Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:56:29 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Greece 1967 Complete Gold and Silver Set  (Αναγνώστηκε 8912 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 27, 2011, 07:42:27 μμ »

Πολυ μου αρεσει αυτο το σετ  Στριφογύρισμα ματιών αλλα ειμαι μικρος ακομα γιαυτο το βημα....
Παντως θα ηθελα οποιος εχει την διαθεση να μου εδινε τα φωτα του σε τι βαθμο
πιστευει οτι θα εφταναν τα κοματια αυτα σε πιστοποιηση Απορία
Ευχαριστω εκ των προτερων...

http://www.gkcoins.com/uploads/100%20and%2020%20Gold%20merged.jpg

http://www.gkcoins.com/uploads/100%20and%2050%20Silver%20merged.jpg

Αξιζουν τα 2200 ευρω που τα ζηταει ο τυπος Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 07:49:57 μμ »

ms 65-66 , τα εχει πανω απο ενα χρονο στο σαιτ του και κατα  καιρους τα βαζει και στο ebay !!
Αρα? Γιατι δεν πουλιουντε??

Εχουμε ΚΡΙΣΗ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 07:55:07 μμ »

Γιατι Απορία?? Σαρκασμός
Μη μου πες οτι δεν ειναι original...!!!!!!
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 08:11:19 μμ »

Γιατι Απορία?? Σαρκασμός
Μη μου πες οτι δεν ειναι original...!!!!!!

Απο φωτο κανεις δεν μπορει να εκφερει γνωμη!! Ειδικα στα Χουντικα!!
Ο Δημητρης ο Ποδαρας αν δεν κανω λαθος ειχε πει καποτε καπου : <Στο θεμα των Χουντικων χρυσων προτιμω να τα αγορασω κοντα στην τιμη του χρυσου που και ψευτικα να μου βγουν δεν θα εχω χασει τιποτα!!>

Και λεω και εγω : Σοφα λογια!! Και τα κρατησα στο πισω μερος του κεφαλιου ετσι να υπαρχουν Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 08:42:43 μμ »

 Σοφα λογια!! Και τα κρατησα στο πισω μερος του κεφαλιου ετσι να υπαρχουν  Κλείσιμο ματιού

Αυτο λοιπον θα κανω και εγω !!!!
Παντως σε παραδεχομε ρε Γιωργο, οι απαντησεις σου πολλες φορες ειναι πολυ
ουσιαστικες και εμπερειστατομενες.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 09:21:37 μμ »

Μπα εμεις φιλε μου Αντωνη ειμαστε ασχετοι.Σοβαροφανεις και ασχετοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2011, 09:43:10 μμ από epop » Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 10:01:21 μμ »

Μπα εμεις φιλε μου Αντωνη ειμαστε ασχετοι.Σοβαροφανεις και ασχετοι.

Υπονοεις κατι τωρα για μενα Απορία που δεν μπορω να διακρινω, η επεσα στην παγιδα
της παρανοησης του γραπτου λογου Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2011, 10:21:11 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 10:42:20 μμ »

Οχι για αλλου παει αυτο Αντωνη δεν εχεις καμμια σχεση εσυ.

Οσο για τα χρυσα της χουντας εγω με τον καιρο εχω διαμορφωσει μια αποψη οτι δεν υπαρχουν πλαστα.Οι διαφορες που αναφερουν οι διαφοροι, στα φτερα, στο ονομα χαρακτη και αλλα τετοια, πιο πολυ  για διαφορετικες μητρες μου κανουν παρα για πλαστα κομματια.Καποιος ειπε μια μπαρουφα καποτε οτι κοπηκαν πλαστα στο Λιβανο και αυτο εμεινε.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.
Αν θελεις την δικη μου αποψη παρε τα κομματια raw και μετα σλαμπαρε τα μονος σου.Μπορει οι πιο πολλοι νa λενε οτι δεν τους αρεσουν τα σλαμπ, και ειναι κουτια και φερετρα,  αλλα θελω να μουν πουν ολοι αυτοι ενα τροπο να αγοραζω κερματα χωρις να τα βλεπω (sight unseen).Γιατι ουσιαστικα οι αγορες μας μεσω ιντερνετ ειναι ολες ετσι, και επαφιομαστε στην εντιμοτητα του καθε πωλητη οτι δεν εχει πειραγμενη φωτο κτλ.
Ενω στο slab ξερεις πανω κατι τι αγοραζεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 10:49:45 μμ »

Πλαστα υπαρχουν Αναργυρε!! Και μπορεις να το δεις στατιστικα απο την συχνοτητα εμφανισεως των νομισματων!! Ενα νομισμα που εχουν μεινει 5200 τμχ περιπου δεν μπορει να εμφανιζετε τοσο ευκολα!! Κλείσιμο ματιού
Αν κανεις βολτα σε ολους τους εμπορους των Αθηνων ολοι εχουν να σου δωσουν απο ενα νομισμα!!
Τυχαιο?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 10:56:33 μμ »

Ευχαριστω κατ αρχην για την διευκρινηση....

Εγω φιλε Αναργυρε ειμαι ακομη σε βρεφικη Σαρκασμός ηλικια (παρα τα 44 χρονια μου) στο θεμα συλεκτισμου, εκτιμησης καταστασης νομισματων, και προσπαθω να μαθω απο σας να "κλεψω" δηλαδη λιγες απο τις γνωσεις και την εμπειρια σας, γιατι δυστυχως οι καιροι ειναι δυσκολοι και δε σηκωνει λαθη με αυτα τα πραγματα επειδη "πληρωνονται ακριβα".
Γιαυτο και σας "ψιλοζαλιζω" συνεχεια με ερωτησεις :)Ελπιζω να μη γινομαι κουραστικος και σας ευχαριστω ακομη μια φορα για της γνωσεις που μοιραζεστε μαζι μου.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:07:55 μμ »

Πλαστα υπαρχουν Αναργυρε!! Και μπορεις να το δεις στατιστικα απο την συχνοτητα εμφανισεως των νομισματων!! Ενα νομισμα που εχουν μεινει 5200 τμχ περιπου δεν μπορει να εμφανιζετε τοσο ευκολα!! Κλείσιμο ματιού
Αν κανεις βολτα σε ολους τους εμπορους των Αθηνων ολοι εχουν να σου δωσουν απο ενα νομισμα!!
Τυχαιο?

Kαι ποιος το λεει Γιωργο οτι τα κομματια που κοπηκαν ειναι 10000! Θα ειναι η πρωτη φορα που το δημοσιευμενο τιραζ δεν συμβαδιζει με τις ποσοτητες που κοπηκαν πραγματικα.Χουντα ηταν οτι ηθελαν εκαναν.¨Η απο την αλλη οτι αναχωνευθηκαν τα 4500 κομματια.Ποιος μας λεει οτι δεν βγηκαν απο την πισω πορτα τα κομματια και δεν μοσχοπουληθηκαν απο λαμογια της εποχης σε μεγαλεμπορους.Αλλωστε σ αυτο συνηγορει οτι το 78-81 υπηρξε μια τεραστια ανοδος του χρυσου που εφτασε 850$ η ουγγια τοτε και γινοταν με τα χρυσα κατι αναλογο με σημερα.Αλλωστε η αγορα στα συλλεκτικα ειναι πολυ ρηχη στην Ελλαδα.Εδω το τελευταιο blister με 5000 τιραζ και πανευρωπαικο ενδιαφερον λογω ευρω,ακομα υπαρχει προς διαθεση.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:08:37 μμ »

Αντωνη ρωτα οτι θελεις.Αμα ξερουμε  θα απανταμε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:25:15 μμ »

Αναργυρε τα ερωτηματα σου αυτα αν θυμασαι στα ειχα πει και εγω τηλεφωνικα καποτε!! Αυτο ειναι ενα ζητημα με την Ελλαδα και τις κρατικες υπηρεσιες οτι ποτε δεν ξερεις αν οσα λεγοντε ή ανακοινωνοντε ειναι αληθεια ή υπαρχει πισω πορτα!!
Υπαρχουν ομως ιστοριες για εμπορο των Αθηνων παλια που εδωσε αρκετα τετοια πλαστα σε τιμη λιγο πανω του χρυσου ανυποψιαστους πελατες και οταν ανακαλυπτηκε η αληθεια και του τα γυρισαν πισω λογω του διαφορετικου βαρους που ειχαν αυτος τους εδωσε πισω τα χρηματα που ειχαν δωσει!!
Η πλακα ειναι οτι ειχε περασει ενα ευλογο χρονικο διαστημα και ο χρυσος ειχε παρει τα πανω του.
Επιστρεφοντας αυτος τα χρηματα σε οσους του τα γυρισαν αυτος ηταν κερδισμενος διοτι αγοραζε κατω τις αξιας του χρυσου!! Χαμόγελο
Αυτη η ιστορια ειναι αληθινη περα ως περα και την διηγουντε πολλοι παλιοι συλλεκτες!!
Εξαλου υπαρχουν και νομισματα που πηγαν για πιστοποιηση και γυρισαν πισω οπως εφυγαν!!
Ξερω μια τετοια περιπτωση σε πολη της Πελοπονησου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:38:04 μμ »

Αυτα ειναι αστικοι μυθοι με τους εμπορους και αλλα τετοια κουφα που ακουγονται κατα καιρους.Αυτα πανε απο στομα σε στομα και μεγαλοποιουνται.Την ιστορια με τον εκ Πελοπονησου συλλεκτη δεν την εχω ακουσει αλλα φανταζομαι ποιον εννοεις.Μπορει να κανω και λαθος αλλα οπως ειπα αυτη ειναι η αποψη που εχω διαμορφωσει με τα χρονια.Οποιος εχει λοιπον πλαστα 100αρικα χουντας που δεν ειναι ελλιποβαρη ή και το αντιθετο(πανω απο το κανονικο δηλαδη)  τα αγοραζω σε τιμη χρυσου.Τωρα μαλιστα που κανει βουτια το μεταλλο ισως να ειναι μια καλη ευκαιρια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 07:22:38 πμ »

.Οποιος εχει λοιπον πλαστα 100αρικα χουντας που δεν ειναι ελλιποβαρη ή και το αντιθετο(πανω απο το κανονικο δηλαδη)  τα αγοραζω σε τιμη χρυσου.

Εισαι πολυ εξυπνος τελικα ε? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εχεις και αλλους η μαμα σου?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Το πλαστο ή παραπανω θα ειναι ή λιγοτερο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αλλα απο οτι ξερω παραπανω τους βγηκε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences