Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:42:04 μμ
Σελίδες: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 425909 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #450 στις: Ιούλιος 23, 2015, 06:11:08 μμ »

Τότε ο Νικίας, η Αγορά Χρυσού και άλλοι πώς διαφημίζουν ότι πουλάνε λίρες;  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #451 στις: Ιούλιος 23, 2015, 06:17:05 μμ »

Ισως τις βαφτιζει στα βιβλια τους σαν συλλεκτικος χρυσος.Δεν ξερω τι παραθυρακια βρισκουν τα χρυσομαγαζα και πουλουν οτι γουσταρουν.Ο Νικιας ομως κοβει για τα φυσικα προσωπα παραστατικα με ΑΦΜ τα οποια αν χρειαστει τα παραδιδει στην ΤΤΕ.Πραγμα που φυσικα δεν το κανει.

Ακριβως δεν ξερω το νομοθετικο τους πλαισιο.Αυτο που ξερω ειναι οτι η αγορα χρυσης λιρας επενδυτικης και επενδυτικου χρυσου θα πρεπει να γινεται αποκλειστικα απο την ΤΤΕ και τις συνεργαζομενες τραπεζες.Αυτο εχω την εντυπωση οτι λεει ο νομος.

Φυσικα εγω ειμαι εναντιον σε αυτο γιατι ειναι εκμεταλευση στα πλαισια των μονοπωλιων και πληρωνεις τρελα καπελα.

Καπου ειχα αποθηκευσει ενα λινκ με τον νομο περι αποκτησης επενδυτικου χρυσου θα το βρω και θα τον βαλω.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #452 στις: Ιούλιος 23, 2015, 07:17:35 μμ »


Οποιαδηποτε πωληση χρυσων λιρων εκτος της Τραπεζας της Ελλαδος και Πειραιως ειναι παρανομη.Και ΦΠΑ να θελουν να σου βαλουν(που δεν βαζουν) πως να τον δικαιολογησουν βρε Γιαννη;

αν ίσχυε αυτό θα είμασταν όλοι μέσα.
μηδενός εξαιρουμένου φίλτατε Ιωάννη.
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #453 στις: Ιούλιος 23, 2015, 07:21:14 μμ »

http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-47-eidiko-kathestos-ependutikou-xrusou/

Με βάση την περιγραφή εδώ, η χρυσή λίρα Αγγλίας θεωρείται επενδυτικός χρυσός και δεν πρέπει να υπόκειται σε ΦΠΑ. Σε μαγαζί που πήρα σήμερα τηλ. να ρωτήσω τιμή, η κοπελίτσα μου είπε ότι έχει ΦΠΑ (ο υπεύθυνος όμως έλειπε).
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #454 στις: Ιούλιος 23, 2015, 07:25:03 μμ »

http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-47-eidiko-kathestos-ependutikou-xrusou/

Με βάση την περιγραφή εδώ, η χρυσή λίρα Αγγλίας θεωρείται επενδυτικός χρυσός και δεν πρέπει να υπόκειται σε ΦΠΑ. Σε μαγαζί που πήρα σήμερα τηλ. να ρωτήσω τιμή, η κοπελίτσα μου είπε ότι έχει ΦΠΑ (ο υπεύθυνος όμως έλειπε).


ο χρυσός γενικά θεωρείται χρήμα και δη συνάλλαγμα και όχι εμπόρευμα που τότε θα κοβόταν ΦΠΑ.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #455 στις: Ιούλιος 23, 2015, 07:45:11 μμ »

Βρε Γιάννη, εδώ λες και φωτογραφίζει τις λίρες:

Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επενδυτικός χρυσός» νοούνται:
...
β) Τα χρυσά νομίσματα για τα οποία ισχύουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:
-είναι καθαρότητας τουλάχιστον 900 χιλιοστών,
-έχουν κοπεί μετά το έτος 1800,
-αποτελούν ή έχουν αποτελέσει νόμιμο χρήμα στη χώρα προέλευσης τους και
-πωλούνται υπό κανονικές συνθήκες σε τιμή η οποία δεν υπερβαίνει κατά ποσοστό άνω του 80% την αξία της ελεύθερης αγοράς του χρυσού ο οποίος περιέχεται στα νομίσματα.

(Οι συλλεκτικές λίρες, άλλο κεφάλαιο...)
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #456 στις: Ιούλιος 23, 2015, 07:53:27 μμ »

Βρε Γιάννη, εδώ λες και φωτογραφίζει τις λίρες:

.......

(Οι συλλεκτικές λίρες, άλλο κεφάλαιο...)

Αυτό λέω και εγώ, λίρες και δολλάρια  Κλείσιμο ματιού για να είμαστε ακριβείς. Τα bullion εμπίπτουν λογικά στις ράβδους (απλά είναι στρογγυλά και με σχέδιο, αφού είναι καθαρότητας πάνω από 995).
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #457 στις: Ιούλιος 23, 2015, 07:55:35 μμ »

Βρε Γιάννη, εδώ λες και φωτογραφίζει τις λίρες:

Στον milou απευθυνόμουν, παρεξήγηση... :-))))))
Καταγράφηκε
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #458 στις: Ιούλιος 25, 2015, 08:44:44 μμ »

Αν ο επενδυτικός χρυσός δεν εμπιπτει σε καθεστώς φ.π.α. γιατί τις προάλλες που πήρα στο τελωνείο μου ήπαν ότι έχει κανονικό φ.π.α. 23% (αυτή ήταν η δεύτερη εκδοχή, την πρώτη φορά μου είπαν 13%)? Ισχεύει άλλο καθεστώς για πώληση μέσα στην Ελλάδα και άλλο για εισαγωγή από χώρες εκτός ΕΕ?

Βέβαια η υπάλληλος αρπάχτηκε, νόμιζε οτι μιλαγε με κανα κλέφτη, μου λεγε ότι είμαι επιχειρηματίας επειδή "γιατί ένας ιδιωτικός υπάλληλος να αγοράσει χρυσό" ή ότι θέλω να εισάγω χρυσό για λογαριασμό της εταιρίας που δουλεύω (δουλεύω για την ΙΒΜ, αλλά τέλος πάντων..)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #459 στις: Ιούλιος 25, 2015, 09:07:40 μμ »

Πρέπει να λείπεις καιρό από την Ελλάδα και να έχεις ξεχάσει να συνδιαλέγεσαι με Έλληνες. :-)
Καταγράφηκε
giotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #460 στις: Αύγουστος 01, 2015, 02:52:52 μμ »

Δε ξέρω αν σχολιάζω στο σωστό νήμα, αλλά υπάρχει κάποιος οδηγός-κριτήριο ώστε να μπορεί κάποιος να  μεταφράσει τις τιμές πώλησης των μισόλιρων, δίλιρων και πεντόλιρων;
Φαντάζομαι δεν είναι, ούτε θεωρούνται όλα συλλεκτικά, συνεπώς με βάση την αξία μιας επενδυτικής λίρας πως μπορούμε να αξιολογούμε την τιμή διάθεσης ενός υποπολλαπλάσιου ή πολλαπλάσιου της;
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #461 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:31:28 μμ »

Δε ξέρω αν σχολιάζω στο σωστό νήμα, αλλά υπάρχει κάποιος οδηγός-κριτήριο ώστε να μπορεί κάποιος να  μεταφράσει τις τιμές πώλησης των μισόλιρων, δίλιρων και πεντόλιρων;
Φαντάζομαι δεν είναι, ούτε θεωρούνται όλα συλλεκτικά, συνεπώς με βάση την αξία μιας επενδυτικής λίρας πως μπορούμε να αξιολογούμε την τιμή διάθεσης ενός υποπολλαπλάσιου ή πολλαπλάσιου της;

Ολα τα μισολιρα δυλιρα πεντολιρα ειναι συλλεκτικα και εχουν δυνατο premium εναντι της μια λιρας.Δεν υπαρχει επενδυτικο μισολιρο δυλιρο πεντολιρο.

Το premium που το καθενα εχει εξαρταται απο παραγοντες οπως τιραζ ζητηση κατασταση κ.α.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #462 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:56:37 μμ »

Δε ξέρω αν σχολιάζω στο σωστό νήμα, αλλά υπάρχει κάποιος οδηγός-κριτήριο ώστε να μπορεί κάποιος να  μεταφράσει τις τιμές πώλησης των μισόλιρων, δίλιρων και πεντόλιρων;
Φαντάζομαι δεν είναι, ούτε θεωρούνται όλα συλλεκτικά, συνεπώς με βάση την αξία μιας επενδυτικής λίρας πως μπορούμε να αξιολογούμε την τιμή διάθεσης ενός υποπολλαπλάσιου ή πολλαπλάσιου της;

Ολα τα μισολιρα δυλιρα πεντολιρα ειναι συλλεκτικα και εχουν δυνατο premium εναντι της μια λιρας.Δεν υπαρχει επενδυτικο μισολιρο δυλιρο πεντολιρο.

Το premium που το καθενα εχει εξαρταται απο παραγοντες οπως τιραζ ζητηση κατασταση κ.α.
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
vro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #463 στις: Αύγουστος 08, 2015, 01:58:24 μμ »

Τι εννοειτε πιστοποιημενο νομισμα; Εχω 50 πεσος χρυσο. Που το πιστοποιω και γιατι να το κανω; Δεν μπορει ενας γνωστης να δει αν ειναι γνησιο ή οχι; Ποσο πιανει αυτο επ΄ευκαιρια; Αν ειναι μεσα σε χρυση μπορντουρα (προοριζοταν για μενταγιον) χανει την αξια του;
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #464 στις: Αύγουστος 08, 2015, 02:15:34 μμ »

Αν κανεις μια αναζητηση στο στεκι θα δεις οτι εχει πολλα θεματα γυρω απο το 50 πεσος.Ξεκινα το διαβασμα.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences