Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:42:40 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πενταδραχμο 1833  (Αναγνώστηκε 18105 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 05:32:56 μμ »

..το νομισμα ειναι γνησιο  κ δεν προσπαθω να το πουλησω αν θελεται μου λετε μια τιμη για το γνησιο.ευχαριστω!
Κατ' αρχήν δεν είπε κανείς κάτι σχετικό με το αν θέλεις να το πουλήσεις ή όχι.
Και μου κάνει εντύπωση που το επαναλαμβάνεις για 2η φορά αυτό..

Κατά δεύτερον, για να γίνει σωστή εκτίμηση εξ' αποστάσεως σε ένα νόμισμα, πρέπει να μπουν μεγάλες και καθαρές φωτογραφίες και των δύο πλευρών, αλλά και να γραφτούν όλες οι σχετικές παράμετροί του: βάρος, διάμετρος, πάχος. Διαφορετικά μην περιμένεις κάτι περισσότερο από αυτά που ήδη γράφτηκαν.

Τέλος, θέλω να σου επισημάνω το εξής: εάν το νόμισμα τελικά είναι όντως ψεύτικο, τι νόημα έχει να σου πει κάποιος την αξία ενός παρόμοιου γνήσιου ? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σε μια τέτοια περίπτωση είναι για να προσπαθήσεις να το πουλήσεις σαν τέτοιο... (υποθετικά μιλάω πάντα, και μην στραβώσεις σε παρακαλώ). Και επειδή κανείς από εδώ μέσα δεν θα συμφωνήσει ποτέ σε τέτοιες πρακτικές, σου λέω ότι η συζήτηση περί αξίας του θα τελειώσει εάν κριθεί σαν ψεύτικο, ενώ αντίθετα θα συνεχιστεί εάν φανεί γνήσιο.

Συνεπώς μπες στον κόπο να βάλεις σωστές φωτογραφίες, γράψε και όλα τα σχετικά στοιχεία, και μετά τα ξαναλέμε.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 05:43:03 μμ »

22,385gr
Αν το νόμισμα που βλέπω στις φωτογραφίες που έβαλες έχει βάρος 22,385... τότε είναι σίγουρα ψεύτικο!
Με τόση φθορά θα έλεγα ότι δεν γίνεται να ζυγίζει τόσο... Ασε που η υπερβολική ακρίβεια μου θυμίζει αναφορά καταλόγου και όχι πραγματικής ζυγαριάς...




ΣΣ: Συγνώμη για την αμφισβήτηση αλλά καλύτερα να είναι κανείς επιφυλακτικός με αυτά τα πράγματα...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 05:46:00 μμ »

22,385gr

Το πηγες κιολας?? ??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φιλε δεν σε ξερω. Λογικα επειδη ειμαι και υπευθυνος του φορουμ και πρεπει να μιλαω ομορφα διχως να προσβαλω αλλους θελω να σου πω οτι εδω μεσα κυκλοφορει η <αφροκρεμα> των συλλεκτων!!
Τι σημαινει αυτο??
Εγω προσωπικα γελαω με αυτην σου την απαντηση γιατι ειναι βγαλμενη απο βιβλιο!!
Αφου εχεις βιβλιο βλεπεις και τις τιμες που εχει για καθε κατασταση.
Τοτε γιατι μας ρωτας εμας??
Και για να μην μας νομιζεις για κουτορνιθια εγω βαζω στοιχιμα 1000 ευρω οτι το νομισμα σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 22,385γρμ !!
Και αληθινο να ειναι τοσα γραμμαρια δεν ειναι!! Και ο λογος ειναι απλος και κατσε να τον σκεφτεις.....
Μας αρεσει να μιλαμε , μας αρεσει να διδασκουμε τα οσα ξερουμε σε αλλους , αλλα μην μας περνατε και για κουτους!!
Καποιοι εχουν φαει την ζωη τους στα νομισματα και ειναι ντροπη σου να ερχεσε εσυ να τους κοροιδεψεις!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 05:51:08 μμ »

οκ παλι τα ιδια. κ εγω αν δεν το ειχα θα ελεγα οτι ειναι απο ζιμπαμπουε. το νομισμα ειναι γνησιο  κ δεν προσπαθω να το πουλησω αν θελεται μου λετε μια τιμη για το γνησιο.ευχαριστω!
Ποιος σου ειπε οτι δεν το εχω.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 05:54:25 μμ »

Αναργυρε δεν ειναι το ιδιο!! Εσυ εχεις την ποικιλια (Μισο Παρισι) σου λειπει η τελεια και το (Α) Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 05:58:21 μμ »

Ωχ Συγνωμη ολοκληρο παρισι Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:02:27 μμ »

Αυτό μάλιστα!
Γνήσιο τάλιρο!!
MS-72 !!!

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:08:23 μμ »

Αυτο ειναι ενταξει!! Το προηγουμενο μου θυμισε μια δραχμη του 34 που εχω και ειναι εξισου σπανια!!
Φτιαχτηκε σε συνεργασια του νομισματοκοπειου Αθηνων και Παρισιου!!
Εχει πανω και την κουκου και το Α  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
FIRE....
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:19:02 μμ »

δεν παω να κοροιδεψω κανεναν το ξερω οτι οι συλλεκτες αυτης της σελιδας ειναι δυνατοι.οσο για την φωτο δεν ειμαι ιδικος στο να φωτογραφιζω νομισματα. απλα εκανα μια ερωτηση Χαμόγελο
Καταγράφηκε

¨΄οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος¨΄
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:27:00 μμ »

fire(δεν ξερω και το ονομα σου)να μας συγχωρας αν ειμαστε και ολιγον το καυστικοι.Μ αυτα τα ταλληρα γελιουνται πολλοι δεν εισαι ο μοναδικος.Μακαρι να ησουν εδω θα σε κερνουσα ενα μπακλαβα που εφερε η πεθερα απο τουρκια, με φυλλο σχεδον διαφανες και τραγανιστο και φυστικι Αιγινης τριμμενο.Ετσι για να γλυκαθεις και να ξεχασεις  την πικρα που σε κερασαμε με τον ανθρακοθησαυρο σου.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:30:38 μμ »

Πως θα σας φαινόταν σαν ιδέα το να φτιαχνόταν στο "στέκι συλλεκτών" ένας φωτογραφικός κατάλογος με όλα αυτά τα κίβδηλα και βέβαια τις ανάλογες επισημάνσεις? Αυτό κι αν θα αποτελούσε προσφορά στον συλλεκτικό χώρο. Δεν χρειαζεται να αναφέρουμε ονομαστικά εμπόρους και δημιουργούς-καλλιτέχνες. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:34:58 μμ »

Πως θα σας φαινόταν σαν ιδέα το να φτιαχνόταν στο "στέκι συλλεκτών" ένας φωτογραφικός κατάλογος με όλα αυτά τα κίβδηλα και βέβαια τις ανάλογες επισημάνσεις? Αυτό κι αν θα αποτελούσε προσφορά στον συλλεκτικό χώρο. Δεν χρειαζεται να αναφέρουμε ονομαστικά εμπόρους και δημιουργούς-καλλιτέχνες. Χαμόγελο


Υπαρχει ηδη φιλε μου το θεμα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=455.0  !! Απλα οι φωτογραφιες τρεχουν αριστερα και δεξια μεσα σε θεματα οπως αυτο...
  Καποια στιγμη θα τα συπληρωσουμε εκει που πρεπει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:40:51 μμ »

μπακλαβα που εφερε η πεθερα απο τουρκια, με φυλλο σχεδον διαφανες και τραγανιστο και φυστικι Αιγινης τριμμενο

Μπακλαβας απο Τουρκια, το Φιστικη απο την Αιγινα?? Τι αλλησιβερισι ειναι παλι αυτο??
Μου θυμιζει την δραχμη του 34 που εχω, Αθηνοπαριζιανικη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:56:05 μμ »

Αστο fire μην το παλευεις σου ειπαμε τι ειναι το νομισμα.Πες μας τωρα ποσο το πηρες;
Καταγράφηκε
FIRE....
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 07:12:29 μμ »

πραγματικα δεν το αγορασα ηταν του παππου μου το ειχαι πολα χρονια γιυτο ειμουν πεπισμενος για τη γνησιοτητα του
Καταγράφηκε

¨΄οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος¨΄
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences