Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:53:37 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτα 1836  (Αναγνώστηκε 31115 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 20, 2011, 09:06:17 μμ »

καλησπερα φιλε μου !! γιαννη υποθετω οτι μετα τοσα χρονια που εισαι συλλεκτης θα εχεις και τα 2 νομισματα ( ισως και περισσοτερες απο μια - δυο- τρεις φορες ) αλλα ασε και εμας που δεν τα εχουμε να τα δουμε !! Χαμόγελο μακαρι να ανεβαζες και τα δικα σου να τα δουμε και εμεις ! Χαμόγελο φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 20, 2011, 09:18:50 μμ »

Γιαννη βαθμο δεν παιρνει αλλα ειναι αρκετα δυσκολο νομισμα!!
Και οταν εχουμε ενα νομισμα δυσκολο το οποιο φαινετε καθαρα η ημερομηνια του εχουμε κλεισει μια σοβαρη τρυπα!!
Ετσι το βλεπω!!
Τωρα αν με ρωτας για την καταστροφη που εχει το νομισμα την βλεπω , το εχει φαει η σκουρια σε μεγαλο ποσοστο , αλλα δεν εχει την καταστροφη που εχει το νομισμα του Λεωνιδα , (ασχετως αν του Λεωνιδα δειχνει ποιο καλα ορισμενα σημεια και η φθορα φανταζει λιγοτερη)
Αυτη ειναι ν αποψη μου φιλε.
Αν θελουν ας πουν και αλλα εμπειρα ματια πως βλεπουν τα δυο νομισματα.
Αλλα και στην τελικη φιλε Γιαννη και τα δυο μελη μας ειναι πολυ τυχερα !! Διοτι εχουν στα χερια τους ενα νομισμα που εμεις ισως να μην το πιασουμε ποτε!!
Και θα αναλωθουμε τινος ειναι το καλυτερο??
Χρονακια μπολικα να εχουν και οι δυο μπροστα τους να τα βλεπουν να τα χαιρωντε!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 20, 2011, 09:19:10 μμ »

κύριοι, σε pm που είχα μου ζητήθηκε να στειλω τις φωτό. Δεν ήξερα πως, και τις ανέβασα στο topic.

Όσο αφορά το 2λεπτο που ανέβασα, η φωτογραφία το αδικεί γιατί ουσιαστικά φαίνεται σαν fair ενώ στη πραγματικότητα είναι κάτι μεταξύ good-fine. Όμως μακάρι στην ίδια κατάσταση να είχα και αυτά που μου λείπουν...

Πάντως σε καμιά περίπτωση τα νομίσματα δεν βγήκαν για επίδειξη, ή πρόθεση για πώληση.

 
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 20, 2011, 09:24:57 μμ »

το γραφω και ποιο πριν οτι εγω σας το ζητησα

Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 20, 2011, 09:25:50 μμ »

Πάντως σε καμιά περίπτωση τα νομίσματα δεν βγήκαν για επίδειξη, ή πρόθεση για πώληση.

Νικο πιστευω οτι κανενα απο τα μελη μας δεν κανει επιδειξη του τι εχει!!
Παντοτε οι φωτογραφιες βγαινουν για εκπαιδευτικο χαρακτηρα!!
Ακομη και συλλεκτες με αρκετα νομισματα πολλες φορες βρισκουν νεα στοιχεια απο τις φωτο που αναρτιζωντε καθημερινα!!
Ειναι αυτο που λεμε < γηρασκω αει διδασκομενος >
Προσωπικα σε ευχαριστω που μας εδειξες ολο το νομισμα (μεχρι τωρα ειχα δει μονο το σημειο που ειχε δειξει ο φιλος Κωστας απο την Αθηνα)
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:13:04 μμ »

φιλε ukobke,εγω το διλεπτο σου το εκρινα fine,εσυ επεσες ακριβως μεσα.αλλα θελω να πω στον γιωργο και ξερει αν τον εκτιμω?το να αγορασω ενα νομισμα επειδη μονο και μονο,γραφει μια σπανια ημερομηνια,δεν διακρινει εναν συλλεκτη που του αρεσει να βλεπει λεπτομερειες σφαλματα,υψηλες καταστασεις κλπ.ενα 1836 δεν μου λεει τιποτε και ας κανει ενα εκατομυριο,δεν θελω να σου δειξω αυριο πρωτα ο θεος νομισματα,γιατι θα φανω ηλιθιος και  δηθεν,με  αυτα που γραφω τωρα,αν θυμασαι,οταν μπηκα τις πρωτες μερες στην ιστοσελιδα,που πραγματικα την αγαπησα,γιατι εχει αντικειμενεικεςς και καθαρες αποψεις,ανεφερα οτι απο τον οθωνα μου λειπη μονο η πενταρα του 1836,τα υπολοιπα πιστευω να φανταζεσαι σε τι κατασταση,τα εχω.καμμια 50ρια μονολεπτα,διλεπτα χαμηλων καταστασεων, βερυ φαιν-φαιν και κατω,τα πουλησατα, πιο πολλα στον κυριο μαρκοπουλο, και αλλα σε διαφορους φιλους, σε τιμες που σημερα τα πουλανε διπλασια η και παραπανω.δεν ειναι ωραιο να το παιζω, σαν αυτους που σχολιαζω.ο καθενας μας ,ξερει τι εχει, και το εχει για τον εαυτο του, να μην τα ειχατε δει να τα εδειχνα ποιος ο λογος?να δειξω υπροχα στην ενφανιση του 1836 δεν μιλαω για ενα μονο, εδω το κλεινω.χαιρετω ολη την παρεα συγχωρεσε με για τον κομπασμο μου,αλλα εχω φαει χρονια βροχες ,χιονια,καυσωνες ,και αρκετο τρεξιμο,για να κανω μια συλλογη που σκεφτομαι να την δωρισω ολην, καπου που ξερω οτι θα συνισφερω,δεν τα συλλεγω με σκοπο το κερδος,ηδη υπαρχει ληξιαρχικη πραξη απο συμβολαιογραφο,για οσους δεν καταλαβαν,ευχομαι σε ολους καλο βραδυ,γιωργο να ξερεις εισαι απο τα λιγα ατομα,οπως και ο λεωνιδας, που θεωρω δικα μου,η υγεια μου ειναι ηδη κλονισμενη.σε χαιρετω, και συμπαθαμε αν ανεβασα λιγο του τονους,χαιρετω,γιαννηςτ.
τονα δειχνω κατι που ειναι δωρισμενο,και ας μπορω να τοκανω,δεν ειναι ωραιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2011, 06:10:07 πμ από giannist » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:17:30 μμ »

νάσαι καλά και σε ευχαριστώ. Είμαι από αυτούς που κλείνουν τη τρύπα και αν βρω καλύτερο το αντικαθιστώ.
Το συγκεκριμένο μου κόστισε 5 δολλάρια με τα μεταφορικάτο 1999. Να το άφηνα;
Δυστυχώς μέχρι σήμερα από τα τέσσερα που έχω ΄δει τα τρία είναι αυτής της κατάστασης Συμπεριλαμβανομένου του Λεωνίδα) και το τέταρτο ήταν σχετικά καλό, στα χέρια μεγαλοσυλλέκτη.

Για πώληση δεν έχω πετύχει κανένα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 21, 2011, 12:33:06 πμ »

φιλε μου 5$δεν ειναι ποσο,μιλαμε για κατοσταρικα και πανω,για τρυπια,βουλωμενα,λιμαρισμενακλπ.το να δωσεις ενα ασημαντο ποσο για να το εχεις ως δειγμα, δεν λεει τιποτε.αλλα να συλλεγεις νομισματα κατω απο  vf,το βλεπω καπως ασκοπο,γιατι οι εμποροι ανεβαζουν τις αξιες,και ο συλλεκτης αγοραζει ενα λιωμα,μονο απο ματαιοδοξια.αν εχω ενα νομισμα που το μονο καλο που εχει ειναι οτι ειναι σπανιο,δεν σημαινει τιποτε.αν δεν με ευχαριστει στην οψη,και γενικα να το βλεπω,και να χαιρομαι, τοτε δεν ειμαι συλλεκτης,αλλα ενας  που προσπαθει, με οτι βρει, να φτιαξει μια ολοκληρωμενη συλλογη,εστω και με σκουπιδια,και να λεει την εκλεισα και αυτην την περιοδο.συλλεκτης για μενα ειναι ενα ατομο με ευσθησια,που του αρεσει το ομορφο,η ιστορια αυτου που συλλεγει,αποκομιζει,διαφορες γνωσεις, που τον προαγουν σαν ανθρωπο,και γενικα ξερει να διακρινει κατι το ποιοτικο.συλλεκτης με μονο σκοπο το κερδος,η την απλη συμπληρωση ενος  συλλεκτικου αντικειμενου,δεν λεει τιποτε,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 21, 2011, 01:03:44 πμ »

Φιλε Γιαννη εγω πανω απο ολα ευχομαι να πανε ολα καλα με την υγεια σου και να ανεβει λιγο το ηθικο σου, ολα θα πανε καλα  Κλείσιμο ματιού και απο εκει και περα τα νομισματα περνανε σε 4η και 6η μοιρα, η συλλογη ειναι να μας δινει ευχαριστηση και οχι να κλεινουμε κομματια οπως λες..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 21, 2011, 05:47:37 πμ »

Γιάννη καλημέρα, έχεις την καλοσύνη να ανεβασεις φωτο απο εκείνα τα ακυκλοφορητα του 1836?  Πολυ θα ήθελα να τα δω.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 21, 2011, 06:01:18 πμ »

συγνωμη. δεν γινεται και αν θες, βαλε με το νου σου οτι πιστευεις? το αν ειναι ακυκλοφορητα, μπορει να υπερβαλω,ισως καποια στιγμη στα δειξω.το οτι υπαρχουν μονο τεσερα ,πιστευω να εχεις αποψη,η ρωτα μαρκοπουλο,πιτιδικλπ (εχω εχω δει αρκετα, και σε καλες καταστασεις),ατομα που εχουν δει τα δικα μου κλπ.δεν περιμενω την γνωμη κανενος, κοιτα στις δημοπρασιες ποσα εχω αποκτησει,η αγορασει,απο διαφορους.σε χαιρετω,καλημερα γιαννςτ,υγ.θα τα πουμε στην λεσχη,ελπιζω την κυριακη.θελω να μιλησουμε για συγκεκριμενα θεματα.φιλε δημητρη δεν σε ηξερα ουτε φυσιογνωμικα,στην λεσχη σε γνωρισα,αλλα δειχνεις ατομο εμπειρο,αν τα εχω αυτα που λεω,να εισαι σιγουρος οτι τιποτα δεν μενει κρυφο,ουτε στηριζομαι σε λογια κομπαζοντα νεοελληνα,παντα σε φιλικο και συλλεκτικο υφος.εχω σταματησει τις αγοραπωλησιες που μερικοι τωρα ξακινανε,γιατι οπως ειδες στην τελευταια δημοπρασια,ηρθα να πληρωσω τις συνδρομες, και οχι να δω λαχνους.δεν ειχε τιποτα που να με ενδιαφερει,ισως κανα δυο, καποδιστριες,και ενα ξενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2011, 09:15:05 πμ από giannist » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 21, 2011, 07:43:14 πμ »

Αγαπητέ Γιάννη, συμφωνώ για το πως πρέπει να έχεις ένα νόμισμα ώστε να το ευχαριστηθείς. Όμως πρέπει να αποδεχτούμε ότι όσα χρόνια και να πάμε πίσω, το οικονομικό είναι ένα θέμα που μας αγγίζει όλους. Όταν αναφέρθηκα ότι πρέπει να ψάχνεις για το νόμισμα πέρα από έμπορους έγινε χαμός. Εάν σήμερα οι νέοι συλλέκτες ψάχνουν μόνο άριστες καταστάσεις τότε πιστεύω ότι θα υπάρχει πλήρη ασυδοσία και καταστροφή του συλλεκτισμού.
Πιστεύω ότι και το σχετικό σε κατάσταση αλλά σπάνιο νόμισμα μπορεί να είναι μια αρχή.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 21, 2011, 08:37:11 πμ »

συγνωμη δεν ξερω το μικρο σας ονομα,αλλα οταν εννοω,να το χαιρομαι!δεν εννοω ακυκλοφορητο υποχρεωτικα,ενα καλο vf,εχεις καθε λογο να το χαιρεσαι,βλεπεις τα βασικα του γνωρισματα,λιγο καθαρο προσωπο,αν προκειτε για κεφαλη,η θυρεο που να εχει το σχεδιο που το διακρινει.γιατι να αγορασω ενα νομισμα τρυπιο(οχι των 5-10 ευρω),αλλα σχεδον σε τιμες που αγοραζεις ακυκλοφορητα κοινα?η να δωσω σοβαρα ποσα για ενα g η f,καλυτερα να παρω κατι αλλο,και να περιμενω,να το βρω σε μια νορμαλ κατασταση.οσο,για την θεωρια κλεινω τρυπες,δηλαδη πρεπει ενας νεος συλλεκτης να μαζεψει ολην την σαβουρα των εμπορων,και μετα να δωσει αλλα χρηματα για να τα παρει οπως τα θελει.εγω πιστευω,οτι αμα απαξιωσουμε,τα ρεπαρε κομματια(λιωματα,τρυπια,βουλωμενα,κοπιες(δεν το πιστευα η πνε,να βαζει λαχνους κομματια ψευτικα!!!,η τρυπια,σε ειδικο λοτ το καταλαβαινω,αλλα μαζι με τα καθαρως συλλεκτικα?).ετσι θα αναγκασθουν, να σταματησουν την αισχροκερδια σε βαρος νεων συλλεκτων.εγω αν και δεν μαζευω πιστοποιημενα,χαιρομαι οταν καποιος αποκτα νομισματα,65,66κλπ,οπως του γιωργου τα μονολεπτα 1879,τα χαρηκα,αυτο εννοω το χαιρομαι.οποιος στην ζωη του ειναι απολυτος,ασπρο -μαυρο,που λεμε σιγουρα χανει, την ενοια του ορου δημοκρατικη αποψη,και αποδοχη της διαφορετικοτητας του αλλου.συλλεγουμε για να γινουμε καλυτεροι,οχι πλουσιοι,σιγουρα δεν ειμαι πλουσιος,και αν πουλαγα την συλλογη μου,θα επιανα ενα σοβαρο χρηματικο ποσο,.αλλα προτιμω οσο ζω να τα χαιρομαι,γιατι για μενα εχουν γινει τροπος ζωης,ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.αν τα δωσω, θα χασω ενα κομματι της ζωης μου,γεματο εμπειριες,χαρες, λυπες,απροοπτακλπ.σε χαιρετω καλημερα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:02:18 πμ »

Για το φίλο που αυτός γνωρίζει....
να ηταν και οι δυο πλευρες σαν την δευτερη θα ηταν σιγουρα αρκετα ομορφο,αυτα ειναι οι ατυχιες του συλλεκτη,κριμα!
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 21, 2011, 10:04:12 πμ »

δημητρη εσυ που εισαι στα μεσα και τα εξω ποσα εχεις συναντησει ?
η ποσα εκτιμας οτι υπαρχουν?
 

5 10 20
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences