Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:17:21 μμ
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 488023 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #330 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 05:29:01 μμ »

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 03:09:57 μμ »

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους
Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα και εγώ εδώ και λίγες εβδομάδες να ξαναρχίσω τη συλλογή μου. Έχω πλήρης θεματική συλλογή από 1992 έως 31/12/1998 και το μεγαλύτερο ποσοστό είναι κλειστές. Αποφάσισα να ξαναρχίσω ξεκινώντας, εννοείται , από 01/01/1999 και μετά.
Θάθελα να ανταλλάξω απόψεις με όλους επειδή έχω κάποιες γνώσεις αλλά και κάποια "καλά" τεμ στη συλλογή μου, όπως
ΒΕΡΓΙΝΑ - ΚΛΕΙΣΤΗ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 03/93 - ΚΩΔ 0101
ΚΕΡΚΥΡΑ 05/93 0101 ΕΑ
ΑΤΛΑΝΤΙΚ Φ1Φ3 05/93
ΠΗΛΙΟ 1ΦΦΦ 05/93 - ΚΛΕΙΣΤΗ
ΑΡΚΑΔΙ Φ5ΦΦ
ΕΘΝΟΚΑΡΤΑ 0107 Κ Φ1Φ7 - ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ

Αυτά είναι μερικά από τα "καμάρια" μου και θα προσπαθήσω να βρω τρόπο κάποια στιγμή να τα ανεβάσω γιατί είμαι ελαφρώς άσχετος από χρήση forum
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 11:33:02 μμ »

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους
Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα και εγώ εδώ και λίγες εβδομάδες να ξαναρχίσω τη συλλογή μου. Έχω πλήρης θεματική συλλογή από 1992 έως 31/12/1998 και το μεγαλύτερο ποσοστό είναι κλειστές. Αποφάσισα να ξαναρχίσω ξεκινώντας, εννοείται , από 01/01/1999 και μετά.
Θάθελα να ανταλλάξω απόψεις με όλους επειδή έχω κάποιες γνώσεις αλλά και κάποια "καλά" τεμ στη συλλογή μου, όπως
ΒΕΡΓΙΝΑ - ΚΛΕΙΣΤΗ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 03/93 - ΚΩΔ 0101
ΚΕΡΚΥΡΑ 05/93 0101 ΕΑ
ΑΤΛΑΝΤΙΚ Φ1Φ3 05/93
ΠΗΛΙΟ 1ΦΦΦ 05/93 - ΚΛΕΙΣΤΗ
ΑΡΚΑΔΙ Φ5ΦΦ
ΕΘΝΟΚΑΡΤΑ 0107 Κ Φ1Φ7 - ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ

Αυτά είναι μερικά από τα "καμάρια" μου και θα προσπαθήσω να βρω τρόπο κάποια στιγμή να τα ανεβάσω γιατί είμαι ελαφρώς άσχετος από χρήση forum
Καλησπέρα.
Αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε κάπως, θα το κάνουμε με χαρά.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #333 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 12:05:31 πμ »

Πολύ ωραία χαίρομαι!!
Εγώ λοιπόν ψάχνω :
1. Κάποια κομμάτια (πολύ ελάχιστα βέβαια) από 1993 έως 31/12/1998 που αφορούν βέβαια κωδικούς και όχι θέματα. Είναι σαφώς πολύ δύσκολα και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις να τα βρω ανοικτά ή κλειστά. Για παράδειγμα LUFTHANSA 08/93 Φ1Φ5, ΚΝΩΣΟΣ 05/94 0115 (!!!!!!!!!!!!!!!).
2. Κάποια κομμάτια από 01/01/1999 έως 31/05/2009 - αυτά θα τα ήθελα κλειστά.
3. Όλα από 01/06/2009 έως 31/12/2013 κατά προτίμηση κλειστές
Τις συλλεκτικές του ΟΤΕ τις  έχω όλες κλειστές.
Έχω αρκετές κάρτες διπλές για ανταλλαγή. Σκέφτομαι να ανεβάσω (μόλις το οργανώσω) ένα Excel με όλα αυτά για να βοηθήσει την κατάσταση.
Μήπως έχω πολλές απαιτήσεις ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία??
Πάντως έχω καλή διάθεση!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #334 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 08:27:28 μμ »

Διάθεση έχουμε όλοι μας.
Το καλή ή το κακή είναι το θέμα.   Κλείσιμο ματιού

Ψάχνεις δύσκολα κομμάτια. Ο Κώστας ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει.

Οσον αφορά την σκέψη σου για το excell, προχώρα το.
Σε πολλούς λείπουν και αρκετά εύκολα και απλά κομμάτια.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #335 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 10:19:07 μμ »

Ok χαίρομαι που υπάρχει ενδιαδερον. Μόλις είμαι έτοιμος και το οργάνωσω θα το ανεβασω. Μπορεί να καθυστέρησω λίγο αλλά θα το κανω
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #336 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 10:25:00 μμ »

Γεια σας παιδες.Φιλε μου υπαρχουν και τα δυσκολα.
Αμα θελεις να τα πουμε.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #337 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 12:03:59 πμ »

Εντάξει καρτακιας αλλά δώσε μου λίγο χρόνο να φτιάξω κατάλογο με ότι ακριβώς λείπει και να βρω και τα δίπλα μου
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #338 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 11:31:53 πμ »

Ενταξει.Καλημερα.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #339 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:27:28 μμ »

Καλησπέρα
Σαν παλιός συλλέκτης που όμως τα έχω παρατήσει εδώ και καιρό αλλά επανέρχομαι, γιατί μ αρέσει, θέλω να ρωτήσω τη γνώμη ειδικά αυτών που δεν τα παράτησαν καμμιά στιγμή (και ξέρουν καλύτερα τις εξελίξεις και την απαξίωση), το εξής:
Βρήκα μια κατά τη γνώμη μου ευκαιρία σε κλειστές τα πάντα (θεματικά όχι κωδικούς) από 01/01/1999 έως 31/05/2009 δηλαδή μία δεκαετία ολόκληρη και τα πήρα. Από μέσα λείπουν οι συλλεκτικές του ΟΤΕ , τις οποίες τις είχα, αλλά οι υπόλοιπες είναι σε κάτι παραπάνω από εξαιρετική κατάσταση και υπερ προστατευμένες. Έχει μέσα και διπλές.
 Παρέλαβα ένα κιβώτιο γύρω στα 15 κιλά και τις υπολογίζω πάνω από 1700 τεμ.
Έκανα καλά ρε παιδιά τι πιστεύετε εσείς??
Αν θέλετε πείτε μου και μια τιμή που θα μπορούσε να δώσει κάποιος για όλες αυτές !!!
Εντάξει εγώ δεν μπορώ δημοσίως να το γράψω τι έδωσα αλλά αν θέλει κάποιος τα λέμε ιδιαιτέρως.
Σας ευχαριστώ

Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #340 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:38:25 μμ »

καλησπερα!!!το αν εκανες καλα εσυ το ξερεις καλυτερα απο μας!οντως η τηλεκαρτα εχει απαξιωθει αλλα οτι και να ειναι οι κλειστες κρατουν καποια τιμη!ορισμενες φορες την ονομαστικη τους,ορισμενες φορες αν ειναι καλη η καρτα πιο πανω απο την ονομαστικη και αλλες φορες μπορει να τις βρεις στην μιση τιμη!!!
για μενα θα εισαι κερδισμενος σιγουρα αν τις πηρες στην μιση τιμη απο οτι αναγραφουν.βεβαια επειδη ειναι πολλες οι καρτες θα ειναι και αρκετα λεφτα! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
παντως αν εχεις σκοπο να τις ξαναξεκινησεις καλα εκανες!!!απλα φανταζομαι οτι μεσα στις 1700 καρτες θα ειναι και πολλες διπλες ε?αυτες αν μπορεις να τις δωσεις η να τις ανταλαξεις με αλλους τοτε θα εισαι σιγουρα κερδισμενος!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
αυτα απο μενα,περιμενε να δεις τι θα σου πουν και οι αλλοι γιατι μπορει να εχουν διαφορετικη γνωμη απο μενα!!
φιλικα δωρα!!
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #341 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:44:38 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ευχαριστώ πολύ Δώρα
Είμαι πολύ ικανοποιημένος τουλάχιστο με τη δικιά σου απάντηση γιατί τις πήρα πολύ-πολύ μα πολύ κάτω από τη μισή τους τιμή !!!!!
Όταν τις μετρήσω θα το βρώ ακριβώς το νούμερο.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #342 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:52:43 μμ »

αν τις πηρες κατω και απο την μιση τιμη της αναγραφομενης τοτε δεν υπαρχει ερωτημα αν βγηκες κερδισμενος!
απλα φανταζομαι οτι ηταν η ποσοτητα των καρτων που δυσκολα εφευγαν ακομα και στην μιση τιμη των καρτων
οσο να ναι και 1000 ευρω π.χ να εδωσες δεν υπαρχουν σημερα ανθρωποι που τα δινουν ετσι ευκολα για τηλεκαρτες!!!το επομενο σταδιο τωρα για να βγεις ακομα πιο κερδισμενος ειναι οπως ειπες να κατσεις να τις ξεδιαλεξεις να βρεις τις διπλες και να αρχισεις να τις δινεις.ειτε πουλωντας τις ειτε ανταλαζοντας τις με αλλες που δεν εχεις!!!
ακομα και δω στο στεκι μπορεις να το κανεις,υπαρχουν παιδια που ασχολουνται και μαζευουν κλειστες,οποτε υποθετω οτι αν τις δινεις σε μια λογικη τιμη η αν εχουν και αυτοι για να τις ανταλαξετε τοτε θα κανεις και δω δουλεια!!!
αν θελεις καποια στιγμη ανοιξε ενα θεμα και ανεβασε καμια φωτογραφια για να δουμε τι εχεις παρει!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
φιλικα δωρα!
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #343 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 07:01:52 μμ »

Ναι θα το κάνω απλά θέλω πολύ χρόνο  Γλώσσα Γλώσσα και προς το παρόν αδυνατώ να σκανάρω εδώ που είμαι. Τα έχω πει και με τον καρτάκια για να ανεβάσω τουλάχιστο ένα Excel όταν θα το έχω έτοιμο.

Λίγο υπομονή και θα γίνει γιατί ψάχνωντας έχω μπερδευτεί αρκετά και με το πληθος των καταλόγων και των αριθμήσεων. Είχα μείνει στον Γεωργιάδη αλλά κατάλαβα ότι χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο και αρκετές διασταυρώσεις.

Τα λέμε
 Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #344 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 10:17:58 πμ »

Καλησπέρα
Σαν παλιός συλλέκτης που όμως τα έχω παρατήσει εδώ και καιρό αλλά επανέρχομαι, γιατί μ αρέσει, θέλω να ρωτήσω τη γνώμη ειδικά αυτών που δεν τα παράτησαν καμμιά στιγμή (και ξέρουν καλύτερα τις εξελίξεις και την απαξίωση), το εξής:
Βρήκα μια κατά τη γνώμη μου ευκαιρία σε κλειστές τα πάντα (θεματικά όχι κωδικούς) από 01/01/1999 έως 31/05/2009 δηλαδή μία δεκαετία ολόκληρη και τα πήρα. Από μέσα λείπουν οι συλλεκτικές του ΟΤΕ , τις οποίες τις είχα, αλλά οι υπόλοιπες είναι σε κάτι παραπάνω από εξαιρετική κατάσταση και υπερ προστατευμένες. Έχει μέσα και διπλές.
 Παρέλαβα ένα κιβώτιο γύρω στα 15 κιλά και τις υπολογίζω πάνω από 1700 τεμ.
Έκανα καλά ρε παιδιά τι πιστεύετε εσείς??
Αν θέλετε πείτε μου και μια τιμή που θα μπορούσε να δώσει κάποιος για όλες αυτές !!!
Εντάξει εγώ δεν μπορώ δημοσίως να το γράψω τι έδωσα αλλά αν θέλει κάποιος τα λέμε ιδιαιτέρως.
Σας ευχαριστώ


Καλημέρα.
Τί εννοείς όταν γράφεις: είναι σε κάτι παραπάνω από εξαιρετική κατάσταση και υπερ προστατευμένες; Για κλειστές δεν αναφέρεσαι;

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, δεν γνωρίζεις ακριβώς πόσες τηλεκάρτες αγόρασες αλλα μόνο ημερομηνίες. Σωστά;
Μέσα στις χρονολογίες που αναφέρεις είναι και το 2001, με εκδόσεις του Μύθου, της Karlsberg, της Εμπορικής Τράπεζας κτλ. Αν τις πήρες όλες αυτές κλειστές τότε απόκτησες πολύ δυνατά κομμάτια.

Φυσικά το οικονομικό παίζει σημαντικό ρόλο, οπότε την ερώτηση για το αν έκανες καλά θα το κρίνεις εσύ βάση των χρημάτων που έδωσες.

Αλλα απο πείρα, όταν γεμίζω τα κενά στην συλλογή μου ή όταν γεμίζω την συλλογή μου με κλειστές τηλεκάρτες, το συναίσθημα που νοιώθω είναι ο δικός μου κριτής για την επιτυχία ή όχι της εκάστοτε αγοράς.

Περιμένουμε φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences