Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:50:02 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμή του 1845  (Αναγνώστηκε 10069 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 10:18:05 μμ »

Εχω την υποψια οτι ο 3***2  (1164) ειναι κολλητη καρτουλα του πωλητη!!
Μπηκε για να ανεβασει την τιμη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 10:46:13 μμ »

KGB
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 10:54:19 μμ »

Εχω την υποψια οτι ο 3***2  (1164) ειναι κολλητη καρτουλα του πωλητη!!
Μπηκε για να ανεβασει την τιμη!!

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&ftab=AllFeedback&userid=2935dj&iid=-1&de=off&interval=0&items=200
ο dj malista φαινεται να εχει κανει κι αλλες πολλες συναλλαγες με τον πωλητη του γιουαν, ε συγνωμη, της δραχμης. παντως περα απο την κραυγαλεα κουκουβαγια και η περιγραφη βγαζει ματι οτι ο πωλητης ξερει πολυ καλα τι παει να πασαρει ''I Feel a Rarer Date  ,  DO NOT  OVERLOOK  this one ... This came from a Large Collection of World Coins '' και καλα ( αυτο που λεγεται και 'ντε μεκ' )  Άνεση Άνεση Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 10:56:26 μμ »

περα απ την πλακα η υποθεση σηκωνει αναφορα γιατι καποιος θα την πατησει ασχημα... εγω κανω τωρα
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 11:09:19 μμ »

Γιάννη,έχω κάνει ήδη αναφορά.Στην αρχή,μου φάνηκε πολύ διασκεδαστικό να ανεβάσει ο κινέζος δραχμή του '45 και μάλιστα με κουκουβάγια,αλλά όταν είδα τα χτυπήματα το πράγμα σοβάρεψε και έκανα αναφορά.

Δεν ξέρω ποιοί είναι οι φουσκωτοί και ποιοί οι πραγματικοίυποψήφιοι αγοραστές,όμως δε το διακινδυνεύουμε να την πατήσει κανένας φουκαράς.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 11:15:15 μμ »

Αν κατεβει η δημοπρασια οι biders θα νομισουν οτι πηρε προσφορα.
Κριμα γιατι υπαρχει και δυνατος Ελληνας bider μεσα με σκοπο να το κερδισει.
Τελικα πρεπει να διαβαζουν ολοι τα forum για να μην την πατανε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 07:29:33 πμ »

Αν κατεβει η δημοπρασια οι biders θα νομισουν οτι πηρε προσφορα.
Κριμα γιατι υπαρχει και δυνατος Ελληνας bider μεσα με σκοπο να το κερδισει.
Τελικα πρεπει να διαβαζουν ολοι τα forum για να μην την πατανε.

Eγω γιατι νομιζεις μπηκα και χτυπησα στα 400?? Δεν την ειδα νωρις οπως εσεις να χτυπησω  χαλαρα χαλαρα σαν τον Γιαννη στα 4 δολλαρια που και να κλεισει στα τεσσερα δολαρια την αγοραζεις και την βαζεις στο Κιτρινο αλμπουμ και σπας πλακα που και που δειχνωντας τα!!
Ειδα τον δυνατο Ελληνα μπιτερ εξ Αμερικης και μπηκα μεσα!! Αυτος ηταν ικανος να την φτασει μεχρι τα 3000 !!!
Κριμα ομως που την κατεβασατε τοσο νωρις,,,, Επρεπε να την αφησετε μια μερα ακομα να δουμε αν θα επιανε το δυχιλιαρο Σαρκασμός
Τελικα ηταν κινεζος εξ Αμερικης ή Αμερικανος που εψαχνε για Αμερικανακια??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 05:57:24 μμ »

πιστευω πως ειναι πλαστη (κινεζικη). το χτυπησα ομως να δω ποιος θα το αποκτησει ετσι για την ιστορια. καλη επιτυχια σε οποιον το αποφασισει  Αναποφασιστικότητα

Το πιστευεις ή το διαβασες στους αλλους??
Εγω θα σου προτεινα να μην τους πολυπιστευεις Χαμόγελο
Οταν θελουν κατι πολυ , ενας τροπος να μην εχουν ανταγωνισμο ειναι η δυσφημηση του νομισματος
Γιαννακη Κλείσιμο ματιού
Επειδη καποιος <εμπορακος> συλλεκτικων (που η μονη του επαφη με το νομισμα ειναι να πουλαει και τιποτα αλλο) επειδη λοιπον πηρε τα παραπανω μου λογια και τα λεει οπως θελει θα το κανω ποιο λιανα το ερωτημα μου προς τον Γιαννη,,,
Το πιστευεις και το λες ή το διαβασες στους αλλους??
Αν το διαβασες στους αλλους και το λες, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και πες το: (οχι πιστευω οτι κινεζικο) διοτι στα <καλα νομισματα> τους εχω πιασει πολλες φορες να τα <θαβουν> επειδη δεν θελουν συναγωνισμο στην αγορα!!
Και για να μην νομιζει ο εμπορακος της τρυπιας δεκαρας οτι εγω τσιμπησα του δειχνω την δικια μου συλλογη απο τις δραχμες του 45-46-47 τις οποιες εχω για να τσεκαρω οτι βγαινει στο ebay αν ειναι αληθινο ή ψευτικο!!
Ναι την κουκου του 45 την εχω ηδη στα χερια μου εμπορακο και ντροπη του συλλεκτισμου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 07:28:53 μμ »

Το ότι παρουσιάζονται στα φόρουμ φωτογραφίες νομισμάτων είναι πολύ θετικό.Τις δύο τελευταίες εβδομάδες είδαμε φωτογραφίες του τάλληρου του 1845 και του δίλεπτου του 1836.Στο πρώτο εμφανίστηκε η μήτρα με τα διπλοχτυπήματα και στο δεύτερο και οι δύο μήτρες.Οι γνώση των μητρών στα δύσκολα νομίσματα του Όθωνα,στα οποία λόγω της σπανιότητάς τους δεν υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί,μας βοηθά να αποφεύγουμε τα κάλπικα.Και σαφως δεν αναφέρομαι σε κραυγαλέες περιπτώσεις όπως αυτής της δραχμής του 1845(μα κουκουβάγια,έλεος!!!),αλλά σε διάφορα που κυκλοφορούν χέρι με χέρι στην αγορά.Το γεγονός,όμως,ότι βρέθηκαν συλλέκτες να την χτυπήσουν είναι ενδεικτικό της άγνοιας μας,γιατί,πράγματι,είναι πολύ δύσκολο να έχουμε υπόψη τόσο σπάνια νομίσματα.
Για να έχουμε γνώση των ποικιλιών των διαφορων μητρών που χρησιμοποιήθηκαν πρέπει:
α)να έχουμε το νόμισμα σε όλες τις μήτρες(μάλλον αδύνατο ακόμη και για τους πιο ευκατάστατους από εμας)
β)να βλέπουμε συλλογές
γ)να δημιουργούμε αρχειο με φωτογραφίες από νομίσματα φίλων,από τα φόρουμ και από τους  καταλόγους δημοπρασίων.
Συγκεκριμένα,η δραχμή του 1845 υπάρχει σε δύο καταλόγους που γνωρίζω.Του Σπίνκ Νο 5 του 1979 και του Ντιβό,273 του 1998.
Η φωτογραφία είναι σκαναρισμένη από το δεύτερο,είναι ,όμως, η ίδια μήτρα με του Σπινκ.
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 09:27:39 μμ »

βρε παιδια το νομισμα βγαζει ματι, αφου εχει κουκου πανω! τι σεναρια εξυφαίνονται  Απορία
Κωστα, thanks για αλλη μια φορα εξαιρετικες οι πληροφορίες  Άνεση πραγματι υπαρχει αγνοια και πολλες φορες την εχουν πατησει κι εμπειροτατοι συλλεκτες, μηδενος εξαιρουμενου, είπαμε: 'δίδακτρα'  Γλώσσα
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 01:02:09 μμ »

το φαγατε το παλικαρι εμεινε με το        κερμα στο χερι  Χαμόγελο
τι θα κανει τωρα Κλάμα
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences