Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 09:30:45 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: lot  (Αναγνώστηκε 7970 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
lot
« στις: Ιούλιος 15, 2013, 08:37:56 μμ »

Αυτό έκλεισε στο ebay στα 6,5 ευρώ, όχι τίποτα άλλο επειδή έχει γίνει αρκετό θέμα με τα τάλιρα του Παύλου χωρίς ρουφηγμένο μάγουλο Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2013, 08:52:05 μμ »

καλά επειδή πουλήθηκε μια φορά τόσο δεν λέει κάτι. μπορεί πχ ο πωλητής να έχει 100 αρνητικές, ή να έχει 30 δολλαρια shipping.
 αλλά το ρουφηγμένο μάγουλο δεν είναι το σπάνιο?όχι το κανονικό
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2013, 08:57:05 μμ »

http://www.ebay.com/itm/111117921392?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Ο πωλητής είναι κατά τα φαινόμενα άψογος. Δεν είναι εκεί το θέμα απλά σε τόσο φρέσκα νομίσματα λογικό είναι ότι θα βγουν πολλά ακόμα στην φόρα. Εδω βρεθήκαν νομίσματα 100+ χρονών δεν θα γίνει κάτι παρόμοιο και σε νομίσματα 60 χρονών; Φίλε μου στο τάλιρο το δύσκολο θεωρητικά είναι το κανονικό μάγουλο. Στις άλλες αξίες είναι δύσκολο το ρουφηγμένο, άλλα κατά τη γνώμη μου είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μιλάμε για "δύσκολα" νομίσματα. Ο χρόνος θα δείξει...
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:02:33 μμ »

εντάξει ,δεν ειναι και σε καμιά τρομερή κατάσταση και εύκολες χρονολογίες. συν ότι στο shipping λέει διαφέρει ανάλογα με τον τόπο αποστολής,κάτι που αποθαρρύνει πολλούς να το χτυπήσουν.
 
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:06:00 μμ »

Καλοριζικα Γιαννη ..καταπληκτικη τιμη ...
Που τα βρισκεις ..δεν παιζεσαι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:08:02 μμ »

Μηπως να σου βαλουμε ..κανενα κοριο ..μπας και δουμε και μεις ..κατι επιτελους Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:08:35 μμ »

Τι εννοείς δεν είναι σε καμιά τρομερή κατάσταση; όπως τα βλέπω τουλάχιστον μία δραχμή, ένα δίδραχμο και ένα τάλιρο είναι au/unc. Και σε τελική φάση 6,5 ευρώ κλείσαν δηλαδή πόσο βγαίνει το νόμισμα; 80 λεπτά; Τέλος πάντων δεν θα τσακωθούμε κιόλας άλλα τα πράγματα είναι απλά και το νόημα βρίσκεται σε αυτό που λέει ο Κώστας "περι συλλογής υπομονή και περισυλλογή"
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:14:34 μμ »

ξεκίνησες το θέμα σου έτσι
Αυτό έκλεισε στο ebay στα 6,5 ευρώ, όχι τίποτα άλλο επειδή έχει γίνει αρκετό θέμα με τα τάλιρα του Παύλου χωρίς ρουφηγμένο μάγουλο

 Διαβάζοντάς το εγώ κατάλαβα ότι σου έκανε εντύπωση που πουλήθηκε τόσο χαμηλά.
Δεν ρώτησες άν έκανες καλή αγορά. για μένα είναι καλή αγορά, αν έχει καλό κόστος αποστολής ή το συνδυάσεις και με άλλα
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:16:24 μμ »

Ρε Γιωργο πλακα μας κανεις?... σε αυτη την τιμη εγω ευκαιρια το βλεπω,,,,
δυο καφεδες?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:18:41 μμ »

Δεν είναι το θέμα η αγορά, καλά το κατάλαβες το σκεπτικό μου, μου έχει κάνει τελευταία φοβερή εντύπωση η όλη ιστορία με τους Παύλους. Όταν εγώ αγόρασα τους δικούς μου πριν 6 - 7 χρόνια υπήρχε το θέμα με τα δύσκολα του Παύλου, δλδ το πενηνταράκι του 57 και το δίδραχμο του 59 και ως εκεί. Τώρα τελευταία παρακολουθώ με απορία να γίνεται ολόκληρη ιστορία για τις ποικιλίες του Παύλου κτλ. Απλά δεν είναι λίγο νωρίς για να βαπτίσουμε κάποια νομίσματα τόσο φρέσκα "δύσκολα"; Ως εκεί η ένστασή μου κατά τα άλλα όλα καλά Χαμόγελο
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:29:32 μμ »

Ρε Γιωργο πλακα μας κανεις?... σε αυτη την τιμη εγω ευκαιρια το βλεπω,,,,
δυο καφεδες?
tom , αν έχει free shipping είναι 2 καφέδες.εκεί ναι, τα αγόρασε τσάμπα.
εγώ έκανα αγορά απο αμερική και έχει αποστολή 23 δολάρια,οπότε αν ήθελα μονο αυτό το lot δεν θα τα έπαιρνα
johnmak τι να πω, αν μετά απο 3-4 χρόνια κρίση υπάρχουν ακόμα μασούρια του Παύλου στα υπόγεια, χαλάλι στην υπομονή αυτών που τα κρατάνε και ας βγούμε χαμένοι αυτοί που αγοράζουμε τώρα
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:37:32 μμ »

Πολλά πράγματα υπάρχουν ακόμα κρυμμένα και πολλά θα δούμε ακόμα. Εσύ πιστεύεις ότι όσοι έχουν στοκάρει έχουν συμφέρον αυτή τη στιγμή να πουλήσουν; σε αυτές τις τιμές; Κάποιοι θα το κάνουν βέβαια άλλα πόσοι; Ιδιαίτερα σε νομίσματα σχετικά φτηνά όπως οι Πάυλοι.
Τώρα το πως αγοράζει ο καθένας είναι δικό του θέμα, εγώ δεν πατρονάρω κανέναν και στην τελική ο συλλεκτισμός είναι προσωπική μας υπόθεση, απλά είχα μία ένσταση και με αυτό το λοτ βρήκα την ευκαιρία να την θέσω.
Εν πάσει περιπτώσει όχι ότι έχει σημασία τα ταχυδρομικά είναι 4 δολλάρια.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:59:09 μμ »

Καλορίζικα, ωραιότατα φαίνονται. Πολύ καλή ευκαιρία, μπράβο σου Γιάννη.
Για τις αναφορές σας στα εύκολα-δύσκολα τις τιμές κλπ...
Πριν από 1 χρόνο περίπου, κέρδισα δημοπρασία στο eBay, την proof σειρά του 1993, μαζί με το ασημένιο, στην θήκη της και στο κουτί της, που ξεκίνησε από 0,99 και με αρκετά χτυπήματα έφτασε τα 116 δολάρια με 12 δολάρια μεταφορικά. Στη δημοπρασία συμμετείχαν, αν θυμάμαι καλά, 5 διαφορετικοί χρήστες. Αυτό σημαίνει, ότι η τιμή της σειράς παίζει κάπου εκεί γύρω, άντε 150 δολάρια το πολύ. Ισχύει όμως κάτι τέτοιο ;;
Στις κάποιες χιλιάδες δημοπρασίες, που γίνονται καθημερινά στο eBay και σε δεκάδες άλλα site, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πετύχουμε μία ευκαιρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι η τιμές καθορίζονται από μία και μόνη δημοπρασία. Το θέμα είναι να έχεις τύχη και σε κυνηγήσει, να την πιάσεις και να μην περιμένεις ακόμη και πιο κάτω να αγοράσεις. Οι ευκαιρίες δεν είναι συνέχεια και δεν είναι για όλους και για όλα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 15, 2013, 10:04:16 μμ »

Καλορίζικα, ωραιότατα φαίνονται. Πολύ καλή ευκαιρία, μπράβο σου Γιάννη.
Για τις αναφορές σας στα εύκολα-δύσκολα τις τιμές κλπ...
Πριν από 1 χρόνο περίπου, κέρδισα δημοπρασία στο eBay, την proof σειρά του 1993, μαζί με το ασημένιο, στην θήκη της και στο κουτί της, που ξεκίνησε από 0,99 και με αρκετά χτυπήματα έφτασε τα 116 δολάρια με 12 δολάρια μεταφορικά. Στη δημοπρασία συμμετείχαν, αν θυμάμαι καλά, 5 διαφορετικοί χρήστες. Αυτό σημαίνει, ότι η τιμή της σειράς παίζει κάπου εκεί γύρω, άντε 150 δολάρια το πολύ. Ισχύει όμως κάτι τέτοιο ;;
Στις κάποιες χιλιάδες δημοπρασίες, που γίνονται καθημερινά στο eBay και σε δεκάδες άλλα site, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πετύχουμε μία ευκαιρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι η τιμές καθορίζονται από μία και μόνη δημοπρασία. Το θέμα είναι να έχεις τύχη και σε κυνηγήσει, να την πιάσεις και να μην περιμένεις ακόμη και πιο κάτω να αγοράσεις. Οι ευκαιρίες δεν είναι συνέχεια και δεν είναι για όλους και για όλα.
+1
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 15, 2013, 10:06:42 μμ »

Κώστα η προυφ σειρά του 1993 είναι κουκιά μετρημένα και οι τιμές είναι ανάλογες της σπανιότητάς της. Εσύ όντως το πήρες σε τιμή ευκαιρίας. Μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο και για τα του Παύλου; Μπορείς να τα κοστολογήσεις με σχετική σιγουριά; Ξέρεις ακριβώς πόσα ακόμα βρίσκονται σε χέρια γνωστών ή αγνώστων; Εδώ νομίζω βρίσκεται και το ατόπημα του επιχειρήματός σου, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Μακάρι να κάνω λάθος Κώστα γιατί έτσι παίρνουν αξία και τα δικά μου νομίσματα άλλα επιμένω ότι είναι πολύ "φρέσκα" για τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς, όμως θα επαναλάβω, περι ορέξεως... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences