Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:30:30 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 δολαρια του 1893  (Αναγνώστηκε 4311 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 31, 2013, 11:08:53 πμ »

καλημερα παιδια!θα ηθελα την γνωμη σας για το παρακατω νομισμα!!αν ειναι γνησιο και τι τιμη περιπου μπορει να εχει!!!ευχαριστω εκ των προτερων δωρα!!!
Καταγράφηκε
elena1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2013, 11:56:04 μμ »

Δεν ξερω να σου πω μα κοιτωντας αυτο το δικο σου ειδα οτι εχω κ εγω ενα τετοιο με θηλια στην κορυφη προφανως για να μπορουν να το κρεμασουν  φανταζομαι...μονο που εμεναειναι του Κωσταντινου /1913 και στην αλλη ο η λεει Βασιλειος Β(976-1025)
Μηπως ηταν κατι αναμνηστικα;;ισως γνωριζουν τα παιδια εδω και μας ενημερωσουν
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:00:57 πμ »

καλησπερα!το νομισμα εχει πιαστει με στεφανη που κλεινει με μια μικρη βιδα και ειναι σαν μενταγιον κανονικο με αλυσιδα!δεν ξερω για το δικο σου μιας και δεν ειμαι ειδικη στα νομισματα αλλα οπως ειπες αν ξερει κατι καποιος απο δω θα μας πει!!φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:01:07 πμ »

αν βγενει απο την περιμετρο ζυγισε το το κανονικο ειναι 16.71 900αρι
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:02:51 πμ »

Quick Coinage Facts
Years Minted: 1838-1907
Mints: Philadelphia, New Orleans, San Francisco, Carson City, Denver
 Composition: 0.900 gold, 0.100 copper
Diameter: 27 mm
Weight: 16.718 grams (.48375 gold ounces)
Total Mintage: 42,684,236
Edge: Reeded

Δεν κοιτας να το ζυγισεις η να το μετρησεις? ετσι εαν βγαινει κατι παραπανω η λιγοτερο σε καποιο απο αυτα....θα ξερουμε οτι εχει θεμα...!

Για να δεις εαν οντως ειναι χρυσο πηγαινε το στην κοντινη αγορα χρυσου σου...πες οτι και καλα θες να το πουλησεις....Αυτοι θα το τρυψουν στο "πλακακι" που εχουν και με το οξι θα δουν και ποσα καρατια ειναι...Μετα πες οτι θα το σκεφτεις και βγαινεις Κλείσιμο ματιού

ΥΓ: Με τον τροπο που σου λεω ισως απο το τριψε στο πλακακι του κανει μια μικρη ζημια ? δν ξερω!
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:04:50 πμ »

ναι αυτο πρεπει να κανεις να το ζυγισεις αν οντως ειναι γνησιο τοτε πρεπει να πιανει γυρω στα 500 ευρω .
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:07:08 πμ »

Quick Coinage Facts
Years Minted: 1838-1907
Mints: Philadelphia, New Orleans, San Francisco, Carson City, Denver
 Composition: 0.900 gold, 0.100 copper
Diameter: 27 mm
Weight: 16.718 grams (.48375 gold ounces)
Total Mintage: 42,684,236
Edge: Reeded

Δεν κοιτας να το ζυγισεις η να το μετρησεις? ετσι εαν βγαινει κατι παραπανω η λιγοτερο σε καποιο απο αυτα....θα ξερουμε οτι εχει θεμα...!

Για να δεις εαν οντως ειναι χρυσο πηγαινε το στην κοντινη αγορα χρυσου σου...πες οτι και καλα θες να το πουλησεις....Αυτοι θα το τρυψουν στο "πλακακι" που εχουν και με το οξι θα δουν και ποσα καρατια ειναι...Μετα πες οτι θα το σκεφτεις και βγαινεις Κλείσιμο ματιού

ΥΓ: Με τον τροπο που σου λεω ισως απο το τριψε στο πλακακι του κανει μια μικρη ζημια ? δν ξερω!

Εγώ πάλι ειμαι της αποψης να ΜΗΝ παει εκει μεσα γιατι θα της το καταστρέψουν θα το τρίψουν και θα φαγωθεί τριγύρω να παει σε ενα χρυσοχοείο που γνωρίζει να ζητήσει να της βγάλουν προσεκτικά την στεφάνη και μετά να ζητήσει και να της το ζυγίσει για αρχή και να μάθει ποσο βαρος έχει και μετα βλέπει τι θα κάνει!!!!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:08:09 πμ »

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας!!!δυστηχως δεν μου ειναι ευκολο να το μετρησω μιας και ειναι στο πατρικο μου σπιτι!!βγαινει παντως απο την στεφανη δεν ειναι κολημενη πανω στο νομισμα!!
οταν ξαναπαω θα το μετρησω σιγουρα!!
και παλι ευχαριστω δωρα!!!
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:10:22 πμ »

Quick Coinage Facts
Years Minted: 1838-1907
Mints: Philadelphia, New Orleans, San Francisco, Carson City, Denver
 Composition: 0.900 gold, 0.100 copper
Diameter: 27 mm
Weight: 16.718 grams (.48375 gold ounces)
Total Mintage: 42,684,236
Edge: Reeded

Δεν κοιτας να το ζυγισεις η να το μετρησεις? ετσι εαν βγαινει κατι παραπανω η λιγοτερο σε καποιο απο αυτα....θα ξερουμε οτι εχει θεμα...!

Για να δεις εαν οντως ειναι χρυσο πηγαινε το στην κοντινη αγορα χρυσου σου...πες οτι και καλα θες να το πουλησεις....Αυτοι θα το τρυψουν στο "πλακακι" που εχουν και με το οξι θα δουν και ποσα καρατια ειναι...Μετα πες οτι θα το σκεφτεις και βγαινεις Κλείσιμο ματιού

ΥΓ: Με τον τροπο που σου λεω ισως απο το τριψε στο πλακακι του κανει μια μικρη ζημια ? δν ξερω!

Εγώ πάλι ειμαι της αποψης να ΜΗΝ παει εκει μεσα γιατι θα της το καταστρέψουν θα το τρίψουν και θα φαγωθεί τριγύρω να παει σε ενα χρυσοχοείο που γνωρίζει να ζητήσει να της βγάλουν προσεκτικά την στεφάνη και μετά να ζητήσει και να της το ζυγίσει για αρχή και να μάθει ποσο βαρος έχει και μετα βλέπει τι θα κάνει!!!!

ειπα ποιο ειναι το ρισκο.....το χρυσοχοειο ειναι μια καλυτερη ιδεα παντως....
Ακομη δεν βλεπω MINTMARK οποτε ειναι απο το νομισματοκοπειο της Philadelphia
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 12:44:23 πμ από greenday » Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:36:15 πμ »

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences