Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:49:47 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση-Εκτίμηση Πίνακα  (Αναγνώστηκε 5953 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
morgan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:09:18 μμ »

Γειά σας,αυτόν τον πίνακα απο καμβά τον παρέλαβα απο την γιαγιά μου,τον έχουμε στα χέρια μας η οικογένια μας 200 χρόνια,έχει αγοραστεί απο την Σάμο (πιθανότατα απο Τούρκο ζωγράφο),τα γραμματα που μπορώ να δω στην υπογραφή ειναι L.C τα υπόλοιπα τα καλύπτει η κορνίζα και φοβάμαι να ανοίξω την κορνίζα μην την σπάσω!
Καταγράφηκε
morgan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:25:23 μμ »

http://imageshack.us/photo/my-images/252/photowh.jpg/ αυτος ειναι ο πινακας
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 06:14:34 μμ »

πιθανον δεν ειναι κανονικος ζωγραφικος πινακας.. αλλα επιχρωματισμενη εικονα.. ή και απλη εικονα εγχρωμη.. ηταν της μοδας τελη του 19ου και αρχες 20ου αιωνα! ισως ειναι χαρτι.. ή και χαρτονι... στην ελλαδα ειχαμε ετσι με το Αβεροφ, τους βασιλεις... ζευγαρια πχ Οθων Αμαλλια.. ή πριγκιπισα Σισσι... κτλ..

ειναι ομορφο! το LC.. πορει να ειναι ειτε απο τον τιτλο.. ειτε αρχικα της εταιρειας που το εφτιαξε!

σαν φωτο... μαλλον δειχνει αιγυπτο! ο καβαλαρης ειναι μουσουλμανος... αλλα μαλλον αραβικης καταγωγης.. με διαφορετικο μαχαιρι.. μαλλον συριακο... αν δεις πισω.. ενας αλλος πολεμιστης ειναι σε καμηλα... και σαν φοντο βλεπεις κτηριο που συναντας σε αιγυπτο... δες και το ανοιγμα πορτας που φαινεται λιγο αναμεσα σις κολωνες και το χαλι που ειναι απλωμενο... ειναι αραβικη τεχνοτροπια...

η σκηνη δειχνει αγορα αραβικη.... αντατολιας... καπου που υπαρχει στοιχειο τετοιο...

ο καβαλαρης ειναι μεγαλοπρεπεις... και την δειχνουν πανω στο αλογο και ψηλοτερα απο ολους... (σημαδι οτι ειναι νικητης και ανωτερος ολων!). οι κατοικοι εκει.. στην αγορα.. ειναι αραβικα ντυμενοι... ενω η ημιγυμνη σκλαβα.. ισως ειναι αλληγορικη μορφη.. της υποδουλωμενης... Αιγυπτου... στον νεο κατακτητη... (στην προκειμενη περιπτωση... μαλλον και ελευθερωτη... θα εξηγησω παρακατω...) και εχει σκυφτο το κεφαλι... ενδειξη υποταγης!
βλεπουμε διαφορες φυλες... ποιο λευκους, αλλους αραβικης καταγωγης εως και καποιους της αφρικανικης φυλης...  η σκλαβα ειναι λευκοτερη ολων.. ισως γιατι ηταν... βυζαντινη! Κλείσιμο ματιού  ολα αυτα τα στοιχεια αλλα και οι εικασιες μου.. με κανουν να πιστευω οτι ο πινακας δειχνει τον Σαλάχ αλ Ντιν Γιουσούφ Ιμπν Αγιούμπ... τον γνωστο ως Σαλλαδινο, μετα την κατακτηση της Αιγυπτου! μην ξεχναμε οτι ηταν ο μονος που σεβαστηκε τους χριστιανικους ναους... και δεν κατεστρεψε κανενα! επισεις ειναι αυτος που καταφερε να ενωσει τον αραβικο κοσμο απο το ιρακ μεχρι και την αιγυπτο! ηταν απο Συρια.. και το αραβικο σπαθακι - μαχαιρι που εχει μοιαζει απο εκει.. αλλα η καταγωγη του ηταν κουρδικη!
 

κανει κρυο εκει ε;; βλεπω πουλοβερακι... Χαμόγελο να σε ρωτησω κατι ασχετο;; εκει που το εβγαλες φωτο... υπαρχει καποιο σεμεδακ κτλ με υπεροχο σχεδιο σαν κομματι κομματι ενωμενο... σαν δαντελα...σαν λουλουδι.... ή ειναι η ιδεα μου;;; χαχαχαχαχα πραγματικα αν ειναι αληθεια ειναι ομορφο σχεδιο και το σεμεν.. και δεν φτιαχνωνται πια τετοια!
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 06:26:21 μμ »

Παρατηρησες την αντανακλαση?δεν παιζεσαι...χαχαχα
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
morgan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:05:21 μμ »

NMS σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! (χαχαχα να ειναι χειροποιητο και το εχει φτιαξει η γιαγια μου! οσο για το πουλοβεράκι το καλοριφερ μεσα στο σπιτι μου δεν ανάβει για ευννόητους λογους... Γλώσσα )
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:22:38 μμ »

Χαμόγελο οταν αναφερα φωτο.. εννοουσα κατι σαν γκραβουρα... επιχρωματισμενη... Χαμόγελο

χαχαχαχα ειδες ματι ε;; επεσε και στο σεμεδακι! χαχαχαχα πολυ καλη δουλεια!! πανεμορφο!! Χαμόγελο

σε καταλαβαινω φιλε μου... εδω που ειμαι φυσικα.. δεν εχει και πολυ κρυο.. οποτε.. χαχαχαχα
Καταγράφηκε
morgan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:44:34 μμ »

ειναι οντως πανεμορφο! Χαμόγελο υπαρχει καποιος που να μπορούσε να ΕΚΤΙΜΗΣΗ την αξία του?
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:47:15 μμ »

Το θεμα του φιλου μετακινηθηκε εδω για να μπορεσει εαν καποιο μελος γνωριζει να του κανει μια εκτιμηση της πιθανης αξιας του.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:24:07 μμ »

για εμενα προσωπικα,απεικονιζει ενα συνηθισμενο παζαρι της ανατολης,και συγκεγκριμενα στην γκραβουρα  φαινεται ειδικα η αγοραπωλησια μιας σκλαβας!(συνηθες θεμα για την εποχη του),και το καθιερωμενο νταραβερι για την τιμη της κοπελλας!αν δειτε υπαρχουν ολων των ειδων οι τυποι,οπως ο ανθρωπος με το ελληνοπρεπες μουστακι πισω απο την κολωνα,καμηλες(μεχρι και τις αρχες του 20ου αιωνα υπηρχαν σε ολην την ελλαδα),αραβικο αλογο,και ενα σωρο αντικειμενα που μπορουσες να τα συναντησεις και γιατι οχι,και στην ελλαδα!φυσικα δεν εχω λογο να διαφωνησω με τον φιλο νικο,γιατι δεν υπαρχει κατι σε στυλ μνημειου που να συνηγορει στην ταυτοτητα του μερους!οπως και ναχει,ειναι ομορφο και μας ταξιδευει σε αλλες εποχες,με αλλα ηθη και εθιμα της οθωμανικης αυτοκρατοριας!γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 02:31:10 μμ από giannist » Καταγράφηκε
morgan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:01:48 μμ »

Σε ευχαριστώ γιαννιςτ!!!Θα ήθελα και μια ΕΚΤΙΜΗΣΗ της ΑΞΙΑΣ του...!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 02:29:33 μμ »

δυστηχως κανεις!δεν μπορει να σου πει την αξια του απο μια φωτογραφια!μονο ειδικευμενος εκτιμητης εργων τεχνης,η συλλεκτης με εμπειρια,και φυσικα απο κοντα!παντως και η κορνιζα του,μου φαινετε ομορφη και συλλεκτικη αν ειναι εποχης,και οχι συνχρονη!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
morgan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 02:39:16 μμ »

Ξέρετε που μπορώ να παω για να μου τον εκτιμήσουν?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:59:15 μμ »

μαλλον σε οικους με αντικες.αν και παρε διαφορες γνωμες,γιατι υπαρχουν διαφοροι επιτηδιοι στον συγκεγκριμενο χωρο!ειναι κριμα να αξιζει,και να στο βγαλουν φθηνο!αν και ειναι κειμηλιο απο οτι αναφερεις!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:45:00 πμ »

για εμενα προσωπικα,απεικονιζει ενα συνηθισμενο παζαρι της ανατολης,και συγκεγκριμενα στην γκραβουρα  φαινεται ειδικα η αγοραπωλησια μιας σκλαβας!(συνηθες θεμα για την εποχη του),και το καθιερωμενο νταραβερι για την τιμη της κοπελλας!αν δειτε υπαρχουν ολων των ειδων οι τυποι,οπως ο ανθρωπος με το ελληνοπρεπες μουστακι πισω απο την κολωνα,καμηλες(μεχρι και τις αρχες του 20ου αιωνα υπηρχαν σε ολην την ελλαδα),αραβικο αλογο,και ενα σωρο αντικειμενα που μπορουσες να τα συναντησεις και γιατι οχι,και στην ελλαδα!φυσικα δεν εχω λογο να διαφωνησω με τον φιλο νικο,γιατι δεν υπαρχει κατι σε στυλ μνημειου που να συνηγορει στην ταυτοτητα του μερους!οπως και ναχει,ειναι ομορφο και μας ταξιδευει σε αλλες εποχες,με αλλα ηθη και εθιμα της οθωμανικης αυτοκρατοριας!γιαννηςτ.

ναι! μπορει να εχεις και δικιο! αυτο που μου κανει περισσοτερο για αιγυπτο ειναι το ψηλο κτηριο στο φοντο... μακρυα.. μου θυμιζει καποιους περιεργους μιναρεδες στην αιγυπτο... πολλες φορες εμπλεκαν σε τετοιου ειδους εργα.. παλια και νεα πραγματα..

μπορει να ειναι απλα μια αγοραπωλησια σκλαβας.. ποιος ξερει...

ειχε στην ελλαδα καμηλες;;; φερμενες λογικα ετσι;; πλακα θα ειχε να χαμε ακομα...... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 01:38:10 μμ »

στον αλσος της νεας φιλαδελφειας στην αθηνα,ειχαν μεχρι πριν λιγα χρονια καμηλες,που μαζευαν απο διαφορα μερη της ελλαδας αφου πλεον τα παρατουσαν οι ιδιοκτητες τους!ειδικα στην βορεια ελλαδα ηταν αρκετα συνηθισμενο ζωο,για διαφορες μεταφορες!μην ξεχναμε οτι προσαρμοζετε ευκολα σε ολες τις συνθηκες!απο τους 50 βαθμους κελσιου κουβαλωντας βαρια φορτια,μεχρι κατω του μηδενος που πιανει ωρισμενες φορες την νυχτα στις ερημους!μεγαλο παραδειγμα ηταν το παθημα των αυστραλων!που στις αρχες τους ηταν πολυ χρησιμες,αλλα μετα λογω μεγαλης εξαπλωσεως  τεραστιων αριθμων αδεσποτων που κατεστρεφαν τις σοδειες,αναγκαζοντουσαν να πληρωνουν ατομα να τις σκοτωνουν!παντως στην αφρικη και την ασια!ηταν και ειναι,ο πολυτιμωτερος συντροφος των φτωχων φυσικα ανθρωπων!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences