 11:39:42 πμ »

Καλημέρα παιδιά
Δηλαδή ποσό θα έπρεπε να κάνει η εθνοκαρτα σήμερα;
Κακά τα ψέματα. Όσοι έχουν καλές κάρτες τις έχουν πληρώσει. Αλίμονο , βέβαια , τις καλές εποχές που κυκλοφορούσαν τιμές κοντά στο χιλιάρικο και παραπάνω ...
Στις μέρες μας, πάντως, οποίος επικαλείται ότι κάποιες κάρτες είναι πολύ ακριβές , το πιθανότερο είναι να μην τις αποκτήσει ποτέ. Το ότι με 5€ αγοράζεις 100 κάρτες του σωρού δεν σημαίνει ότι θα βρεις μια scoplife με 50€ η 80€.
Και πάλι, βέβαια, θα τονίσω άλλο ποσό εκτιμάω κάτι και άλλο ποσό δίνω για κάτι.
Υπάρχει και το "καπέλο" ποσό ΕΔΩΣΑ για αυτό το κάτι, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Επίσης, μερικοί μιλάνε και το θέμα της υπομονής. Εγώ θα το πω "κατάλληλη στιγμή". Για παράδειγμα ένας φίλος βρήκε Ζάππειο 2105 (μια αξιόλογη κάρτα για κάθε συλλογή) με 10€ ανοικτή και 15€ κλειστή. Δεν πήρε καμμία από τις δυο και τώρα το μετάνιωσε..
Καλές , λοιπόν , οι εκτιμήσεις αλλά χρειάζεται και η κατάλληλη στιγμή. Αν περιμένεις κάποια πράγματα να ξεφτιλιστούν τελείως, δεν θα γίνει ποτέ.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1106 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 11:30:40 μμ »

γεια και παλι,
οχι ενταξει δεν ειναι οτι δεν πιανω το πως εχει η κατασταση απλα ειναι λιγακι περιεργο το οτι καποιες καρτες ειναι κυριολεκτικα απειροελαχιστες και παλι εχουν κολησει σε μια λιμνη στασιμη σχετικα με την αξια τους.... Δηλαδη αυτη η εθνοκαρτα το στρογγυλο 0107 του χρονου θα ειναι ενα αντικειμενο 25 χρονων που βγηκε σε 100 η και 150 η και 200 κομματια  κανεις δε ξερει ακριβως και φυσικα κυκλοφορησε για χρηση οποτε μπορει να μην εχουν διασωθει ουτε 50 και λεμε οτι μπορει και να πιανει 100 ευρω αν βρεθει κανενας ενδιαφερομενος  ενω ενα μετεωρα που ειναι 2000 κομματια και δεν βγηκε για χρηση αρα εχουν διασωθει σχεδον ολα παει ευκολα 200 ευρω η και λιγο παραπανω. Δηλαδη η δηλος κλειστη στρογγυλη που ανεβηκε πριν λιγες μερες ποσο θα πηγαινε ? κανενα διακοσαρι και αυτη?  Αυτο και μονο μου παει λιγο αναποδα στη λογικη μου. Ισως επειδη το βλεπω πιο πολυ σα συλλεκτης νομισματων που εκει το τιραζ εχει τον κυριο λογο.... Παντως δυστυχως απ' οτι φαινεται η καρτα σαν επενδυση δεν εχει και εξεχουσα θεση στα συλλεκτικα πλεον. και οντως κριμα γιατι και ομορφο συλλεκτικο αντικειμενο ειναι αλλα και απο ποικιλιες εχει χωρο για να ασχοληθει καποιος. Απλα στην εξαργυρωση φαινεται να μην τραβαει...
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1107 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 11:45:56 μμ »

Τωρα σχετικα με την ερωτηση ποσό θα έπρεπε να κάνει η εθνοκαρτα σήμερα αν απαντουσα με τη λογικη συλλεκτικοτητας και εβαζα τις τηλεκαρτες σε ενα βαθρο υψηλου επιπεδου σιγουρα  στο  χιλιαρικο ανοιχτη, οσο για κλειστη θα πηγαινε ελευθερη διαπραγματευση..... Αν φυσικα δεν απαντησω ουτοπικα αλλα με δεδομενο τα ελληνικα χάλια τοτε  το κατοσταρικο ισως φανταζει και τρελλα χα χα....
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1108 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 11:09:15 πμ »

Εκτίμηση , όμως, δεν είναι να πιάσουμε τα ακρα....
Γιατί άλλο πραμα σημαίνει το ότι ΚΑΝΕΙ ένα κατοσταρικο κι άλλο ΔΙΝΩ ένα κατοσταρικο η ΜΠΟΡΩ να δώσω ένα κατοσταρικο.
Οποίος κατάλαβε, κατάλαβε.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1109 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 11:35:24 μμ »

Στα νομίσματα 'επενδύεις' σε χρυσό, ασήμι, μπρούτζο κτλ, ενώ στις τηλεκάρτες 'επενδύεις' σε πλαστικό.
Απλά τα πράγματα.
Οπότε καταλαβαίνουμε όλοι μας γιατί η τηλεκάρτα έχει ευτελιστεί τόσο πολύ σαν αξία ανάμεσα στα λοιπά συλλεκτικά είδη.

Ας έχουμε στο μυαλό μας ότι πολλοί αγόρασαν ψηλά κάποια πολύ καλά κομμάτια και τώρα βρίσκονται 'εγκλωβισμένοι' γιατί δεν υπάρχει αγοραστικό ενδιαφέρον σε υψηλές τιμές.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences