Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:49:13 πμ
Σελίδες: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 484118 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #405 στις: Μάρτιος 27, 2014, 12:51:36 πμ »

ευχαριστώ και τους δύο...εμένα γενικά σπάνια μου αρέσουν τα σφάλματα και στα νομίσματα και σε ότι άλλο συλλέγω. δηλαδή περισσότερο μου κεντρίζει το ενδιαφέρον κάτι ταλαιπωρημένο που δείχνει την ιστορία που κουβαλάει παρά ένα λάθος. αλλά αφού μου έτυχε θα την κρατήσω. καληνύχτααααα.....

Γι'αυτό και μένα δεν με συγκίνησαν ποτέ οι κλειστές τηλεκάρτες. Μαζεύω ανοιχτές τηλεκάρτες, με... ιστορία και... αναμνήσεις.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #406 στις: Μάρτιος 27, 2014, 09:33:22 πμ »

Γιώργο, δεν έχω κάτι να σχολιάσω (απαντάω στο pm σου για να μην υπάρξουν απορίες).
Δεν νομίζω πως έγραψες κάτι διαφορετικό απο εμένα.

Οσον αφορά τις αναμνήσεις και την 'ιστορία' της κάθε τηλεκάρτας, θα συμφωνήσω μαζί σου αλλα με ένα μεγάλο 'αλλά'.....

Τα υπόλοιπα όταν μπορέσω. Με πιέζει ο χρόνος τώρα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #407 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:24:43 μμ »

Για να ολοκληρώσω την σκέψη μου πάνω στο παρακάτω post του Γιώργου και στο παραπάνω δικό μου.

Γι'αυτό και μένα δεν με συγκίνησαν ποτέ οι κλειστές τηλεκάρτες. Μαζεύω ανοιχτές τηλεκάρτες, με... ιστορία και... αναμνήσεις.
Γιώργο αναμνήσεις σίγουρα δεν μπορεί να σου προσφέρει μια κλειστή τηλεκάρτα, στον βαθμό τουλάχιστον που το κάνει μια ανοικτή. Το πότε την πήρες, απο πού την πήρες, πού τηλεφώνησες, την χαρά ή την λύπη που σου άφησε το τηλεφώνημα ή τα τηλεφωνήματα αφού έκλεισες το ακουστικό. Ολα αυτά μόνο μια ανοικτή τηλεκάρτα μπορεί να σου προσφέρει. Φτάνει να είσαι ρομαντικός και να θέλεις να δείς τα πράγματα απο μία γωνία πιο ανθρώπινη.
Αλήθεια πόσοι το κάνουνε πια στις μέρες μας; Ελάχιστοι θα απαντήσω εγω.
Οι πιο πολλοί ενδιαφέρονται για πιο πεζά, αλλα και πιο χρηστικά πράγματα.
Παράδειγμα: ανοικτή τηλεκάρτα έχει 0,10€ ενω η ίδια, κλειστή, 3€.
Ετσι δυστυχώς μετράμε τα πράγματα στις μέρες μας. Με την χρηματική αξία.
Και με γνώμονα αυτό, τα UNC νομίσματα ή οι κλειστές τηλεκάρτες έχουν μεγαλύτερη αξία απο τα υπόλοιπα.

Βλέπεις Γιώργο κανείς δεν αγοράζει αναμνήσεις με την τηλεκάρτα. Μόνο το πλαστικό αγοράζει και τα σχέδια.
Αυτή πιστεύω πως είναι η πραγματικότητα.
Αλλα και σαν συλλέκτης, πάλι θα προτιμήσω τις κλειστές τηλεκάρτες απο τις ανοικτές.
Αλλη βαρύτητα έχει μια συλλογή ανοικτών τηλεκαρτών και άλλη μία συλλογή κλειστών.
Πάρε για παράδειγμα το θέμα που άνοιξε ο Θανάσης με την συλλογή του η οποία αποτελείται σχεδόν εξ' ολοκλήρου με κλειστές. Εγινε μόνιμο θέμα...

Θανάση δεν υπονοώ τίποτα, παράδειγμα έφερα.

Αυτά απο εμένανε.
Γιώργο περιμένω τυχόν σχολιά σου.
Καλό απόγευμα!
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #408 στις: Μάρτιος 27, 2014, 07:37:33 μμ »

Για να ολοκληρώσω την σκέψη μου πάνω στο παρακάτω post του Γιώργου και στο παραπάνω δικό μου.

Γι'αυτό και μένα δεν με συγκίνησαν ποτέ οι κλειστές τηλεκάρτες. Μαζεύω ανοιχτές τηλεκάρτες, με... ιστορία και... αναμνήσεις.
Γιώργο αναμνήσεις σίγουρα δεν μπορεί να σου προσφέρει μια κλειστή τηλεκάρτα, στον βαθμό τουλάχιστον που το κάνει μια ανοικτή. Το πότε την πήρες, απο πού την πήρες, πού τηλεφώνησες, την χαρά ή την λύπη που σου άφησε το τηλεφώνημα ή τα τηλεφωνήματα αφού έκλεισες το ακουστικό. Ολα αυτά μόνο μια ανοικτή τηλεκάρτα μπορεί να σου προσφέρει. Φτάνει να είσαι ρομαντικός και να θέλεις να δείς τα πράγματα απο μία γωνία πιο ανθρώπινη.
Αλήθεια πόσοι το κάνουνε πια στις μέρες μας; Ελάχιστοι θα απαντήσω εγω.
Οι πιο πολλοί ενδιαφέρονται για πιο πεζά, αλλα και πιο χρηστικά πράγματα.
Παράδειγμα: ανοικτή τηλεκάρτα έχει 0,10€ ενω η ίδια, κλειστή, 3€.
Ετσι δυστυχώς μετράμε τα πράγματα στις μέρες μας. Με την χρηματική αξία.
Και με γνώμονα αυτό, τα UNC νομίσματα ή οι κλειστές τηλεκάρτες έχουν μεγαλύτερη αξία απο τα υπόλοιπα.

Βλέπεις Γιώργο κανείς δεν αγοράζει αναμνήσεις με την τηλεκάρτα. Μόνο το πλαστικό αγοράζει και τα σχέδια.
Αυτή πιστεύω πως είναι η πραγματικότητα.
Αλλα και σαν συλλέκτης, πάλι θα προτιμήσω τις κλειστές τηλεκάρτες απο τις ανοικτές.
Αλλη βαρύτητα έχει μια συλλογή ανοικτών τηλεκαρτών και άλλη μία συλλογή κλειστών.
Πάρε για παράδειγμα το θέμα που άνοιξε ο Θανάσης με την συλλογή του η οποία αποτελείται σχεδόν εξ' ολοκλήρου με κλειστές. Εγινε μόνιμο θέμα...

Θανάση δεν υπονοώ τίποτα, παράδειγμα έφερα.

Αυτά απο εμένανε.
Γιώργο περιμένω τυχόν σχολιά σου.
Καλό απόγευμα!

Μανώλη
Ήμουν από τους πρώτους που μπήκα στη συλλογή της τηλεκάρτς και στο κυνήγι της, λίγο μετά τη κυκλοφορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Κοντά είκοσι χρόνια κυνήγι και αγωνία. Τη συλλογή μου, με αρκετά καλά κομμάτια την έχω φτιάξει με λίγα σχετικά χρήματα, και αυτά κυρίως στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ.
Οι κοινές τηλεκάρτες που τις μάζευα από τα καρτοτηλέφωνα με το κιλό δεν λένε για μένα πολλά πράγματα.
Μέσα όμως στη σαβούρα μάζευα και διαμάντια. Οι καλές τηλεκάρτες που έχω μου ξυπνούν αρκετές αναμνήσεις. Σε ποσοστό 85-90% θυμούμαι πως βρήκα τις τελευταίες. Μέχρι και το καρτοτηλέφωνο ακόμη.
Εξελισσόταν αρκετά γραφικές σκηνές στο κυνήγι της τηλεκάρτας, τότε που είχα και μάτι γερακιού.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη γυναίκα και τη σκηνή που μου έδωσε τη πρώτη Βργίνα για τη συλλογή μου.
Δεν θα ξεχάσω την απορία ενός τουρίστα στα Μάλια που του έδινα 50 μονάδες παραπάνω για να πάρω διαφημηστική 500άρα με στρογγυλά.

Δεν θα ξεχάσω το τόπο που βρήκα στο Ηράκλειο Κρήτης Ø1Ø5 Lufthansa.
Δεν θα ξεχάσω ότι πήρα από φαντάρο έξω από το "Μέγα Αλέξανδρο"-Ομόνοια  την 0116 Λήμνος.
Δεν θα ξεχάσω ότι τη ένα από τα δυο κομμάτια της συλλογής μου (Ø1Ø4 Ναύπλιο) περίμενα μια κυρία να τελειώασει τη τηλεκάρτα στα Χαυτεία και να την αφήσει στο καρτοτηλέφωνο για να τη πάρω.
Δεν ξεχνέται το τρέξιμο που έρριξα παρέα με ένα φίλο, μετά από πληροφορίες, στα περίπτερα στην Αγία Παρασκευή Αττικής, όταν κυκλοφόρησε η κόκκινη Brooklyn για να οικονομήσω 1-2 κομμάτια.
Δεν θα ξεχάσω!...
Δεν θα ξεχάσω!...

Και τι να πρωτοαναφέρω; Φτάνει πια, σας κούρασα με τις αναμνήσσεις μου. Πάνω από 20 χρόνια συλλογή τηλεκάρτας, κυνήγι, αγωνία, παζάρια με αντεγκλήσεις και συμφωνίες στις ανταλλαγές, όλα πλέον αναμνήσεις.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #409 στις: Μάρτιος 27, 2014, 10:27:15 μμ »

Γιώργο, δηλαδή αναμνήσεις έχεις μόνο απο τα 'καλά' κομμάτια;
Τα ακριβά δηλαδή.
'Η μήπως κάτι δεν κατάλαβα σωστά;


Ανάμνηση για μένα είναι, π.χ., η Ιθάκη που μου είχε δώσει η κοπελιά μου και επειδή δεν γνώριζε κανένας ποιος ήταν ο 'καλός' κωδικός τα 'φιλαράκια' μου έδιναν χρήματα για να τους την δώσω, αλλά εγώ την κράτησα. Ασχετα αν ήταν ο εύκολος. Τελικά απέκτησα και τον δύσκολο.
Ανάμνηση είναι οι βόλτες με τα ποδήλατα στους Αγίους Θεοδώρους και τα αδειάσματα των κάδων για να βρούμε Marlboro και όχι μόνο το καλοκαίρι του '95.
Αναμνήσεις άπειρες. Οπως φαντάζομαι ισχύει για τους περισσότερους συλλέκτες.

Γιώργο, έχω μία απορία. Πώς ήξερες ποιος κωδικός ήταν ο 'καλός' και ο 'δύσκολος' τότε;
Προσωπικά, όλα αυτά τα έμαθα αργότερα. Μέσω των καταλόγων.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #410 στις: Μάρτιος 28, 2014, 12:05:31 πμ »

Γιώργο, δηλαδή αναμνήσεις έχεις μόνο απο τα 'καλά' κομμάτια;
Τα ακριβά δηλαδή.
'Η μήπως κάτι δεν κατάλαβα σωστά;


Ανάμνηση για μένα είναι, π.χ., η Ιθάκη που μου είχε δώσει η κοπελιά μου και επειδή δεν γνώριζε κανένας ποιος ήταν ο 'καλός' κωδικός τα 'φιλαράκια' μου έδιναν χρήματα για να τους την δώσω, αλλά εγώ την κράτησα. Ασχετα αν ήταν ο εύκολος. Τελικά απέκτησα και τον δύσκολο.
Ανάμνηση είναι οι βόλτες με τα ποδήλατα στους Αγίους Θεοδώρους και τα αδειάσματα των κάδων για να βρούμε Marlboro και όχι μόνο το καλοκαίρι του '95.
Αναμνήσεις άπειρες. Οπως φαντάζομαι ισχύει για τους περισσότερους συλλέκτες.

Γιώργο, έχω μία απορία. Πώς ήξερες ποιος κωδικός ήταν ο 'καλός' και ο 'δύσκολος' τότε;
Προσωπικά, όλα αυτά τα έμαθα αργότερα. Μέσω των καταλόγων.

Μανώλη
Αναμνήσεις έχωκαι από κοινές τηλεκάρτες, οι περισσότερες όμως όχι τόσο δυνατές για να μου μείνουν.

Το ποιος ήταν ο καλός κωδικός, αυτό ήταν μεγάλο θέμα.
Είπαμε ότι οι έμποροι στην αρχή ξεκίνησαν από συλλέχτες.
Μαζεμένοι όλοι μαζί στο Μοναστηράκι και χωμένος και εγώ ανάμεσά τους έπαιρνα ιδέες.
Είχα μαζέψει τέτοια ποσότητα τηλεκάρτας, που ήταν εύκολο να ξεχωρήσω κωδικούς. Σε αυτό επίσης συνετέλεσε η ευτυχής έμπνευση να ξεκινήσω τη συλλογή μου όχι από το εμπορικό γραμμή-χωρίς γραμμή, αλλά με το μικρότερο και το μεγαλύτερο νούμερο κάθε κάρτας που έπεφτε στα χέρια μου. Σε αυτό με βοήθησαν και άλλοι φίλοι συλλέχτες. Έχω βρει το τελευταίο ή το πρώτο νούμερο της αρίθμησης του σίριαλ νάμπερ σε τηλεκάρτες και τα έχω στη συλλογή μου.
Κυκλοφορούσαν τότε και διάφοροι μικροκατάλογοι με τα σπασίματα σε ευλλεχτικά περιοδικά, τους συγκέντρωνα όλους στο EXCEL και έτσι γνώριζα. Εξ άλλου δεν άργησε και ο Κρητικός να βγάλει το πρώτο κατάλογο, αφού μυρίστηκε ψητό.
Ήμουν ο πρώτος που είχα καταφέρει και είχα βάλει σε μια τάξη τα σπασίματα της Κω. Για τις πληροφορίες που έδινα ένα περιοδικό για τηλεκάρτες με είχε στους συνεργάτες του.
Σιγά σιγά η τηλεκάρτα άρχισε να φθίνει και ψόφησε με τα 11 8 88 και τα OTESHOP και περιορίστηκε το ενδιαφέρον μου. Τα τελευταία 3-4 χρόνια προσπαθούν να αναστήσουν την ελληνική τηλεκάρτα, αλλά δεν ξέρω αν το καταφέρουν χωρίς κάποιο δύσμορφο αποτέλεσμα.

ΥΓ1 Τη καλή Ιθάκη, που ήξερα ποια ήταν, τη ξετρύπωσα ανοιχτή στη 1η έκθεση τηλεκάρτας στη Θεσσαλονίκη από ένα Κερκυραίο (στη Κέρκυρα είχε πέσει)  δίδοντες ένα πακετάκι 20 καρτών (Kit Kat και Βουγιουκλάκη) που είχαν πέσει εδώ και η υπόλοιπη Ελλάδα "πείναγε" για αυτές.

ΥΓ2 Το δούλεμα που τρώγαμα ψάχνοντας για τηλεκάρτες, δεν είναι μια ανάμνηση, αν όχι και τόσο ευχάριστη;

Ωραία συζήτηση.
Μανώλη, δεν ανοίγομε ξεχωριστό θέμα για αναμνήσεις; Λέω να το κάνω και να μεταφέρουμε εκεί τα τελευταία μηνύματά μας.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #411 στις: Μάρτιος 28, 2014, 09:16:57 πμ »

Γιώργο, το κομμάτι αναμνήσεις είναι πραγματικά το Α & το Ω. Τουλάχιστον για μένα.
Μου θυμίζει το 'ταξίδι' που έκανα απο τις αρχές του '93 που έπεσε στα χέρια μου η 1η τηλεκάρτα μέχρι και σήμερα που έστειλα στον ΟΤΕ την παραγγελία για το Γ' τετράμηνο του 2013.

Γιώργο, προχώρα το άνοιγμα θέματος περί αναμνήσεων. Μαζί σου!
Καταγράφηκε
takis1900
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 94


ειδα φως και μπηκα.


Προφίλ
« Απάντηση #412 στις: Μάρτιος 28, 2014, 09:18:17 πμ »

Ωραιο θεμα.ανακαλυψα οτι εχω φωτομονταζ και οχι τηλεκαρτα.ρωτησα και πηρα απαντηση.αληθεια ποσο χρονων ειναι το ατομο;;;;
Καταγράφηκε

....
takis1900
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 94


ειδα φως και μπηκα.


Προφίλ
« Απάντηση #413 στις: Μάρτιος 28, 2014, 04:41:20 μμ »

Την εβαλα εχθες .καποιος είπε συγχαρητηρια για το φωτομονταζ.η κανει πλακα ειρωνικα.η πιστευει εστησα κατι.τελος ολων .πολεμιστη ειναι για τα συρταρι;την ειχα αναμνηστικη απο τοτε.ευχαριστω.
Καταγράφηκε

....
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #414 στις: Μάρτιος 28, 2014, 10:11:31 μμ »

Καλησπέρα παιδιά

Θάθελα να μου πείτε αν στις 4 παρακάτω περιπτώσεις η σε ποιες από αυτές πρόκειται για διαφορετική γραφή του κωδικού
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #415 στις: Μάρτιος 28, 2014, 10:43:23 μμ »

και εδώ η ίδια ερώτηση παρακαλώ ....
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #416 στις: Μάρτιος 28, 2014, 10:45:13 μμ »

θαναση στις 2 πρωτες ειναι σιγουρα ψιλη και χονδρη γραφη.οι αλλες 2 τωρα πρεπει να ειναι και αυτες το ιδιο αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρη.οποτε περιμενεις να δεις τι θα σου πει και καποιος αλλος! Κλείσιμο ματιού
Υ.Γ το γραφω εδω γιατι την ειδα μετα.η οκανα πρεπει να ειναι ο ιδιος κωδικος δεν βλεπω κατι το διαφορετικο!
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #417 στις: Μάρτιος 28, 2014, 10:53:25 μμ »

ιδια ερ'ωτηση
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #418 στις: Μάρτιος 28, 2014, 10:58:19 μμ »

και αυτη ψιλη-χονδρη ειναι!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #419 στις: Μάρτιος 28, 2014, 11:06:02 μμ »

Ωραιο θεμα.ανακαλυψα οτι εχω φωτομονταζ και οχι τηλεκαρτα.ρωτησα και πηρα απαντηση.αληθεια ποσο χρονων ειναι το ατομο;;;;
Είναι στην κατάλληλη ηλικία για να υπάρχει σεβασμός προς το άτομο του.
Σε κάλυψα με την απάντηση μου takis1900;

Υ.Γ.1 Μπορείς να γράψεις απλά ότι η τηλεκάρτα είναι κανονική και όχι προϊόν επεξεργασίας.
Υ.Γ.2 Δώσε μου καιρό μέχρι αύριο να σου απαντήσω. Θέλω κάτι να κοιτάξω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences