Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:02:01 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτα 1836  (Αναγνώστηκε 31114 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 21, 2011, 10:24:43 πμ »

λεωνιδα μην ψαχνεις απαντησεις υποθετικες,πες οτι ο δημητρης σου πει εναν αριθμο που πιστευει αυτος,δεν βγαζεις τιποτα ετσι.προσπαθησε να βρεις ποσες φορες εχει ενφανιστει  στην συλλεκτικη αγορα,σε τι καταστασεις ?τιμες αμεσης αγοραςκλπ.ξερεις ποσοι συλλεκτες θα το εχουν στις συλλογες τους?αυτο δεν τους συμφερει,γιατι αν υποτιθεται ενφανιστουν αρκετοι,πεφτει αισθητα και η τιμη,και η σπανιοτητα τους.να ξερεις ομως οτι αν βαλλεις μια αγγελια οτι ενδιαφερεσαι,για αμεση αγορα,θα ενφανισθουν σιγουρα πωλητες,καλημερα σου, γιαννης.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 21, 2011, 11:54:40 πμ »

2 λεπτα του 1836 πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 200-300.  Είναι δύσκολο κομμάτι αλλά εμφανίζονται και έχουμε δει αρκετά.  Το πεντάλεπτο είναι πολύ δύσκολο.  Δεν πρέπει να υπάρχουν πάνω από 30 κομμάτια.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 21, 2011, 12:42:20 μμ »

πραγματι δυο πενταλεπτα εχω δει στην ζωη μου, και αυτα σε κακα χαλια και πανακριβα,σιγουρα αν διαθεσει καποιος αρκετα μεγαλο και σοβαρο ποσο, μπορει να βρει καμμια υποφερτη.ηθελα να ηξερα με τι κριτηρια? τοτε εκοψαν μονο 1000 κομματια?ισως για να δικαιολογησουν,τυχον οικονομικες διαφορες,ποιος μπορει αραγε να εξηγησει? αυτες τις μεγαλες διακυμανσεις σε διαφορες χρονολογικες κοπες.ενταξει τα χρυσα μπορει να το εκαναν ως αναμνηστικα,δωρα σε διασημους ξενους η ελληνες,αλλα τα φθηνα μονολεπτα και διλεπτα η πενταρες?δεν μπορω να το εξηγησω.να εμεναν απο πρωτη υλη, οπως την εποχη του καποδιστρια,δεν ειναι σοβαρη δικαιολογια.γιαννηςτεπισης, δεν μπορω να εξηγησω στα πενταλεπτα, που ολα σχεδον βρισκονται σε χαμηλες καταστασεις.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 21, 2011, 12:43:34 μμ »

Για το φίλο που αυτός γνωρίζει....

Το νόμισμα αυτό σήμερα κάνει πάνω από 1.000 ευρώ.  Σε παρακολουθώ χρόνια στο ebay και κάνεις προσεκτικές αγορές.  Έχουμε χτυπηθεί και σε πολλά κομμάτια ενώ έχω την εντύπωση ότι σου έχω πουλήσει και 2-3 φορές.  Το 2λεπτο του 1836 σε αυτή την κατάσταση θεωρείται άκρως συλλέξιμο και περιζήτητο.  Καλό είναι όσοι έχουν άγνοια ή κακόβουλες προθέσεις να μην δημιουργούν εντυπώσεις.
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 21, 2011, 06:52:38 μμ »

Για το φίλο που αυτός γνωρίζει....

Το νόμισμα αυτό σήμερα κάνει πάνω από 1.000 ευρώ.  Σε παρακολουθώ χρόνια στο ebay και κάνεις προσεκτικές αγορές.  Έχουμε χτυπηθεί και σε πολλά κομμάτια ενώ έχω την εντύπωση ότι σου έχω πουλήσει και 2-3 φορές.  Το 2λεπτο του 1836 σε αυτή την κατάσταση θεωρείται άκρως συλλέξιμο και περιζήτητο.  Καλό είναι όσοι έχουν άγνοια ή κακόβουλες προθέσεις να μην δημιουργούν εντυπώσεις.

σίγουρα με γνωρίζεις και σε γνωρίζω όπως και όλοι οι παλιοί συλλέκτες. Πλέον στο ebay δεν υπάρχουν νομίσματα για να χτυπήσω ....με όρεξη. Εδώ και καιρό όμως, το λογαριασμό μου τον έδωσα στο γιό μου. Έχω ανοίξει άλλον για μένα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences